Kongepokalvinnere

H.M. Kongens Pokal tildeles beste mannlige og kvinnelige utøver ved hovedmesterskapet i friidrett, basert på vurdering av en jury som nedsettes for hvert mesterskap.

H.M. Kongens Pokal tildeles beste mannlige og kvinnelige utøver ved hovedmesterskapet i friidrett, basert på vurdering av en jury som nedsettes for hvert mesterskap. Friidretten fikk sin første Kongepokal i 1902, og trofeet har senere vært utdelt hvert år med unntagelse av 1905, da statsminister Michelsens pokal erstattet den Kongepokal man av gode grunner ikke kunne få, og krigsårene 1940-45 da mesterskap overhodet ikke ble arrangert. Kvinnene fikk sin første Kongepokal i 1949.

 

Kongepokalen kan vinnes flere ganger av samme utøver.

 

Følgende menn har fått Kongepokalen:

 

1902        Haakon Blystad, IK Tjalve

1903        Carl A. Pedersen, IF Ørnulf

1904        Johs. G. Pedersen, Kristiania IF

1905        Car. A. Pedersen, IF Ørnulf

1906        Oscar Guttormsen, IF Ørnulf

1907        Halfdan Stormoen, IF Ørnulf

1908        Henry Olsen, Kristiania IF

1909        Oscar Guttormsen, IF Ørnulf

1910        Ferdinand Bie, IF Ørnulf

1911        Dennis W. Johansen, Kristiania IF

1912        Herman Sotaaen, Kristiania IF

1913        Henry Olsen, Kristiania IF

1914        Johoan Hellum, IK Tjalve

1915        Alex Pedersen, IF Torodd

1916        Johan Hellum, IK Tjalve

1917        Olav Frogner, IF Ørnulf

1918        Alf Halstvedt, IK Tjalve

1919        Helge Løvland, IF Ørnulf

1920        Helge Løvland, IF Ørnulf

1921        Kaare Bache, Kristiania IF

1922        Reidar Andersen, SK Brann

1923        Charles Hoff, Torshaug IF

1924        Charles Hoff, Torshaug IF

1925        Kaare Bache, Kristiania IF

1926        Sverre Helgesen, IK Tjalve

1927        Per Oscar Andersen, IF Ørnulf

1928        Thorvald Minde, Torshaug IF

1929        Gunnar Hagen, IL I BUL

1930        Hjalmar Johannesen, SK Freidig

1931        Konrad Hauge, IF Torodd

1932        Konrad Hauge, IF Torodd

1933        Einar Tommelstad, Oslo IL

1934        Georg Braathe, IK Tjalve

1935        Otte Berg, Oslo Politis IL

1936        Otto Berg, Oslo Politis IL

1937        Odd Rasdal, T&IF Viking

1938        Odd Rasdal, T&IF Viking

1939        Odd Rasdal, T&IF Viking

1946        Haakon Tranberg, Kristiansands IF

1947        Martin Stokken, Selsberg IF

1948        Martin Stokken, Selsberg IF

1949        Martin Stokken, Selsberg IF

1950        Sverre Strandli, Brandval IL

1951        Sverre Strandli, Brandval IL

1952        Sverre Strandli, Torshaug IF

1953        Sverre Strandli, Torshaug IF

1954        Audun Boysen, IK Tjalve

1955        Bjørn Thorkildsen, IF Hellas

1956        Sverre Strandli, Sarpsborg IL

1957        Ernst Larsen, Ranheim IL

1958        Eilif Fredriksen, IL i BUL

1959        Oddvar Krogh, Sarpsborg IL

1960        Carl Fredrik Bunæs, IK Tjalve

1961        Martin Jensen, Ask IL

1962        Sverre Strandli, Sarpsborg IL

1963        Arne Hammarsland, IL Gular

1964        Odd Bergh, SK Freidig

1965        Stein Sletten, IL Gular

1966        Bjørn Bang Andersen, IL i BUL

1967        Kjellfred Weum, IL i BUL

1968        Kristen Fløgstad, IL i BUL

1969        Arne Kvalheim, IK Tjalve

1970        Ståle Engen, IF Sturla

1971        Arve Olsson, Oslo IL

1972        Audun Garshol, IL I BUL

1973        Leif Roar Falkum, IK Tjalve

1974        Leif Roar Falkum, IK Tjalve

1975        Knut Børø, Strindheim IL

1976        Leir Roar Falkum, IK Tjalve

1977        Terje Thorslund, Nittedal IL

1978        Knut Kvalheim, IK Tjalve

1979        Knut Hjeltnes, IL Gular

1980        Knut Hjeltnes, IL Gular

1981        Knut Hjeltnes, IL Gular

1982        Per Erling Olsen, SK Vidar

1983        Richard Olsen, Tønsberg IL

1984        Knut Hjeltnes, IL Gular

1985        Einar Sagli, IK Tjalve

1986        Knut Hjeltnes, IL Gular

1987        Narve Hoff, Aksla IL

1988        Georg Andersen, IF Urædd

1989        Lars Arvid Nilsen, IF Urædd

1990        Georg Andersen, IF Urædd

1991        Steinar Hoen, IK Tjalve

1992        Vebjørn Rodal, Oppdal FIK

1993        Atle Douglas, SK Vidar

1994        Steinar Hoen, IK Tjalve

1995        Geir Moen, Moss IL

1996        Geir Moen, Moss IL

1997        Jim Svenøy, Fræna FIK

1998        Ketill Hanstveit, IL Norna-Salhus

1999        Ketill Hanstveit, IL Norna-Salhus

2000        John Ertzgaard, Raufoss IL

2001        Gjøran Sørli, IK Tjalve

2002        Pål Arne Fagernes, IK Tjalve

2003        Aham Okeke, IK Tjalve

2004        Andreas Thorkildsen, SK Vidar

2005        Andreas Thorkildsen, SK Vidar

2006        Andreas Thorkildsen, Kristiansands IF

2007        Jaysuma Saidy Ndure, IL i BUL

2008        Jaysuma Saidy Ndure, IL i BUL

2009        Andreas Thorkildsen, Kristiansands IF

2010        Andreas Thorkildsen, Kristiansands IF

2011        Andreas Thorkildsen. Kristiansands IF

2012        Jaysuma Saidy Ndure, IL i BUL

2013        Øyvind Strømmen Kjerpeset, Florø T&IF

2014        Jaysuma Saidy Ndure, IL i BUL

2015        Karsten Warholm, Dimna IL

2016        Karsten Warholm, Dimna IL

2017        Karsten Warholm, Dimna IL

 

 

Følgende kvinner har fått Kongepokalen:

 

1949          Kristi Jordet, IL Follogutane

1950          Kristi Jordet, IL Follogutane

1951          Jorun Tangen, IL i BUL

1952          Berit Tomter Aulie, Raumnes & Årnes IL

1953          Anne-Marie Woldseth Schølberg, Nidelv

1954          Anne Lise Thoresen Andersen, IL Tyrving

1955          Reidun Buer Skogvold, IL i BUL

1956          Reidun Buer Skogvold, IL i BUL

1957          Reidun Buer Skogvold, IL i BUL

1958          Unn Thorvalsen Greve Løberg, Fossum

1959          Reidun Buer Skogvold, IL i BUL

1960          Sissel Falck-Jørgensen Ingebrigtsen, Høybråten & Stovner IL

1961          Oddrun Lange Hokland, IL Olymp

1962          Tove Dønnum Jensen, Ull-Kisa IL

1963          Berit Tøien Berthelsen, Hakadal IL

1964          Berit Tøien Berthelsen, Hakadal IL

1965          Oddrun Lange Hokland, IL i BUL

1966          Berit Tøien Berthelsen, IL Tyrving

1967          Anne Lise Wærness, SK Freidig

1968          Berit Tøien Berthelsen, IL Tyrving

1969          Britt Krogh-Sørensen Ramstad, IL Tyrving

1970          Wenche Sørum, Høybråten og Stovner IL

1971          Kari Karlsen, Oslo IL

1972          Wenche Sørum, Høybråten og Stovner IL

1973          Grete Andersen, SK Vidar

1974          Grete Andersen, SK Vidar

1975          Grete Waitz, SK Vidar

1976          Grete Waitz, SK Vidar

1977          Grete Waitz, SK Vidar

1978          Grete Waitz, SK Vidar

1979          Grete Waitz, SK Vidar

1980          Mona Evjen, Bodø og Omegn IF

1981          Randi Langøigjelten Bjørn, FIK Ren-Eng

1982          Hilde Bratvold, Hamar IL

1983          Hilde Fredriksen, Oslo IL

1984          Trine Solberg, Ski IL

1985          Ingrid Kristiansen, IL i BUL

1986          Ingrid Kristiansen, IL i BUL

1987          Anne Beth Espetvedt, BFG Fana

1988          Mette Bergmann, Fredrikstad IF

1989          Lisbeth Andersen, Tønsberg IF

1990          Hanne Haugland, SK Vidar

1991          Trine Hattestad, IF Minerva

1992          Trine Hattestad, IF Minerva

1993          Monica Grefstad, IF Minerva

1994          Hanne Haugland, SK Vidar

1995          Mette Bergmann, SK Vidar

1996          Hanne Haugland, IF Minerva

1997          Hanne Haugland, IF Minerva

1998          Trine Hattestad, IF Minerva

1999          Hanne Haugland, IF Minerva

2000          Trine Hattestad, IF Minerva

2001          Gunnhild Halle Haugen, IL Runar

2002          Lisbeth Pedersen, SK Vidar

2003          Anne Gerd Eieland, Iveland IL

2004          Grete Etholm Snyder, IK Tjalve

2005          Susanne Wigene, IK Tjalve

2006          Christina Vukicevic, IL Tyrving

2007          Mona Holm, IL Norna-Salhus

2008          Cathrine Larsåsen, IL i BUL

2009          Kjersti Tysse, IL Norna-Salhus

2010          Christina Vukicevic, Ski IL

2011          Mona Holm, IK Tjalve

2012          Tonje Angelsen, Trondheim Friidrett

2013          Ezinne Okparaebo, IL i BUL

2014          Ezinne Okparaebo, IL i BUL

2015          Isabelle Pedersen, IL i BUL

2016          Line Kloster, SK Vidar

2017          Karoline Bjerkeli Grøvdal, IK Tjalve