Hans B. Skaset og NFIF-president Runar Bålsrud.
Foto: Foto: Regine Johansen, NFIF.
Kongens Fortjenstmedalje til Hans B. Skaset
En av de mest markante idrettslederne vi har hatt i norsk idrett, Hans B. Skaset, ble i dag overrakt Kongens Fortjenstmedalje for sitt mangeårige virke.
13. august 2025
Morten.Olsen@friidrett.noSkaset har gjennom en lang karriere markert seg på mange områder i norsk samfunnsliv.
Men det er i friidretten han innledet det hele.
Som aktiv konkurrerte han for IL Vito, Sportsklubben Freidig, Kolbotn IL og IK Tjalve.
Han ble norgesmester i tikamp i 1960 og i femkamp i 1961 og 1963 og satte norske rekorder i begge øvelser.
Men det er som idrettsleder med stor I han han gjort seg mest bemerket.
Skaset var formann i Norges Friidrettsforbund fra 1976 til 1983 og deretter formann i Norges Idrettsforbund fra 1984 til 1990.
Fra 1991 til 2000 var han ekspedisjonssjef i idrettsavdelingen i Kulturdepartementet.
Skaset satt også i styret i det europeiske friidrettsforbundet i tolv år, der han blant annet var formann i konkurransekomiteen. Skaset er også utnevnt til Honorary Member i EA.
Skaset huskes også som den idrettslederen i Norge som for alvor tok opp kampen mot doping og han var en pådriver for antidopingarbeidet i flere tiår. Etableringen av antidopingbestemmelsene i norsk idrett på 1970-tallet la grunnlaget for testing utenfor konkurranse og uten forhåndsvarsel.
Skaset var også den første lederen av kontrollgruppen for Europarådets antidopingkonvensjon på begynnelsen av 1990-tallet.
Skaset var også avgjørende for etableringen av NIH som vitenskapelig høyskole. I siste del av 1960-årene var han medlem av planutvalget som la grunnlaget for høyskolen. I 1976 ble han også ansatt som Norges idrettshøgskoles første professor.
I en alder av 90 år så er han fortsatt svært engasjert i idrettspolitikk og legger stadig ut gode og reflekterte analyser av nasjonal og internasjonal idrett som virkelig er verdt å lese.
Norsk Friidrett gratulerer Hans B. Skaset med utmerkelsen.