jagerjubel.jpg
Henriette Jæger. Foto: Bildbyrån.

Strålende syvkamp av Henriette Jæger

Henriette Jæger gikk en fantastisk syvkamp i Moss lørdag og søndag. Hun endte på 5875 poeng og smadret med det den tidligere aldersrekorden i J17. Blant andre utøvere som har markert seg de siste to dagene finner vi Pål Haugen Lillefosse, Andrea Rooth og Sven Martin Skagestad. Vi oppsummerer helga her, og tar også med det som skjedde tidligere i uka som gikk.

Henriette Jæger gikk som sagt en fantastisk syvkamp i det som var Aremark-jenta sin første mangekamp med seniorutstyr. Med denne poengsummen var hun også over kravet til det avlyste europamesterskapet i Paris på 5850 poeng.
Bare fire norske kvinner har noensinne gått en bedre syvkamp enn Jæger.

Det er mye statistikk å ta tak i når vi skal oppsummere Jægers resultat. I 2019-sesongen var bare tre europeiske U20-utøvere bedre enn Jæger, mens i årets amputerte sesong er Jæger beste junior i verden til nå.
Jæger fylte 17 år for bare fem dager siden og er junior også i 2021 og 2022, slik at Ida Marcussen sin norske juniorrekord på 6020 poeng lever meget farlig.
Trolig er poengsummen en av de beste i syvkamp med senioruttstyr av en U18-utøver i Europa noensinne, men det føres ikke offisiell statistikk på dette hos EA, slik at det er vanskelig å fastslå eksakt.
Jægers serie var: 13.96/+2.4 (84 cm) - 1.73 - 12.30 (4kg) - 23.84/+0.1 - 6.01 (0.0) - 34.31 (600 gram) - 2:13.67.

Lambertseters Andrea Rooth leverte også en god syvkamp med 5416 poeng, og var da over kravet til utsatte U20-VM på 5350 poeng. Poengsummen er en av de beste fra en norsk kvinne i J18 gjennom alle tider. Meget imponerende av utøveren som tok sølv på 400 meter hekk under EYOF i fjor. Hun er forøvrig inne som nummer fire på årets U20-statistikk i verden.
Rooths serie var 13.66/+2.4 (84cm) - 1.64 - 10.26 (4kg) - 24.63/+0.1 - 5.53/+0.3, 31.82 (600 gram) og 2:13.15.

På Friidrett1 kan du lese en full gjennomgang av mangekampen, øvelse for øvelse lørdag og søndag. Resultater finner du her.

Lillefosse 5.60 - slo meritterte hoppere
Pål Haugen Lillefosse gjorde en solid konkurranse og ble nummer to i stav under Bauhaus Jump Challenge på Ullevi på lørdag. Fana-utøveren endte med 5.60 - etter tre riv på 5.70 - som er centimeteren bak hans utendørspers og det nest høyeste han har hoppet utendørs noensinne. Den regjerende U20- og U18-europamesteren slo meget sterke utøvere i U23-europamester Ben Broeders fra Belgia, bronsevinner fra EM innendørs i fjor Melker Svärd-Jakobsson fra Sverige og fem ganger VM-medaljør uten- og innendørs Piotr Lisek fra Polen. Haugen Lillefosse viste nok en gang sitt sterke konkurransehode, men kunne ikke gjøre noe med verdensrekordholder Mondo Duplantis fra Sverige, som hoppet 5.94 og satte årsbeste i verden og banerekord på Ullevi. Resultater.

Europeisk sammendrag av helga - fra EA

Skagestad 62.75 - Ståhl kastet lengst
Sven Martin Skagestad fra Norna-Salhus ble nummer tre i diskos under Västerortsmästerskapen i Sverige på lørdag. Han hadde tre kast over 60 meter, der det lengste målte 62.75 og er 60 centimeter bak hans årsbeste. Det er bare under konkurransen der han satte sin årsbeste han har kastet lengre siden 2017. Skagestad har gjort endringer i teknikken etter at han kom inn i treningsgruppen til Vesteinn Hafsteinsson og for å lese om Skagestad sin harde vei tilbake mot gamle høyder anbefales en NRK-artikkel fra i dag. Det er rett og slett en nydelig dybdeartikkel levert fra rikskringkastingen.
Skagestad sine treningskompiser Daniel Ståhl og Simon Pettersson hadde en jevn duell om seieren, men førstnevnte stakk av med seieren da han kastet 66.55 mot Petterssons 66.32, sistnevnte oppnådd i siste omgang. Resultater.

Oppegaard raskest - litt for sterk vind
Det ble arrangert et treningsstevne i Moss lørdag samtidig som mangekampsstevnet som er nevnt tidligere og klubbens egen Linn Oppegaard vant 100 meter på 11.98w i god medvind (+3.2), 17 hundredeler foran Fredrikstads Marlen Aakre.
Michael Reklev fra Raumnes & Årnes hoppet 1.83 i høyde i G15 og var da et par centimeter under sin pers. Resultater.

Hedda 2:03.63 - rett bak årsbeste
Hedda Hynne ble nummer fire på 800 meter under Meeting Luzern fredag kveld. Tjalve-løperen løp på 2:03.63 i sin andre 800 meter for året og var like bak sin norske årsbeste på 2:03.54 fra Finland forrige helg. Det ble uhyre jevnt om seieren, tyske Christina Hering vant på 2:03.27 og var da hundredelet foran hjemmeyndlingen Selina Büchel, som har to europamestertitler innendørs. Nummer tre ble sveitsiske Lore Hoffmann med 2:03.60.
Lene Retzius bor og trener i Sveits og hun gjorde i kveld sin første konkurranse siden VM i Doha for sin sveitsiske klubb LAS Old Boys Basel. Den norske rekordholderen i stav, som representerer BUL i Norge, gikk inn i konkurransen på 4.15 men rev dessverre i alle sine tre forsøk. Resultater.

Toogood raskest
Det var 1500 meter på menyen under Sandnes sitt løpsstevne fredag kveld. Klubbens Christina Maria Toogood ble beste kvinne med 4:24.28 da hun ble nummer ti i besteheatet, som var miks av menn og kvinner. Gulars Ingrid Kristiansen fulgte med 4:24.45, mens Haugesunds Vilde Våge Henriksen perset med snaue sekundet til 4:25.60. Toogood forbedret sin fire år gamle pers med 35 hundredeler, mens Kristiansen perset med nærmere fire sekunder. Resultater.

Mezngi slo Moen - årsbeste i verden
Det var et råsterkt felt som la i vei på 25 runder på Fana stadion onsdag kveld. Kampen om seieren stod mellom to karer som begge løp 5000 meter på Boysen Memorial på mandag. Stavangers Zerei Mezngi vant på pers 28:23.86 etter en solid avslutning. Vidars Sondre Nordstad Moen, som har konkurrert forholdsvis hyppig de siste ukene, dro mye av løpet og ble nummer to med 28:25.55. Begge to var under den tidligere banerekorden og årsbeste i verden på 28:30.28. Les mer her.
I det samme stevnet løp Andreas Haara Bakketun fra Gular 300m hekk på 37.32, mens Gneists Herman Ellingsen fikk 37.83. Andreas Joseph Dixon fra Fana ble nummer tre 38.08. De to sistnevnte perset, mens Bakketun var et snaut sekund bak sin to år gamle pers. På 300 meter vant Kristoffer Blücher fra Gnest på pers 35.10, 52 hundredeler foran Gulars Torbjørn Lysne.