Gullmedaljen

Fra 1914 – 1933 ble gullmedaljen utdelt til beste resultat under Norgesmesterskapet.

Fra 1934 kom en ny regel for gullmedaljen, hvor det heter:

"Forbundets gullmedalje for aktiv idrett kan etter enstemmig vedtak av sentralstyret i et antall av høyst en hvert år tildeles den utøver som gjennom flere år har vist fremragende dyktighet".

Følgende har fått medaljen:

2017 Filip Ingebrigtsen, Sandnes IL

2016 Karoline Bjerkeli Grøvdal, IK Tjalve

2015 Henrik Ingebrigtsen, Sandnes IL

2014 Ezinne Okparaebo, IL i BUL

2013 Jaysuma Saidy Ndure, IL i BUL

2012 Ingvill Måkestad Bovim, IL Gular

2011 Christina Vukicevic, Ski IL

2010 Grete Etholm, IK Tjalve

2009 Benjamin Jensen, IK Tjalve

2008 Quincy Douglas, IL Gular

2007 Susanne Wigene, IK Tjalve

2006 Marius Bakken, IL Runar

2005 Andreas Thorkildsen, SK Vidar

2004 John Ertzgaard, Raufoss IL

2003 Tor Øivind Ødegård, Fredrikstad IF

2002 Gunhild Halle Haugen, IL Runar

2001 Lene Espegren, SK Vidar

2000 Ketill Hanstveit, IL Norna-Salhus

1999 Trond Barthel, Gjøvik FIK

1998 Jim Svenøy, Fræna FIK

1997 Geir Moen, Moss IL

1996 Vebjørn Rodal, Oppdal FIK

1995 Steinar Hoen, IK Tjalve

1994 Svein Inge Valvik, IK Tjalve

1993 Mette Bergmann, SK Vidar

1992 Hanne Haugland, SK Vidar

1991 Bo Breigan, SK Vidar

1990 Anne Brit Skjæveland (Sandberg), IF Minerva

1989 Reidar Lorentzen, IK Tjalve

1988 Trine (Solberg) Hattestad, IF Minerva

1987 Per Erling Olsen, SK Vidar

1986 Hilde Fredriksen, IK Tjalve

1985 Øivind Dahl, IL i BUL

1984 Ingrid Kristiansen, IL i BUL

1983 Mona Evjen, IL i BUL

1982 Astrid Tveit, IL i BUL

1981 Knut Hjeltnes, IL Gular

1980 Leif Roar Falkum, IK Tjalve

1979 Terje Thorslund, Nittedal IL

1978 Knut Kvalheim, IK Tjalve

1977 Grete Waitz, SK Vidar

1976 Harald Lorentzen, SK Freidig

1975 Håkon Fimland, IL Gular

1974 Terje Haugland, Haugesund IL

1973 Kristen Fløgstad, Kristiansands IF

1972 Arne Risa, IL Gular

1971 Bjørn Bang Andersen, IL i BUL
         Martin Jensen, IK Tjalve
         Arne Kvalheim, IK Tjalve

1970 Kjellfred Weum, IL I BUL

1969 Willy Rasmussen, IK Tjalve

1968 Berit Berthelsen, IL Tyrving

1967 Thor Helland, IL I BUL

1966 Terje Pedersen, SK Vidar

1965 Jan Gulbrandsen, SK Vidar

1964 Carl Fredrik Bunæs, IK Tjalve

1963 Stein Haugen, IL I BUL

1962 Roar Berthelsen, IK Tjalve

1961 Arne Hamarsland, IL Gular

1960 Bjørn Thorkildsen, IF Hellas

1959 Egil Danielsen, Hamar IL

1958 Jorunn (Tangen) Nygaard, IL I BUL

1957 Ernst Larsen, Ranheim IL

1956 Øystein Saksvik, Ranheim IL

1955 Audun Boysen, IK Tjalve

1954 Sverre Strandli, Sarpsborg IL

1953 Rune Nilsen, IL I BUL

1952 Stein Johnson, IK Tjalve
         Ivar Ramstad, Røra IL

1951 Odd Mæhlum, Hamar IL

1950 Bjørn Vade, IK Tjalve

1949 Martin Stokken, Selsbakk IF

1948 Erling Kaas, IK Tjalve
         Erik Stai, IF Vestheim
         Erling Waage, Haugesund IL

1947 Haakon Tranberg, Kristiansands IF

1946 Eugen Haugland, Haugesund IL

1940 Odd Rasdal, T&IF Viking

1939 Otto Berg, Oslo Politis IL

1938 Holger Albrechtsen, IK Tjalve

1937 Olav Sunde, IK Tjalve

1936 Hjalmar Johannesen, Oslo TF

1935 Birger Halvorsen, Horten IF

1933 Konrad Hauge, Oslo Politis IL

1932 Konrad Hauge, Oslo Politis IL

1931 Olav Sunde, IK Tjalve

1930 Olav Sunde, IK Tjalve

1929 Ketil Askildt, Hermod

1928 Olav Sunde, IK Tjalve

1927 Olav Sunde, IK Tjalve

1926 Eugen Torp, Oslo IL

1925 Charles Hoff, Torshaug IF

1924 Erik Manskow, Kristiania IF

1923 Charles Hoff, Torshaug IF

1922 Charles Hoff, Torshaug IF

1921 Bjarne Guldager, IF Ørnulf

1920 Helge Løvland, IF Ørnulf

1919 Helge Løvland, IF Ørnulf

1918 Erling Vinne, IK Tjalve

1917 Erling Vinne, IK Tjalve

1916 Hans Odde, SK Freidig

1915 Fritz Warendorph, IF Ørnulf

1914 Olav Rustad, Kristiania IF