5000 meter

 

År

Gullmedalje

 

Sølvmedalje

 

Bronsemedalje

 

1908

Nils Dahl, Kristiania IF

16:51.2

Oscar Fonbæk, Torodd

16:58.6

Einar Bøhler, Tjalve

16:59.0

1909

Henry Dahl, Tjalve

17:45.4

Otto Olsen, Brage

18:31.0

Kun to deltagere fullførte

 

1910

Henry Dahl, Thor

16:10.7

Nils Dahl, Kristiania IF

16:10.8

Oscar Elton, Falken

16:26.8

1911

Henry Dahl, Thor

16:15.0

Paul M. Jensen, Tjalve

16:36.0

Hans Andersen, Falken

16:39.0

1912

Nils Dahl, Kristiania IF

16:11.6

Olaf Hovdenak, Freidig

16:11.7

Einar Olsen, Sparta

16:20.3

1913

Olaf Hovdenak, Freidig

16:43.4

Aug. Pettersen, Viking, Stavanger

17:44.8

Kristian Andreassen, Stavanger

18:15.0

1914

Arthur Hallberg, Thor

16:31.5

Aug. Pettersen, Viking, Stavanger

16:39.2

Johan Kristiansen, Kristiania IF

16:50.7

1915

Thorsten Larsen, Torshaug

16:38.0

Erik Foss, Torodd

17:05.9

Reidar C. Anderssen, Tjalve

17:07.0

1916

Olaf Hovdenak, Freidig

16:51.8

Eugen Borchgrevink, Torshaug

16:52.0

Kun to deltagere fullførte

 

1917

Alf Halstvedt, Tjalve

15:55.7

Reidar C. Anderssen, Tjalve

16:43.6

Arthur Hallberg, Thor

16:50.8

1918

Alf Halstvedt, Tjalve

15:50.7

Arthur Hallberg, Thor

16:37.4

Johan Hansen, Ørnulf

16:49.6

1919

Alf Halstvedt, Tjalve

15:59.8

Eugen Borchgrevink, Grünerløkka

16:23.4

Fredrik Wennerstrand, Torshaug

16:36.4

1920

Erik Vengshoel, Drøbak

16:04.7

Josef Ankile, Døves IK, Tr.heim

16:10.0

Fredrik Wennerstrand, Torshaug

16:22.8

1921

Reidar C. Anderssen, Brann

16:07.6

Henry Holter, Opsahl

16:35.9

Kristian Sørsdal, Hen

16:37.8

1922

Reidar C. Anderssen, Brann

15:53.7

Anders Opheim, Nybrott

16:03.6

Frithjof Bjørnsen, Fossekallen

16:15.1

1923

Anders Opheim, Freidig

15:58.8

Haakon Jansen, Tjalve

16:00.8

Olaf Wallestrand, Hellas

16:28.7

1924

Hans Gundhus, Ørnulf

15:48.8

Anders Opheim, Freidig

15:52.9

Erling Pedersen, Lilleaker

16:13.4

1925

Anders Opheim, Freidig

15:42.3

Nils Andersen, Tøien Turn

15:46.6

Hans Gundhus, Ørnulf

15:53.2

1926

Erling Pedersen, Lilleaker

15:27.9

Hans Gundhus, Ørnulf

15:34.3

Johan Badendyck, BUL

15:43.5

1927

Erling Pedersen, Lilleaker

15:24.4

Thorvald Minde, Harestuen

15:28.3

Johan Badendyck, BUL

15:37.6

1928

Thorvald Minde, Torshaug

15:30.3

Aasmund Berntzen, Høibråten

15:37.4

Reidar Tandberg, Ready

15:39.0

1929

Johannes Bognerud, BUL

15:53.4

Otto Berger, Moss

16:01.9

Karl Olsen, Trysil

16:04.1

1930

Johannes Bognerud, Årnes

15:24.3

Ludvig Myrvang, Tromsø

15:24.3

Thorvald Minde, Torshaug

15:35.8

1931

Reidar Jørgensen, Lillehammer

15:25.6

Thorvald Minde, Torshaug

15:27.1

Karl Nilsen, Oppstrinda

15:34.0

1932

Georg Braathe, Søndre Høland

15:19.8

Thorvald Minde, Torshaug

15:23.6

Johan Badendyck, BUL

15:28.5

1933

Georg Braathe, Tjalve

15:18.7

Karl Søvig, Viking, Bergen

15:21.2

Rolf Hansen, National

15:22.4

1934

Georg Braathe, Tjalve

14:57.2

Johannes Bognerud, BUL

14:59.6

Henry Sørensen, Freidig

15:29.9

1935

Rolf Hansen, National

15:07.6

Ivar Gulhaugen, Oslo Turn

15:12.8

Harald Grenager, Frogn

15:14.4

1936

Rolf Hansen, National

15:11.4

Otto Rollnes, Oslo Turn

15:14.5

Kaspar Kvalheim, Norrøna

15:15.8

1937

Odd Rasdal, Viking, Bergen

14:53.8

Rolf Hansen, National

15:14.8

Kasper Slåttrem, Bergens Turn

15:37.2

1938

Odd Rasdal, Viking, Bergen

14:54.5

Arne Larsen, Ottestad

15:22.3

Johannes Bognerud, BUL

15:34.2

1939

Odd Rasdal, Viking, Bergen

14:53.6

Arne Larsen, Ottestad

15:02.6

Thv. Wilhelmsen, Grue-Finnskog

15:03.8

1940

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1941

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1942

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1943

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1944

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1945

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1946

Thorvald Wilhelmsen, Grue

15:17.0

Martin Stokken, Viking, Bergen

15:17.4

Arnt Røhme, BUL

15:21.2

1947

Martin Stokken, Selsbakk

14:55.8

Sturla Kaasa, Stabæk

15:07.4

Alv Kveberg, Alvdal

15:10.6

1948

Martin Stokken, Selsbakk

14:44.2

Jacob Kjersem, Tresfjord

15:05.0

Sigurd Slaatten, Moss

15:19.8

1949

Martin Stokken, Selsbakk

14:34.6

Øistein Saksvik, Ranheim

14:49.4

Jacob Kjersem, Tresfjord

14:51.0

1950

Øistein Saksvik, Ranheim

14:53.0

Ernst Larsen, Wing

14:57.0

Sigurd Slaatten, Moss

14:59.0

1951

Martin Stokken, Selsbakk

14:37.6

Øistein Saksvik, Ranheim

14:42.4

Knut Tveten, Gjelleråsen

14:42.6

1952

Øistein Saksvik, Ranheim

14:30.0

Gunnar Pedersen, Vidar

14:54.0

Rolf Svendsen, Ranheim

15:06.2

1953

Øistein Saksvik, Ranheim

15:17.6

Leif Egge, Lunner

15.23.4

Ernst Larsen, Ranheim

15:30.6

1954

Øistein Saksvik, Ranheim

14:24.8

Leif Egge, Lunner

14:24.8

Leif Hvorup, Ringsaker

14:57.8

1955

Ernst Larsen, Ranheim

14:14.0

Øistein Saksvik, Ranheim

14:14.8

Tor Torgersen, Torodd

14:50.2

1956

Leif Egge, Tjalve

14:41.8

Tor Torgersen, Torodd

14:43.0

Jacob Kjersem, Tresfjord

14:50.8

1957

Øistein Saksvik, Ranheim

14:35.0

Leif Egge, Tjalve

14:35.6

Magne Aabraaten, BUL

14:48.0

1958

Ernst Larsen, Ranheim

14:30.6

Tor Torgersen, Tjalve

14:31.0

Leif Egge, Tjalve

14:34.2

1959

Tor Torgersen, Tjalve

14:32.0

Reidar Andreassen, Herefoss

14:37.2

Pål Benum, BUL

14:37.5

1960

Arne Stamnes, BUL

14:55.2

Tor Torgersen, Tjalve

14:56.4

Magnar Lundemo, Varden

14:56.4

1961

William Heiberg, Vidar

14:37.0

Pål Benum, BUL

14:39.4

Magnar Lundemo, Varden

14:41.0

1962

Pål Benum, BUL

14:25.4

Kjell Teien, Vidar

14:27.4

Odd Fuglem, Selbustrand

14:31.4

1963

Ola Tellesbø, BUL

14:18.0

Odd Fuglem, Selbustrand

14:18.0

Per Erik Sponberg, BUL

14:22.2

1964

Pål Benum, BUL

14:51.6

Bjarne Sletten, Larvik Turn

14:54.6

Per Erik Sponberg, BUL

15:02.0

1965

Thor Helland, BUL

14:14.4

Odd Fuglem, Selbustrand

14:15.4

Bjarne Sletten, Larvik Turn

14:32.4

1966

Thor Helland, BUL

14:22.2

Arne Hamarsland, Gular

14:22.8

Ivar Isaksen, Oslo-Studentene

14:22.8

1967

Thor Helland, BUL

14:10.2

Odd Fuglem, Selbustrand

14:11.0

Inge Lundeby, Vaaler

14:11.6

1968

Odd Fuglem, Selbustrand

14:17.4

Thor Helland, BUL

14:17.8

Terje Schrøder-Nielsen, Tjalve

14:18.6

1969

Arne Kvalheim, Tjalve

14:11.6

Terje Schrøder-Nielsen, Tjalve

14:14.6

Per Halle, Sturla

14:15.6

1970

Arne Kvalheim, Tjalve

14:13.6

Per Halle, Sturla

14:16.4

Terje Schrøder-Nielsen, Tjalve

14:19.8

1971

Arne Kvalheim, Tjalve

14:05.0

Per Halle, Sturla

14:05.8

Arild Strøm Andersen, Sturla

14:18.8

1972

Per Halle, Sturla

13:56.0

Knut Børø, Strindheim

13:57.8

Jon Grydeland, Strindheim

14:25.2

1973

Knut Børø, Strindheim

14:08.2

Per Halle, Sturla

14:14.8

Per Haga, Vidar

14:16.6

1974

Knut Kvalheim, Tjalve

13:48.6

Knut Børø, Strindheim

13:54.4

Per Halle, Sturla

14:05.8

1975

Knut Børø, Strindheim

13:34.2

Knut Kvalheim, Tjalve

13:43.8

Stig Roar Husby, Strindheim

14:10.0

1976

Knut Kvalheim, Tjalve

13:41.4

Knut Børø, Strindheim

13:42.4

Arne Kvalheim, Tjalve

13:59.0

1977

Knut Kvalheim, Tjalve

14:15.9

Arne Kvalheim, Tjalve

14:22.9

Jim Johansen, BUL, Tromsø

14:25.8

1978

Knut Kvalheim, Tjalve

13:35.0

Øivind Dahl, BUL

13:50.4

Arne Kvalheim, Tjalve

13:53.3

1979

Knut Kvalheim, Tjalve

13:31.7

Stig Roar Husby, BUL

13:53.5

Peder Arne Sylte, Tjalve

13:46.2

1980

Anfin Rosendahl, Gular

13:51.5

Stig Roar Husby, BUL

13:53.5

Peder Arne Sylte, Tjalve

13:58.5

1981

Knut Kvalheim, Tjalve

13:46.87

Anfin Rosendahl, Gular

13:59.13

Jan Fjærestad, Fana

13:59.44

1982

Knut Kvalheim, Tjalve

13:42.59

Roy Andersen, Tønsberg FIK

13:47.60

Jarl Gaute Aase, Skjalg

13:50.34

1983

Stig Roar Husby, BUL

13:57.22

Roy Andersen, Tønsberg FIK

14:03.93

Jan Fjærestad, Fana

14:09.89

1984

Peder Arne Sylte, Strindheim

14:02.46

Lars Frode Leknes, Gular

14:03.36

Yngvar Christiansen, Oppsal

14:05.48

1985

Stig Roar Husby, BUL

13:54.10

Eirik Hansen, Tjalve

13:55.93

Are Nakkim, Moss

14:03.48

1986

Are Nakkim, Moss

13:38.18

Eirik Hansen, Tjalve

13:40.65

Oddmund Roalkvam, Stord

13:54.59

1987

Truls Nygaard, BFG Fana

13:45.29

Are Nakkim, Moss

13:51.00

John Halvorsen, Minerva

13:54.11

1988

Are Nakkim, Moss

13:32.66

John Halvorsen, Minerva

13:34.62

Bjørn Nordheggen, Oppegård

13:36.35

1989

Are Nakkim, Moss

13:39.93

Lars Ove Strømø, Vidar

13:44.01

Bjørn Nordheggen, Oppegård

13:53.06

1990

Are Nakkim, Moss

14:24.22

Ketil Hansen, BUL

14:27.47

Bjørn Nordheggen, Oppegård

14:28.45

1991

Eirik Hansen, Tjalve

14:01.37

Lars Ove Strømø, Vidar

14:01.39

Knut Hegvold, Heimdal

14:02.47

1992

John Halvorsen, Minerva

13:39.03

Bjørn Nordheggen, Follo

13:43.03

Ketil Hansen, BUL

14:03.49

1993

John Halvorsen, Minerva

13:52.4

Bjørn Nordheggen, Follo

13:54.2

Frank Bjørkli, Trønder-Øst

14:01.4

1994

Bjørn Nordheggen, Follo

14:02.89

Anders Aukland, Tønsberg FIK

14:04.24

Ivar Øyan, Ren-Eng

14:05.46

1995

Anders Aukland, Tønsberg FIK

14:25.69

Svein Erik Eide, Korlevoll

14:27.51

Knut Hegvold, Heimdal

14:30.02

1996

Jim Svenøy, Fræna

14:05.66

Svein Erik Eide, Korlevoll

14:07.91

Anders Aukland, Tjalve

14:16.65

1997

Khalid Skah, BUL

13:34.72

Jim Svenøy, Fræna

13:46.14

Øyvind Fretheim, BFG Fana

14:15.96

1998

Khalid Skah, BUL

13:57.59

Kenneth Svendsen, Sturla

14:24.70

Anders Aukland, Tjalve

14:27.32

1999

Abderrahim Goumri, BUL

14:07.41

Øyvind Fretheim, BFG Fana

14:25.20

Henrik Sandstad, Steinkjer

14:28.68

2000

Khalid Skah, BUL

13:36.35

Øyvind Fretheim, BFG Fana

13:54.08

Knut Erik Rame, Gjesdal

14:14.24

2001

Knut Erik Rame, Gjesdal

14:22.80

Nils Engevik, Norna-Salhus

14:26.98

Svein Ove Risa, Undheim

14:36.73

2002

Knut Erik Rame, Gjesdal

14:15.36

Kjetil Ramstad, Haugesund

14:15.91

Endre Evensen, Tjalve

14:17.28

2003

Marius Bakken, Runar

13:46.74

Endre Evensen, Tjalve

14:07.43

Karl J.  Rasmussen, Haugesund

14:08.91

2004

Henrik Sandstad, Vidar

14:17.25

Trond Idland, Gjesdal

14:35.92

Terje Olsen, Heimdal

14:36.25

2005

Marius Bakken, Runar

13:48.21

Urige Buta, Haugesund

14:01.98

Henrik Sandstad, Vidar

14:17.35

2006

Bård Kvalheim, Tjalve

14:22.11

Daabayaa Badhaso, Skjalg

14:23.26

Øystein Sylta, Vidar

14:24.06

2007

Bård Kvalheim, Tjalve

14:27.86

Anders Aukland, Tjalve

14:28.02

Henrik Sandstad, Steinkjer

14:31.49

2008

Bjørnar U. Kristensen, Sandnes

14:13.03

Hassan Abdi Ali, Horten

14:13.73

Sondre Nordstad Moen, Strindheim

14:13.95

2009

Dabaya Badhaso, Skjalg

14:20.10

Øystein Sylta, Vidar

14:20.39

Sindre Buraas, Vidar

14:20.69

2010

Bjørnar U. Kristensen, Sandnes

14:00.19

Sindre Buraas, Vidar

14:00.48

Urige Buta, Haugesund

14:06.23

2011

Sondre Nordstad Moen, Vidar

13:51.83

Sindre Buraas, Vidar

14:19.84

Ørjan Grønnevig, GTI

14:25.61

2012

Hans Kr. Fløystad, Tjalve

14:20.29

Håkon Brox, Tjalve

14:20.80

Ørjan Grønnevig, GTI

14:28.80

2013

Ørjan Grønnevig, Stavanger

14:16.44

Johannes Alnes, Bækkelaget

14:20.55

Håkon Brox, Tjalve

14:21.27