10000 meter

 

År

Gullmedalje

 

Sølvmedalje

 

Bronsemedalje

 

1913

Olaf Hovdenak, Freidig

35:01.3

Thorsten Larsen, Torshaug

35:39.3

 Kun 2 deltagere startet

 

1914

Parelius N. Finnerud, Tjalve

35:15.7

David Nohre, Tjalve

35:24.2

Evald Lambech, Njaal

35:27.0

1915

Thorsten Larsen, Torshaug

34:05.4

Odd Rasmussen, Thor

35:38.3

Kristian Hauge, Falken

36:07.1

1916

Olaf Hovdenak, Freidig

35:08.3

Eugen Borchgrevink, Torshaug

35:16.4

Kun 2 deltagere fullførte

 

1917

Reidar C. Anderssen, Tjalve

34:15.5

Evald Lambech, Tjalve

34:17.6

David Nohre, Tjalve

36:13.8

1918

Alf Halstvedt, Tjalve

33:35.0

Evald Lambech, Tjalve

35:11.9

Karl Larsen, Sørli, Kristiania

36:05.3

1919

Alf Halstvedt, Tjalve

32:47.6

Jens Gulliksen,Fagfor. IL, Lysaker

38.23.2

Kun 2 mann startet

 

1920

Alf Halstvedt, Tjalve

34:15.5

Georg Svendsen, Stavanger

36:44.5

Alf Johannessen, Viking, Bergen

37.13.8

1921

Josef Ankile, Døves IK, Tr.heim

36:13.0

Henry Holter, Opsahl

36:33.2

Kristian Sørsdal, Hen

36:33.3

1922

Reidar C. Anderssen, Brann

33:20.0

Kristian Sørsdal, Hen

33:30.4

Anders Opheim, Nybrott

33:40.2

1923

Kristian Sørsdal, Hen

33:38.0

Anders Opheim, Freidig

33:44.0

Josef Ankile, Døves IK, Tr.heim

33:52.0

1924

Johan Støa, Hellas

33:30.6

Kristian Sørsdal, Hen

33:30.8

Johan Badendyck, BUL

33:59.3

1925

Erling Pedersen, Lilleaker

33:39.5

Ivar Lavik, Voss

34:35.1

Steinar Kristiansen, Stavanger

34:37.8

1926

Johan Badendyck, BUL

32:17.2

Steinar Kristiansen, Stavanger

33:02.8

Erling Pedersen, Lilleaker

33:33.4

1927

Thorvald Minde, Torshaug

32.30.1

Johan Badendyck, BUL

33:06.8

Steinar Kristiansen, Stavanger

33:17.9

1928

Thorvald Minde, Torshaug

33:33.5

Oscar Aas-Haugen, Dalen

34:24.0

Reidar Tandberg, Tjalve

34:31.5

1929

Thorvald Minde, Torshaug

33:11.3

Johannes Bognerud, Årnes

33:20.2

Johan Badendyck, BUL

33:47.1

1930

Thorvald Minde, Torshaug

32:58.0

Fritz Dahlstrøm, Tjalve

33:27.6

Trygve Rye Johnsen, Tønsberg T.

33:40.1

1931

Reidar Tandberg, Tjalve

33:21.4

Johs. Haraldstad, BUL

33:48.4

Johan Støa, Hellas

34:21.6

1932

Johan Badendyck, BUL

32:33.5

Thorvald Minde, Torshaug

32:37.2

Alfred Lydvo, Voss

32:59.4

1933

Georg Braathe, Tjalve

32:27.0

Karl Søvig, Viking, Bergen

32:30.5

Thorvald Minde, Torshaug

32:39.2

1934

Georg Braathe, Tjalve

32:20.4

Karl Søvig, Viking, Bergen

32:21.6

Odd Rasdal, Viking, Bergen

32:34.9

1935

Georg Braathe, Tjalve

33:28.3

Henry Sørensen, Freidig

33:37.5

Øivind Gundhus, Vikersund

33:52.4

1936

Rolf Hansen, National

32:18.6

Øivind Gundhus, Vikersund

32:31.8

Georg Braathe, Tjalve

32:58.8

1937

Odd Rasdal, Viking, Bergen

32:05.0

Alf Trondsen, Søndre Høland

32:54.6

Øivind Gundhus, Vikersund

33:58.0

1938

Odd Rasdal, Viking, Bergen

32:30.8

Arne Larsen, Ottestad

32:43.9

Johannes Bognerud, BUL

32:45.7

1939

Odd Rasdal, Viking, Bergen

32:01.7

Arne Larsen, Ottestad

32:20.4

Øivind Gundhus, Hellas

32:20.9

1940

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1941

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1942

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1943

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1943

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1944

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1945

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1946

Thorvald Wilhelmsen, Grue

33:27.2

Martin Stokken, Viking, Bergen

33:57.2

Finn Systad, Viking, Bergen

34:28.0

1947

Martin Stokken, Selsbakk

31:02.2

Øivind Gundhus, Hellas

32:46.4

Einar Nymark, Nymark

33:07.6

1948

Martin Stokken, Selsbakk

30:25.5

Jacob Kjersem, Tresfjord

31:52.6

Einar Nymark, Nymark

32:13.0

1949

Martin Stokken, Selsbakk

31:34.4

Jacob Kjersem, Tresfjord

32:25.2

Ragnar Haglund, Degernes

33:27.4

1950

Martin Stokken, Selsbakk

30:14.4

Knut Tveten, Gjelleråsen

32:11.5

Oddvar Kilen, Kjellmyra

32:17.0

1951

Martin Stokken, Selsbakk

30:14.8

Jacob Kjersem, Tresfjord

30:52.0

Knut Tveten, Gjelleråsen

31:09.6

1952

Martin Stokken, Selsbakk

29:54.0

Knut Tveten, Vidar

31:42.0

Gudmund Eriksen, Mode

32:37.2

1953

Øistein Saksvik, Ranheim

30:33.2

Martin Stokken, Selsbakk

30:47.4

Leif Egge, Lunner

31:38.8

1954

Øistein Saksvik, Ranheim

29:50.6

Idar Dahl, Strindheim

31:14.8

Viggo Opheim, Bulken

31:17.2

1955

Magne Aabraaten, Lunner

31:34.6

Idar Dahl, Strindheim

31:45.0

Olav Sande, Svint

31:50.4

1956

Øistein Saksvik, Ranheim

30:10.6

Jacob Kjersem, Tresfjord

30:13.8

Alf Bjerkhaug, Freidig

30:57.6

1957

Øistein Saksvik, Ranheim

29:54.4

Tor Torgersen, Sarpsborg

29:54.4

Odd Vegard Nedrebø, Gjestal

31:13.4

1958

Ernst Larsen, Ranheim

30:04.0

Øistein Saksvik, Ranheim

30:04.2

Odd Vegard Nedrebø, Gjestal

30:57.6

1959

Tor Torgersen, Tjalve

30:35.0

Odd Vegard Nedrebø, Gjestal

31:07.4

Erling Ødegård, BUL

31:34.2

1960

Reidar Andreassen, Herefoss

30:05.0

Ola Tellesbø, BUL

30:06.6

Ivar Malerud, Sand

31:51.4

1961

Magnar Lundemo, Varden

30:11.4

William Heiberg, Vidar

30:36.6

Ola Tellesbø, BUL

30:42.6

1962

Magnar Lundemo, Varden

30:01.0

William Heiberg, Vidar

30:12.6

Reidar Hjermstad, Hernes

30:22.6

1963

Pål Benum, BUL

30:20.8

Magnar Lundemo, Varden

30:27.0

Per G. Lien, Aalesund

30:45.4

1964

Thor Helland, BUL

29:27.6

Odd Fuglem, Selbustrand

29:28.0

Pål Benum, BUL

29:28.0

1965

Thor Helland, BUL

30:30.2

Arne Hamarsland, Gular

30:30.6

Bjarne Sletten, Larvik Turn

30:32.8

1966

Thor Helland, BUL

29:51.6

Odd Fuglem, Selbustrand

29:55.2

Magnar Lundemo, Varden

30:17.8

1967

Thor Helland, BUL

29:32.0

Odd Fuglem, Selbustrand

29:32.2

Bjarne Sletten, Larvik Turn

30:13.0

1968

Odd Fuglem, Selbustrand

29:47.0

Kjell Botten, Mo

29:59.2

Magnar Lundemo, Varden

30:12.6

1969

Arne Risa, Gular

29:37.0

Stein Bjørlo, Ski

30:58.0

Bjarne Sletten, Larvik Turn

31:04.6

1970

Arne Risa, Gular

29:23.6

Tor Tjørnhom, Kvinesdal

30:06.8

Gunnar Gisnås, Oslo-Studentene

30:12.6

1971

Arne Risa, Gular

29:36.4

Gunnar Gisnås, Oslo-Studentene

30:22.0

Per Arild Bølla, Vaaler

30:27.8

1972

Arne Risa, Gular

29:07.0

Åge Overhalden, Nordre Land

29:47.4

Asle Olsen, Sunndal

30:12.4

1973

Knut Børø, Strindheim

29:43.6

Per Halle, Sturla

29:46.8

Arne Risa, Gular

29:50.8

1974

Arne Risa, Gular

29:36.0

Alf Einar Forness, BUL

30:12.0

Per Haga, Vidar

30:16.8

1975

Stig Roar Husby, Strindheim

30:19.8

Svein Arve Pedersen, Hamar

30:55.4

Øivind Dahl, BUL

30:58.4

1976

Knut Kvalheim, Tjalve

28:53.6

Knut Børø, Strindheim

29:10.8

Arne Risa, Gular

29:55.6

1977

Knut Kvalheim, Tjalve

29:33.1

Øivind Dahl, BUL

29:49.8

Jim Johansen, BUL, Tromsø

29:54.9

1978

Knut Kvalheim, Tjalve

27:50.8

Øivind Dahl, BUL

28:32.5

Inge Simonsen, Kristiansand

28:58.6

1979

Stig Roar Husby, BUL

28:35.4

Øivind Dahl, BUL

28:42.4

Knut Kvalheim, Tjalve

28:48.6

1980

Stig Roar Husby, BUL

28:50.7

Øivind Dahl, BUL

28:57.3

Kåre Osnes, Haugesund

29:03.8

1981

Øivind Dahl, BUL

28:45.48

Roy Andersen, Tønsberg-Kam.

28:51.33

Inge Simonsen, BUL

28:56.20

1982

Knut Kvalheim, Tjalve

28:49.02

Roy Andersen, Tønsberg FIK

28:49.48

Øivind Dahl, BUL

29:14.82

1983

Stig Roar Husby, BUL

28:39.90

Jan Fjærestad, Fana

29:22.46

Kåre Osnes, Haugesund

29:44.64

1984

Are Nakkim, Moss

29:44.18

Peder Arne Sylte, Strindheim

29:45.14

Oddmund Roalkvam, Stord

29:45.80

1985

Jarl Gaute Aase, Egersund

29:10.56

Pål Corneliussen, Fana

29:18.16

Roy Andersen, Tønsberg FIK

29:25.04

1986

John Halvorsen, Minerva

28:27.33

Oddmund Roalkvam, Stord

28:44.65

Geir Kvernmo, BUL

29:13.13

1987

Truls Nygaard, BFG Fana

28:51.03

Are Nakkim, Moss

29:07.14

Jarl Gaute Aase, Egersund

29:09.88

1988

Bjørn Nordheggen, Oppegård

28:54.87

Stig Roar Husby, BUL

28:55.59

Svein Erik Eide, Korlevoll

29:00.10

1989

Bjørn Nordheggen, Oppegård

28:51.70

Eirik Hansen, Tjalve

29:26.62

Svein Erik Eide, Korlevoll

29:40.39

1990

Eirik Hansen, Tjalve

30:28.66

Bjørn Nordheggen, Oppegård

30:29.53

Gunnar Skånøy, Strindheim

30:29.96

1991

John Halvorsen, Minerva

29:09.92

Bjørn Nordheggen, Follo

29:18.78

Tesfaye Bekele, Skjalg

29:22.07

1992

John Halvorsen, Minerva

28:28.03

Bjørn Nordheggen, Follo

28:49.64

Frank Bjørkli, Trønder-Øst

29:29.94

1993

John Halvorsen, Minerva

29:10.94

Bjørn Nordheggen, Follo

29:19.65

Frank Bjørkli, Trønder-Øst

29:22.22

1994

Bjørn Nordheggen, Follo

28:55.67

Karl Johan Rasmussen, Vidar

29:25.41

Ivar Øyan, Ren-Eng

29:32.93

1995

Tesfaye Bekele, Tjalve

29:53.64

Svein Erik Eide, Korlevoll

29:58.55

Terje Olsen, Heimdal

30:17.05

1996

Anders Aukland, Tjalve

29:56.25

Karl Johan Rasmussen, Bislett

30:00.72

Ivar Øyan, Ren-Eng

30:15.25

1997

Anders Aukland, Tjalve

29:45.85

Jan Erik Christiansen, BFG Fana

29:29.20

Jan Felde, Moss

29:50.16

1998

Karl J. Rasmussen, Haugesund

29:22.46

Svein Inge Buhaug, BUL

29:44.64

Anders Aukland, Tjalve

30:19.94

1999

Knut Erik Rame, Heimdal

30:18.08

Terje Olsen, Heimdal

30:18.08

Henrik Grøseth, Rindals-Troll

30:19.08

2000

Knut Erik Rame, Gjesdal

29:25.07

Svein Inge Buhaug, Gjesdal

29:27.73

Tesfaye Bekele, Tjalve

30:07.97

2001

Karl J. Rasmussen, Haugesund

29:55.77

Knut Erik Rame, Gjesdal

30:23.36

Nils Engevik, Norna-Salhus

30:31.23

2002

Knut Erik Rame, Gjesdal

30:42.72

Bjarte Vik, Gjesdal

31:19.31

Ørjan Lunde, Norna-Salhus

31:29.96

2003

Karl J. Rasmussen, Haugesund

30:03.63

Henrik Sandstad, Vidar

30:44.57

Svein Inge Buhaug, Gjesdal

31:00.29

2004

Henrik Sandstad, Vidar

30:16.97

Bjørnar U. Kristensen, Sandnes

30:28.97

Øystein Sylta, Vidar

30:54.52

2005

Urige Buta, Haugesund

29.23.02

Bjørnar U. Kristensen, Sandnes

29:32.69

Henrik Sandstad, Vidar

29:51.07

2006

Karl J. Rasmussen, Haugesund

30:05.61

Dabaya Badhaso, Skjalg

30:10.28

Ørjan Lunde, Vidar

30:38.87

2007

Urige Buta, Haugesund

30:02.26

Dabaya Badhaso, Skjalg

30:03.95

Henrik Sandstad, Steinkjer

30:05.62

2008

Urige Buta, Haugesund

29:20.58

Dabaya Badhaso, Skjalg

30:05.39

Øystein Sylta, Vidar

30:29.69

2009

Dabaya Badhaso, Skjalg

29:14.21

Sondre Nordstad Moen, Vidar

29:17.99

Lars Erik Malde, Skjalg

30:36.15

2010

Dabaya Badhaso, Skjalg

29:24.44

Sondre Nordstad Moen, Vidar

29:26.65

Lars Erik Malde, Skjalg

30:36.94

2011

Urige Buta, Haugesund

29:21.62

Lars Erik Malde, Skjalg

30:11.13

Ørjan Grønnevig, GTI

30:17.55

2012

Håkon Brox, Tjalve

30:22.35

Øystein Sylta, Vidar

30:23.77

Dadafo Dhaqabi Tesama, Vidar

30:25.32

2013

Ørjan Grønnevig, Stavanger

29:55.31

Håkon Brox, Tjalve

30:02.93

Rolf Steier, Vidar

30:13.38