Rekordenes Utvikling/Progression of the Records Men

Mangekamp/Combined Events & Stafetter/Relays:

 

Første offisielle rekordliste 27. Januar 1900/First official recordlist dated 27. January 1900.

Pistolstart brukt for første gang 3. Mai 1908/Start by shot first time used 3. May 1908.

Første stevne med riktig mål og form på Oslo/Fr August 1908./First meeting with correct shape and measurement at Oslo/Fr August 1908.

 

Basert på opprinnelig materiale / Based on original material made by Einar Otto Øren.

Ajourført av / Updated by  Jo Nesse, Ole Petter Sandvig, Børre Lilloe, Jan Jørgen Moe and Arild Glemme.

 

Alle kommentarer, oppdateringer og ny informasjon er velkommen og kan sendes som e-post til friidrett@friidrett.no / All comments, updates and new information are welcome and can be sent by e-mail to friidrett@friidrett.no

S = Scratch-start i handicap-konkurranse/Scratch-start in handicap-competition.

t =  Rekordtangering, men ikke offisielt godkjent/Equals the record, but not officially recognised.

T = Registrert som offisiell rekordtangering/Officially recognised as equals

L = Landeveisløp/Road

? = Uvisst om resultatet er rekord/Unknown

# = AIF/ Workers’ Federation of Sport    Ikke offisielt akseptert av NFIF/Officially not accepted by NFIF

K = Klubbkonkurranse/Club competition

 

Trondhjem = Trondheim before 1930, Kristiania = Oslo before 1925

 

© Norges Friidrettsforbund, Statistikk-og Rekordutvalget

 

Pr 1.1.2014

 

Menn/Men:

 

5-kamp/Pentathlon:

 (12), (21), (34), (52), (62)  og (85) betyr henholdsvis Olympisk tabell fra 1912, IAAF-tabell fra 1921, 1934, 1952 (endelig utgave, ikke den foreløpige fra 1950), 1962 og 1985 - Poeng etter 1985-tabellen i parentes/(12), (21), (34), (52), (62) og (85) represent the following scoring tables: Olympic Table from 1912, IAAF-tables from 1921, 1934, 1952 (final edition, not the temporary one from 1950),1962 and 1985 - Points according to 1985-tables in brackets:

 

(Lengde-Spyd-200m-Diskos-1500m/Long Jump-Javelin Throw-200m-Discus Throw-1500m)

Offisielle rekorder fra 1918/Official records from 1918:

3.506,350p

Helge Løvland

IF Ørnulf                     (2.838)

11.05.1890

Kristiania/

12.06.1918

(12)

(5.99-49.27-25.0-35.71-5:08.4)

3.948,365p

Helge Løvland

IF Ørnulf                     (3.169)

11.05.1890

Kristiania/

07.07.1918

(12)

(6.48-50.42-24.3-39.24-4:55.3)

4.146,655p

Helge Løvland

IF Ørnulf                     (3.347)

11.05.1890

Kristiania/

18.06.1919

(12)

(6.93-50.70-23.4-39.07-4:56.7)

4.193,875p

Helge Løvland

IF Ørnulf                     (3.346)

11.05.1890

Kristiania/Fr

13.07.1919

(12)

(6.60-55.12-23.6-38.91-4:52.8)

3.886,14p

Kaare Arnesen

IL i BUL                       (3.380)

26.02.1910

Oslo/Bi

20.08.1933

(20)

(6.44-56.00-23.8-40.69-4:44.8)                                                    3.274p (34)

3.325p

Bjarne Bryntesen

IF Hellas                     (3.437)

23.02.1912

Drammen/Ma

18.07.1937

(34)

(6.87-59.50-23.6-36.78-4:50.1)                                                   

3.413p

Godtfred Holmvang

IL Tyrving                    (3.493)

07.10.1917

Sandvika/Ka

26.09.1948

(34)

(6.44-53.46-24.1-40.32-4:16.6)                                                    3.109p (52)

3.216p

Jan Gulbrandsen

SK Vidar                     (3.556)

29.05.1938

Gjøvik

21.06.1959

(52)

(6.77-51.61-22.8-34.75-4:15.5)                                                    

3.419p

Hans B. Skaset

SK Freidig                   (3.715)

10.04.1935

Trondheim/St

31.08.1962

(52)

(6.79-53.05-23.1-43.20-4:16.8)                                                    3.608p (62)

3.725p

Knut Harald Gundersen

Kongsberg IF

24.09.1964

Emmitsburg, USA

28.09.1986

(85)

(7.17-59.36-22.6-41.46-4:45.2)                                                

3.821p

Hans Olav Uldal

IK Grane

12.12.1982

Øyestad

11.05.2002

(85)

(6.92w-54.78-22.65-45.56-4:26.32)                                                 

Bestenoteringer før offisiell rekord/Best performances before official records:

3.652,340p

Ferdinand Bie

Kristiania IF               (3.047)

16.02.1888

Stockholm, SWE

07.07.1912

(12)

(6.85-46.45-23.5-31.79-5:07.8)

3.859,245p

Johan Hellum

IK Tjalve                     (3.162)

11.04.1889

Kristiania

01.08.1915

(12)

(6.03-47.04-23.2-36.90-4:40.4)

Yngste rekordsetter/Youngest recordbreaker       Alder/Age                 Født/Born   Oppnådd/Achieved

Hans Olav Uldal                                                                   19 år/4 mnd/25 d    16.12.1982   11.05.2002

Eldste rekordsetter/Oldest recordbreaker               Alder/Age                  Født/Born   Oppnådd/Achieved                                     

Godtfred Holmvang                                                           30 år/11 mnd/19 d  07.10.1917   26.09.1948

10-kamp/Decathlon:

 (12), (21), (34), (52), (62)  og (85) betyr henholdsvis Olympisk tabell fra 1912, IAAF-tabell fra 1921, 1934, 1952 (endelig utgave, ikke den foreløpige fra 1950), 1962 og 1985 - Poeng etter 1985-tabellen i parentes/(12), (21), (34), (52), (62) og (85) represent the following scoring tables: Olympic Table from 1912, IAAF-tables from 1921, 1934, 1952 (final edition, not the temporary one from 1950),1962 and 1985 - Points according to 1985-tables in brackets:

 

7.031,750p

Johan Hellum

IK Tjalve                    (5.523)

11.04.1889

Stockholm, SWE

11.07.1916

(12)

(11.8-5.98-11.73-1.65-53.8-18.3-32.12-3.00-45.81-4:37.2)

7.037,010p

Johan Hellum

IK Tjalve                    (5.525)

11.04.1889

Kristiania/Bi

23.07.1916

(12)

(11.8-6.13-11.29-1.59-54.8-17.5-35.21-2.94-46.51-4:44.9)

7.078,900p

Johan Hellum

IK Tjalve                    (5.577)

11.04.1889

Kristiania/Bi

30.07.1916

(12)

(11.7-6.22-11.77-1.58-54.2-17.5-35.25-2.77-44.43-4:39.1)

7.786,920p

Helge Løvland

IF Ørnulf                   (6.033)

11.05.1890

Kristiania/Fr

20.07.1919

(12)

(11.4-6.57-12.03-1.67-57.5-16.1-38.12-3.06-51.61-5:01.4)       7.125,035p (21)

7.209,915p

Thorbjørn Strand

SK Fredig                  (5.915)

18.05.1913

Voss

26.07.1931

(21)

(11.6-6.36-12.85-1.76-56.3-17.2-36.71-3.42-54.97-5:15.0)     

7.237,200p

Gunnar Fredriksen

Torshaug IF             ( 6.146)

28.02.1907

Bergen/Sk

30.07.1933

(21)

(11.6-6.45-12.35-1.70-55.1-15.7-35.14-3.20-51.50-4:38.0)     

7.590,862p

Edvard Natvig

Oslo Politis IL           (6.206)

16.08.1907

Tønsberg/St

22.07.1934

(21)

(11.9-6.83-12.52-1.80-57.5-16.5-39.09-3.51-56.42-4:56.6)     

6.759p

Edvard Natvig

Oslo Politis IL           (6.298)

16.08.1907

Berlin, GER

08.08.1936

(34)

(12.1-6.55-12.89-1.85-56.1-16.1-39.60-3.70-58.56-5:05.0)     

6.987p

Godtfred Holmvang

IL Tyrving                  (6.566)

07.10.1917

Oslo/Bi

24.08.1946

(34)

(11.7-6.69-12.32-1.78-52.7-16.2-36.86-3.60-51.06-4:15.8)       6.250p (52)

6.296p

Jan Gulbrandsen

SK Vidar                   (6.551)

29.05.1938

Stjørdal/ØM

02.08.1959

(52)

(11.4-6.62-11.59-1.71-50.7-15.1-34.45-3.20-51.21-4:18.8)       6.250p (52)

6.437p

Hans B. Skaset

SK Freidig                 (6.713)

10.04.1935

Vikersund

05.08.1962

(52)

(11.6-7.09-12.78-1.76-51.5-16.0-42.39-3.30-48.70-4:23.5)      

6.763p

Hans B. Skaset

SK Freidig                 (6.905)

10.04.1935

Trondheim/St

04.09.1962

(52)

(11.2-6.86-12.38-1.65-50.2-15.8-46.38-3.30-53.89-4:17.8)       7.057 (62)

7.111p

Arild Bredholt

Rakkestad IF            (6.944)

16.04.1948

Sandane

24.09.1972

(62)

(11.4-7.08-12.68-1.87-52.0-15.9-37.88-4.20-56.66-4:47.5)     

7.125p

Arild Bredholt

Rakkestad IF            (6.971)

16.04.1948

Beitstad

26.08.1973

(62)

(11.3-7.38-13.09-1.81-52.6-15.7-36.44-4.40-52.56-4:48.3)     

7.130p

Arild Bredholt

Rakkestad IF            (6.956)

16.04.1948

Hareid

31.08.1975

(62)

(11.3-7.01-12.10-1.91-51.7-15.9-39.30-4.30-52.94-4:48.5)     

7.180p

Arild Bredholt

Rakkestad IF            (6.995)

16.04.1948

Oslo/St

05.06.1977

(62)

(11.1-7.19-12.75-1.89-51.8-15.9-37.74-4.00-51.18-4:35.8)     

7.226p

Arild Bredholt

Rakkestad IF            (7.041)

16.04.1948

Bergen/Fa

20.08.1978

(62)

(11.1-7.12-13.03-1.88-51.8-16.0-36.84-4.20-51.28-4:31.8)     

7.391p

Gudmund Olsen

Sigdal FIK                 (7.327)

07.02.1960

Bydgoszcz, POL

17.08.1979

(62)

(11.88-6.80w-13.56-1.97-52.62-15.88-44.32-4.10-64.46-4:27.55)     

7.488p

Gudmund Olsen

Sigdal FIK                 (7.417)

07.02.1960

Gainesville FL, USA

27.03.1980

(62)

(11.73-6.83-15.13-1.96-52.8-15.97-49.86-4.30-58.38-4:41.5)     

7.513p

Gudmund Olsen

Sigdal FIK                 (7.437)

07.02.1960

Øvre Årdal

17.08.1980

(62)

(11.63-6.98-14.08-1.98-51.77-15.83-44.48-4.40-55.76-4:31.1)     

7.718p

Gudmund Olsen

Sigdal FIK                 (7.669)

07.02.1960

Gainesville FL, USA

26.03.1981

(62)

(11.52-6.78-14.05-2.00-52.14-15.68-47.58-4.57-61.01-4:24.4)     

7.823p

Gudmund Olsen

Sigdal FIK                 (7.730)

07.02.1960

Philadelphia PA, USA

22.04.1981

(62)

(11.5-6.85-14.96-2.00-51.9-15.3-45.44-4.57-66.16-4:27.4)     

7.847p

Gudmund Olsen

Sigdal FIK                 (7.732)

07.02.1960

Gainesville FL, USA

25.03.1982

(62)

(11.3-7.03-15.23-1.99-52.5-15.1-47.62-4.25-66.58-4:34.4)     

7.860p

Trond Skramstad

Kongsberg IF           (7.801)

06.12.1960

Sacramento CA, USA

25.05.1982

(62)

(11.10-7.21-13.77-1.99-49.60-15.32-42.00-4.54-55.86-4:22.55)     

8.003p

Trond Skramstad

Kongsberg IF           (7.956)

06.12.1960

Emmitsburg MD, USA

11.06.1983

(62)

(11.00-7.14-13.81-2.02-49.37-14.62-42.82-4.60-55.06-4:23.0)     

8.132p

Trond Skramstad

Kongsberg IF           (8.097)

06.12.1960

Emmitsburg MD, USA

11.06.1984

(62)

(10.94-7.33-14.62-2.00-49.22-14.52-41.12-4.50-61.08-4:21.51) 8.097p (85)    

8.160p

Benjamin Jensen

IK Tjalve

13.04.1975

Roskilde, DEN

01.08.1999

(85)

(10.86-7.21-13.50-1.97-49.54-14.50w-43.83-5.30-59.01-4:34.84)

Automatisk tidtaking-Automatic timing:

6.822p

Einar Johan Svendgård

Skogn IL                   (6.745)

27.08.1949

Götzis, AUT

22.05.1977

(62)

(11.86-6.64-10.94-1.85-51.95-15.74-34.62-4.00-57.28-4:26.7)

7.101p

Arild Bredholt

Rakkestad IF            (7.012)

16.04.1948

København/Rund, DEN

31.07.1977

(62)

(11.51-6.94-12.76-1.86-51.26-16.17-37.48-4.20-56.88-4:39.7)

Offisielle rekorder/Official records:

7.221p

Gudmund Olsen

Sigdal FIK                 (7.151)

07.02.1960

Macomb IL, USA

23.05.1979

(62)

(11.61-6.48-13.11-1.96-51.82-15.69-40.92-4.00-64.94-4:41.0)     

7.776p

Gudmund Olsen

Sigdal FIK                 (7.730)

07.02.1960

Baton Rouge LA, USA

03.06.1981

(62)

(11.52-7.21-14.58-2.04-51.79-15.67-47.04-4.40-58.44-4:28.9)     

 

IKKE GODKJENTE RESULTATER/NOT SANCTIONED:

Arrangert over tre dager og annen rekkefølge på øvelsene, startet ikke 1500m/Over 3 days and other sequence of events, dns 1500m:

Dag/Day 1 100-Lengde/LJ-Kule/SP Dag/Day 2 Høyde/HJ-400-Diskos/DT-110mh Dag/Day 3 Stav/PV-Spyd/JT-1500

6.485,065p

Ferdinand Bie

Kristiania IF               (5.132)

16.02.1988

Stockholm, SWE

15.07.1912

(12)

(11.7-6.69-10.20 day 1-1.65-53.2-31.65-16.4 day 2-2.90-48.52-dns)

 

Profesjonell/Professional:

7.629,215p

Charles Hoff

Torshaug IF             (6.553)

09.05.1902

Oslo/Bi

28.09.1930

(20)

(10.9-7.09-10.05-1.79-49.8-16.2-27.86-4.12-43.75-4:35.7)     

Yngste rekordsetter/Youngest recordbreaker     Alder/Age                Født/Born    Oppnådd/Achieved

Thorbjørn Strand                                                                18 år/2 mnd/8 d    18.05.1913    26.07.1931

Eldste rekordsetter/Oldest recordbreaker             Alder/Age                Født/Born     Oppnådd/Achieved                                    

Helge Løvland                                                                      29 år/2 mnd/9 d    11.05.1890     20.07.1918

4x100 meter stafett/Relay:

Pendelstafett/Shuttle Relay:

49.9

Kristiania Idrettsforening

Slependen

08.07.1900

                         (Johannes G. Jensen, Einar Waaler, Sigurd Gulbrandsen, Otto Haug)

48.8

Idrettsklubben Tjalve, Kristiania

Slependen

02.09.1900

                         (Olai Michelsen, Hans Due, Wilhelm Blystad, Yngvar Bryn)

47.8

Kristiania Idrettsforening

Slependen

21.09.1902

                         (Leif Widnæs, Johannes G. Jensen, Edvard Larsen, Claus Wold)

47.6

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/Fr

02.09.1906

                         (Claus Wold, Johannes G. Jensen, Edvard Larsen, Holger Warendorph)

Fulle kurver-400m omkrets/Full curves-400m circumference:

45.9

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/Bi

01.09.1912

                         (Herman Sotaaen, Ferdinand Bie, Edvard Larsen, Carl O. Olsen)

45.3

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/Bi

09.07.1914

                         (Carl O. Olsen, Walter Olsen, Michael Blegen, Olav Rustad)

45.3    t

Idrettsklubben Tjalve, Kristiania

Kristiania/Fr

17.09.1916

                         (                                                                                               )

45.2  

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/Fr

12.08.1917

                         (Arne Gulbrandsen, Ragnar Frode-Hansen, Birger A. Johansen, Sigurd Roll)

44.5

Idrettsklubben Tjalve, Kristiania

Kristiania/Fr

30.06.1918

                         (Johan Johnsen, Ola Rønneberg, Christian Hansen, Dagfinn Carlsen)

44.5   t

Idrettsklubben Tjalve, Kristiania

Kristiania/Fr

08.09.1918

                         (Johan Johnsen, Georg Iversen, Christian Hansen, Dagfinn Carlsen)

44.0

Idrettsklubben Tjalve, Kristiania

Stockholm, SWE

21.07.1919

                         (Johan Johnsen, Ola Rønneberg, Christian Hansen, Harald Hammerstad)

44,0   t

Idrettsforeningen Ørnulf, Kristiania

Kristiania/

25.06.1921

                         (Ragnvald Iversen, Bjarne Guldager, Gunnar Stenersen, Rolf Stenersen)

43.4

Idrettsforeningen Ørnulf, Kristiania

København/Øs, DEN

03.07.1921

                         (Bjarne Guldager, Ragnvald Iversen, Gunnar Stenersen, Rolf Stenersen)

43.3

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

26.08.1933

                         (Petter Gulliksen, Holger Albrechtsen, Odmar Pedersen (Aukner), Nils Schaug)

43.1

Sportsklubben Brann, Bergen

Oslo/Bi

18.08.1934

                         (Roald Amundsen, Egil Pettersen, Alfred Schjelderup, Erling Synnestvedt)

43.0

Oslo Turnforening

Oslo/Bi

20.08.1936

                         (Otto Sinding, Agnar Hagen, John Solheim, Henning Leifseth)

42.9

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

17.06.1954

                         (Egill Hansen, Ole H. Lie, Bjørn Vade, Harald Ødegaard)

42.8

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

28.06.1954

                         (Egill Hansen, Ole H. Lie, Bjørn Vade, Harald Ødegaard)

42.6

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Hønefoss

23.09.1956

                         (Bjørn Berglund, Carl Fredrik Bunæs, Ivar Saunes, Hans Petter Pedersen)

41.9

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

19.06.1959

                         (Ivar Saunes, Carl Fredrik Bunæs, Bjørn Berglund, Roar Berthelsen)

41.9   T

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

07.07.1959

                         (Ivar Saunes, Carl Fredrik Bunæs, Bjørn Berglund, Egil Hansen (Frydenlund))

41.5  

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

31.07.1959

                         (Ivar Saunes, Carl Fredrik Bunæs, Bjørn Berglund, Egil Hansen (Frydenlund))

40.9  

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

02.09.1961

                         (Ivar Saunes, Carl Fredrik Bunæs, Bjørn Berglund, Helge Svaar)

40.9   T

Idrottslaget i BUL, Oslo

Oslo/Bi

22.08.1973

                         (Øyvind Røst, Terje Hellesylt, Audun Garshol, Tore Dahler)

Automatisk tidtaking/Automatic timing:

Bestenoteringer/Best performances prior to introduction of record:

42.19 

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Porsgrunn/Kj

16.09.1979

                         (Geir Eken, Roald Meland, Widar Bråthen, Stein Are Agledal)

41.69

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Kristiansand/St

18.09.1984

                         (Leif Olav Alnes, Einar Sagli, Svein Erik Storlien, Børre Myrvold)

Offisielle rekorder:

41.09

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/La

08.06.1986

                         (Tomm Wisløff, Vidar Jacobsen, Roar Solli, Einar Sagli)

41.07

GT International, Sandnes

Åkrestrømmen

03.07.1993

                         (Øyvind Alsaker, Per Ivar Sivle, Jens Storhaug, Trond Lindanger)

41.05

Idrettslaget Skjalg, Stavanger

Nesbyen

16.07.1994

                         (Trond Lindanger, Jens Storhaug, Helge Farbrot, Per Ivar Sivle)

40.95

Idrottslaget Gular, Bergen

Bergen/Fa

04.09.1996

                         (Kenneth Halhjem, Thomas Green, Gøran Moen, Erlend Sæterstøl)

40.40

Moss IL

Ørsta

31.05.1997

                         (Birger Hermansen, Jørn Tollefsen, Martin Blekkerud, Geir Moen)

 

IKKE GODKJENTE RESULTATER/NOT SANCTIONED:

Pendelstafett/Shuttle Relay  Oppnådd utenlands/Achieved abroad:

50.0

Idrettsklubben Tjalve, Kristiania

København/ØF, DEN

01.06.1898

                         (Hans Due, Olai Michelsen, Alfred K.. Jensen, Einar Pedersen)

Pendelstafett/Shuttle Relay  Oppnådd utenlands/Achieved abroad. Kun 3 mann/competitors:

48.3

Idrettsklubben Tjalve, Kristiania

Göteborg, SWE

08.09.1902

                         (Yngvar Bryn (2  etapper/legs, Christen Seeberg, Wilhelm Blystad) Usikker rekkefølge/unconfirmed line up

 

Pendelstafett/Shuttle Relay  Bare en klokke/One watch only:

47.3

Idrettsklubben Tjalve, Kristiania

Slependen

20.07.1902

                         (Christen Seeberg, Hans Due, Wilhelm Blystad, Olai Michelsen)

Rett bane/Straight course:

«Flying start»:

45.9

Idrettsforeningen Ørnulf, Kristiania

Slependen

09.10.1906

                         (Oscar Guttormsen, Einar Øier, John Johansen, Alf Christian Lund)

Ikke godkjent av  formell grunn/Not ratified for formal reasons:

45.2   t

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/Bi

28.05.1917

                         (Michael Blegen, Arne Gulbrandsen, Birger A. Johansen, Sigurd Roll)

 

Utenlandsk deltager i laget/Foreign citizen in the team:

40.77

Sportsklubben Vidar, Oslo

Åkrestrømmen

03.07.1993

                         (Jesper Vogt Lorentzen, Gaute Melby Gundersen, Erik Ulvness, Fernando Ramirez (DOM))

 

Landslagsrekord bedre enn klubbrekord/National Team record better than club record:

45.3

Norge/Norway

Kristiania/Fr

02.07.1916

                         (Olav Rustad, Alex Pedersen, Ragnar Frode-Hansen, Olav Frogner)

43.9

Norge/Norway

Stockholm, SWE

09.07.1916

                         (Ragnar Frode-Hansen, Olav Frogner,  Johan Johnsen, Olav Rustad)

43.3

Norge/Norway

København/Øs, DEN

01.09.1918

                         (Olav Frogner,  Johan Johnsen, Michael Blegen, Ragnvald Helsing)

43.2  

Norge/Norway

Kristiania/Bi

11.09.1920

                         (Bjarne Guldager, Erling Aastad, Asle Bækkedal, Rolf Stenersen)

42.6   #

Norge (AIF)/Norway (Workers’ Fed. Team)

Turku, FIN

01.07.1935

                         (Thorleif Amundsen, Willy Fredlund, Erling Jansen, Gustav A. Hansssen)

42.5

Norge/Norway

Købenahvn/Øs, DEN

24.07.1938

                         (Torgeir Brandvold, Carl Christensen, Erik Sjøvall, Frithjof Andersen)

42.1

Norge/Norway

Oslo/Bi

08.08.1938

                         (Torgeir Brandvold, Frithjof Andersen, Haakon Tranberg, Erik Sjøvall)

41.7

Norge/Norway

Oslo/Bi

10.09.1939

                        (Bernhard Hagtvedt, Erik Sjøvall, Frithjof Andersen, Haakon Tranberg) - Ubekreftet lag/Unconfirmed team                                                                                                                                                                                

41.6

Norge/Norway

Oslo/Bi

23.09.1939

                         (Bernhard Hagtvedt, Erik Sjøvall, Frithjof Andersen, Haakon Tranberg)

41.2

Norge/Norway

Oslo/Bi

19.07.1956

                         (Carl Fredrik Bunæs, Gjert Knutsen, Bjørn Hervik Nilsen, Birger Marsteen)

41.2    t

Norge/Norway

Oslo/Bi

01.07.1957

                         (Ivar Saunes, Carl Fredrik Bunæs, Bjørn Hervik Nilsen, Birger Marsteen)

41.2    t

Norge/Norway

Oslo/Bi

16.07.1959

                         (Bjørn Berglund, Carl Fredrik Bunæs, Birger Marsteen, Bjørn Hervik Nilsen)

41.1

Norge/Norway

Oslo/Bi

05.09.1959

                         (Ivar Saunes, Carl Fredrik Bunæs, Bjørn Hervik Nilsen, Birger Marsteen)

41.1    t

Norge/Norway

Bern, SUI

26.09.1959

                         (Ivar Saunes, Carl Fredrik Bunæs, Bjørn Hervik Nilsen, Birger Marsteen)

40.7

Norge/Norway

Oslo/Bi

21.09.1963

                         (Ole Bernt Skarstein, John Skjelvaag, Richard Simonsen, Carl Fredrik Bunæs)

40.7    t

Norge/Norway

Oslo/Bi

21.08.1965

                         (Ole Bernt Skarstein, John Skjelvaag, Richard Simonsen, Carl Fredrik Bunæs)

40.7    t

Norge/Norway

Oslo/Bi

12.06.1967

                         (Ole Bernt Skarstein, Richard Simonsen, Terje Narvesen, Kjell Brenne)

40.7    t

Norge/Norway

Helsinki, FIN

01.08.1970

                         (Terje Hellesylt, Øivind Røst, Audun Garshol, Ole Bernt Skarstein)

40.7    t

Norge/Norway

Oslo/Bi

07.06.1972

                         (Audun Garshol, Terje Hellesylt, Ole Bernt Skarstein, Tore Bjelland)

40.7    t

Norge/Norway

Oslo/Bi

21.06.1972

                         (Audun Garshol, Terje Hellesylt, Ole Bernt Skarstein, Richard Simonsen)

40.3

Norge/Norway

Stockholm, SWE

26.06.1972

                         (Audun Garshol, Terje Hellesylt, Ole Bernt Skarstein, Tore Bjelland)

40.2

Norge/Norway

Oslo/Bi

18.07.1972

                         (Audun Garshol, Terje Hellesylt, Ole Bernt Skarstein, Tore Bjelland)

40.1

Norge/Norway

Oslo/Bi

04.09.1973

                         (Øivind Røst, Terje Hellesylt, Audun Garshol, Tore Bjelland)

Automatisk tidtaking/Automatic timing:

41.10

Norge/Norway

Basel, SUI

23.08.1975

                         (Knut Stokke, Johnny Haugen,  Audun Garshol, Øivind Røst)

40.72

Norge/Norway

Halle, GDR

18.06.1977

                         (Audun Garshol, Knut Stokke, Olav Sivertsen,  Øivind Røst)

40.61

Norge/Norway

Øvre Årdal

18.08.1979

                         (Jens Arild Johannessen, Odd Erik Kristiansen, Knut Stokke,  Widar Bråthen)

40.16

Norge/Norway

Oslo/Bi

14.07.1990

                         (Vidar Jakobsen, Geir Moen, Øyvind Søgaard, Aham Okeke)

39.87

Norge/Norway

Oslo/Bi

09.06.1992

                         (Arve Stokke, Geir Moen, Per Ivar Sivle, Aham Okeke)

39.80

Norge/Norway

Helsinki, FIN

13.08.1994

                         (Erlend Sæterstøl, Per Ivar Sivle, Geir Moen, Gaute Melby Gundersen)

39.47

Norge/Norway

Bergen/Fa

28.06.1996

                         (Per Ivar Sivle, Geir Moen, Fernando Ramirez, Erlend Sæterstøl)

38.96

Norge/Norway

München, GER

21.06.1997

                         (Fernando Ramirez, John Ertzgaard, Per Ivar Sivle, Geir Moen)

 

IKKE GODKJENTE RESULTATER/NOT SANCTIONED:

En løper under internasjonal suspensjon/One athlete subject to IAAF suspension:

39.63

Norge/Norway

Stockholm, SWE

12.07.1994

                         (Jesper Vogt Lorentzen, Gaute Melby Gundersen, Geir Moen, Aham Okeke*)

39.30

Norge/Norway

Tønsberg/Gr

20.07.1994

                         (Jesper Vogt Lorentzen, Per Ivar Sivle, Geir Moen, Aham Okeke*)

 

4x200 meter stafett/Relay:

Rekord innført ved Tinget 1963 – Krav 1:30.5/Record introduced at General Assembly 1963 – Limit 1:30.5:

Bestenotering/Best performance prior to introduction of record:

1:54.2=4x220y

Idrettslagt Viking, Stavanger

Stavanger/Ip

17.05.1905

                         (Holm, Ole Torkelsen, Gabriel Solem, Kristen Rosnæs)

1:48.4

Stavanger Idrætsforening

Stavanger/Ip

17.05.1910

                          (Sten W. Rydberg, Juel Hanssen, Alfred Hartmann Bjørnson, Johan Fosse)

 

 

1:31.6

Idrettsklubben, Tjalve, Oslo

Göteborg/Sl, SWE

25.09.1932

                         (Otto Nordlie, Holger Albrechtsen, Petter Gulliksen, Nils Schaug)

Offisielle rekorder/Official records:

1:30.3

Kristiansands Idrettsforening

Kristiansand/St

12.08.1964

                         (Torstein Tobiassen, Arne Johan Svendsen, Harald Moi, Arild Isaksen)

1:29.8

Sportsklubben Freidig, Trondheim

Trondheim/St

23.10.1964

                         (Leif Hage, Odd Bergh, Per Jørgensen, Rønning Tollefsen)

1:29.5

Sportsklubben Freidig, Trondheim

Trondheim/St

16.05.1967

                         (Børge Dahle, Leif Hage, Odd Bergh, Rønning Tollefsen)

1:29.1

Idrettslaget Stålkameratene, Mo

Trondheim/St

18.08.1969

                         (Trond Furuly, Stein Hanssen, Tor Klaussen, Ole Bernt Skarstein)

1:27.4

Idrottslaget i BUL, Oslo

Oslo/Bi

22.09.1971

                         (Øivind Røst, Steinar Mo, Terje Hellesylt, Per Rom)

1:26.81

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

19.08.1986

                         (Svein Erik Storlien, Vidar Jakobsen, Einar Sagli, Trond Langeland)

1:26.03

Idrettslaget Skjalg, Stavanger

Sola

30.08.1994

                         (Trond Lindanger, Helge Farbrot, Per Ivar Sivle, Kjell Egil Rugland)

 

IKKE GODKJENTE RESULTATER/NOT SANCTIONED:

Feil vekslingsfelt/Wrong change-over-zone:

1:28.7

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

10.10.1962

                         (Carl Fredrik Bunæs, Bjørn Berglund, Torbjørn Briseid, Ola Syse)

 

4x400 meter stafett/Relay:

3:55.0  *  ?

Bergens Turnforening

Bergen/Sk

21.08.1904

                         (Peter Jersin, Sigvart J. Sivertsen, Ingolf Haavaldsen, Erling Nordgreen)

3:49.6      ?

Idrettsforeningen Ørnulf

Kristiania/Fr

14.09.1907

 

 

 

 

3:46.5

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/Bi

29.08.1909

                         (Nils Dahl, Oscar Larsen, Herman Sotaaen, Ole Bye)

3:43.5

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/Bi

01.09.1912

                         (Jacob Jacobsen, Nils Dahl, Ferdinand Bie, Herman Sotaaen)

3:41.7

Kristiania Idrettsforening

Kristiania

22.06.1915

                         (Walter Olsen, Michael Blegen, Oscar Larsen, Sverre Smith)

3:38.3

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/Bi

18.06.1916

                         (Walter Olsen, Oscar Larsen, Einar Mangset, Ragnar Frode-Hansen)

3:38.3   T

Idrettsforeningen Torodd, Kristiania

Kristiania/Bi

18.06.1916

                         (Harry Richenberg, Reidar Hansen, Norman Hansen, Alex Pedersen)

3:35.6

Idrettsforeningen Torodd, Kristiania

Kristiania/Bi

13.08.1916

                         (Ove Olsen, Reidar Hansen, Norman Hansen, Alex Pedersen)

3:31.6   ?

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/Bi

24.09.1916

                         (Walter Olsen, Søren Monsen, Sverre Wolff, Sigurd Roll)

3:32.7   ?

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/

30.06.1919

                         (Sigurd Grevskott, Sverre Wolff, Einar Mangset, Sigurd Roll)

3:33.1   ?

Kristiania Idrettsforening

Fredrikstad/St

21.08.1921

                         (Benno Berger, Martin Beck, Ragnar Frode-Hansen, Einar Mangset)

3:28.4

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/Fr

20.08.1922

                         (Christian Bruusgaard, Olaf Strand, Einar Mangset, Ragnar Frode-Hansen)

3:26.2

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Voss

25.07.1931

                         (Petter Gulliksen, Otto Nordlie, Arne Haug, Holger Albrechtsen)

3:26.2   t

Sportsklubben Freidg, Trondheim

Voss

25.07.1931

                         (Ivar Valstad, Arne Holm, Just Lund, Hjalmar Johannesen)

3:24.6

Oslo Turnforening

Oslo/Bi

16.09.1932

                         (Per Lie, Arne Album, Halvard Halvorsen, Agnar Hagen)

3:24.3

Oslo Turnforening

Bergen/Sk

25.07.1936

                         (Asbjørn Jansgaard, Agnar Hagen, Henning Leifseth, Hjalmar Johannesen)

3:22.6

Oslo Turnforening

Oslo/Bi

27.05.1938

                         (Asbjørn Jansgaard, Olaf Hoel, Hjalmar Johannesen, Per Fredrik Eidsbø)

3:22.2

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

26.09.1953

                         (Arne Jørgensen, Ole H. Lie, Bjørn Vade, Erik Sarto)

3:21.0

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

06.09.1954

                         (Erik Sarto, Bjørn Vade, Svein Oseid, Audun Boysen)

3:20.4

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Lillehammer/Sp

11.06.1955

                         (Erik Bjølseth, Erik Sarto, Svein Oseid, Audun Boysen)

3:19.8

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Kristiansand/St

30.07.1955

                         (Erik Bjølseth, Harald Ødegaard, Svein Oseid, Audun Boysen)

3:17.9

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

19.09.1959

                         (Ivar Saunes, Ulf Bertil Lundh, Fritz Borgen, Carl Fredrik Bunæs)

3:16.4

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

22.09.1962

                         (Ivar Saunes, Bjørn Berglund, Torbjørn Briseid, Carl Fredrik Bunæs)

3:15.8

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Stjørdal/ØM

11.09.1965

                         (Arne Kvalheim, Stig Rekdal, Helge Pharo, Carl Fredrik Bunæs)

3:15.2

Idrettslaget Stjørdals-Blink, Stjørdal

Tønsberg/St

26.08.1967

                         (Leiv Moksnes, Asbjørn Moen, Bjørn Berg, Arne Svare)

3:14.1

Idrottslaget Gular, Bergen

Oslo/Bi

23.09.1972

                         (Erik Wagner-Larsen, Håkon Fimland, Bjørn Birknes, Rune Tjore)

3:13.5

Idrottslaget Gular, Bergen

Oslo/Bi

22.08.1973

                         (Erik Wagner-Larsen, Jan Nævdal, Bjørn Birknes, Rune Tjore)

3:12.35

Idrettsforeningen Minerva, Lilestrøm

Oslo/La

07.06.1986

                         (Øivind Søgaard, Hans Bjørner Doseth, Geirmund Holsen, Sindre Ryan)

3:11.83

Lambertseter Idrettsforening, Oslo

Lillehammer/Ss

26.05.1991

                         (Vegard Rooth, Anders Gjeldnes, Marius Rooth, Jens Storhaug)

3:10.73

Idrettslaget Skjalg, Stavanger

Nesbyen

17.07.1994

                         (Kristian Fagerland, Helge Farbrot, Kjell Egil Rugland, Jens Storhaug)

 * Oppnådd /Achieved in 4x400 yards

 

IKKE GODKJENTE RESULTATER/NOT SANCTIONED:

Dårlig oppmerket bane/Inadequately marked track:

3:46.3                  Kristiania Idrettsforening                                                                                          Kristiania/Bi                     09.10.1910

                             (                                                              )

Klubbkonkuranse/Club competition:                   

3:43.0   Ks

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/Bi

29.06.1913

                         (Jacob Pedersen, Axel Dæhli, Sigurd Roll, Jacob Jacobsen)

Utenlandsk deltager i laget/Foreign citizen in the team:

3:11.80

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/La

07.06.1986

                         (Erlingur Jóhannsson (ISL), Atle Hjort Larsen, Bo Breigan, Svein Erik Storlien)

 

Landslagsrekord bedre enn klubbrekord/National Team record better than club record:

3:21.2

Norge/Norway

Oslo/Bi

24.09.1939

                         (Tor Nøkleby, Per Fredrik Eidsbø, Torgeir Brandvold, Roald Adler)

3:19.7

Norge/Norway

København/Øs, DEN

07.07.1946

                         (Bjørn Vade, Arne Hedenstad, Sverre Ødegaard, Rolf Bakken)

3:18.4

Norge/Norway

Oslo/Bi

24.09.1948

                         (Arne Klem, Peter Bloch, Gunnar Tangen, Bjørn Vade)

3:16.4

Norge/Norway

Oslo/Bi

01.07.1955

                         (Svein Oseid, Ragnar Andersen, Erik Bjølseth, Audun Boysen)

3:14.2

Norge/Norway

Oslo/Bi

26.07.1955

                         (Roald Strand, Birger Marsteen, Svein Oseid, Audun Boysen)

3:14.0

Norge/Norway

Oslo/Bi

20.07.1956

                         (Birger Marsteen, Ulf Greaker, Gjert Knutsen, Audun Boysen)

3:13.8

Norge/Norway

Oslo/Bi

02.08.1961

                         (Torbjørn Briseid, Dag Wold, Jan Gulbrandsen, Jan Henrik Bentzon)

3:13.5

Norge/Norway

Oslo/Bi

28.08.1963

 

(Dag Wold, Oddvar Andersen, Richard Simonsen, Carl Fredrik Bunæs)

3:11.3

Norge/Norway

Oslo/Bi

22.09.1963

                         (Dag Wold, John Skjelvaag, Richard Simonsen, Carl Fredrik Bunæs)

3:10.3

Norge/Norway

Helsinki, FIN

17.08.1965

                         (Stein Ingvaldsen, John Skjelvaag, Richard Simonsen, Carl Fredrik Bunæs)

3:09.7

Norge/Norway

Torino, ITA

13.06.1971

                         (Steinar Mo, Gøte Lundblad, Per Rom, Richard Simonsen)

3:09.1

Norge/Norway

Oslo/Bi

30.06.1971

                         (Steinar Mo, Gøte Lundblad, Per Rom, Richard Simonsen)

3:08.9

Norge/Norway

Oslo/Bi

03.08.1971

                         (Steinar Mo, Gøte Lundblad, Per Rom, Richard Simonsen)

3:06.67

Norge/Norway

Helsinki, FIN

14.08.1971

                         (Steinar Mo, Gøte Lundblad, Per Rom, Richard Simonsen)

3:06.67  T

Norge/Norway

Bergen/Fa

29.06.1996

                         (Quincy Douglas, Vebjørn Rodal, Lars Eirik Ulseth, Bjørn Arild Bøhleng)

 

4x800 meter stafett/Relay:

Rekord innført ved Tinget 1963 – Krav 7:45.0/Record introduced at General Assembly 1963 – Limit 7:45.0:

7:38.0

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Kongsvinger/Gj

24.06.1967

                         (Terje Schrøder-Nielsen, Åge Galgerud, Konrad Ystborg, Arne Kvalheim)

7:24.0

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Kristiansund/At

16.07.1968

                         (Arne Kvalheim, Åge Galgerud, Terje Larsen, Helge Pharo)

7:24.04   T*

Idrottslaget Gular, Bergen

Bergen/Fa

21.08.1985

                         (Kjetil S. Sandgrind, Eigil Hannestad, Asgeir Thomassen, Frode Hansen)

*Ble godkjent som tangering/Officially accepted as equal

7:22,6

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

19.08.1986

                         (Åge Henriksen, Bo Breigan, Morten Jurs, Espen Borge)

 

Landslagsrekord bedre enn klubbrekord/National Team record better than club record:

7:56.8

Norge/Norway

Oslo/Bi

12.09.1937

                         (Knut Bekkevar, Rolf Brekke, Asbjørn Hansen, Tor Nøkleby)

 

4x1500 meter stafett/Relay:

19:24.6   ?

Kristiania Idrettsforening

Kristiania

14.10.1906

                         (Nils Dahl, Ragnvald Bratz, Jens Bache, Oscar Sørby )

19:45.0   ?

Kristiania Idrettsforening

Kristiania

27.10.1907

                         (                                                                                     )

18:48.4

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/Bi

11.10.1908

                         (Sigurd Pettersen, Nicolay S. Beck, Oscar Larsen, Nils Dahl)

18:18.3

Idrettsklubben Tjalve, Kristiania

Kristiania/Bi

29.08.1909

                         (Henry Dahl, Axel Simonsen, Einar Bøhler, Trygve Gulbrandsen)

18:07.0

Idrettsforeningen Thor, Kristiania

Kristiania/Bi

29.06.1913

                         (Henry Dahl, Arthur Hallberg, Birger Dahl, Elias Haug)

17:41.2   ?

Idrettsforeningen Thor, Kristiania

Kristiania/Bi

28.05.1916

                         (Henry Dahl, Odolf N. Larsen,  Arthur Hallberg, Odd Rasmussen)

17:56.4   ?

Idrettsklubben Tjalve, Kristiania

Kristiania/Bi

14.08.1917

                         (Reidar Anderssen, Alf Halstvedt, David Nohre, Erling Schjerven)

17:36.1

Sportsklubben Grane, Sandvika

Kristiania/

18.06.1921

                         (Leif Larsen Tronstad, Ivar Luytkis, Sverre Nerbye, John Larsen Tronstad)

17:25.4

Sportsklubben Grane, Sandvika

Kristiania/Fr

10.09.1923

                         (Leif Larsen Tronstad, John Larsen Tronstad, Ivar Luytkis, Sverre Nerbye)

17:22.5

Idrottslaget i BUL, Oslo

Oslo/Bi

29.07.1926

                         (Hagbart Håkonsen, Gunvald Lunde, Halvard Askilsrud, Johan Badendyck)

17:04.6

Oslo Idrettslag

Oslo/Bi

06.07.1927

                         (Odd Halvorsen, Bjarne Sand, Karl Eck-Andersen, Christian Bruusgaard)

17:03.6

Turn-& Idrettsforeningen Viking, Bergen

Gjøvik

28.07.1929

                         (Olav Skaarhaug, Karl Søvig, Olaf Strand, Ragnar Teinaas)

17:00.9

Turn-& Idrettsforeningen Viking, Bergen

Bergen/Sk

10.07.1931

                         (Karl Søvig, Finn Frostad, Ragnar Teinaas, Olaf Strand)

16:50.8

Turn-& Idrettsforeningen Viking, Bergen

Bergen/Sk

30.07.1933

                         (Karl Søvig, Finn Frostad, Ragnar Teinaas, Olaf Strand)

16:35.1 

Ready, Oslo

København/Øs, DEN

05.07.1935

                         (Knut Johannesen (Jalm), Finn Søhr, Kaare Nerdrum, Per Lie)

16:32.9

Ready, Oslo

Oslo/Bi

15.08.1935

                         (Einar Elvrum, Finn Søhr, Kaare Nerdrum, Per Lie )

16:32.6

Oslo Turnforening

Bergen/Sk

26.07.1936

                         (Asbjørn Jansgaard, Per Lie, Harald Nilsen, Ivar Gulhaugen)

16:31.0

Oslo Turnforening

Oslo/Bi

15.09.1937

                         (Otto Rollnes, Harald Nilsen, Ivar Gulhaugen, Per Lie)

16:27.4

Ready, Oslo

Oslo/Bi

12.08.1938

                         (Eric Gjerulff, Rolf Sørlie, Gunnar Gundersen, Hans Lehne)

16:22.4

Idrottslaget i BUL, Oslo

Oslo/Bi

04.08.1946

                         (Harlad Nettum, Kaare Vefling, Alf Taralrud, Asbjørn Hansen)

16:07.0

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

06.07.1950

                         (Hallgeir Brenden, Bjørn Bogerud, Fredrik Eckhoff, Norman Sørensen)

16:06.2

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

24.08.1953

                         (Hallgeir Brenden, Norman Sørensen, John Midtbø, Bjørn Bogerud)

16:05.6

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

27.09.1953

                         (Hallgeir Brenden, Norman Sørensen, John Midtbø, Erik Sarto)

15:57.2

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Hønefoss

23.09.1956

                         (Fritz Borgen, Per Ehrnst, Leif Egge, Audun Boysen)

15:55.0

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Drammen/Ma

22.06.1958

                         (Jens Aalborg, Leif Egge, Tor Torgersen, Ulf Bertil Lundh)

15:53.4

Idrottslaget i BUL, Oslo

Oslo/Bi

18.09.1958

                         (Erling Ødegaard, Reidar Næss, Pål Benum, Arne Stamnes)

15:40.0

Idrottslaget i BUL, Oslo

Oslo/Bi

25.07.1959

                         (Ingvar Nygaard, Pål Benum, Erling Ødegaard, Arne Stamnes)

15:28.4

Idretssklubben Tjalve Oslo

Stjørdal/ØM

12.09.1965

                         (Terje Schrøder-Nielsen, Magne Bjørdal, Arne Kvalheim, Stig Rekdal)

15:18.8

Idretssklubben Tjalve Oslo

Tønsberg/St

27.08.1967

                         (Magne Bjørdal, Konrad Ystborg, Terje Schrøder-Nielsen, Arne Kvalheim)

15:15.37

Idrottslaget, Gular

Trondheim/Le

24.05.1987

                         (Bjørn S. Økland, Kjetil S. Sandgrind, Frank Otto Meinseth, Ove Talsnes)

 

IKKE GODKJENTE RESULTATER/NOT SANCTIONED:

Bare 1 klokke/One watch only:

17:49.0

Kristiania Idrettsforening

Kristiania/Bi

09.07.1914

                         (Søren Monsen, Sverre Smith, Nils Dahl, Oscar Larsen)

 

Landslagsrekord bedre enn klubbrekord/National Team record better than club record:

16:07.6

Norge/Norway

Göteborg/Sl, SWE

17.09.1939

                         (Asbjørn Hansen, Hans Lehne, Alf Taralrud, Per Lie)

 

1000 meter stafett/Swedish Relay (100m + 200m + 300m + 400m):

Bestenoteringer/ Best performances prior to introduction of record:

2:07.3

Kristiania Idrettsforening, Kristiania

Oslo/

22.07.1921

                          (Benno Berger, Ragnar Frode-Hansen,Brger Johansen, Arve Gulbrandsen )

2:05.8

Idrettslaget Heming, Oslo

Oslo/Bi

03.09.1927

                         (Nils Henschein, Finn Isaksen, Helge Gleditsch, Nils Agerup)

2:04.3

Idrettslaget Heming, Oslo

Oslo/Bi

17.09.1927

                         (Finn Isaksen, Helge Gleditsch, Erik Dedichen, Nils Henschein)

2:03.5

Idrettsforeningen Torodd, Oslo

Oslo/Bi

01.09.1929

                         (Erling Aastad,Rolf Ekkman, Olaf Groos, Konrad Hauge) Ubekreftet lag/unconfirmed team

2:03.0

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

31.07.1930

                         (Petter Gulliksen, Holger Albrichtsen , Otto Nordlie , Arne Hauge) Ubekreftet lag/unconfirmed team

2:00.0

Sportsklubben Freidig, Trondheim

Oslo/Bi

07.06.1931

                         (Emanuel Bucmann, Ivar Valstad, Just Lund, Hjalmar Johannesen)

IKKE GODKJENTE RESULTATER/NOT SANCTIONED:

Diskvalifisert/Disqualified:

2:02.6

Idrettsforeningen Ørnulf, Kristiania

Kristiania/

02.10.1921

                         (Gunnar Stenersen, Rolf Stenersen), Bjarne Guldager, Odolf Larsen)

 

Offisielle rekorder/Official records:

1:59.1   ?

Oslo Turnforening

Göteborg/Sl, SWE

22.09.1935

                         (Otto Sinding, Agnar Hagen, Halvard Halvorsen, Hjalmar Johannesen)

1:59.8

Oslo Turnforening

Oslo/Fr

21.06.1936

                         (John Solheim, Agnar Hagen, Asbjørn Jansgaard, Hjalmar Johannesen)

1:58.9

Oslo Turnforening

Oslo/Bi

21.06.1936

                         (Agnar Hagen, John Solheim, Henning Leifseth, Hjalmar Johannesen)

1:58.7

Oslo Turnforening

Oslo/Bi

21.08.1936

                         (Svein Holth, Erik Sjøvall, Asbjørn Jansgaard, Per Fredrik Eidsbø)

1:57.7

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

01.08.1950

                         (Arne Huseby, Bjørn Vade, Leif Arne Ekeheien, Audun Boysen)

1:55.9

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

29.06.1954

                         (Egill Hansen, Harald Ødegaard, Svein Oseid, Audun Boysen)

1:55.2

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Bergen/Kr

20.08.1961

                         (Helge Svaar, Bjørn Berglund, Ivar Saunes, Carl Fredrik Bunæs)

1:54.2

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Oslo/Bi

27.08.1964

                         (Svein Lilleberg, Svein Johnsen, Carl Fredrik Bunæs, Helge Pharo)

1:53.9

Idrottslaget i BUL, Oslo

Trondheim/St

19.08.1973

                         (Terje Hellesylt, Øivind Røst, Per Rom, Audun Garshol)

1:52.9

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Sandnes

10.08.1986

                         (Tomm Wisløff, Vidar Jakobsen, Einar Sagli, Svein Erik Storlien)

1:52.72

Lambertseter Idrettsforening, Oslo

Bergen/Fa

04.08.1991

                         (Henrik Nielsen, Gaute Melby Gundersen, Jens Storhaug, Marius Rooth)

1:52.71

GT International, Sandnes

Tønsberg/Gr

01.08.1993

                         (Helge Farbrot, Trond Lindanger, Per Ivar Sivle, Jens Storhaug)

1:52.65

Idrettslaget Skjalg, Stavanger

Jessheim

21.08.1994

                         (Trond Lindanger, Helge Farbrot,  Per Ivar Sivle, Jens Storhaug)

1:52.54

Idrottslaget Gular, Bergen

Drammen/Ma

08.07.2001

                         (Kenneth Halhjem, Thomas Mellin-Olsen, Erlend Sæterstøl, Quincy Douglas)

 

IKKE GODKJENTE RESULTATER/NOT SANCTIONED:

1:52.61

Idrettsklubben Tjalve, Oslo

Bergen/Fa

04.08.1991

                         (Vidar Jakobsen, Kennet Kjensli, Eirik Madsen, George Levine (USA))

1:52.35

Sportsklubben Vidar, Oslo

Mosjøen

16.08.1992

                         (Fernando Ramirez (DOM), Jesper Vogt Lorentzen, Gaute Melby Gundersen, Atle Douglas)

1:52.45

Sportsklubben Vidar, Oslo

Jessheim

21.08.1994

                         (Fernando Ramirez (DOM), Gaute Melby Gundersen, Quincy Douglas, Atle Douglas)

 

Landslagsrekord bedre enn klubbrekord/National Team record better than club record:

2:05.8

Norge/Norway

Kristianai/

02.10.1921

                         (Sverre Finstad, Ole Reistad, Harald Kilde, Gunnar Larsen)

2:00.7

Norge/Norway

Oslo/Bi

20.09.1925

                         (Erling Aastad, Bjarne Guldager, Per Oscar Andersen, Charles Hoff)

1:58.2

Norge/Norway

Stockholm, SWE

05.09.1926

                         (Agnar Hagen, Bjarne Guldager, Per Oscar Andersen, Trygve Nielsen)

1:58.2   t

Norge/Norway

Stockholm, SWE

22.08.1929

                         (Arne Skjellerud, Agnar Hagen, Olaf Groos, Hjalmar Johannesen)                                                                                    

1:57.0

Norge/Norway

Stockholm, SWE

14.08.1931

                         (Emanuel Buchmann, Agnar Hagen, Arne Haug, Hjalmar Johannesen)

1:56.3

Norge/Norway

Oslo/Bi

11.09.1937

                         (Erik Sjøvall, Haakon Tranberg, , Per Fredrik Eidsbø, Martin Bugge Nesset)

1:55.4

Norge/Norway

Stockholm, SWE

23.08.1959

                         (Helge Svaar, Carl Fredrik Bunæs, Torbjørn Briseid, Jan Henrik Bentzon)

1:51.77

Norge/Norway

Portsmouth, GBR

05.06.1993

                         (Per Ivar Sivle, Geir Moen, Aham Okeke, Jens Storhaug)