Interessen for UM i Molde har vært enorm. Å legge mesterskapet til en by så sentralt i Norge, har tydeligvis fristet mange til å velge UM. Spennende er det sikkert også for mange å prøve seg på en annen friidrettsarena enn de tradisjonelle mesterskapsarenaene i Norge. UM i Molde blir større både i antall utøvere og starter enn Kristiansand i 2007, som hittil har vært det største. Flere klubber er med enn før, så spredninga er stor med utøvere fra hele Norge.
Etternølere
Selv om fristen for påmelding gikk ut 24.august, så har mange etternølere prøvd å melde seg på. Men regelverket er klart. Friidrettsforbundet som må godkjenne søknader, må være konsekvente og følge reglene likt for alle. De beste utøverne i landet har meldt seg på, men selv potensielle og tidligere UM-mestere har tabbet seg ut ved å ikke ha meldt seg på i tide.
Noen har oppnådd krav etter at fristen gikk ut. Har de likevel meldt seg på innen påmeldingsfristen, så er det muligheter for å bli godtatt i ettertid etter visse spilleregler.
Stevneleder Arve Hatløy leder rekordstort UM
Sprengfullt i kast- Det har vært ei kjempeutfordring å få til kastøvelsene, sier stevneleder Arve Hatløy fra IL Dimna. Så mange er påmeldt i kastøvelser, at å få den kabalen til å gå opp ikke har vært enkel. Men den ivrige friidrettslederen fra Dimna mener han nå har greidd å sy sammen et tidsskjema som skal romme alle øvelsene i løpet av tre lange dager. Men fredagen kan bli både åtte og halv ni om kvelden før siste øvelse er gjort, lørdagen til klokka 19, mens søndagen blir litt kortere, siden mange skal reise hjem.
Mobilisering
Manglende erfaring i å arrangere store stevner og mesterskap, blir kompensert med en enorm ståpåvilje i klubbene som står bak årets UM. Dimna har mobilisert smått og stort og tømmer store deler av sunnsmørkommunen Ulstein for friidrettsfolk denne langhelga, for at de skal være med på dugnaden i Molde.
Liten klubb med stor oppgave
Den lokale lille arrangørklubben Molde-Olymp har brukt uttalige dugnadstimer på å forberede mesterskapet og UM-arenaen. Klubben har hatt gode støttespillere i Molde kommune, som sammen med Møre og Romsdal idrettskrets fikk bygd ny tidtakerbod på Molde idrettspark til UM.
Leder i hovedkomiteen, Øystein Standal, er glad han er pensjonist, for døgnet har ikke hatt nok timer siste månedene for den erfarne friidrettsveteranen. Det har vært en kjempejobb for Standal å organisere troppene og legge forholdene til rette i minste detalj.
Lover godvær
Molde-Olympleder Diane Iren Rønsholm har, siden hun lanserte ideen om å påta seg UM for et par år siden, lovt godvær i Molde under UM. I skrivende stund ser det ut til at hun har værgudene med seg. Mange gleder seg nok til friidrettskonkurranser i Molde til helga uten regn og sur og kald vind, slik mange arrangører har opplevd i år.