Vil du løpe for Norge i World University Games?

Vil du løpe for Norge i World University Games?

For første gang i historien er terrengløp en del av vinter-universiaden, og Norges Friidrettsforbund inviterer nå aktuelle utøvere til å melde interesse for deltakelse i mesterskapet som arrangeres i kinesiske Changchun i januar 2027.

01. juli 2026

StaleJan.Froynes@friidrett.no

Mesterskapets nettside.

World University Games er verdens nest største multisportarrangement etter OL, og samler studenter fra hele verden til konkurranser på høyt internasjonalt nivå.

Terrengløp (cross-country running) inngår i programmet med tre øvelser:

  • Individual Short race for menn og kvinner: 3,7km.
  • Individual Long Race for menn og kvinner: 6,9km
  • Mixed Relay: 4x1,6km.

Konkurranse gjennomføres 17. og 18. januar 2027.

For å være aktuell må du være mellom 18 og 28 år i 2027, være norsk statsborger og være student – eller ha fullført studier i løpet av 2026. I tillegg vil det gjøres en sportslig vurdering av nivå og utviklingspotensial. 

Utøvere som ønsker å bli vurdert bes sende en kort e-post med navn, fødselsdato, studiested og relevante resultater til National Team Manager, Ståle Jan Frøynes.

Frist for å melde interesse er 1. september 2026. Uttaksprosessen gjennomføres utover høsten, med endelig uttak i november.

Økonomi:
Deltakeravgift: 92 euro per natt (dekker overnatting, måltider og intern transport). 
Utøvere må i tillegg dekke egen reise og visumkostnader. NFIF dekker landslagstøy og leder for mesterskapet. Norges studentidrettsforbund dekker representasjonstøy, helseteam og kommunikasjonsteam.