1500 meter

 

4:00.55

(5)

Grete

Andersen Waitz

SK Vidar

1.10.53

Praha, TCH

3.9.78

4:00.58

(2)

 

Waitz

 

 

Zürich, SUI

15.8.79

4:02.20

(5)

Ingvill

Måkestad Bovim

IL Gular

7.8.81

Rieti, ITA

29.8.10

4:03.71

(11)

 

Måkestad Bovim

 

 

Paris, FRA

6.7.12

4:03.79

(14)

 

Måkestad Bovim

 

 

Brüssel, BEL

16.9.11

4:04.08

(1)

 

Waitz

 

 

Brüssel, BEL

4.9.79

4:04.12

(7)

 

Måkestad Bovim

 

 

Rieti, ITA

10.9.11

4:04.22

(10)

 

Måkestad Bovim

 

 

Paris, FRA

16.7.10

4:04.3

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

6.6.78

4:04.80

(8)

 

Waitz

 

 

Montreal, CAN

29.7.76

4:04.92

(12)

 

Måkestad Bovim

 

 

Stockholm, SWE

6.8.10

4:05.1

(1)

 

Waitz

 

 

Stuttgart, GER

16.7.77

4:05.2

(1)

 

Waitz

 

 

Larvik/Lo

12.8.79

4:05.21

(3)

 

Waitz

 

 

Roma, ITA

8.9.74

4:05.3

(1)

 

Waitz

 

 

Rieti, ITA

21.7.79

4:05.36

(4)

 

Waitz

 

 

Basel, SUI

26.5.80

4:05.38

(1)

 

Waitz

 

 

Roosendaal, NED

20.6.79

4:05.75

(13)

Trine

Pilskog

Hareid IL

1.12.72

Paris, FRA

23.7.04

4:05.97

(1)

Ingrid

Christensen Kristiansen

IL i BUL

21.3.56

Sandnes

10.8.86

4:06.08

(6)

 

Måkestad Bovim

 

 

Doha, QAT

14.5.10

4:06.09

(10)

 

Måkestad Bovim

 

 

Roma, ITA

31.5.12

4:06.14

(6)

 

Pilskog

 

 

Madrid, ESP

17.7.04

4:06.3

(4)

 

Waitz

 

 

Praha, TCH

1.9.78

4:06.31

(7)

 

Måkestad Bovim

 

 

Oslo/Bi

7.6.12

4:06.5

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

25.5.76

4:06.5

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

28.6.77

4:06.6

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

30.6.76

4:06.7

(1)

 

Waitz

 

 

Ostrava, TCH

8.6.77

4:06.72

(6)

Anne Jorun

Flaten Rakstad

Lillehammer IF

7.5.61

Oslo/Bi

5.7.86

4:06.82

(6)

 

Måkestad Bovim

 

 

Birmingham, GBR

10.7.11

4:06.85

(6)

 

Måkestad Bovim

 

 

Daegu, KOR

1.9.11

4:06.9

(1)

 

Waitz

 

 

Steinkjer

13.8.78

4:07.1

(5)

 

Waitz

 

 

Sofia, BUL

30.6.79

4:07.14

(13)

Ragnhild

Kvarberg

SK Vidar

23.3.81

Rieti, ITA

27.8.06

4:07.20

(4)

 

Waitz

 

 

Montreal, CAN

28.7.76

4:07.3

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/St

1.6.77

4:07.41

(10)

 

Måkestad Bovim

 

 

Lausanne, SUI

8.7.10

4:07.47

(12)

 

Pilskog

 

 

Roma, ITA

2.7.04

4:07.49

(6)

 

Måkestad Bovim

 

 

Barcelona, ESP

30.7.10

4:07.5

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

30.7.75

4:07.52

(15)

 

Pilskog

 

 

Roma, ITA

11.7.03

4:07.6

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

26.8.76

4:07.6

(1)

 

Waitz

 

 

Melbourne, AUS

11.1.79

4:07.76

(13)

 

Pilskog

 

 

Roma, ITA

8.7.05

4:08.01

(14)

 

Måkestad Bovim

 

 

Monaco, MON

22.7.11

4:08.03

(4)

 

Måkestad Bovim

 

 

Daegu, KOR

30.8.11

4:08.1

(1)

 

Waitz

 

 

Lyngby, DEN

22.7.78

4:08.11

(7)

 

Rakstad

 

 

Oslo/Bi

4.7.87

4:08.26

(8)

 

Måkestad Bovim

 

 

Daegu, KOR

28.8.11

4:08.30

(2)

 

Kvarberg

 

 

Lille, FRA

9.6.07

4:08.34

(5)

 

Waitz

 

 

Budapest, HUN

29.7.81

4:08.36

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

21.5.80

4:08.5

(2)

 

Waitz

 

 

London, GBR

24.5.78

4:08.61

(10)

 

Pilskog

 

 

Athen, GRE

24.8.04

4:08.62

(2)

 

Måkestad Bovim

 

 

Sollentuna, SWE

1.7.10

4:08.75

(6)

 

Måkestad Bovim

 

 

Bergen/Fa

20.6.10

4:08.85

(1)

 

Kvarberg

 

 

Florø

2.6.07

4:09.4

(1)

 

Waitz

 

 

Sydney, AUS

15.1.79

4:09.40

(2)

Kristine Eikrem

Engeset

Tingvoll FIK

15.11.88

Florø

2.6.07

4:09.5

(1)

 

Waitz

 

 

Askim

15.8.76

4:09.62

(2)

 

Måkestad Bovim

 

 

Heusden, BEL

18.7.09

4:09.70

(7)

Wenche

Sørum Lønnquist

Høybråten & Stovner IL

10.7.51

München, GER

7.9.72

4:09.96

(9)

 

Måkestad Bovim

 

 

Stockholm, SWE

31.7.09

4:10.02

(1)

 

Waitz

 

 

London, GBR

20.7.74

4:10.05

(11)

 

Måkestad Bovim

 

 

Rieti, ITA

6.9.09

4:10.1

(1)

 

Waitz

 

 

Hønefoss

11.8.74

4:10.1

(1)

 

Waitz

 

 

Gateshead, GBR

26.7.75

4:10.16

(1)

 

Kristiansen

 

 

Oslo/Bi

15.6.85

4:10.2

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

21.5.79

4:10.24

(4)

 

Rakstad

 

 

Oslo/Bi

5.8.87

4:10.31

(9)

 

Rakstad

 

 

Stockholm, SWE

1.7.86

4:10.4

(2)

 

Waitz

 

 

Hamilton, NZL

23.1.79

4:10.51

(1)

Hilde

Stavik

SK Vidar

6.9.62

Mosjøen

16.8.92

4:10.54

(2)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

15.6.85

4:10.56

(5)

Kristin

Roset

Gloppen FIL

22.10.79

Cork, IRL

6.7.02

 

 

ß10

 

 

 

 

 

4:10.58

(1)

 

Måkestad Bovim

 

 

Cardiff, GBR

15.8.09

4:10.60

(1)

 

Måkestad Bovim

 

 

Lillehammer

2.8.09

4:10.76

(12)

 

Måkestad Bovim

 

 

Lausanne, SUI

30.6.11

4:10.80

(10)

 

Rakstad

 

 

Brüssel, BEL

30.8.85

4:10.9

(2)

 

Waitz

 

 

Frankfurt/Main, GER

5.7.74

4:10.95

(7)

 

Kvarberg

 

 

Heusden, BEL

28.7.07

4:10.95

(7)

 

Måkestad Bovim

 

 

London, GBR

13.8.10

4:11.17

(7)

Gunvor

Hilde

Elnesvågen IL

13.11.63

Basel, SUI

26.5.80

4:11.17

(13)

 

Kvarberg

 

 

Oslo/Bi

15.6.07

4:11.24

(1)

 

Waitz

 

 

Helsingfors, FIN

6.9.78

4:11.39

(-)

 

Rakstad

 

 

Oslo/Bi

4.7.92

4:11.4

(1)

 

Waitz

 

 

Bergen/Fa

10.8.75

4:11.50

(5)

 

Rakstad

 

 

Helsingfors, FIN

30.6.92

4:11.5

(1)

 

Waitz

 

 

Roma, ITA

6.9.74

4:11.57

(7)

 

Rakstad

 

 

London, GBR

13.9.87

4:11.62

(1)

 

Kristiansen

 

 

Nadderud

4.8.85

4:11.65

(4)

 

Rakstad

 

 

Gateshead, GBR

26.7.87

4:11.65

(2)

 

Rakstad

 

 

Mosjøen

16.8.92

4:11.69

(9)

 

Stavik

 

 

Stockholm, SWE

12.7.94

4:11.73

(4)

 

Engeset

 

 

Kassel, GER

6.6.07

4:11.84

(2)

 

Hilde

 

 

Bydgoszcz, POL

19.8.79

4:11.85

(9)

 

Pilskog

 

 

Helsingfors, FIN

25.7.05

4:11.92

(12)

 

Pilskog

 

 

Bergen/Fa

11.6.04

4:11.97

(5)

 

Måkestad Bovim

 

 

Helsingfors, FIN

30.6.12

4:12.14

(1)

Maiken

Sørum

IL Skjalg

12.1.68

Stjørdal

20.8.89

4:12.14

(5)

 

Kvarberg

 

 

Braaschaat, BEL

24.7.05

4:12.16

(7)

 

Stavik

 

 

Helsingfors, FIN

12.8.94

4:12.19

(1)

 

Waitz

 

 

Göteborg, SWE

15.6.81

4:12.2

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

9.6.75

4:12.2

(1)

 

Waitz

 

 

Lillehammer

28.8.77

4:12.22

(3)

 

Waitz

 

 

London, GBR

31.7.81

4:12.28

(6)

 

Rakstad

 

 

Oslo/Bi

27.6.85

4:12.30

(8)

Sissel

Grottenberg

Heimdal IF

17.8.56

Oslo/Bi

2.7.88

4:12.38

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

22.5.84

4:12.4

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

25.6.74

4:12.42

(1)

 

Kristiansen

 

 

Oslo/Bi

20.5.86

4:12.46

(1)

 

Rakstad

 

 

Florø

8.9.85

4:12.51

(1)

 

Waitz

 

 

Basel, SUI

23.8.75

4:12.52

(7)

 

Pilskog

 

 

Thessaloniki, GRE

24.7.02

4:12.57

(2)

 

Rakstad

 

 

Sandnes

10.8.86

4:12.7

(2)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

19.6.73

4:12.73

(2)

 

Pilskog

 

 

Ventspils, LAT

14.6.03

4:12.78

(3)

 

Kvarberg

 

 

Bergen/Fa

2.7.06

4:12.8

(1)

 

Waitz

 

 

Raufoss

14.6.80

4:12.80

(9)

 

Pilskog

 

 

Thessaloniki, GRE

3.8.03

4:12.85

(9)

 

Kvarberg

 

 

Göteborg, SWE

11.8.06

4:12.93

(1)

 

Stavik

 

 

Tønsberg

1.8.93

4:12.96

(1)

 

Waitz

 

 

Sydney, AUS

18.1.82

4:13.01

(1)

Susanne

Wigene

IK Tjalve

12.2.78

Florø

4.6.05

4:13.02

(1)

 

Kristiansen

 

 

Oslo/Bi

14.5.92

4:13.04

(2)

Veslemøy

Hausken

BFG Fana

1.2.73

Lapinlahti, FIN

22.6.97

4:13.1

(1)

 

Waitz

 

 

Orimattila, FIN

11.6.78

4:13.27

(1)

 

Kristiansen

 

 

Nyköping, SWE

1.7.84

4:13.31

(6)

 

Wigene

 

 

Liége, BEL

20.7.05

4:13.32

(11)

 

Måkestad Bovim

 

 

Helsingfors, FIN

1.7.12

4:13.37

(4)

Lisbeth

Pedersen

IK Tjalve

20.11.75

Heverlee, BEL

7.6.03

4:13.4

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

24.5.77

4:13.5

(1)

 

Kristiansen

 

 

Sandnes

4.8.82

4:13.58

(3)

 

Måkestad Bovim

 

 

Bydgoszcz, POL

19.7.03

4:13.6

(1)

 

Waitz

 

 

Bergen/Fa

19.6.80

4:13.64

(6)

 

Engeset

 

 

Ninove, BEL

27.7.13

4:13.7

(1)

 

Hilde

 

 

Steinkjer

31.5.80

4:13.8

(2)

 

Waitz

 

 

Hastings, NZL

17.1.79

4:13.80

(1)

 

Måkestad Bovim

 

 

Florø

6.6.09

4:13.83

(1)

 

Waitz

 

 

Varberg, SWE

12.7.80

4:13.84

(8)

 

Pilskog

 

 

München, GER

9.8.02

4:13.88

(1)

Christin

Sørum

IL Skjalg

12.1.68

Tammerfors, FIN

17.6.87

4:13.98

(7)

C.

Sørum

 

 

Oslo/Bi

27.6.85

4:13.98

(2)

 

Roset

 

 

Namur, BEL

27.7.02

4:14.01

(5)

C.

Sørum

 

 

Oslo/Bi

5.8.87

4:14.02

(2)

M.

Sørum

 

 

Miskolc, HUN

17.6.89

4:14.04

(10)

 

Kvarberg

 

 

Cork, IRL

6.7.02

4:14.10

(4)

W.

Sørum

 

 

München, GER

4.9.72

4:14.1

(1)

 

Hilde

 

 

Bergen/Fa

29.7.79

4:14.11

(1)

 

Pilskog

 

 

Heusden, BEL

20.7.02

4:14.2

(1)

 

Waitz

 

 

Oslo/Bi

29.5.74

4:14.21

(1)

M.

Sørum

 

 

Sandnes

8.6.89

4:14.24

(3)

C.

Sørum

 

 

Göteborg, SWE

28.6.87

4:14.24

(10)

C.

Sørum

 

 

Oslo/Bi

4.7.87

4:14.33

(3)

 

Pedersen

 

 

Lapinlahti, FIN

14.7.02

4:14.38

(1)

 

Kristiansen

 

 

Steinkjer

21.8.82

4:14.39

(2)

 

Pedersen

 

 

Heusden, BEL

20.7.02

4:14.46

(1)

Karoline Bjerkeli

Grøvdal

SK Vidar

14.6.90

Florø

8.6.13

4:14.51

(1)

 

Kristiansen

 

 

Malmö, SWE

17.6.84

4:14.52

(2)

C.

Sørum

 

 

Oslo/Bi

20.5.86

4:14.53

(2)

 

Stavik

 

 

Lapinlahti, FIN

26.6.94

4:14.56

(2)

 

Hausken

 

 

Florø

24.5.97

4:14.6

(2)

W.

Sørum

 

 

Oslo/Bi

31.7.74

4:14.6

(1)

 

Waitz

 

 

Moelv

30.7.78

4:14.67

(2)

Grethe

Fosse

Eidsvåg IL

7.6.59

Stjørdal

20.8.89

4:15.09

(7)

Hanne

Lyngstad

FIK Orion

5.12.75

Gateshead, GBR

19.7.98

 

 

ß20

 

 

 

 

 

4:15.11

(8)

Marit

Holtklimpen Sektnan

Gausdal IL

20.4.59

Oslo/Bi

9.7.83

4:15.39

(3)

Kirsti

Voldnes Løvnes

IK Våg

10.7.63

Göteborg, SWE

15.6.81

4:16.1

(2)

Heidi

Vien Meier

Raufoss IL

31.8.55

Steinkjer

13.8.78

4:16.4

(1)

Oddrun

Mollan Mosling Moe

Frosta IL

30.10.53

Larvik/Lo

5.7.78

4:16.51

(9)

Cathrine

Bendz Aarrestad

Fossum IF

9.6.62

Oslo/Bi

5.8.87

4:16.76

(1)

Gunhild

Halle

IL Runar

1.6.72

Oslo/Bi

27.5.97

4:16.96

(3)

Randi

Langøigjelten Bjørn

FIK Ren-Eng

26.3.57

Sandnes

10.8.86

4:17.40

(10)

Ingeborg

Løvnes

SK Vidar

5.9.92

Ninove, BEL

27.7.13

4:17.45

(4)

Marion Hinna

Josefsen

Haugesund IL

26.3.67

Sandnes

10.8.86

4:17.94

(3)

Hilde Marit

Fjelltveit

BFG Fana

1.9.67

Skien

25.8.88

 

 

ß30

 

 

 

 

 

4:18.1

(1)

Marianne

Østbye Jensrud

Harestua IL

19.3.61

Larvik/Lo

20.6.82

4:18.19

(4)

Bente

Landøy

Haugesund IL

16.12.72

Oslo/Bi

27.6.03

4:18.26

(2)

Tove

Lutdal

Ringerike FIK

6.3.65

Øvre Årdal

12.6.83

4:18.45

(4)

Merete

Kvist

Sogn FIK

24.10.66

Skien

25.8.88

4:18.66

(5)

Frida

Berge

IL Gular

13.3.94

Barcelona, ESP

13.7.12

4:18.7

(1)

Ann-Cathrin

Tveter Wold

Høybråten & Stovner IL

18.11.66

Nadderud

7.9.87

4:18.90

(4)

Lise

Johansen Moen

Larvik FIK

26.3.66

Stjørdal

20.8.89

4:19.4

(7)

May Britt

Stange Vallestad

Haugesund IL

25.2.59

Donetsk, UKR

19.8.77

4:19.53

(6)

Mari

Warlo

IF Eiker-Kvikk

22.3.62

Lapinlahti, FIN

26.6.88

4:19.62

(4)

Kari

Uglem

Strindheim IL

16.5.70

Byrkjelo

14.8.88

 

 

ß40

 

 

 

 

 

4:19.70

(1)

Mariann

Steine Bendriss

Lillehammer IF

22.5.67

Steinkjer

21.7.85

4:19.76

(1)

Brynhild

Synstnes

Lillehammer IF

20.4.71

Oslo/Bi

3.8.94

4:20.22

(3)

Hilde

Hovdenak

IL i BUL

15.2.71

Tønsberg

1.8.93

4:20.55

(6)

Kirsten

Hausken

Haugesund IL

22.6.48

Oslo/Bi

20.5.86

4:20.79

(3)

Marit

Risan

Ranheim IL

25.8.62

Trondheim/Le

31.7.83

4:20.90

(2)

Heidi

Kjeldsen Gundersen

IF Eiker-Kvikk

20.5.66

Grimstad

25.6.88

4:20.96

(15)

Silje

Rasmussen

IL i BUL

4.5.73

Philadelphia, USA

27.4.96

4:21.2

(8)

Mona

Kleppe Bonde

Eidsvåg IL

13.1.57

Oslo/Bi

20.6.76

4:21.27

(3)

Aurora Selstad

Dybedokken

IL Tyrving

8.10.95

Rieti, ITA

21.7.13

4:21.40

(5)

Torunn

Sandvoll

IL Skjalg

18.2.63

Stjørdal

8.7.89

 

 

ß50

 

 

 

 

 

4:21.48

(3)

Irene

Mildestveit

BFG Fana

20.5.68

Nesbyen

5.7.90

4:21.66

(4)

Toril

Hatling

IF Minerva

8.10.67

Oslo/Bi

22.7.94

4:21.81

(4)

Anita

Håkenstad Evertsen

Øystre Slidre IL

19.2.68

Steinkjer

21.7.85

4:22.24

(13)

Stine

Larsen

BFG Fana

5.11.75

Bergen/Fa

24.7.96

4:22.47

(1)

Siri Merete

Alfheim Espin

IL Norna-Salhus

6.7.76

Bergen/Fa

1.6.03

4:22.5

(1)

Siri

Bjelland-Johannessen

Fana IL

4.5.58

Bergen/Fa

4.6.80

4:22.55

(5)

Sigrid

Belbo

Snåsa IL

12.1.67

Nesbyen

5.7.90

4:22.73

(3)

Hege

Jørgensen

IF Eiker-Kvikk

8.4.64

Oslo/Bi

24.5.83

4:22.74

(2)

Else Karin

Systad

Eidsvåg IL

22.3.54

Trondheim/Le

21.5.85

4:22.82

(4)

Kari Lise

Ingebrigtsen Herland

SK Vidar

20.10.66

Stjørdal

27.7.91

 

 

ß60

 

 

 

 

 

4:22.88

(4)

Mette

Sørlien Sveen

Raufoss IL

16.11.64

Haugesund

29.7.84

4:23.03

(2)

Vibeke

Tegneby

Moss IL

26.2.72

Oslo/Bi

10.7.93

4:23.20

(1)

Alvilde

Ossum

SK Vidar

9.5.82

København/Øs, DEN

3.7.06

4:24.27

(5)

Bjørg

Torsteinsrud

Ås IL

24.9.68

Oslo/Bi

21.6.94

4:24.47

(1)

Silje

Fjørtoft

SK Vidar

23.6.87

Arlington, USA

29.3.08

4:24.53

(7)

Laila

Greibesland

Otra IL

31.5.92

Durham, USA

23.4.11

4:24.75

(3)

Ingeborg Kristine

Lind

Askim IF

7.10.90

Oslo/Bi

7.6.12

4:24.86

(11)

Berit

Mjanger

Eidsvåg IL

21.5.61

Sandnes

9.6.88

4:24.88

(4)

Lene

Hove

FIK BFG Fana

26.7.74

Byrkjelo

7.8.99

4:25.0

(8)

Karin

Bonde Børø

Ranheim IL

20.11.59

Oslo/Bi

28.6.77

 

 

ß70

 

 

 

 

 

4:25.0

(1)

Sissel

Vien

Raufoss IL

20.8.59

Larvik/Lo

1.8.84

4:25.06

(6)

Marte

Elden

Namdalseid IL

4.7.86

Stockholm, SWE

17.7.02

4:25.5

(2)

Bente

Sjøthun

IL Skjalg

8.11.60

Sandnes

30.6.83

4:25.56

(7)

Torhild

Dybwad

SK Vidar

9.4.68

Oslo/Bi

6.7.91

4:25.83

(2)

Kristin

Hovind

IL Stålkameratene

23.6.66

Oslo/Bi

13.7.88

4:25.92

(6)

Fride

Vullum

Aure IL

21.2.76

Drammen

7.7.01

4:25.94

(7)

Randi

Fossum

Strindheim IL

26.5.67

Drammen

1.6.93

4:25.97

(7)

Liv Miriam

Nordtømme

Steinkjer FIK

25.6.84

Stockholm, SWE

17.7.02

4:26.38

(4)

Line

Tveter

IL Tyrving

28.9.83

Norrtälje, SWE

11.7.05

4:26.4

(4)

Ingvild

Lein

Frosta IL

21.3.52

Larvik/Lo

12.8.79

 

 

ß80

 

 

 

 

 

4:26.44

(1)

Kristin

Brøndbo

Steinkjer FIK

27.1.88

Mankato, USA

2.5.12

4:26.69

(1)

Kirsten Melkevik

Otterbu

FIK BFG Fana

29.5.70

Bergen/Fa

9.8.06

4:26.7

(5)

Aud

Sugar

IL Tyrving

11.4.58

Västerås, SWE

17.6.76

4:26.73

(4)

Runa Skrove

Falch

Steinkjer FIK

23.6.90

Bismarck, USA

12.5.12

4:26.8

(3)

Torunn

Kolstad

Aurskog-Høland FIL

5.12.57

Oslo/Bi

9.6.75

4:27.3

(3)

Anne Karin

Kolstad

Stovnerkameratene

27.6.61

Oslo/St

26.7.81

4:27.34

(7)

Berit

Håvelsrud

Raufoss IL

6.5.66

Lillehammer

31.5.84

4:27.43

(8)

Heidi Karine

Olsen

IL i BUL, Tromsø

8.11.63

Stjørdal

27.7.91

4:27.47

(7)

Elin

Randli

Oppdal FIK

16.10.73

Byrkjelo

7.8.99

4:27.71

(7)

Vera

Kunnikoff

Eidsvåg IL

2.3.64

Bergen/Fa

30.6.82

 

 

ß90

 

 

 

 

 

4:27.94

(9)

Reidun

Joten

FIK Ren-Eng

11.3.60

Oslo/Bi

28.6.83

4:28.01

(3)

Jofrid

Risa

Undheim IL

8.2.78

Århus, DEN

25.8.01

4:28.19

(8)

Anne Edith

Corneliussen

Nittedal IL

1.6.57

Sandnes

22.8.87

4:28.3

(3)

Trine

Eilertsen

Eidsvåg IL

25.7.60

Steinkjer

10.6.78

4:28.4

(3)

Åse

Svinsholt Smith

IF Tønsberg-Kameratene

31.7.56

Bergen/Fa

10.8.75

4:28.46

(9)

Hilde Kristin

Foss

IF Sturla

26.5.61

Lillehammer

31.5.84

4:28.5

(6)

Anne

Bucher-Johannessen

IL Tyrving

9.2.61

Larvik/Lo

12.8.79

4:28.6

(3)

Gro

Reinhardt Aas

IL Tyrving

4.4.60

Bergen/Fa

29.7.79

4:28.64

(3)

Grethe

Slettom

Stadsbygd IL

23.3.72

Lillehammer

25.6.92

4:28.69

(8)

Heidi

Maltun

IK Tjalve

14.11.65

Mosjøen

16.8.92

 

 

ß100

 

 

 

 

 

4:28.86

(10)

Rikke

Valen

IF Herkules

26.3.72

Sandnes

8.6.89

4:28.9

(5)

Oddbjørg

Helstad Haakensveen

Veldre IL

29.4.45

Oslo/Bi

23.9.73

4:28.9

(6)

Mette H.

Berger

Halden IL

5.7.63

Oslo/Bi

16.9.81

4:29.11

(8)

Anne Sofie

Engan

BFG Fana

21.4.66

Drammen

31.5.95

4:29.12

(3)

Mette

Sivertsen

IF Eiker-Kvikk

2.2.63

Oslo/Bi

13.7.88

4:29.2

(4)

Grete Ingeborg

Nykkelmo

Selbu IL

25.12.61

Steinkjer

8.9.79

4:29.33

(10)

Elisabeth Angell

Bergh

Haugesund IL

21.3.96

Oslo/Bi

13.6.13

4:29.4

(2)

Eva

Fjærestad

Eidsvåg IL

8.2.58

Leirvik

21.6.86

4:29.40

(10)

Hege

Eikemo Borge

IL Korlevoll

27.1.67

Lillehammer

31.5.84

4:29.44

(11)

Tone

Østberg

Oslo-Studentenes IK

8.9.63

Mosjøen

16.8.92

 

 

ß110

 

 

 

 

 

4:29.8

(8)

Anne Mette

Ottersen

Høybråten & Stovner IL

24.9.59

Oslo/Bi

25.5.76

4:29.9

(1)

Bjørg

Moen

Grue IL

25.5.47

Bergen/Fa

27.9.80

4:29.94

(5)

Karoline P.

Finne

IL Gular

24.2.93

Tønsberg

24.8.13

4:30.16

(1)

Sigrid Sundquist

Torp

Osterøy IL

18.4.79

Bergen/Fa

10.8.05

4:30.17

(2)

Grete

Kirkeberg Mørk

Høybråten & Stovner IL

3.9.64

Oslo/Bi

4.8.86

4:30.2

(9)

Brit

Olsen

IF Hellas

29.1.49

Oslo/Bi

25.5.76

4:30.31

(10)

Thea Krokan

Murud

Lillehammer IF

6.6.94

Oslo/Bi

9.6.11

4:30.4

(1)

Reidun

Amundsen

Eidsvåg IL

16.5.68

Bergen/Fa

2.6.84

4:30.40

(1)

Christina Maria

Toogood

IK Tjalve

23.1.89

Solihull, GBR

18.5.13

4:30.5

(2)

Bente

Meisingseth Sjulstad

IL Molde-Olymp

9.8.65

Raufoss

4.9.82

 

 

ß120

 

 

 

 

 

4:30.50

(1)

Hanne

Winberg

IF Hellas

22.11.65

Nesbyen

23.6.85

4:30.59

(2)

Hilde

Aasheim

Osterøy IL

8.9.84

Göteborg, SWE

7.7.12

4:30.8

(2)

Carina

Woxen Bøygard

IL Heming

17.12.57

Oslo/Bi

10.7.80

4:30.83

(4)

Anne

Jahren

IL Tyrving

20.6.63

Oslo/Bi

21.5.80

4:30.91

(3)

Hanne

Ødeby

IF Sturla

13.7.61

Oslo/Bi

6.6.88

4:30.96

(3)

Gine

Salberg Halvorsrud

Høybråten & Stovner IL

8.6.61

Oslo/Bi

4.8.86

4:30.98

(9)

Annicke

Stranda

Lillehammer IF

28.12.74

Tønsberg

1.8.93

4:31.01

(3)

Nina

Haugen Gressløs

Fredrikstad IF

21.3.69

Oslo/Bi

13.7.93

4:31.09

(8)

Mette

Møller

Gausdal IL

18.5.65

Oslo/Bi

24.5.83

4:31.37

(1)

Ingunn

Opsahl

Minerva IS

27.8.88

Sandnes

10.6.06

 

 

ß130

 

 

 

 

 

4:31.42

(5)

Karoline Egeland

Skatteboe

IL Tyrving

28.7.93

Oslo/Bi

7.6.12

4:31.6

(2)

Helle

Kolltveit

Bergens TF

2.4.62

Bergen/Fa

23.9.80

4:31.60

(12)

Heidi

Mårtensson

Modum FIK

16.3.95

Oslo/Bi

13.6.13

4:31.64

(1)

Ida

Fillingsnes

IF Herkules

30.6.90

København, DEN

13.6.13

4:31.8

(3)

Karin

Eriksen

Kragerø IF

26.8.58

Oslo/St

3.9.79

4:31.98

(5)

Victoria

Sæland

IL Skjalg

15.7.82

Askim

11.8.07

4:31.99

(3)

Karin Gade

Lundlie

Kirkenes IF

31.8.63

Porsgrunn

17.8.80

4:32.0

(8)

Marit

Øveraasen

Vardal IF

17.3.61

Larvik/Lo

12.8.79

4:32.0

(1)

Lene

Dahler

Konnerud IL

18.6.64

Larvik/Lo

22.6.80

4:32.05

(6)

Hilde

Askeland

FIK BFG Fana

30.1.77

Huddinge, SWE

23.8.97

 

 

ß140

 

 

 

 

 

4:32.33

(2)

Nina

Rødsmoen

IL Skjalg

9.12.61

Oslo/Bi

9.7.91

4:32.4

(9)

Else Kirsti

Vika

Høybråten & Stovner IL

14.1.54

Larvik/Lo

12.8.79

4:32.59

(4)

Kari

Christiansen

Modum FIK

11.5.71

Oslo/Bi

13.7.93

4:32.7

(2)

Anne Lise

Hollevik

IL Jotun

11.4.68

Florø

7.6.86

4:32.7

(1)

Brit Lisbeth

Høiby Reitan

Ranheim IL

18.7.48

Trondheim/Le

18.8.86

4:32.8

(2)

Marta

Meltveit

IL Skjalg

11.2.63

Stavanger

3.6.81

4:32.9

(3)

Anne M.

Kirkeberg

Høybråten & Stovner IL

19.11.61

Lillehammer

14.6.86

4:32.9

(5)

Elin

Eldnes

Frol IL

15.9.64

Steinkjer

8.9.79

4:32.92

(1)

Anne Merete

Gundhus

Modum FIK

22.5.79

Lillehammer

26.6.97

4:32.96

(6)

Anne Signe

Isdahl

Haugesund IL

8.12.74

Førde

21.7.91

 

 

ß150

 

 

 

 

 

4:33.0

(3)

Karin

Ugland Nydal

Byåsen IL

18.2.56

Oslo/Bi

29.5.74

4:33.15

(12)

Heidi

Solstad

IF Herkules

2.6.70

Jessheim

30.5.91

4:33.2

(2)

Nina

Svinelid

Haugesund IL

9.6.69

Haugesund

7.10.85

4:33.24

(6)

Nina

Hansteen

IF Minerva

16.12.58

Oslo/Bi

14.6.93

4:33.3

(3)

Lilly

Gundersen

Steinkjer IFK

21.11.60

København, DEN

14.8.77

4:33.41

(14)

Hedda

Hynne

Strindheim IL

13.3.90

Oslo/Bi

13.6.13

4:33.42

(15)

Irene

Johansen

Sørum IL

5.3.96

Oslo/Bi

13.6.13

4:33.6

(2)

Siv

Lund

Lom IL

28.8.72

Bergen/Fa

23.8.87

4:33.65

(10)

Ingunn

Holden

Larvik FIK

23.12.64

Nesbyen

5.7.90

4:33.7

(1)

Vibeke

Møller

Kolbotn IL

12.10.70

Oslo/Bi

2.6.86

 

 

ß160

 

 

 

 

 

4:33.8

(3)

Anne

Støttum

Bækkelagets SK

2.12.63

Oslo/Bi

13.9.79

4:33.8

(3)

May Ellen

Hartting

IL Tyrving

6.1.63

Nadderud

18.8.82

4:33.80

(7)

Ida Elise Nymoen

Eltervaag

IL Skjalg

22.8.95

Tønsberg

24.8.13

4:33.91

(2)

Tonje

Sekse

SK Vidar

20.10.74

Oslo/Bi

18.7.00

4:34.03

(2)

Ingunn

Flathus

IL Heming

15.11.56

Oslo/Bi

16.7.81

4:34.19

(3)

Ida

Østerås

Verdal FIK

7.8.93

Sandnes

22.8.10

4:34.22

(1)

Grethe Lise

Nygård

Raufoss IL

2.1.79

Oslo/Bi

27.7.99

4:34.24

(5)

Unni

Øvrum

Strindheim IL

16.8.53

Brekstad

6.8.89

4:34.49

(5)

Kjersti

Skumlien

Raufoss IL

18.7.65

Byrkjelo

17.7.83

4:34.5

(11)

Anne Mette

Strand

IL i BUL

15.1.55

Oslo/Bi

28.6.77

 

 

ß170

 

 

 

 

 

4:34.5

(11)

Torunn

Hasle Evensen

Sørum IL

25.9.50

Steinkjer

13.8.78

4:34.5

(8)

Randi

Larsen

Haugesund IL

9.4.70

Fredrikstad

23.7.89

4:34.50

(2)

Karna Lise Bloch

Bjerkhaug

Byåsen IL

12.5.66

Kristiansund

5.7.86

4:34.51

(2)

Bodil

Glende

IF Hellas

21.12.56

Oslo/Bi

3.9.81

4:34.54

(6)

Lorna

Sveen

Nordre Land IL

11.2.67

Byrkjelo

17.7.83

4:34.55

(6)

Maj-Britt

Aastad Nyheim

IK Tjalve

14.7.58

Oslo/Bi

6.6.88

4:34.59

(7)

May Bente

Mikalsen  Weng

Høybråten & Stovner IL

29.9.65

Oslo/Bi

14.6.93

4:34.6

(1)

Janne Birgitte

Bjerkhaug

Byåsen IL

8.7.67

Trondheim/Le

8.8.85

4:34.60

(2)

Eira Nordeng

Jensen

Sortland FIK

27.5.93

Durham, USA

5.5.13

4:34.64

(6)

Linda

Aaram

Sunndal IL

25.6.71

Brekstad

6.8.89

 

 

ß180

 

 

 

 

 

4:34.67

(3)

Mari Ann

Bentdal

Romedal IL

13.3.69

Oslo/Bi

22.6.89

4:34.80

(9)

Anne Gro

Tandberg

Ringerike FIK

17.2.64

Haugesund

9.8.81

4:34.88

(1)

Marte

Kristoffersen

IL Varden

11.8.89

Stjørdal

27.5.10

4:35.0

(3)

Ingrid

Sandvoll

IL Gneist

18.2.63

Bergen/Fa

23.9.80

4:35.03

(12)

Monica

Christiansen

Ask IL

24.11.74

Overhalla

20.7.97

4:35.06

(3)

Birgitta Nygaard

Starckjohann

IL Tyrving

5.3.64

Nadderud

5.9.88

4:35.08

(2)

Runa

Bostad

Heimdal IF

28.9.69

Ljusdal, SWE

7.6.87

4:35.08

(16)

Mari Aarskog

Nesse

Stord IL

16.2.96

Oslo/Bi

13.6.13

4:35.10

(9)

Hanne Sofie

Pedersen

Romedal IL

3.3.72

Lillehammer

19.7.87

4:35.2

(4)

Berit

Jenssen

Mo IL

8.12.57

Sotkamo, FIN

23.7.77

 

 

ß190

 

 

 

 

 

4:35.2

(13)

Oddrun

Hovsengen

Lillehammer IF

12.1.52

Lillehammer

31.5.84

4:35.3

(2)

Wenche

Nystad Lid

Ready

13.3.52

Oslo/Bi

5.7.73

4:35.39

(7)

Tone

Kaarbø

IK Hind

30.10.67

Steinkjer

21.7.85

4:35.4

(6)

Grete

Kolstad

Aurskog-Høland FIL

23.12.58

Askim

15.8.76

4:35.48

(12)

Tove

Fagerbæk

Larvik FIK

3.5.65

Nesbyen

5.7.90

4:35.61

(6)

Brit-Helen

Langeland Simmenes

Osterøy IL

25.11.75

Sandnes

17.8.02

4:35.7

(2)

Ann Kristin

Tverås

Beitstad IL

4.8.69

Steinkjer

14.5.86

4:35.78

(1)

Anette

Johnsen Hundere

Oslo-Studentenes IK

17.1.72

Lillehammer

24.6.99

4:35.8

(2)

Anne

Trolie

Mo IL

5.9.65

Bergen/Fa

23.8.81

4:35.85

(2)

Marit

Eriksen

IL i BUL

14.6.57

Oslo/Bi

13.9.83

 

 

ß200

 

 

 

 

 

4:35.9

(1)

Mette

Engelsrud

Raumnes & Årnes IL

2.3.54

Sokna

30.8.81

4:35.9

(1)

Marit

Sund

Grong IL

20.8.61

Steinkjer

30.6.84

4:35.9

(2)

Eli

Krokstad

Strindheim IL

21.9.68

Stjørdal

3.7.90

4:36.1

(5)

Inger-Liv

Bjertnes

IF Sturla

30.3.61

Larvik/Lo

1.7.81

4:36.1

(1)

Ingunn

Nyhammer

IL Gular

29.9.67

Austevoll

7.6.87

4:36.12

(2)

Marit

Koch

Ranheim IL

6.7.62

Stjørdal

31.7.88

4:36.14

(2)

Karete Malen

Nesset

Hareid IL

20.9.74

Oslo/Bi

15.9.90

4:36.2

(1)

Marianne

Myklebust

Veldre IL

27.11.67

Romedal

10.6.84

4:36.2

(4)

Birgit

Avset

Byåsen IL

21.9.64

Steinkjer

30.6.84

4:36.27

(8)

Irene

Skei

Steinkjer FIK

21.4.72

Førde

21.7.91

 

 

ß210

 

 

 

 

 

4:36.4

(1)

Elin

Skjellnes

IL Stålkameratene

12.10.61

Reykjavik, ISL

6.7.76

4:36.4

(1)

Karianne

Løkken

Sørbråten IL

11.6.71

Romedal

7.6.86

4:36.4

(3)

Rubi

Skøyum

Fet FIK

22.5.70

Oslo/St

1.6.87

4:36.51

(3)

Anne Cathrine

Holthe

Ranheim IL

14.1.68

Stjørdal

31.7.88

4:36.60

(5)

Ellen Aga

Kildal

IF Herkules

8.1.90

Göteborg, SWE

7.7.12

4:36.61

(4)

Ellen

Skarpen

IL Tyrving

5.1.67

Stjørdal

31.7.88

4:36.69

(7)

Kjersti

Sognnes

BFG Fana

2.11.64

Oslo/Bi

13.7.88

4:36.69

(4)

Ida Margrethe

Neverdahl

IL Skjalg

28.9.93

Bergen/Fa

16.8.08

4:36.7

(8)

Anne

Nyland

Raufoss IL

9.8.58

Bodø

5.7.80

4:36.75

(2)

Sigrid Jervell

Våg

Trondheim Friidrett

6.6.92

Göteborg, SWE

3.7.10

 

 

ß220

 

 

 

 

 

4:36.8

(3)

Elisabeth

Olsen

Ski IL

13.8.61

Oslo/St

16.5.78

4:36.8

(3)

Anne Gro

Reppesgård Hansen

Larvik TIF

12.2.61

Nadderud

26.8.85

4:36.88

(2)

Siri

Rostoft

IL i BUL

9.1.74

Oslo/Bi

16.7.98

4:36.97

(5)

Nina

Holm

Ullensaker-Kisa IL

13.4.64

Stjørdal

31.7.88

4:37.14

(9)

Marte

Reitan

Steinkjer FIK

19.6.94

Tønsberg

24.8.13

4:37.16

(3)

Marianne

Kvalheim

IK Tjalve

11.4.69

Oslo/Bi

8.7.92

4:37.19

(2)

Anne

Bostad Hegvold

Heimdal IF

5.7.66

Krokom, SWE

8.8.97

4:37.2

(1)

Kari

Frederichsen

Høybråten & Stovner IL

13.12.46

Nadderud

1.6.83

4:37.3

(1)

Beate

Sejrup

IL Gneist

21.8.66

Bergen/Fa

17.9.81

4:37.3

(1)

Ragnhild

Haugen

Sogndal IL

20.8.69

Voss

22.8.87

 

 

ß230

 

 

 

 

 

4:37.30

(3)

Cecilie

Udstuen

Haugesund IL

27.6.86

Lincoln, USA

10.4.10

4:37.52

(2)

Kristine

Holst

IL Skjalg

15.4.96

Sandnes

8.6.13

4:37.77

(1)

Ingunn Hultgreen

Weltzien

IL Tyrving

19.5.86

Oslo/St

25.8.08

4:37.97

(6)

Anne Mette

Goddokken

Nittedal IL

16.10.68

Lillehammer

18.7.87

4:38.02

(2)

Anne Hilde

Rugeldal

IF Eiker-Kvikk

26.8.66

Oslo/La

30.6.87

4:38.06

(1)

Kristine

Vandbakk

Steinkjer FIK

17.7.87

Lillehammer

24.6.04

4:38.08

(1)

Bente

Martinsen Skari

Nittedal IL

10.9.72

Oslo/St

12.6.95

4:38.10

(1)

Torborg

Jorddal

IL Skjalg

16.9.67

Grimstad

17.6.89

4:38.19

(8)

Trine H.

Mjåland

Kristiansands IF

30.6.90

Oslo/Bi

7.6.12

4:38.2

(1)

Åse Kristin

Øian

Heimdal IF

9.7.56

Trondheim/Le

30.5.74

 

 

ß240

 

 

 

 

 

4:38.23

(8)

Liv

Antonsen

Byåsen IL

18.6.69