Kule/Shot Put

 

År

Gullmedalje

 

Sølvmedalje

 

Bronsemedalje

 

1896

Einar Knudsen, Gleipner

23.10

Henrik Nordlie, Ørnulf

22.28

Christian Halvorsen, Tjalve

22.13

1897

Christian Evensen, Kristiania IF

18.20

Karl O. Olsen, Tjalve

18.15

Einar Knudsen, Gleipner

17.95

1898

Christian Halvorsen, Tjalve

18.42

Ingvald Ullstrøm, Kristiania IF

18.38

Karl O. Olsen, Tjalve

18.03

1899

Haakon Blystad, Tjalve

17.93

Karl O. Olsen, Tjalve

17.62

Christian Halvorsen, Tjalve

17.08

1900

Adolf Nelson, Tjalve

19.29

Ingvald Ullstrøm, Kristiania IF

18.60

Karl O. Olsen, Tjalve

18.07

1901

Haakon Blystad, Tjalve

20.10

Oscar Nielsen, Kristiania IF

17.95

J. de Rytter Kielland, Bergens T.

17.89

1902

Haakon Blystad, Tjalve

20.46

Lars Widding, Tjalve

19.38

Oscar Nielsen, Kristiania IF

18.19

1903

Oscar Engelstad, Oslo IF

20.01

Karl O. Olsen, Tjalve

19.60

Fr. Borchgrevink, Ørnulf

19.60

1904

John Falchenberg, Kristiania IF

19.95

Ragnvald Sæther, Trondhjems IF

18.75

Karl Olsen, Fredrikstad

18.31

1905

Edvard Moe, Trondhjems IF

19.86

Arne Halse, Trondhjems IF

19.76

Oscar Guttormsen, Ørnulf

19.54

1906

Arne Halse, Trondhjems IF

21.01

Thor Larsen, Kristiania IF

20.32

Thorbjørn Wangen, Oslo IF

19.41

1907

Arne Halse, Trondhjems IF

21.59

John Falchenberg, Tjalve

20.18

Carl Alfr. Pedersen, Ørnulf

19.54

1908

Oscar Guttormsen, Ørnulf

21.00

Jonas Lie, Snøgg

20.67

Oscar Engelstad, Oslo IF

20.58

1909

Arne Halse, Brage

22.51

Jonas Lie, Snøgg

21.37

Thorbjørn Wangen, Oslo IF

20.22

1910

Thorbjørn Wangen, Ørnulf

20.48

Karl Dalen, Aalesund

20.33

Olaf Kalland, Norrøna

20.27

1911

Johan Hellum, Tjalve

21.87

Henry Olsen, Kristiania IF

21.42

Johan Johansen, Ørnulf

21.37

1912

Johan Hellum, Tjalve

23.00

Victor Petterson, Fagf. Turn & IF

20.80

Henry Olsen, Kristiania IF

20.76

1913

Henry Olsen, Kristiania IF

22.46

Victor Petterson, Tjalve

22.32

Jonas Friis-Johnsen, Norrøna

21.19

1914

Johan Hellum, Tjalve

23.19

Johan Lohrbauer, Kristiania IF

21.73

Victor Petterson, Fagf. Turn & IF

20.75

1915

Johan Hellum, Tjalve

23.19

Erling Waage, Haugesund Nye

22.03

Johan Johansen, Ørnulf

21.58

1916

Johan Hellum, Tjalve

23.53

Erling Waage, Haugesund Nye

21.98

Bjarne Skaugstad, Kristiania IF

21.81

1917

Bjarne Skaugstad, Ørnulf

23.58

Johan Hellum, Tjalve

23.53

Erling Waage, Haugesund

22.88

1918

Bjarne Skaugstad, Ørnulf

23.23

Erling Waage, Haugesund

22.97

John Johnsen, Freidig

22.73

1919

Harald Larsen, Rjukan

22.82

John Johnsen, Freidig

22.62

Halvor Øien, Snøgg

22.28

1920

Harald Larsen, Rjukan

23.15

Ove Olsen, Kjelsaas

23.03

Henry Olsen, Kristiania IF

22.41

1921

Erling Waage, Haugesund

24.22

Halvor Øien, Snøgg

23.74

Harald Larsen, Rjukan

23.26

1922

Ove Olsen, Kjelsaas

23.05

Edvard Trandem, Torodd

23.04

Harald Larsen, Rjukan

22.86

1923

Martin Mølster, Voss

24.55

Erling Waage, Haugesund

24.08

Edvard Trandem, Torodd

23.77

1924

Zakken Johansen, Tjalve

23.98

Johan Trandem, Torodd

23.87

Erling Waage, Haugesund

23.55

1925

Johan Trandem, Torodd

25.60

Halfdan Johnsen, Nordstrand

25.16

Zakken Johansen, Tjalve

24.62

1926

Martin Mølster, BUL

26.11

Halfdan Johnsen, Nordstrand

25.70

Ketil Askildt, Hermod

25.49

1927

Martin Mølster, Voss

14.21

Johan Trandem, Torodd

13.52

Johs. Jacobsen, Jevnaker

13.23

1928

Martin Mølster, Voss

13.99

Ivar Sandberg, Torshaug

13.75

Johs. Jacobsen, Jevnaker

13.53

1929

Martin Mølster, Voss

13.91

Henry Rosen, Moss

13.78

Ivar Sandberg, Torshaug

13.56

1930

Ivar Sandberg, Torshaug

14.11

Ketil Askildt, Hermod

13.79

Johan Trandem, Torodd

13.50

1931

Martin Mølster, Voss

14.20

Helge Sivertsen, Inderøy

14.01

Helge Nielsen, Oslo Turn

13.76

1932

Helge Nielsen, Oslo Turn

14.39

Martin Mølster, Voss

14.37

Ivar Strøm, Oslo IL

14.33

1933

Helge Nielsen, Oslo Turn

14.69

Martin Mølster, Voss

14.53

Bjarne Thoresen, Askim

14.02

1934

Sigurd Dahle, Idun

14.64

Ivar Strøm, Oslo IL

13.70

Reidar Sørlie, Sarpsborg

13.65

1935

Sigurd Dahle, Idun

14.62

Bjarne Thoresen, Askim

14.00

Helge Sivertsen, Inderøy

14.00

1936

Bjarne Thoresen, Askim

14.66

Reidar Sørlie, Torshaug

14.19

Helge Nielsen, Oslo Turn

14.02

1937

Bjarne Thoresen, Askim

14.66

Helge Nielsen, Oslo Turn

14.27

Reidar Sørlie, National

13.97

1938

Bjarne Thoresen, Askim

15.06

Reidar Sørlie, National

14.45

Rolf Saxholm, Tanum

13.63

1939

Bjarne Thoresen, Askim

15.34

Reidar Sørlie, Torshaug

14.92

Kaare Meidell Sundal, Skarp

13.80

1940

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1941

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1942

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1943

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1944

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1945

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1946

Yngvar Thoresen, Oslo Politi

14.70

Eivind Sværen, Torshaug

14.56

Arthur Dybing, Herd

14.39

1947

Arthur Dybing, Herd

14.58

Eivind Sværen, Torshaug

14.50

Yngvar Thoresen, Oslo Politi

14.49

1948

Bjarne Thoresen, Askim

14.94

Arne Rohde, Torshaug

14.89

Lars Ulgenes, Odda

14.29

1949

Lars Ulgenes, Odda

14.45

Arthur Dybing, Haugesund

14.36

Bjarne Thoresen, Askim

14.27

1950

Arthur Dybing, Haugesund

14.37

Yngvar Thoresen, Oslo Politi

13.92

Lars Ulgenes, Odda

13.85

1951

Per Stavem, Stabæk

15.00

Bjarne Engen, Tjalve

13.98

Arthur Dybing, Haugesund

13.82

1952

Per Stavem, Stabæk

15.06

Sverre Øverby, Lunner

13.87

Bjarne Engen, Tjalve

13.62

1953

Sverre Øverby, Lunner

14.52

Stein Haugen, Lillehammer

14.13

Odd Stenerud, Ski

13.91

1954

Sverre Strandli, Sarpsborg

14.28

Anders Varmann, Tjalve

14.10

Sverre Øverby, Vestheim

14.87

1955

Sverre Øverby, Vestheim

14.87

Bjarne Lunde, Ørnulf

14.20

Arvid Mikkelsen, Bergkam.

14.00

1956

Sverre Øverby, Vestheim

15.93

Per Stavem, Stabæk

15.16

Bjarne Lunde, Ørnulf

14.95

1957

Sverre Øverby, Tjalve

15.70

Erling Helle, Norrøna

15.01

Bjarne Lunde, Ørnulf

14.59

1958

Erling Helle, Norrøna

15.44

Sverre Øverby, Tjalve

15.31

Olav Evjenth, Torodd

14.82

1959

Stein Haugen, BUL

15.53

Erling Helle, Norrøna

15.41

Sverre Øverby, Tjalve

14.59

1960

Stein Haugen, BUL

16.04

Bjørn Bang Andersen, BUL

15.61

Hans Olav Aune, Askim

15.35

1961

Bjørn Bang Andersen, BUL

16.10

Stein Haugen, BUL

15.86

Hans Olav Aune, Askim

15.40

1962

Bjørn Bang Andersen, BUL

16.30

Stein Haugen, BUL

16.07

Olav Evjenth, Freidig

15.24

1963

Bjørn Bang Andersen, BUL

16.83

Harald Lorentzen, Freidig

15.92

Stein Haugen, BUL

15.71

1964

Bjørn Bang Andersen, BUL

17.72

Harald Lorentzen, Stein

17.35

Stein Haugen, BUL

15.58

1965

Bjørn Bang Andersen, BUL

17.44

Harald Lorentzen, Stein

16.44

Stein Haugen, BUL

15.82

1966

Bjørn Bang Andersen, BUL

18.15

Harald Lorentzen, Stein

16.79

Odd Leonardsen, Gjøvik

15.47

1967

Harald Lorentzen, Stein

18.02

Bjørn Bang Andersen, BUL

17.66

Stein Haugen, BUL

15.53

1968

Bjørn Bang Andersen, BUL

17.59

Harald Lorentzen, Stein

17.18

Ola Øydegard, Straumsnes

15.36

1969

Harald Lorentzen, Tjalve

17.35

Bjørn Bang Andersen, BUL

17.10

Ola Øydegard, Straumsnes

15.40

1970

Bjørn Bang Andersen, BUL

18.26

Harald Lorentzen, Tjalve

17.71

Ola Øydegard, Sunndal

15.60

1971

Bjørn Bang Andersen, BUL

17.90

Arild Busterud, Løten

15.78

Harald Lorentzen, Tjalve

15.77

1972

Bjørn Bang Andersen, BUL

19.29

Harald Lorentzen, Freidig

16.53

Arild Busterud, Løten

16.41

1973

Bjørn Bang Andersen, BUL

17.91

Arild Busterud, Løten

17.34

Harald Lorentzen, Freidig

16.84

1974

Bjørn Bang Andersen, BUL

18.15

Leif Rise, Vestar

17.99

Svein Austenå, Froland

17.87

1975

Knut Hjeltnes, Gular

18.72

Bjørn Bang Andersen, BUL

17.85

Leif Rise, Vestar

17.67

1976

Knut Hjeltnes, Gular

18.48

Bjørn Bang Andersen, BUL

17.76

Svein Austenå, Kristiansand

16.60

1977

Ole Haugom, Brandbu

17.72

Bjørn Bang Andersen, BUL

17.37

Leif Rise, Vestar

16.51

1978

Knut Hjeltnes, Gular

19.45

Bjørn Bang Andersen, BUL

18.32

Ole Haugom, Brandbu

17.39

1979

Knut Hjeltnes, Gular

18.88

Bjørn Bang Andersen, BUL

18.29

Kjell Ivar Wien, Kamp-Vestheim

17.55

1980

Knut Hjeltnes, Gular

20.55

Bjørn Bang Andersen, BUL

17.76

Svein Inge Valvik, Kamp-Vesth.

16.94

1981

Knut Hjeltnes, Gular

18.18

Bjørn Bang Andersen, BUL

17.41

Arne Pedersen, Froland

17.17

1982

Knut Hjeltnes, Gular

18.42

Jan Sagedal, Froland

17.90

Bjørn Bang Andersen, BUL

16.99

1983

Knut Hjeltnes, Gular

18.47

Trond Ulleberg, Tønsberg FIK

17.67

Jan Sagedal, Froland

17.31

1984

Knut Hjeltnes, Gular

18.32

Lars Arvid Nilsen, Urædd

17.71

Georg Andersen, Tjalve

17.25

1985

Arne Pedersen, Tønsberg FIK

19.28

Lars Arvid Nilsen, Urædd

19.13

Jan Sagedal, Sørild

18.92

1986

Jan Sagedal, Sørild

20.49

Lars Arvid Nilsen, Urædd

19.73

Georg Andersen, Tjalve

19.37

1987

Georg Andersen, Tjalve

19.99

Roar Hoff, Jøa

17.80

Olav Jenssen, Urædd

17.10

1988

Georg Andersen, Urædd

20.63

Roar Hoff, Jøa

18.66

Dagfinn Schikora, Fossum

17.67

1989

Lars Arvid Nilsen, Urædd

20.87

Georg Andersen, Urædd

20.13

Olav Jenssen, Urædd

17.12

1990

Georg Andersen, Urædd

20.80

Lars Arvid Nilsen, Urædd

20.46

Kjell Olav Hauge, Fri

17.53

1991

Lars Arvid Nilsen, Urædd

20.49

Georg Andersen, Urædd

20.28

Jan Sagedal, Tjalve

19.12

1992

Roar Hoff, Vidar

18.07

Kåre Sagedal, Tjalve

17.47

Dagfinn Schikora, Fossum

17.40

1993

Kjell Ove Hauge, Gloppen

17.98

Arne Pedersen, Tjalve

17.45

Kåre Sagedal, Tjalve

17.09

1994

Kjell Ove Hauge, Gloppen

18.82

Roar Hoff, Nybrott

17.96

Kåre Sagedal, Tjalve

17.28

1995

Georg Andersen, Urædd

18.84

Roar Hoff, Nybrott

18.28

Kjell Ove Hauge, Gloppen

18.10

1996

Kjell Ove Hauge, Gloppen

19.36

Georg Andersen, Urædd

19.22

Jan Sagedal, Tjalve

18.41

1997

Kjell Ove Hauge, Gloppen

18.72

Roar Hoff, Stjørdal

18.31

Jan Sagedal, Tjalve

18.12

1998

Jan Sagedal, Tjalve

18.16

Gjøran Sørli, Egersund

17.78

Roar Hoff, Stjørdal

17.55

1999

Roar Hoff, Stjørdal

18.20

Jan Sagedal, Tjalve

18.02

Gjøran Sørli, Egersund

17.85

2000

Gjøran Sørli, Tjalve

19.03

Jan Sagedal, Tjalve

18.39

Roar Hoff, Stjørdal

17.41

2001

Gjøran Sørli, Tjalve

19.59

Leiv O. Dolonen Larsen, Vidar

18.74

Jan Sagedal, Tjalve

17.76

2002

Gjøran Sørli, Tjalve

18.93

Jan Sagedal, Tjalve

17.62

Gaute Myklebust, Norna-Salhus

17.18

2003

Gjøran Sørli, Tjalve

19.11

Gaute Myklebust, Norna-Salhus

18.24

Jan Sagedal, Tjalve

17.16

2004

Gjøran Sørli, Tjalve

18.69

Gaute Myklebust, Norna-Salhus

17.90

Stein T. Syversen, Borg

16.79

2005

Gjøran Sørli, Tjalve

18.64

Gaute Myklebust, Norna-Salhus

17.49

Stein T. Syversen, Sarpsborg

15.89

2006

Gjøran Sørli, Tjalve

17.45

Gaute Myklebust, Norna-Salhus

17.42

Knut S. Syversen, Borg

16.01

2007

Gaute Myklebust, Norna-Salhus

17.11

Yngve Grøneng Havn, Florø

16.02

Trond Ulleberg, Oppegård

15.29

2008

Gjøran Sørli, Tjalve

18.24

Gaute Myklebust, Norna-Salhus

17.95

Knut S. Syversen, Borg

16.27

2009

Gaute Myklebust, Tjalve

17.75

Lars Vikan Rise, Nidelv

16.06

Fredrik Amundgård, Tyrving

16.02

2010

Gaute Myklebust, Tjalve

17.32

Stian Andersen, Urædd

16.88

Knut S. Syversen, Borg

16.42

2011

Stian Andersen, Urædd

16.51

Idar Grøneng Havn, Florø

16.27

Yngve Grøneng Havn, Florø

15.47

2012

Stian Andersen, Urædd

18.77

Gaute Myklebust, Tjalve

16.97

Leiv O. Dolonen Larsen, Heggedal

15.75

2013

Stian Andersen, Urædd

16.50

Fredrik Simensen, Sandvin

15.78

Fredrik Amundgård, Tyrving

15.50

2014

Stian Andersen, Tjalve

17.70

Sven Martin Skagestad, Norna-Salhus

17.42

Fredrik Simensen, Sandvin

16.36

2015

Sven Martin Skagestad, Norna-Salhus

17.57

Ola Stunes Isene, Sturla

16.48

Lars Vikan Rise, Sandnes

15.16

2016

Sven Martin Skagestad, Norna-Salhus

18.18

Marcus Thomsen, Tjalve

17.87

Ola Stunes Isene, Sturla

17.12

2017

Marcus Thomsen, Tjalve

19.40

Michal Rozporski, Vidar

18.18

Sven Martin Skagestad, Norna-Salhus

18.03

2018

Marcus Thomsen, Tjalve

19.82

Sven Martin Skagestad, Norna-Salhus

18.04

Ola Stunes Isene, Sturla

17.20