100 meter

År

Gullmedalje

 

Sølvmedalje

 

Bronsemedalje

 

1896

Johan C. Johannesen, Tjalve

12.0

Einar Pedersen, Tjalve

12.2

Alfred K. Jensen, Tjalve

12.2

1897

Carl O. Olsen, Tjalve

11.4

Alfred K. Jensen, Tjalve

12.0

Einar Pedersen, Ørnulf

12.2

1898

Olai Michelsen, Tjalve

11.2

Carl Moldestad, Norrøna

11.4

Hans Due, Tjalve

11.8

1899

Hans Due, Tjalve

11.8

Einar Pedersen, Ørnulf

12.0

Johs. G. Jensen, Kristiania IF

12.1

1900

Olai Michelsen, Tjalve

11.7

Johs. G. Jensen, Kristiania IF

12.0

Einar Waaler, Kristiania IF

12.2

1901

Einar Pedersen, Ørnulf

12.0

Olaf Hess, Norrøna

12.3

Birger Hagemann, Bergens Turn

12.4

1902

Claus Wold, Kristiania IF

11.2

Yngvar Bryn, Tjalve

11.4

Hans Due, Tjalve

11.5

1903

Claus Wold, Kristiania IF

12.6

Paul Nessjø, Trondhjem

12.3

Hans Due, Tjalve

13.1

1904

Johs. G. Jensen, Tjalve

12.2

Wilhelm Blystad, Tjalve

12.3

Ragnvald Sæther, Trondhjem

12.4

1905

Georg Bank, Kristiania IF

11.8

Carl A. Pedersen, Ørnulf

12.0

Nicolay Beck, Kristiania IF

Oscar Guttormsen, Ørnulf

12.2

12.2

1906

John Johansen, Ørnulf

11.6

Oscar Guttormsem, Ørnulf

12.4

Johs. G. Jensen, Kristiania IF

12.6

1907

Oscar Guttormsen, Ørnulf

12.2

Carl A. Pedersen, Ørnulf

12.4

Ole Bye, Kristiania IF

12.8

1908

Oscar Guttormsen, Ørnulf

11.9

Jacob Jacobsen, Kristiania IF

12.3

Jonas Friis-Johnsen, Norrøna

12.6

1909

John Johansen, Brage

11.8

Ole Bye, Kristiania IF

 

Herman Sotaaen, Kristiania IF

 

1910

Alex Pedersen, Torodd

11.7

Ferdinand Bie, Kristiania IF

 

Olaf N. Gjesvold, Ørnulf

 

1911

Herman Sotaaen, Kristiania IF

11.6

Edvard Larsen, Kristiania IF

11.8

John Johannesen, Brage

11.8

1912

Herman Sotaaen, Kristiania IF

11.1

Alex Pedersen, Torodd

11.5

Nils Fixdal, Haugesund Nye

11.7

1913

Olav Rustad, Kristiania IF

11.0

Alex Pedersen, Torodd

11.3

Nils Fixdal, Haugesund Nye

11.4

1914

Olav Rustad, Kristiania IF

11.1

Alex Pedersen, Torodd

11.4

Johan Hellum, Tjalve

11.7

1915

Alex Pedersen, Torodd

10.9

Johan Hellum, Tjalve

11.1

Olav Rustad, Studenterne

11.2

1916

Olaf Frogner, Ørnulf

11.3

Olav Rustad, Studenterne

11.4

Johan Johnsen, Tjalve

11.5

1917

Olaf Frogner, Ørnulf

11.1

Johan Johnsen, Tjalve

11.4

Sigurd Roll, Kristiania IF

11.6

1918

Olaf Frogner, Ørnulf

11.1

Michael Blegen, Kristiania IF

11.3

Alf Olsgaard, Kristiania IF

11.4

1919

Albert Jacobsen, Torshaug

11.4

Johan Johnsen, Tjalve

11.4

Bjarne Guldager, Ørnulf

11.5

1920

Asle Bækkedahl, Studenterne

11.2

Bjarne Guldager, Ørnulf

11.2

Johan Johnsen, Tjalve

11.3

1921

Bjarne Guldager, Ørnulf

10.8

Asle Bækkedahl, Studenterne

10.9

Gunnar Stenersen, Ørnulf

10.9

1922

Bjarne Guldager, Ørnulf

10.9

Thorvald Reksten, Norrøna

11.0

Fritz Fredriksen, Ekeberg

11.1

1923

Bjarne Guldager, Ørnulf

11.2

Fritz Fredriksen, Ekeberg

11.3

Gunnar Stenersen, Ørnulf

11.4

1924

Bjarne Guldager, Ørnulf

11.5

Erling Strand, Fredrikshald

11.6

Per Oscar Andersen, Ørnulf

11.6

1925

Bjarne Guldager, Ørnulf

10.8

Erling Aastad, Torodd

10.9

Charles Hoff, Torshaug

10.9

1926

Per Oscar Andersen, Ørnulf

10.9

Bjarne Guldager, Ørnulf

10.9

Agnar Hagen, Oslo Turn

11.2

1927

Per Oscar Andersen, Ørnulf

10.8

Melvin Carson, Norrøna

11.1

Wilhelm Gramm, Ringsaker

11.1

1928

Agnar Hagen, Oslo Turn

11.0

Erik Brofoss, Kongsberg

11.1

Tormod Ulleberg, St. Croix

11.2

1929

Agnar Hagen, Oslo Turn

10.8

Melvin Carson, Norrøna

11.0

Erling Synnestvedt, Brann

11.1

1930

Agnar Hagen, Oslo Turn

11.2

Emanuel Buchmann, Freidig

11.4

Olaf Sæther, Torodd

11.4

1931

Emanuel Buchmann, Freidig

11.1

Reidar Eckmann, Torshaug

11.2

Tormod Ulleberg, St. Croix

11.2

1932

Nils Schaug, Tjalve

11.0

Agnar Hagen, Oslo Turn

11.0

Erling Synnestvedt, Brann

11.1

1933

Petter Gulliksen, Tjalve

10.9

Agnar Hagen, Oslo Turn

10.9

Erling Synnestvedt, Brann

11.1

1934

Petter Gulliksen, Tjalve

10.9

Erling Synnestvedt, Brann

11.0

Roald Amundsen, Brann

11.0

1935

Otto Berg, Oslo Politi

10.9

Erling Synnestvedt, Brann

11.0

Torgeir Brandvold, Oslo IL

11.0

1936

Torgeir Brandvold, Oslo IL

10.8

Erik Sjøvall, Hellas

10.8

Erling Synnestvedt, Brann

10.9

1937

Erik Sjøvall, Hellas

10.9

Martin Bugge Nesset, Haugesund

10.9

Haakon W. Tranberg, Kr.sand

11.0

1938

Erik Sjøvall, Oslo Turn

10.4

Frithjof Andersen, Vestheim

10.6

Haakon W. Tranberg, Kr.sand

10.8

1939

Haakon W. Tranberg, Kr.sand

10.6

Frithjof Andersen, Vestheim

10.7

Erik Sjøvall, Oslo Turn

11.0

1940

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1941

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1942

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1943

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1944

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1945

Intet mesterskap

 

 

 

 

 

1946

Haakon W. Tranberg, Kr.sand

10.7

Peter Bloch, Ready

10.9

Rolf Gjerberg, Oslo Politi

11.1

1947

Haakon W. Tranberg, Kr.sand

10.8

Peter Bloch, Ready

10.9

Reidar Nordgreen, Brann

11.1

1948

Peter Bloch, Ready

11.0

Haldor Hansen, Sandnes

11.2

Henry Johansen, Ørn

11.3

1949

Peter Bloch, Ready

10.7

Haldor Hansen, Sandnes

10.8

Gunnar Larsen, Herd

10.9

1950

Henry Johansen, Ørn

10.8

Knut Moum, Stavne

10.8

Hans Petter Pedersen, Hind

10.9

1951

Kjell Mangset, Sarpsborg

10.9

Hans Henrik Hartmann, Norodd

11.0

Tor Frøsaker, Ready

11.1

1952

Kjell Mangset, Sarpsborg

11.1

Birger Marsteen, Rapp

11.2

Harald Ormberg, Viking, Bergen

11.2

1953

Birger Marsteen, Rapp

10.8

Hans Petter Pedersen, Grand

10.8

Bjørn Johannessen, Hellas

10.9

1954

Birger Marsteen, Rapp

10.7

Tor Olsen, Halden

10.8

Egill Hansen, Tjalve

11.0

1955

Birger Marsteen, Rapp

10.8

Tor Olsen, Halden

10.9

Hermund Høgheim, Norrøna

11.0

1956

Bjørn Nilsen, Skjalg

10.5

Birger Marsteen, Rapp

10.6

Carl-Fredrik Bunæs, Tjalve

10.7

1957

Bjørn Nilsen, Skjalg

10.6

Birger Marsteen, Rapp

10.7

Carl-Fredrik Bunæs, Tjalve

10.8

1958

Bjørn Nilsen, Skjalg

10.7

Birger Marsteen, Rapp

10.9

Hermund Høgheim, Norrøna

11.2

1959

Carl-Fredrik Bunæs. Tjalve

10.5

Ivar Saunes, Tjalve

11.0

Geir Arnfinn Husby, Ås

11.1

1960

Carl-Fredrik Bunæs, Tjalve

10.6

Birger Marsteen, Rapp

10.9

Ivar Saunes, Tjalve

11.1

1961

Carl-Fredrik Bunæs, Tjalve

10.6

Birger Marsteen, Rapp

10.9

Ivar Saunes, Tjalve

11.1

1962

Carl-Fredrik Bunæs, Tjalve

10.8

Svein Johnsen, Veldre

11.0

Thor Brandsnes, Tjalve

11.1

1963

Carl-Fredrik Bunæs, Tjalve

10.5

Richard Simonsen, Vestar

10.8

Rønning Tollefsen, Freidig

11.0

1964

Ole Bernt Skarstein, Stålkam.

10.6

Carl-Fredrik Bunæs, Tjalve

10.7

Svein Johnsen, Tjalve

10.8

1965

Ole Bernt Skarstein, Stålkam.

10.4

Richard Simonsen, Vestar

10.4

Per Aam, Fana

10.5

1966

Nils Petter Guldseth, Ranheim

11.1

Ole Bernt Skarstein, Stålkam.

11.2

Jostein Førland, Stavanger

11.2

1967

Ole Bernt Skarstein, Stålkam.

10.5

Nils Petter Guldseth, Ranheim

10.8

Kjell Brenne, Ørsta

10.9

1968

Ole Bernt Skarstein, Stålkam.

10.6

Jostein Førland, Stavanger

10.7

Ole Egil Reitan, Frosta

10.9

1969

Nils Petter Guldseth, Ranheim

10.8

Ole Bernt Skarstein, Stålkam.

10.8

Svein Lilleberg, Tjalve

10.9

1970

Richard Simonsen, Vestar

10.8

Ole Bernt Skarstein, Stålkam.

10.8

Nils Petter Guldseth, Ranheim

10.9

1971

Ole Egil Reitan, Frosta

10.6

Richard Simonsen, Kristiansand

10.6

Audun Garshol, Hareid

10.7

1972

Audun Garshol, BUL

10.2

Terje Hellesylt, BUL

10.4

Tore Bjelland, Sarpsborg

10.6

1973

Audun Garshol, BUL

10.4

Terje Hellesylt, BUL

10.7

Tore Bjelland, Sarpsborg

10.7

1974

Audun Garshol, BUL

10.7

Øyvind Røst, BUL

10.7

Terje Hellesylt, BUL

10.9

1975

Audun Garshol, BUL

10.8

Øyvind Røst, BUL

10.9

Johnny Haugen, BUL

10.9

1976

Audun Garshol, BUL

10.5

Johnny Haugen, BUL

10.6

Knut M. Stokke, Ready

10.8

1977

Øyvind Røst, BUL

11.2

Johnny Haugen, BUL

11.2

Knut M. Stokke, Ready

11.3

1978

Knut M. Stokke, Ready

10.6

Geir Hamre, Skjalg

11.0

Petter Bogsti, Nesøya

11.2

1979

Knut M. Stokke, Ready

10.79

Widar Bråthen, Tjalve

11.01

Jens A. Johannessen, Lyngdal

11.10

1980

Kåre Magne Åmot, Vestar

10.94

Widar Bråthen, Tjalve

11.02

Audun Garshol, Hamar

11.03

1981

Kåre Magne Åmot, Vestar

10.88

Tore Bergan, Oslo IL

10.94

Audun Garshol, Hamar

10.94

1982

Tore Bergan, Oslo IL

10.84

Odd Erik Kristiansen, Oslo IL

10.88

Trond Haugvaldstad, Skjalg

11.15

1983

Tore Bergan, Oslo IL

10.77

Trond Haugvaldstad, Skjalg

10.85

Odd Erik Kristiansen, Oslo IL

10.86

1984

Tore Bergan, Oslo IL

10.83

Kåre Magne Åmot, Byåsen IL

10.88

 

 

 

 

 

Odd Erik Kristiansen, Oslo IL

10.88

 

 

1985

Einar Sagli, Tjalve

11.03

Tore Bergan, Oslo IL

11.24

Tomm Wisløff, Tjalve

11.29

1986

Einar Sagli, Tjalve

10.71

Odd Erik Kristiansen, BUL

10.91

Aham Okeke, BUL

10.97

1987

Aham Okeke, BUL

10.73

Odd Erik Kristiansen, BUL

10.91

Vidar Jakobsen, Tjalve

10.95

1988

Einar Sagli, Tjalve

10.58

Geir Moen, Moss

10.64

Aham Okeke, BUL

10.74

1989

Geir Moen, Moss

10.68

Arve Stokke, Stjørdals-Blink

10.72

Aham Okeke, BUL

10.76

1990

Aham Okeke, BUL

10.84

Kennet Kjensli, Tjalve

11.01

Geir Moen, Moss

11.04

1991

Aham Okeke, BUL

10.59

Kennet Kjensli, Tjalve

10.68

Geir Moen, Moss

10.70

1992

Aham Okeke, BUL

10.45

Arve Stokke, Stjørdals-Blink

10.64

Kennet Kjensli, Tjalve

10.66

1993

Geir Moen, Moss

10.50

Aham Okeke, BUL

10.53

Kennet Kjensli, Tjalve

10.56

1994

Geir Moen, Moss

10.45

Kennet Kjensli, Tjalve

10.54

Per Ivar Sivle, Skjalg

10.65

1995

Geir Moen, Moss

10.23

Erlend Sæterstøl, Gular

10.37

Fernando Ramirez, BUL

10.41

1996

Geir Moen, Moss

10.08

Fernando Ramirez, BUL

10.38

Thomas Green, Gular

10.62

1997

Geir Moen, Moss

10.28

Per Ivar Sivle, Tjalve

10.30

Thomas Mellin-Olsen, Gular

10.68

1998

Geir Moen, Moss

10.20

John Ertzgaard, Tjalve

10.36

Erlend Sæterstøl, Gular

10.44

1999

Geir Moen, Moss

10.49

Erik Kringeland, Haugesund

10.62

Thomas Mellin-Olsen, Gular

10.77

2000

John Ertzgaard, Raufoss

10.43

Geir Moen, Moss

10.45

Erik Kringeland, Haugesund

10.65

2001

John Ertzgaard, Raufoss

10.31

Geir Moen, Moss

10.31

Aham Okeke, Tjalve

10.38

2002

Geir Moen, Moss

10.41

Aham Okeke, Tjalve

10.50

Martin Rypdal, BUL Tromsø

10.75

2003

Aham Okeke, Tjalve

10.35

Martin Rypdal, BUL, Tronsø

10.61

Anders Kristiansen, Gular

10.75

2004

Aham Okeke, Tjalve

10.52

Martin Rypdal, BUL, Tromsø

10.59

Yngve Sundsfjord, Vidar

11.03

2005

Martin Rypdal, BUL Tromsø

10.51

John Ertzgaard, Raufoss

10.57

Thomas Mellin-Olsen

10.70

2006

Martin Rypdal, BUL Tromsø

10.60

Andreas Kristiansen, Gular

10.87

Christian S. Mogstad, Snøgg

10.89

2007

Jaysuma Saidy Ndure, BUL

10.14

Philip Bjørnå Berntsen, Ski

10.78

John Ertzgaard, Raufoss

10.80

2008

Jaysuma Saidy Ndure, BUL

10.28

Henrik Johnsen, BUL Tromsø

10.70

Christian S. Mogstad, Snøgg

10.73

2009

Christian S. Mogstad, Snøgg

10.67

Tormod Hjortnæs Larsen, Lillehammer

10.77

Peter Osazuwa, BUL

10.89

2010

Philip Bjørnå Berntsen, Tjalve

10.80

Christian S. Mogstad, Snøgg

10.82

Peter Osazuwa, BUL

10.85

2011

Jaysuma Saidy Ndure, BUL

10.29

Tormod Hjortnæs Larsen, Lillehammer

10.74

Christian S. Mogstad, Tjalve

10.77

2012

Philip Bjørnå Berntsen, Tjalve

10.82

Torbjørn Lysne, Gular

10.85

Peter Osazuwa, BUL

10.85

2013

Anders Erlend Idås, Horten

10.68

Torbjørn Lysne, Gular

10.68

Even Pettersen, Urædd

10.71