Norske rekorder for Menn Senior pr. 1.7.2023

Statistikk-og Rekordutvalget

(Offisielle norske rekorder vedtatt av Friidrettstinget)

Baneøvelser:

100 m

9.99

Jaysuma Saidy Ndure, IL I BUL

Lausanne, SUI

30.6.11

+1,0

200 m

19.89

Jaysuma Saidy Ndure, IL I BUL

Stuttgart, GER

23.9.07

+1,3

400 m

44.86

Håvard Bentdal Ingvaldsen

Oslo/Bi

15.6.23

 

800 m

1:42.58

Vebjørn Rodal, Oppdal FIK

Atlanta, USA

31.7.96

 

1000 m

2:16.46

Filip Ingebrigtsen, Sandnes IL

Oslo/Bi

11.6.20

 

1500 m

3:27.95

Jakob Ingebrigtsen, Sandnes IL

Oslo/Bi

15.6.23

 

1 mile (1609 m)

3:46.46

Jakob Ingebrigtsen, Sandnes IL

Oslo/Bi

16.6.22

 

3000 m

7:24.00

Jakob Ingebrigtsen, Sandnes IL

Paris, FRA

9.6.23

 

5000 m

12:48.45

Jakob Ingebrigtsen, Sandnes IL

Firenze, ITA

10.6.21

 

10000 m

27:24.78

Sondre Nordstad Moen, SK Vidar

Kristiansand

31.8.19

 

1 times løp

21.131m*

Sondre Nordstad Moen, SK Vidar

Kristiansand

7.8.20

 

20000 m

56:51.60*

Sondre Nordstad Moen, SK Vidar

Kristiansand

7.8.20

 

110 m h

13.42

Vladimir Vukicevic, SK Vidar

La Chaux-de-Fonds, SUI

14.8.21

+1,7

200 m h

23.12

Øyvind Strømmen Kjerpeset, Florø TIF

Oslo/Bi

3.9.13

+1,4

400 m h

45.94

Karsten Warholm, Dimna IL

Tokyo, JPN

3.8.21

 

3000 m hinder

8:12.05

Jim Svenøy, Fræna FIK

Brüssel, BEL

22.8.97

 

5000 m kappg.

18:32.46

Erik Tysse, IL Norna-Salhus

Askim

10.8.07

 

Høyde

2.36

Steinar Hoen, IK Tjalve

Oslo/Rå

1.7.97

 

Stav

6.00i

Sondre Guttormsen, SK Vidar

Albuquerque, USA

10.3.23

 

Lengde

8.21

Ingar Bratseth-Kiplesund, SK Vidar

Gaborono, BOT

29.4.23

 -0,8

Tresteg

17.27

Ketill Hanstveit, IL Norna-Salhus

Byrkjelo

7.8.99

+1,3

Høyde u/tilløp

1.82i

Sturle Kalstad, IL Gular

Oslo

13.3.83

 

Lengde u/tilløp

3.71i

Arne Tvervaag, Ringerike FIK

Noresund

11.11.68

 

Kule

21.22

Lars Arvid Nilsen, IF Urædd

Indianapolis, USA

6.6.86

 

Diskos

69.62

Knut Hjeltnes, IL Gular

San Jose, USA

25.5.85

 

Slegge

81.58

Eivind Henriksen, IK Tjalve

Tokyo, JPN

4.8.21

 

Spyd

91.59

Andreas Thorkildsen, Kristiansands IF

Oslo/Bi

2.6.06

 

5-kamp

3.821p

Hans Olav Uldal, IK Grane

(6.92w-54.78-22.65-45.56-4:26.32)

Øyestad

11.5.02

 

10-kamp

8.590p

Sander Aae Skotheim, IK Tjalve

(10.76-7.60-13.74-2.15-47.64 – 14.16-43.01-4.90-61.22-4:19.38)

Götzis, AUT

28.5.23

 

4x100 m

38.96

Landslag

(Fernando Ramirez, Jon Ertzgaard, Per Ivar Sivle, Geir Moen)

München, GER

21.6.97

 

 

40.40

Moss IL

(Birger Hermansen, Jørn Tollefsen, Martin Blekkerud, Geir Moen)

Ørsta

31.5.97

 

4x200 m

1:26.03

IL Skjalg

(Trond Lindanger, Helge Farbrot, Per Ivar Sivle, Kjell Egil Rugland)

Sola

30.8.94

 

4x400 m

3:06.67

Landslag

(Steinar Mo, Göte Lundblad, Per Rom, Richard Simonsen)

Helsingfors, FIN

14.8.71

 

 

3:06.67

Landslag

(Quincy Douglas, Vebjørn Rodal, Lars Eirik Ulseth, Bjørn Arild Bøhleng)

Bergen/Fa

29.6.96

 

 

3:10.73

IL Skjalg

(Kristian Fagerland, Helge Farbrot, Kjell Egil Rugland, Jens Storhaug)

Nesbyen

17.7.94

 

4x800 m

7:22.6

IK Tjalve

(Åge Henriksen, Bo Breigan, Morten Jurs, Espen Borge)

Oslo/Bi

19.8.86

 

4x1500 m

15:15.37

IL Gular

(Bjørn Steinar Økland, Kjell S. Sandgrind, Frank Otto Meinseth, Ove Talsnes)

Trondheim/Le

24.5.87

 

1000 m stafett

1:51.51

Moelven IL

(August Hemstad, Carl Emil Kåshagen, Andreas Grimerud, Håvard Bentdal Ingvaldsen)

Kristiansand

12.9.21

 

* Tid ikke anerkjent av World Athletics grunnet skoreglementet.

Utenfor baneøvelser:

3 km gateløp

8:18

Even Brøndbo Dahl, FIK Orion

Eidsvoll

22.9.22

 

5 km gateløp

13:28

Jakob Ingebrigtsen, Sandnes IL

Stavanger

20.5.20

 

10 km gateløp

27:39

Zerei Kbrom Mezngi, Spirit FIK

Valencia, ESP

3.10.21

 

Halvmaraton

59:48

Sondre Nordstad Moen, SK Vidar

Valencia, ESP

22.10.17

 

Maraton

2:05:48

Sondre Nordstad Moen, SK Vidar

Fukuoka, JPN

3.12.17

 

100 km gateløp

6:19:09

Sebastian Conrad Håkansson, Svorkmo N.O.I

Bernau, GER

27.8.22

 

20 km kappgang

1:19:11

Erik Tysse, IL Norna.Salhus

Cheboksary, RUS

10.5.08

 

30 km kappgang

2:07:42

Håvard Haukenes, IL Norna-Salhus

Cork, IRL

19.12.20

 

50 km kappgang

3:41,16

Trond Nymark, TIF Viking

Berlin, GER

21.8.09

 

 

Bestenoteringer

300 m

32.49

Karsten Warholm, Dimna IL

Bergen/Fa

18.9.21

 

600 m

1:15.29

Vebjørn Rodal, Oppdal FIK

Tønsberg

15.7.95

 

2000 m

4:50.01

Jakob Ingebrigtsen, Sandnes IL

Oslo/Bi

11.6.20

 

2 miles

7:54.10

Jakob Ingebrigtsen, Sandnes IL

Paris, FRA

9.6.23

 

300 m h

33.26

Karsten Warholm, Dimna IL

Oslo/Bi

4.6.21

 

2000 m hinder

5:26.18

Jim Svenøy, Fræna FIK

Elnesvågen

24.5.99

 

25000 m

1:12:46.5h

Sondre Nordstad Moen, SK Vidar

Oslo/Bi

11.6.20

 

15 km gateløp

42:26

Sondre Nordstad Moen, SK Vidar

Valencia, ESP

22.10.17

 

20 km gateløp

56:42

Sondre Nordstad Moen, SK Vidar

Valencia, ESP

22.10.17

 

25 km gateløp

1:15:04

Sondre Nordstad Moen, SK Vidar

Fukuoka, JPN

3.12.17

 

30 km gateløp

1:30:08

Sondre Nordstad Moen, SK Vidar

Fukuoka, JPN

3.12.17

 

50 km gateløp

2:49:09

Ebrahim Abdulaziz, Strindheim IL

Eidsvoll

16.10.22

 

24 timers løp

263 347m

Jo Inge Norum, Hell Ultraløperklubb

Oslo

21.11.21