Preliminär resultatlista Världsungdomsspelen söndag Datum: 2009-06-26/28 Plats: Ullevi, Göteborg Arrangör: Örgryte IS Tävl.led: Per Crona
Fredagens resultat Lördagens resultat
Uppdaterad: 2010-03-01 13:09
M 200m Försök heat: 1 -3,7 28/6 1 Tormod Hjortnaes Larsen Lillehammer IF NO 22.16 q 2 Nicklas Nilsson 87 Bromma IF 22.39 3 Lars Jöran Storhaug 89 IL Skjalg NOR 23.57 4 John Svensson 86 IF Kville 23.91 5 Per-Joan Lorentzon 74 IK Orient 24.41 6 Jonathan Haugland 86 BFG Fana NOR 24.56 7 Andrej Ekholm 89 Huddinge AIS 24.63 8 Rogerio Hansson 81 Alingsås IF 25.86
Försök heat: 2 -0,1 28/6 1 Christian Settemsli Mogsta 85 Snögg NOR 21.77 q 2 Kristian Magnussen 86 Haugesund IL NOR 22.74 3 Svein Christian Karlsen 88 IL Sandvin NOR 23.01 4 Marc Lorentzen 81 Greve Atletik DEN 23.13 5 Per Malmros 83 Bollnäs FIK 23.36 6 Andreas Nyberg 87 Hakarpspojkarna 23.73 7 Philip Hebert-Wegman 88 Hässelby SK 24.69
Försök heat: 3 0,4 28/6 1 Alexander Dahlström Winger 89 Moelven IL NOR 22.76 2 Oscar Gustafsson 89 IK Ymer 23.68 3 Håkon Kvaeken 88 Moelven IL NOR 23.93 4 Sören Sjölund 82 Frederiksbergs IF 23.95 5 Björn Hanholm 89 BUL NOR 24.37 6 Jonas Alm 94 BUL NOR 24.99 7 Joacim Hjelm 88 IK Orient 25.62
Försök heat: 4 -0,2 28/6 1 Oskar Åberg 89 Solna FK 22.02 q 2 Erik Karlsson 87 IFK Växjö 22.12 q 3 Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK 22.30 4 Kristian Örnsö 88 Bagsvaerd AC DEN 22.95 5 Jonas A Grönnhaug 89 Ranheim IL NOR 22.98 6 Emil Mann 87 IFK Växjö 23.58 7 Mark Alhehuus 89 Hvidovre Atletik 23.91 8 Henric Gröndahl 79 IF Hagen 24.39
Försök heat: 5 2,8 28/6 1 Henrik Johnsen 86 Tjalve NOR 22.06w q 2 Daniel Olsson 87 IFK Lund 22.78w 3 Anders F Hagen 87 Tönsberg FIK NOR 22.80w 4 Elias Amado 86 Falu IK 23.02w 5 Viktor Söderberg 87 KFUM Örebro 23.53w 6 Robin Andersson 88 IFK Lund 23.91w 7 Jonatan Malka 88 IF Kville 24.63w 8 Fredrik Nilsson 91 IFK Helsingborg 24.67w
Försök heat: 6 -1,4 28/6 1 Andreas Bube 87 Bagsvaerd AC DEN 21.94 q 2 Kristoffer Nyhus Tjalve NOR 22.44 3 Anders Lökken Lillehammer IF NO 23.07 4 Martin S Foss 88 Tönsberg FIK NOR 23.76 5 Öystein Sva Mogutten IL NOR 24.27 6 Adiz Bihorae 88 IK Norrköping FI 24.46 7 Dan Johansson 89 Klippans FK 25.99 - Hampus Forsberg 89 IFK Helsingborg bröt
1FNiklas Larsson 85 Hässelby SK 22.52 2 Peter Ozazuwa 89 BUL NOR 22.83 3 Erik Nilsson 89 IF Rigor 23.19 4 Jonathan Waltersson 85 Bollnäs FIK 23.28 5 Lars Eric Saether 79 Steinkjer NOR 23.28 6 Daniel Katuric 89 Bromma IF 23.90 7 Patchely Lafoyul 87 SoIK Hellas 23.95 8 Frederik Stendahl Leira 89 Ranheim IL NOR 24.55
Försök heat: 8 -0,2 28/6 1 Nicklas Hyde 86 Sparta Atletik DE 21.88 q 2 Tomas Olsson 89 Kils AIK 23.52 3 Per-Erik Söderqvist 87 Bollnäs FIK 23.66 4 Pål Jostad 85 Moelven IL NOR 23.69 5 Nils-Göran Nilsson 88 Turebergs FK 24.41 6 Mathias Andersen 88 AK Holstebro DEN 24.93 7 Bengt Vestvik 88 Haugesund IL NOR 25.05
Försök heat: 9 -0,7 28/6 1 Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg 21.92 q 2 Alexander Karlsson 88 IL Gular NOR 22.43 3 Andres Björn 86 AGF Atletik DEN 22.53 4 Per Johnsson 84 Söderhamns IF 23.71 5 Jonas Mårtensson 88 IFK Växjö 23.81 6 Niclas Ohlsson 87 Mölndals AIK 23.89 7 Per Jonsson 88 Bollnäs FIK 24.36
Final -2,7 28/6 1 Christian Settemsli Mogsta 85 Snögg NOR 21.56 2 Andreas Bube 87 Bagsvaerd AC DEN 21.68 3 Tormod Hjortnaes Larsen Lillehammer IF NO 21.81 4 Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg 21.84 5 Oskar Åberg 89 Solna FK 21.97 6 Erik Karlsson 87 IFK Växjö 22.06 7 Henrik Johnsen 86 Tjalve NOR 22.20 8 Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK 22.38
M 800m Finalheat heat: 1 28/6 1 Johan Walldén 87 Gefle IF 1:50.43 1 2 Tobias Ekhamre 88 Hammarby IF 1:51.02 2 3 Henrik Ingebrigtsen 91 Sandnes IL NOR 1:51.72 3 4 Stuart Ross 92 Glasgow SCO 1:52.76 4 5 Thomas Solberg Eide 92 Haugesund IL NOR 1:52.79 5 6 Jeppe Thomsen 77 Malmö AI 1:53.23 7 7 Vetle Aasland 91 Ull/Kisa IL NOR 1:54.41 12 8 Hans Kristian Flöystad 89 Sörild IL NOR 1:54.97 17 9 Johan Svensson 89 Spårvägens FK 1:55.31 21 10 Henrik Astfors 87 Västerås FK 1:56.62 24 - Henrik Berg-Olsen 86 BUL NOR bröt - Fredrik Björklund 86 Hälle IF bröt - Jörgen Hasle Johansen 86 Norna Salhus NOR bröt -
Finalheat heat: 2 28/6 1 Jonas Leandersson 91 Malmö AI 1:52.92 6 2 John Eliasson 89 Sävedalens AIK 1:53.52 8 3 Marius Frövig Schneider 86 BUL NOR 1:53.64 9 4 Andreas Bueno 89 AGF Atletik DEN 1:53.81 10 5 Patrik Andersson 86 Hälle IF 1:54.54 13 6 Peter Gustafsson 86 Ullevi FK 1:54.64 14 7 Andreas Karlsson 88 KFUM Örebro 1:54.85 15 8 Tom Erling Kårbö 89 Stord IL NOR 1:54.91 16 9 Thorbergur Ingi Jonsson 82 IR ISL 1:54.97 18 10 Magnus Lindahl 82 Nesbyen NOR 1:55.50 22 11 Tim Sundström 89 KFUM Örebro 1:56.98 26 12 Mattias Grahn 87 Ullevi FK 1:59.98 37
Finalheat heat: 3 28/6 1 Håkan Runvik 89 IFK Lund 1:53.90 11 2 Olafur Konrad Albertsson 89 IR ISL 1:55.08 19 3 Kristoffer Fransson 88 Turebergs FK 1:55.19 20 4 Viktor Ekelund 89 Malmö AI 1:56.21 23 5 Flemming Andreetto 79 Frederiksbergs IF 1:57.33 28 6 Eirik Myrmel 83 IL Gular NOR 1:59.01 31 7 Carl Larsson 88 Hässelby SK 1:59.03 32 8 Pål Johannes Larsen 88 BUL NOR 2:00.26 41 9 Jonathan Waern 86 KFUM Örebro 2:00.57 45 10 Philip Engblom 89 Ärla IF 2:04.68 55 - Martin Hayes 89 Glasgow SCO bröt - John Kristensen 84 Randers Atletik D ej start -
Finalheat heat: 4 28/6 1 Jonny Kibsgaard 87 Haugesund IL NOR 1:57.17 27 2 Ossian Lundin 89 Ume FI 1:58.38 29 3 Flemming Eriksen 89 Korsör AM DEN 1:58.46 30 4 Thomas Jakobsen 85 BUL NOR 1:59.16 33 5 John Henry Strupstad 80 FIK REN-ENG NOR 1:59.24 34 6 Anton Lundin 84 IFK Umeå 1:59.78 35 7 Derek Gibb 87 Glasgow SCO 2:00.02 38 8 Tord-Eirik Solberg 88 ASK Friidrett NOR 2:00.48 43 9 Christian Gjeraker 82 NTNUI NOR 2:02.63 49 - Jan Christian Kaltenborn 78 Tjalve NOR ej start - Morten Jespersen 88 Randers Atletik D ej start - Emil K Brun 84 Randers Atletik D ej start -
Finalheat heat: 5 28/6 1 Victor Andersson 89 Hässelby SK 1:59.92 36 2 Peter Andreas Laursen 85 AGF Atletik DEN 2:00.20 39 3 Henrik Nordtug 87 Steinkjer NOR 2:00.26 40 4 Daniel Malmqvist 88 IF Udd 2:00.34 42 5 Sören Brasen 84 Fremad Holbaek DE 2:00.53 44 6 Joakim Johansson 88 Örgryte IS 2:00.81 46 7 Gjermund Groven 87 IL Skjalg NOR 2:00.99 47 8 Sebastian Johansson 89 KFUM Örebro 2:01.67 48 9 Einar Furulund 89 FIK REN-ENG NOR 2:02.64 50 10 Sigbjörn Groven 87 IL Skjalg NOR 2:04.66 54 - Viktor Björnberg 93 Huddinge AIS DQ - §F4.2.9
1FPer Sjögren 79 KFUM Örebro 1:56.88 25 2 Nicolai Aggersböl 84 Greve Atletik DEN 2:03.68 51 3 Bendik Steinland Myhren 89 Lörenskog FIL NOR 2:03.80 52 4 Svein Erik Tönnesen 87 Ås IL NOR 2:04.06 53 5 Erik Hägg 89 Solna FK 2:09.38 56
6 Morten Winkelmann 89 Frederiksbergs IF 2:09.50 57 7 Joachim K Larsen 92 Greve Atletik DEN 2:11.85 58 8 Marcus Persson 86 Mölndals AIK 2:13.13 59 - Alexander Björnberg 93 Huddinge AIS bröt - Rasmus Mygind 89 Randers Atletik D ej start -
M Häck 110m 107 Försök heat: 1 1,0 28/6 1 Josua Gustafsson 88 Ullevi FK 14.74 q 2 Henrik Encke 84 Hässelby SK 14.88 q 3 Jonathan Eklund 88 Hammarby IF 15.05 q 4 Morten Haave 86 Tyrving NOR 16.26 5 Joao Gulherme Raposo 85 IF Kville 16.70 - Markus Sparrman 89 IK Ymer ej start
Försök heat: 2 1,1 28/6 1 Niclas Åkerström 88 IFK Växjö 15.10 q 2 Andreas Andersson 87 Upsala IF 15.23 q 3 Sebastian Holmberg 87 Lomma FIK 16.83 - Philip Hebert-Wegman 88 Hässelby SK bröt Neale Kelly 86 Glasgow SCO ej start Gudjon Olafsson 78 Breidablick ISL ej start
Försök heat: 3 1,4 28/6 1 Philip Nossmy 82 Malmö AI 13.75 q 2 Theo Söderberg 89 Malmö AI 15.04 q 3 Marcus Persson 89 Ullevi FK 15.24 q 4 Julius Haight 88 Örgryte IS 16.24 - Rasmus Carlsson 88 Falu IK bröt
Final 0,4 28/6 1 Andreas Andersson 87 Upsala IF 14.73 2 Henrik Encke 84 Hässelby SK 14.77 3 Josua Gustafsson 88 Ullevi FK 14.77 4 Jonathan Eklund 88 Hammarby IF 14.96 5 Theo Söderberg 89 Malmö AI 15.08 6 Niclas Åkerström 88 IFK Växjö 15.20 - Marcus Persson 89 Ullevi FK ej start Philip Nossmy 82 Malmö AI ej start
M Stav 28/6 1 Jesper Fritz 85 Malmö AI 548 2 Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS 515 3 Rasmus Carlsson 88 Falu IK 500 4 Joakim Norman 84 Mölndals AIK 500 5 Mikkel M Nielsen 88 Århus 1900 DEN 483 6 Reine Eklund 77 Örgryte IS 483 7 Rasmus Nim 89 Gäddede SK 483 8 Jonathan Eklund 88 Hammarby IF 466 9 Sebastian Axell 91 Lerum Friidrott 466 10 Martin Stensvig 88 Sparta Atletik DE 466 11 Bjarki Gislason 90 UFA ICE 449 12 Viktor Fröberg 90 IF Kville 449= Johan Ramberg 89 Örgryte IS 449= 14 Andreas Duplnatis 93 IK Stål 449 15 Stein Eirik Sollien 91 Mogutten IL NOR 432 16 Andreas Rydberg 90 Västerås FK 432= Geir Ove Rasmussen 86 Örgryte IS 432= Anders Andreasson 94 Örgryte IS 432= 19 Jamie Sinclair 90 Glasgow SCO 432 20 Gauti Asbjörnsson 85 Örgryte IS 415 - Klas Persson 79 Spårvägens FK X Henning Dahl Holti 89 Moelven IL NOR X Gudjon Olafsson 78 Breidablick ISL X Callum Sharp 90 Glasgow SCO X Oscar Janson 75 Ullevi FK X Fredrik Skoglund 81 Spårvägens FK X Johan Ehlinger 93 Örgryte IS X Marcus Lindh 76 KA 2 IF X
M Tresteg 28/6 1 Daniel Lennartsson 88 IFK Växjö 15,71 0,0 2 Sebastian Ekstrand 86 IK Finish 15,10 -2,4 3 Daniel Falk 88 Lerum Friidrott 15,05 0,1 4 Jeppe Lauridsen 84 Amager AC DEN 14,16 0,5 5 Stian Aaltvedt 89 Uraedd FI NOR 13,80 -0,1 6 Rickard Karlsson 87 Sporting Club Ath 13,66 1,9 7 Erik Olsson 89 Örgryte IS 13,52 0,7 8 Minh Le 86 Malmö AI 13,50 -1,1 - Mathias Ström 87 Örgryte IS X Emil Afzelius 88 Bollnäs FIK X Mads Brink Hansen 80 Hvidovre Atletik X
M Kula 7.26 kg 28/6 1 Stian Andersen 88 Uraedd FI NOR 14,99 2 Markus Mattisson 88 KFUM Kristianstad 14,91 3 Anders Lundell 88 Ullevi FK 14,51 4 Martin Gren 89 Ullevi FK 13,15 5 Jens Wesemann 87 Heleneholms IF 11,57 6 Jonatan Gren 88 Örgryte IS 11,35 7 Ronny Kristiansen 89 Ski IL NOR 7,67 8 Jan Billy Aas 82 Ski IL NOR 6,74
M Diskus 2.0 kg 28/6 1 Ulf Ankarling 88 IF Göta 53,99 2 Magnus Rösholm Berntsen 89 Aurskog-Höland NO 50,92 3 Vegard Henriksen 88 Tjalve NOR 48,59 4 Johnny Karlsson 89 IFK Strömsund 46,11 5 Peter Edfors 89 IFK Umeå 44,47 6 Martin Gren 89 Ullevi FK 39,21 7 David Kallebäck 89 Varbergs GIF 38,75 8 Jonatan Gren 88 Örgryte IS 37,80 9 Jens Wesemann 87 Heleneholms IF 34,92 10 Jan Billy Aas 82 Ski IL NOR 17,38 11 Ronny Kristiansen 89 Ski IL NOR 17,16
P19 200m Försök heat: 1 0,3 28/6 1 Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS 21.56 q 2 Oskar Borbos 91 Gefle IF 23.06 3 Simon Johansson 90 Ullevi FK 23.31 4 Jesper Vestlund 91 Kils AIK 23.96 5 Erik Lindahl 90 IF Kville 24.38 6 Christoffer van Woensel 90 FIF Gnistan 24.58 - Maximilian Hjorth 91 Hammarby IF ej start
Försök heat: 2 3,8 28/6 1 John Ruddy 90 Shettleston Harri 22.06w q 2 Andreas Andersson 91 Hässleholms AIS 22.40w q 3 Morgan Ohlström 91 Rånäs 4H 22.56w q 4 Alexander Wittlock 91 Hanvikens SK 22.73w 5 Andrew Inoyin 90 SoIK Hellas 23.04w 6 Markus Åsberg 90 Söderhamns IF 23.05w 7 Lars Öivind Haakenstad 91 Halden IL NOR 23.06w 8 Daniel Skatt 91 Örgryte IS 25.09w
Försök heat: 3 -0,2 28/6 1 Carlos Fröjd 90 Strömstads IF 22.14 q 2 Patrik Andersson 91 IF Kville 22.87 3 Lars Tangnes Frantzen 90 Mogutten IL NOR 23.45 4 Mathew Hester 91 Glasgow SCO 23.62 5 Ola G Grendal 91 Herkules FK NOR 24.28 6 Fredrik Nyhlén 91 Mölndals AIK 24.39 7 David Sunnemar 91 Örgryte IS 24.50
Försök heat: 4 -1,6 28/6 1 Callum Innes 90 Glasgow SCO 22.67 2 Öivind Strömmen Kjerpeset 91 Florö T&IF NOR 22.68 3 Joacim Bosson 90 Klippans FK 22.74 4 Joar Rüdrich 90 IFK Märsta 23.21 5 Linus Vigert 90 Hammarby IF 23.84 6 René Gilje Laeknes 91 IL Skjalg NOR 24.19 7 Markus Eriksson 90 IFK Växjö 24.63 8 Henrik Nilsson 90 IFK Helsingborg 25.64
Försök heat: 5 1,1 28/6 1 Per Magnus Solli 91 Nesbyen NOR 22.39 q 2 Torbjörn Lysne 90 IL Gular NOR 22.44 q 3 Gregor Innes 90 Glasgow SCO 23.07 4 Michael Skalenius 90 IF Kville 23.52 5 Daniel Karlsen 91 Tönsberg FIK NOR 23.76 6 Morten Lunnan 91 Hellas NOR 24.12 7 Johan Olsson 91 Kils AIK 24.14
Försök heat: 6 -1,0 28/6 1 David Clark 91 Glasgow SCO 22.40 q 2 Kasper Olsen 91 Hvidovre Atletik 22.68 3 Christoffer Wärn 91 IK Falken FIN 23.17 4 Felix Grape 90 Fredrikshofs FI 23.35 5 Thomas Ljungblom 90 IFK Helsingborg 23.46 6 Adam Wretström 91 SK Graal 23.90 7 Patrik Holmberg 90 Huddinge AIS 23.99 - Jonatan Radmann 91 Malmö AI DQ §F4.2.9
1FMikael Storm 91 Eksjö Södra IK 22.92 2 Daniel Norgren 90 IF Kville 23.12 3 André Vadström-Björk 90 Hammarby IF 23.32 4 Simon Ljunggren 91 Östersunds GIF 23.58 5 Carl Hallgren 91 Solna FK 24.42 6 Fredrik Wide 91 Bromma IF 24.50 - Ivan Steffen Mose 91 Århus 1900 DEN ej start
Final -3,0 28/6 1 Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS 22.13 2 Carlos Fröjd 90 Strömstads IF 22.48 3 Per Magnus Solli 91 Nesbyen NOR 22.73 4 John Ruddy 90 Shettleston Harri 23.05 5 David Clark 91 Glasgow SCO 23.44 6 Morgan Ohlström 91 Rånäs 4H 23.55 7 Andreas Andersson 91 Hässleholms AIS 23.71 - Torbjörn Lysne 90 IL Gular NOR ej start
P19 800m Finalheat heat: 1 28/6 1 Rickard Gunnarsson 91 Alingsås IF 1:55.09 1 2 Victor Hedin 91 Huddinge AIS 1:55.34 2 3 Snorri Sigurdsson 91 IR ISL 1:55.75 3 4 Anton Wåhlin 91 IF Linden 1:55.93 4 5 Gustaf Altin 90 Kvarnsvedens GoIF 1:56.01 5 6 Staffan Ek 91 Björnstorps IF 1:56.44 6 7 Mikael Röjerås 90 Västerås FK 1:56.50 7 8 Gary McBride 91 Shettleston Harri 1:57.17 8 9 Johannes Alnes 90 Baekelaget NOR 1:57.39 9 10 Nicolaj Nörgård Jensen 91 Skive AM DEN 1:57.95 10
Finalheat heat: 2 28/6 1 Halfdan-Emil Faerö 91 AKS-77 NOR 1:59.10 12 2 Martin Lundqvist 90 IK Sisu 1:59.21 13 3 Simen Berg Saksvik 90 Ranheim IL NOR 1:59.25 14 4 Patrik Pettersson 90 Rånäs 4H 1:59.45 17 5 Thomas Hultgren 91 Ludvika FFI 1:59.61 18 6 Joakim Frisk 90 Västerås FK 1:59.86 19 7 Eirik Serigstad 90 IL Gular NOR 1:59.95 20 8 Njord Erlend Wiker 91 Ull/Kisa IL NOR 2:00.94 21 9 Anders Huun Monsen 90 Bergens Turnforen 2:04.25 32 - Mike Olsen 90 Korsör AM DEN bröt -
Finalheat heat: 3 28/6 1 Jonas Kristiansen 90 Hälle IF 1:58.99 11 2 Abdi Ulad Hakin 91 Korsör AM DEN 1:59.39 15 3 Erling Engh 90 IL Skjalg NOR 1:59.43 16 4 Patrik Nilsson 91 Hammarby IF 2:01.01 22 5 Eirik Bakke 91 Tjalve NOR 2:01.16 24 6 Alexander Liss 91 Turebergs FK 2:01.78 26 7 Henrik Rosenborg 91 Höörs IF 2:04.15 31 8 Karl Jostein Nyquist 91 Ull/Kisa IL NOR 2:04.49 33 9 Idar Helland 90 Stord IL NOR 2:04.71 34 10 Jimmy Finnholm 91 IK Falken FIN 2:07.35 41
Finalheat heat: 4 28/6 1 Jonas Lurås Hammer 91 Lörenskog FIL NOR 2:01.11 23 2 Alexis Mutabazi 90 Mölndals AIK 2:01.43 25 3 Ali Habib 91 IFK Helsingborg 2:03.24 27 4 Pär Sundh 90 Hässelby SK 2:03.49 28 5 Erik Isaksson 91 Eksjö Södra IK 2:03.52 29 6 Eivind Gamst 91 Fana IL NOR 2:03.67 30 7 Steffen Hjelmeland 91 Stord IL NOR 2:05.64 36 8 Magnus Larsson 90 Mölndals AIK 2:06.15 37 9 Tobias Gustavsson 91 Sävedalens AIK 2:06.30 38 - Joel N Delborg 91 Björnstorps IF ej start -
Finalheat heat: 5 28/6 1 Oskar Bryngelsson 91 Ullevi FK 2:05.05 35 2 Hannes Assarsson 91 IK Sisu 2:06.93 39 3 Markus Langenskiöld 91 IFK Lidingö 2:06.95 40 4 Nikolas Parmer 91 Halden IL NOR 2:08.12 42 5 Christopher Martinsson 90 Åhus FIK 2:10.92 43 6 Henrik Nilsson 91 IFK Trelleborg 2:11.04 44 7 David Westman 90 Hässelby SK 2:11.58 45 8 Niklas Simonsson 91 Fredrikshofs FI 2:14.66 46 - Fredrik Roalsö 90 IL Skjalg NOR ej start - Ludvig Tingåker 91 IFK Lidingö ej start -
P19 Häck 110m 100 Försök heat: 1 0,7 28/6 1 Andreas Martinsen 90 AK Holstebro DEN 14.00 q 2 Anders Erlend Idås 90 Horten Friidrett 14.26 q 3 Marvin Tay 90 Malmö AI 14.42 q 4 Callum Innes 90 Glasgow SCO 14.47 q 5 Damian Flohr 91 OTB GER 15.24 q 6 Stefan Ekblad 91 Kimito Sportfören 15.83 - Marcus Nilsson 91 Högby IF ej start
1FVladimir Vukicevic 90 Ski IL NOR 14.37 q 2 Anton Forsberg 91 Turebergs FK 14.72 q 3 Fredrik Karlsson 91 Kils AIK 15.45 q 4 Patrik Nilsson 91 KA 2 IF 15.65 5 Johannes Riemann 91 OTB GER 15.83 6 Mattias Bäckman 91 Bollnäs FIK 16.08 7 Gary Stevenson 91 Glasgow SCO 17.58
Final 0,9 28/6 1 Andreas Martinsen 90 AK Holstebro DEN 13.68 2 Vladimir Vukicevic 90 Ski IL NOR 13.77 3 Callum Innes 90 Glasgow SCO 14.16 4 Marvin Tay 90 Malmö AI 14.17 5 Anton Forsberg 91 Turebergs FK 14.36 6 Damian Flohr 91 OTB GER 15.41 - Anders Erlend Idås 90 Horten Friidrett bröt Fredrik Karlsson 91 Kils AIK ej start
P19 Tresteg 28/6 1 Moteba Mohamed 90 Alingsås IF 15,03 1,2 2 Jonathan Varela Byrkjenes 91 Norna Salhus NOR 14,60 1,8 3 Emil Bergqvist 91 IK Westmannia FI 14,49 1,7 4 Mattias Bäckman 91 Bollnäs FIK 13,70 -1,2 5 Daniel Nordqvist 91 IF Göta 13,58 1,4 6 Emil Storlund 91 IF VOM FIN 13,49 -0,4 7 John Carlsson 91 Riviera FI 13,26 0,9 8 Ronald Kibirige 90 Västerås FK 13,18 -0,2 9 Karl Schenström 91 Nyköpings BIS 12,41 1,7 10 Thobias Thorwid 91 Turebergs FK 12,28 0,3 - Erik Ehrlin 90 Ärla IF X
P19 Diskus 1.75 kg 28/6 1 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK 53,20 2 Erik Fluge 91 ASK Friidrett NOR 49,12 3 Jeppe Berling 90 AGF Atletik DEN 48,96 4 Stefan Sundler 91 SK Bore 45,05 5 Allan Mackay 90 Shettleston Harri 44,46 6 Erik Schenström 91 Nyköpings BIS 43,98 7 Adam Chiguer 91 Huddinge AIS 37,29 8 Robin Hägg 90 Eslövs AI 37,10 9 David Johanson 91 Åhus FIK 35,78 10 Emil Olars 91 Södertälje IF 34,90 11 Oscar Ivarsson 91 IFK Växjö 30,09 - Simon Lindblom 91 Råby-Rekarne FI X
P17 200m Försök heat: 1 1,0 28/6 1 Kjartan Lövoll 92 Sandnes IL NOR 22.53 q 2 Anton Nilsson 92 Huddinge AIS 23.08 q 3 Martin Kristensen 92 Skive AM DEN 23.08 q 4 Johan Persson 92 IK Ymer 23.28 5 Johan Forsberg 92 IFK Lidingö 23.48 6 Jesper Wilén 92 IFK Helsingfors F 24.56 7 Kristoffer Karlström 92 Östersunds GIF 24.72 8 Johan Nilsson 92 Söderhamns IF 24.73
Försök heat: 2 0,8 28/6 1 Cedric Ullberg 92 IK Ymer 22.04 q 2 Viktor Jönsson 92 Råby-Rekarne FI 22.73 q 3 Odain Rose 92 IFK Umeå 22.80 q 4 Robert Filipsson 92 KFUM Örebro 23.35 5 Erik Hoff 92 IFK Lund 23.57 6 Einar Elmfors 92 IF Udd 23.75 7 Olav Eidsten Björnå 92 IL Runar NOR 24.16 8 Peter Fredriksson 92 Katrineholms SK 24.60
Försök heat: 3 1,2 28/6 1 Jesper Lang 92 Malmö AI 22.23 q 2 Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg 22.67 q 3 Niklas Johansson 92 Stenungsunds FI 23.14 q 4 Erlend Mjös 92 Österöy IL NOR 23.93 5 Erik Kvarnerup 92 Hanvikens SK 23.97 6 Jakob Melin 92 IFK Helsingborg 24.14 7 Erik Gerdin 92 Gefle IF 24.36 8 Anton Kärrbrink 92 Turebergs FK 24.55
Försök heat: 4 -0,1 28/6 1 Alexander Nertlinge-Asp 92 Åhus FIK 23.16 2 Christoffer Gustafsson 92 GoIF Tjalve 23.50 3 Hampus Andersson 92 Ullevi FK 23.55 4 Johan Ahlgren 92 Rånäs 4H 23.98 5 Björn Mattsson 92 IF Kville 24.09 6 Toni Rönn 92 Malax IF FIN 24.17 7 Youssef Methani 93 Ullevi FK 25.71 8 Mattias Miedzinski 92 IFK Helsingborg 25.71 - Filip Lööv 92 Kils AIK ej start
1FCedric Ullberg 92 IK Ymer 22.56 2 Jesper Lang 92 Malmö AI 22.67 3 Kjartan Lövoll 92 Sandnes IL NOR 23.11 4 Viktor Jönsson 92 Råby-Rekarne FI 23.18 5 Niklas Johansson 92 Stenungsunds FI 23.30 6 Martin Kristensen 92 Skive AM DEN 23.65
7 Anton Nilsson 92 Huddinge AIS 23.67 8 Alexander Nertlinge-Asp 92 Åhus FIK 23.68 9 Johan Persson 92 IK Ymer 23.84
P17 3000m Finalheat heat: 1 28/6 1 Thijs Nijhuis 92 Skive AM DEN 8:51.65 1 2 Andrew Dearie 93 Shettleston Harri 8:53.12 2 3 Ahmad M Adam 92 Sandnes IL NOR 8:54.08 3 4 Vegard Ölstad 92 FIK REN-ENG NOR 9:00.48 4 5 Marcus Hallbäck 92 Bålsta IK 9:02.89 5 6 Harald Kårbö 92 Stord IL NOR 9:08.87 6 7 Sander Sekkingstad Terum 93 Aurland IL NOR 9:12.34 7 8 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå 9:19.44 8 9 Niklas Jonsson 92 Hammarby IF 9:27.55 9 10 Jörgen Axelsson 93 BFG Fana NOR 9:34.18 10 11 Håvard Hildeskor 92 BUL NOR 9:35.70 11 12 Erik Norrbom 93 Turebergs FK 9:37.19 12 13 Gustav Milesson 92 Eksjö Södra IK 9:41.51 14 14 Sebastian Lundberg 92 Ljungby FIK 9:51.96 15 - Jörgen Austvik 92 Fana IL NOR bröt - Fredrik Anthi Svinö 92 Ull/Kisa IL NOR bröt - Martin Cappelen Smith 92 Fana IL NOR ej start -
Finalheat heat: 2 28/6 1 Alexander Palm 93 IK Norrköping FI 9:40.07 13 2 Joakim Andersson 92 IFK Trelleborg 9:52.36 16 3 Sebastian Robertsson 93 Klippans FK 9:53.75 17 4 Björn Hammar 92 Sävedalens AIK 9:55.04 18 5 Elias Ottesen 93 Askim IF NOR 9:57.49 19 6 Andreas Melin 92 IF Hagen 10:01.41 20 7 Emil Mårtensson 92 Hässelby SK 10:05.67 21 8 Alexander Holm 92 GoIF Tjalve 10:06.56 22 9 John Kindslätt 92 Hälle IF 10:24.26 23 10 Patrick Mölholm 93 Helsingör IF DEN 10:30.06 24 11 Gottfrid Helander 92 Eksjö Södra IK 10:36.11 25 12 Emil Pettersson 92 IFK Mora 10:42.93 26 13 Rasmus Humlevik 93 Bergens Turnforen 10:49.74 27 14 Philip Helander 92 Eksjö Södra IK 11:02.04 28
P17 Häck 110m 91 cm Försök heat: 1 0,3 28/6 1 Oliwer Åstrand 92 IK Ymer 14.17 q 2 Mahyar Noghani 92 Ullevi FK 14.91 q 3 Marco Djurovic 92 Ski IL NOR 15.01 q 4 Albin Axelsson 92 IF Göta 15.19 q 5 John Hoffman 92 BUL NOR 15.28 q 6 Johan Carlqvist 92 Falu IK 15.40 7 Albin Rahm Johansson 92 IK Orient 16.41
Försök heat: 2 1,3 28/6 1 Anders Leifsson 92 IK Orient 14.74 q 2 Anton Nilsson 92 Huddinge AIS 14.98 q 3 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 15.26 q 4 Tobias Nilsson 92 Alvesta FI 15.29 5 Tom Södrén 92 Rånäs 4H 15.38 6 Patrick Bagge 92 Hvidovre Atletik 17.44
Final 0,8 28/6 1 Oliwer Åstrand 92 IK Ymer 14.40 2 Anders Leifsson 92 IK Orient 14.64 3 Anton Nilsson 92 Huddinge AIS 14.76 4 Albin Axelsson 92 IF Göta 14.90 5 Marco Djurovic 92 Ski IL NOR 14.95 6 Mahyar Noghani 92 Ullevi FK 15.01 - John Hoffman 92 BUL NOR bröt Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund ej start
P17 Höjd 28/6 1 Arlind Shaluni 92 IK Norrköping FI 200 2 Tom Södrén 92 Rånäs 4H 192 3 Carl Håkansson 92 IF Göta 189 4 Claes Nordström 92 Katrineholms SK 185 5 Jesper Vestbö 92 Oppstad IL NOR 185 6 Axel Bonevik 92 Mölndals AIK 181 7 Fredrik Wahlgren 92 IK Finish 181 8 Billy Clarkson 92 Glasgow SCO 181
P17 Tresteg 28/6 1 Mattias Karlsson 92 Enköpings AIF 14,70 0,9 2 Sadeeh Mbye 92 Ullevi FK 14,24 1,2 3 Mattias Olander 92 Högby IF 14,14 1,3 4 Jesper Vestbö 92 Oppstad IL NOR 12,87 1,8 5 Mikkel Roald Arböl 92 Hvidovre Atletik 12,61 0,7 6 Christoffer Holm 92 IFK Lund 11,81 0,3 7 Lasse Lauridsen 92 Amager AC DEN 11,68 2,5 8 Jonas Nylen 92 Umedalens IF 11,44 1,6
P17 Diskus 1.5 kg 28/6 1 Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK 58,16 2 Mikael Ljungberg 92 Nyköpings BIS 53,92 3 Niklas Lindstedt 93 Hässelby SK 48,99 4 Andreas Grahn 92 Västerås FK 47,34 5 Fredrik Simensen 92 IL Sandvin NOR 47,10 6 Jonatan Laack 92 SK Bore 47,07 7 Oscar Törnros 92 IFK Sala 44,35 8 Sebastian Thörngren 93 SK Bore 41,81 9 Anders Pettersson 93 Säffle FIK 40,90 10 Erik Schuss 92 Malmö AI 39,63 11 Rasmus Gunnervald 93 Svenljunga IK 38,65 12 Sören Börsting 93 Skive AM DEN 35,55 13 Frederik Guldbaek 93 Aalborg Atletik D 35,18 14 Anton Hilmersson 92 Ullevi FK 35,09 15 John Plate 93 IK Orient 34,82 16 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 34,62 17 Sondre E Övrebo 93 Stord IL NOR 34,43 18 Erik Liberg 93 Sävedalens AIK 32,50 19 Oskar Arlestrand 92 IFK Sunne FK 31,74 20 Mattias Grundström 93 Ängelholms IF 31,30 - Philip Larsson 92 IFK Lund X Kenneth Olsen 93 IK Olympia DEN X Philip Gustafsson 92 Katrineholms SK X
P16 200m Försök heat: 1 -0,9 28/6 1 Tobias Block 93 Mölndals AIK 22.83 q 2 Arjan Faraj 93 Malmö AI 23.26 q 3 Tobias Nilsson 93 Ullevi FK 23.43 4 Alexander Lesser 93 Sävedalens AIK 23.62 5 David Sundström 93 SoIK Hellas 24.24 6 Erik Holmberg 93 Rånäs 4H 24.29 7 Christoffer Ohlsson 93 Umedalens IF 24.57 8 Espen Ellefssen 93 Haugesund IL NOR 25.01 9 Kenneth Olsen 93 IK Olympia DEN 25.41
Försök heat: 2 0,0 28/6 1 John Huse Olsen 93 IL Skjalg NOR 22.97 q 2 Håkan Morken 93 Lillehammer IF NO 23.05 q 3 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta 23.14 q 4 Emil Ström 93 Sparta Atletik DE 23.76 5 Tommi Silvennoinen 93 Esbo IF FIN 24.06 6 Ingi Runar Kristinsson 93 Breidablick ISL 24.07 7 Olle Forslin 93 Hässelby SK 24.22 8 Henrik Rosendahl 93 Mölndals AIK 24.84 9 David Liljedahl 93 IF Udd 25.21
Försök heat: 3 1,2 28/6 1 Andreas Trajkovski 93 Köbenhavns IF DEN 22.71 q 2 Marcus Backman 93 Råby-Rekarne FI 23.25 q 3 Simen Sigurdsen 93 Herkules FK NOR 23.37 q 4 Oskar Persson 93 Ullevi FK 24.08 5 Torjus Halden 93 Koll IL NOR 24.13 6 Nicolaj Rasmussen 93 IK Olympia DEN 24.18 7 Fredrik Fürstenberg 93 Amager AC DEN 24.21 8 Adrian Manum Kvinge 93 Fana IL NOR 24.29 9 Dennis Forsgren 93 Malmö AI 25.29
Försök heat: 4 2,0 28/6 1 Hector Falk 93 Nyköpings BIS 23.18 q 2 Robin Nordkvist 93 Huddinge AIS 23.65 3 Kevin Perera 93 IFK Helsingborg 23.67 4 Andreas H Christiansen 93 Fredrikstad NOR 23.74 5 John Mulhern 93 Glasgow SCO 24.05 6 Marcus Hawkins 93 Rånäs 4H 24.34 7 Simon Knuters 93 Bromma IF 24.62 8 Axel Kjell 93 Turebergs FK 25.69 9 Sondre E Övrebo 93 Stord IL NOR 26.85
Final -2,1 28/6 1 Andreas Trajkovski 93 Köbenhavns IF DEN 23.28 2 Tobias Block 93 Mölndals AIK 23.36 3 Håkan Morken 93 Lillehammer IF NO 23.62 4 Hector Falk 93 Nyköpings BIS 23.94 5 Marcus Backman 93 Råby-Rekarne FI 23.99 6 Simen Sigurdsen 93 Herkules FK NOR 24.02 7 John Huse Olsen 93 IL Skjalg NOR 24.06 8 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta 24.26 - Arjan Faraj 93 Malmö AI ej start
P16 Häck 110m 91 cm 1FJens Agger 93 Vejle IF DEN 15.24 q 2 Kevin Perera 93 IFK Helsingborg 15.46 q 3 Melker Zetterman 93 Lomma FIK 15.97 q
4 Dennis Eriksson 93 Sundsvalls FI 16.04 5 John Mulhern 93 Glasgow SCO 16.38 6 Anton Öberg 93 Hammarby IF 16.81 7 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF 17.87
Försök heat: 2 1,0 28/6 1 Lucas Persson 93 Mölndals AIK 15.20 q 2 Hampus Widlund 93 IFK Växjö 15.43 q 3 Niclas Rickardsson 93 Gefle IF 15.73 q 4 Filip Gärdefors 93 KFUM Örebro 15.81 q 5 Gunnar Odenman 93 Hammarby IF 15.97 q 6 Christoffer Durafour 93 Helsingör IF DEN 16.54 7 Ingi Runar Kristinsson 93 Breidablick ISL 18.06
Final 0,8 28/6 1 Lucas Persson 93 Mölndals AIK 14.83 2 Kevin Perera 93 IFK Helsingborg 15.06 3 Jens Agger 93 Vejle IF DEN 15.09 4 Niclas Rickardsson 93 Gefle IF 15.40 5 Hampus Widlund 93 IFK Växjö 15.44 6 Filip Gärdefors 93 KFUM Örebro 15.65 7 Gunnar Odenman 93 Hammarby IF 15.78 8 Melker Zetterman 93 Lomma FIK 16.22
P16 Tresteg 28/6 Daniel Pils 93 Linköpings GIF 1 Gustav Fridh 93 Huddinge AIS 13,25 -0,5 2 Niclas Rickardsson 93 Gefle IF 13,15 -0,3 3 Viktor Warg 93 KFUM Arvika 12,75 0,0 4 Gunnar Odenman 93 Hammarby IF 12,64 -0,9 5 Dennis Eriksson 93 Sundsvalls FI 12,61 -0,7 6 Thomas Trefall 93 Fana IL NOR 12,52 0,9 7 Anton Berg 93 IF Udd 12,34 -1,1 8 Fredrik Lindeberg 93 Upsala IF 12,05 -0,5 9 Daniel Pils 93 Linköpings GIF 11,99 -0,6 10 Oskar Persson 93 Ullevi FK 11,83 -1,3 11 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF 11,67 -1,6 12 Pär Karlberg 93 IFK Sävsjö 11,61 -0,6 13 Albert Karlsson 93 Eksjö Södra IK 11,20 -0,8 14 Oscar Waldner 93 Sävedalens AIK 11,13 -1,3 15 Ludwig Isaksson 93 Åhus FIK 11,11 -0,6 16 Espen Ellefssen 93 Haugesund IL NOR 10,59 -0,8 - Geir Thyresson 93 Stocksäters IF X
P15 300m Finalheat heat: 1 28/6 1 Andreas Almgren 95 Turebergs FK 36.95 1 2 Adrian Hansson 94 Lomma FIK 37.14 2 3 Mattias Backman 94 Råby-Rekarne FI 37.58 3 4 Jörgen Kåshagen 94 Moelven IL NOR 37.60 4 5 Emil Thessén 94 Västerås FK 37.61 5 6 Pontus Ahlstedt 94 Lerum Friidrott 37.94 8 7 Niclas Krogh Andersen 94 Viborg AF DEN 38.07 9 8 Jonathan Wulff 94 Hammarby IF 38.34 10 9 Jacob Shatohin 94 FGF Gotland 38.65 12
Finalheat heat: 2 28/6 1 Niklas Pålsson 94 Mölndals AIK 37.84 6 2 Robin Skärström 94 Tanums IF 38.68 13 3 Mihn Kyon Cho 94 Själland DEN 38.69 14 4 Jesper Lundberg 94 Alvesta FI 38.70 15 5 Anton Larsson 94 Ullevi FK 38.77 17 6 Robin Forsell 94 KFUM Örebro 39.03 18 7 Christopher Swenning 95 Eslövs AI 39.11 21 - Jesper Sögård 95 Aalborg Atletik D ej start -
Finalheat heat: 3 28/6 1 Tim Jonsson 94 Hässelby SK 38.64 11 2 Marcus Flindt 94 Viking Atletik DE 39.08 19 3 Joel Durén 94 Hässelby SK 39.25 22 4 Oscar Johansson 94 Klippans FK 39.41 23 5 Martin Lindén 94 Hanvikens SK 39.85 27 6 Zagros Noa 94 Mölndals AIK 40.00 28 7 Teodor Aleksejev 94 Hanvikens SK 40.06 30 8 Eddie Strand 94 Hammarby IF 40.90 36
Finalheat heat: 4 28/6 1 Anders Rosland Nordstrand 94 Holum IL NOR 38.72 16 2 Joakim Rosenqvist 95 Sävedalens AIK 39.53 24 3 Gabriel Eriksson 94 Sävedalens AIK 39.85 25 4 Mathias Bengtson 95 Själland DEN 40.12 33 5 Tobias Brage 95 Själland DEN 40.14 34 6 Emil Storgaard 94 Själland DEN 40.51 35 7 Jacob Vikenadler 95 Sävedalens AIK 41.95 39 8 Philip Erixon 95 Ullevi FK 41.99 40
Finalheat heat: 5 28/6 1 Torsten Berg Moss 94 Tönsberg FIK NOR 39.09 20 2 Morten Grönbech 94 BUL NOR 39.85 26 3 Tobias Westman 94 Rånäs 4H 40.12 31 4 Jonas Nilsson 94 Habo Friidrott 04 41.33 38 5 Philip Ingvason 95 Ullevi FK 42.50 42 6 Jonas Arnkärr 94 IFK Lidingö 42.73 43 7 Jonatan Karlsson 95 Lidköpings IS 44.74 45 8 Anton Snällfot 95 Hässelby SK 45.66 46
Finalheat heat: 6 28/6 1 Viktor Lundberg 94 Solna FK 37.89 7 2 Kent Berglund 94 Hulåns IF 40.01 29 3 Gustav Wik 94 Rånäs 4H 40.12 32 4 Marcus Bergstrand 94 IK Finish 41.26 37 5 Sami Al Temimi 94 Eskilstuna FI 42.19 41 6 Thor Henrik Raknerud 95 Askim IF NOR 43.75 44 7 Leandro Kaidussis 94 Hässelby SK 46.06 47 8 Fredric Suvanto 95 Hangö IK FIN 49.38 48
P15 2000m Finalheat heat: 1 28/6 1 Jens Petrusson 94 Ullevi FK 5:52.01 1 2 Max Aitchison 95 Glasgow SCO 5:56.63 2 3 Benjamin Ahlbäck 94 IF Göta 5:57.57 3 4 Vebjörn Borge 94 Österöy IL NOR 5:59.81 4 5 Nigusu Solomon 95 Huddinge AIS 6:01.40 5 6 Eric Udö Pedersen 94 Holum IL NOR 6:01.53 6 7 Napoleon Asmeron 94 Fredrikshofs FI 6:01.59 7 8 Andreas Iden 95 IL Gneist NOR 6:06.07 8 9 Kjetil Steinstö 94 Bergens Turnforen 6:06.21 9 10 Henrik Grönstad 94 Koll IL NOR 6:08.99 10 11 Alexander Nilsson 95 Mölndals AIK 6:10.85 11 12 Joakim Rosenqvist 95 Sävedalens AIK 6:12.70 12 13 David Roos 94 Eslövs AI 6:17.10 13 14 Matz Larsson 94 Mölndals AIK 6:19.59 14 15 Jacob Vikenadler 95 Sävedalens AIK 6:19.60 15 16 Younes Jilali 94 Huddinge AIS 6:38.46 25 17 Marcus Gault 95 Shettleston Harri 6:55.04 35 - Louis Krogsböl 95 Själland DEN bröt - Rory Kelham 94 Inverclyde AC SCO ej start - Zacharias Grassme 94 Själland DEN ej start -
Finalheat heat: 2 28/6 1 Gustav Sandström 94 IF Udd 6:20.27 16 2 Emanuel Örtengren 94 IFK Lidingö 6:21.97 17 3 Greg Williams 95 Inverclyde AC SCO 6:27.63 18 4 Philip Lundh 94 Eksjö Södra IK 6:28.72 19 5 Gustav Vad Thomsen 94 Skive AM DEN 6:28.76 20 6 Ken Slättengren 95 Högby IF 6:30.78 21 7 Patrik Björkman 94 SK Graal 6:32.87 22 8 Rickard Lindoff 94 Hässelby SK 6:37.01 23 9 Axel Kindmo 95 IFK Trelleborg 6:37.04 24 10 Sören Karlsen 95 Själland DEN 6:38.77 26 11 Daniel Lindekrantz 94 Skive AM DEN 6:40.37 27 12 Max Bitsch 94 Helsingör IF DEN 6:41.08 28 13 Mads Skaaning 95 Helsingör IF DEN 6:41.60 29 14 Erik Tunemar 95 Skeninge IK 6:45.11 30 15 Anders Strömblad Hansen 94 Fana IL NOR 6:46.85 31 16 Ludvig Danielsson 95 IK Norrköping FI 6:47.21 32 17 Vebjörn L Karlsen 95 IL Skjalg NOR 6:47.82 33 18 Tobias Karlsson 95 Sävedalens AIK 6:47.87 34 19 Magnus Östergaard 94 Helsingör IF DEN 6:55.98 36 20 Jack Rice 95 Inverclyde AC SCO 7:05.60 37 - Jakob Vorre Michaelsen 95 Randers Atletik D ej start -
P15 Häck 100m 84 cm Försök heat: 1 0,9 28/6 1 Rickard Willman 94 Västerås FK 13.82 q 2 Nicolaj Hartling 94 Själland DEN 14.39 q 3 Erik Mårtensson 94 Sundsvalls FI 14.97 q 4 Thorvald Brudvik 94 Fredrikstad NOR 15.08 q 5 Jesper Lundberg 94 Alvesta FI 15.36 6 Martin Lindén 94 Hanvikens SK 15.80 7 Ayad Shaker 94 Eskilstuna FI 16.07 8 Tim Jonsson 94 Hässelby SK 16.35 - Samuel Grip 94 Brattås CK ej start
Försök heat: 2 1,2 28/6 1 Frerick Ekholm 94 Huddinge AIS 13.67 q 2 Eric Bergvall 94 Hässelby SK 13.74 q 3 Markus Loftås 94 Österöy IL NOR 13.97 q 4 Wiktor Åstrand 94 IK Ymer 14.34 q 5 Carl Sjöstedt 94 IF Göta 15.14 q 6 Jacob Shatohin 94 FGF Gotland 15.25 7 Hampus Corneliusson 94 Lerum Friidrott 15.26 8 Philip Ejenstam 94 Sundsvalls FI 15.71 9 Teodor Aleksejev 94 Hanvikens SK 16.03
Final 0,6 28/6 1 Frerick Ekholm 94 Huddinge AIS 13.28 2 Eric Bergvall 94 Hässelby SK 13.62 3 Rickard Willman 94 Västerås FK 13.75 4 Markus Loftås 94 Österöy IL NOR 13.76 5 Nicolaj Hartling 94 Själland DEN 14.11 6 Wiktor Åstrand 94 IK Ymer 14.12 7 Thorvald Brudvik 94 Fredrikstad NOR 14.73 8 Erik Mårtensson 94 Sundsvalls FI 14.82 9 Carl Sjöstedt 94 IF Göta 14.95
P15 Stav 28/6 1 Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI 470 2 Trolle Olson 94 Malmö AI 390 3 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 366 4 Tim Wunger 94 Enköpings AIF 338 5 Zef Kolaj 94 Högby IF 291 6 Hampus Corneliusson 94 Lerum Friidrott 291 7 Oliver Malm 94 Örgryte IS 274 - Magnus Jomyr 95 Örgryte IS 323 Anders Andreasson 94 Örgryte IS X
P15 Diskus 1.0 kg 28/6 1 Lowe Litzell 94 Östersunds GIF 48,60 2 Simon Pettersson 94 Örbyhus IF 47,94 3 Gardar Fridriksson 94 Fredrikstad NOR 47,04 4 Viktor Gardenkrans 95 Heleneholms IF 43,62 5 Jannick Bagge 94 Själland DEN 43,48 6 Tim Wunger 94 Enköpings AIF 42,57 7 Albin Vastersson 94 Varbergs GIF 37,56 8 Johan Green-Pettersson 95 Bokenäs IF 37,02 9 André Nyman 95 Svenljunga IK 36,14 10 Jens Toft Vaesel 94 Skive AM DEN 35,68 11 Patrik Thiman 94 IFK Lund 35,52 12 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 33,15 13 Martin Paulsson 94 Ängelholms IF 31,74 14 Johan Askmar 94 IF Göta 31,20 15 Gustav Liberg 95 Sävedalens AIK 31,14 16 Tim Söderqvist 95 Dals Södra FFI 30,71 - Stefan Mortensen 96 Själland DEN X Tord Thoresen Dyphavn 94 Fredrikstad NOR X
P14 Häck 100m 84 cm Försök heat: 1 0,5 28/6 1 Filip Romeo 95 Ullevi FK 15.32 q 2 Philip Erixon 95 Ullevi FK 16.24 q 3 Markus Winnansson 95 Turebergs FK 16.60 q 4 Axel Johansson 95 Trollhättans FIK 16.62 q 5 Filip Danielsson 95 IFK Växjö 16.78 q 6 Dani Hämäläinen 95 Tampereen Pyrintö 17.17 7 Jesper Hellström 95 Hässelby SK 17.78
Försök heat: 2 0,0 28/6 1 Gustav Magnusson 95 Bokenäs IF 14.92 q 2 Felix Norén 95 Katrineholms SK 15.19 q 3 Philip Ngwe 95 Mölndals AIK 15.94 q 4 Frans Kujanpää 95 Tampereen Pyrintö 16.82 q 5 Simon Wijdersjö 95 Turebergs FK 17.64 6 Philip Ingvason 95 Ullevi FK 18.17 7 Juho Pommelin 95 Tampereen Pyrintö 19.90
Final 0,6 28/6 1 Gustav Magnusson 95 Bokenäs IF 14.70 2 Felix Norén 95 Katrineholms SK 14.81 3 Filip Romeo 95 Ullevi FK 14.98 4 Philip Ngwe 95 Mölndals AIK 15.67 5 Philip Erixon 95 Ullevi FK 15.89 6 Markus Winnansson 95 Turebergs FK 16.32 7 Axel Johansson 95 Trollhättans FIK 16.92 8 Filip Danielsson 95 IFK Växjö 16.97 - Frans Kujanpää 95 Tampereen Pyrintö ej start
P14 Höjd 28/6 1 Isak Enetjärn 95 Ume FI 185 2 Philip Andersson 95 SOK Träff 181 3 Calle Moskuvaara 95 Huddinge AIS 167= Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK 167= 5 Gustav Liberg 95 Sävedalens AIK 167= Karl Persson 95 Wärnamo SK 167= 7 André Andersson 95 Brattås CK 167 8 Andreas Carlsson 95 IK Ymer 167 9 Filip Danielsson 95 IFK Växjö 164= Erik Bryngelsson 95 IK Orient 164= 11 Kevin Fankl 95 Ullevi FK 164 12 Sebastian Dysterdich 95 Skive AM DEN 164 13 Fredrik Lindseth-Winje 95 Säters IF 160 14 Douglas Mårtensson 95 Ystads IF 160= Axel Johansson 95 Trollhättans FIK 160= 16 Marcus Löfgren 95 Luleå Friidrott 155 17 Henning Rydström 95 Hässelby SK 155 18 Filip Romeo 95 Ullevi FK 155= Morten Simonsen 95 IL Giv-Akt NOR 155= 20 Henrik Sandberg 95 IFK Lund 155= Philip Erixon 95 Ullevi FK 155= 22 Markku Sillman 95 Tampereen Pyrintö 150= Jesper Bolö 95 IFK Växjö 150= 24 Valtteri Toimela 95 Tampereen Pyrintö 150 25 Oskar Greilert 95 Hanvikens SK 150 26 Simon Wijdersjö 95 Turebergs FK 150 27 Markus Winnansson 95 Turebergs FK 144 28 Jonas Skoog 95 Ullevi FK 144 29 David Kappelin 95 Örgryte IS 144= Ricardo Haga Thomassen 95 IL Giv-Akt NOR 144= 31 Henrik Fauskrud 95 Moelven IL NOR 137= Philip Capobianco 95 KFUM Örebro 137=
P14 Kula 4.0 kg 28/6 1 Viktor Gardenkrans 95 Heleneholms IF 16,44 2 Emil Widén 95 Österfärnebo IF 13,72 3 André Nyman 95 Svenljunga IK 11,57 4 Johan Green-Pettersson 95 Bokenäs IF 11,23 5 Thomas Novotny 95 Själland DEN 11,16 6 Morten Simonsen 95 IL Giv-Akt NOR 10,72 7 Tim Söderqvist 95 Dals Södra FFI 10,56 8 Martin Löfblom 95 Hanvikens SK 10,35 9 Henning Rydström 95 Hässelby SK 10,13 10 Ricardo Haga Thomassen 95 IL Giv-Akt NOR 10,04 11 Viktor Hagren 95 Turebergs FK 9,77 12 Christoffer Hagren 95 Turebergs FK 9,29 13 Johan Stenvall 95 Boden FI 9,12 14 Filip Romeo 95 Ullevi FK 9,06 15 Mathias A Pedersen 95 Rodding AK DEN 9,03 16 Philip Erixon 95 Ullevi FK 9,00 17 Jimmy Manelius 95 Ingå IF FIN 8,60 18 Fredrik Lindseth-Winje 95 Säters IF 8,26 19 Ludwig Maringelli 95 Malmö AI 6,65
P13 200m Finalheat heat: 1 -1,9 28/6 1 Christian Clausen 96 Själland DEN 25.23 1 2 Simon Mathiasen 96 Själland DEN 26.21 2 3 Isak Hampel-Klang 96 Hässelby SK 26.27 3 4 Alexander Helgi Sigurdarso 96 Breidablick ISL 26.83 5 5 Filip Dahm 96 Ullevi FK 26.87 6 6 Felix So 96 IFK Göteborg 27.11 7 7 Jacob Fornman 96 IK Finish 27.13 8 8 Kalle Berglund 96 UF Contact 27.65 10 9 Julian Ohldin 96 IFK Helsingborg 27.89 13
Finalheat heat: 2 -0,1 28/6 1 Johan Sebastian Steenfat E 96 IL Express NOR 27.55 9 2 Martin Jönsson 96 IFK Lund 27.69 11 3 Melker Karlsson 96 Ullevi FK 27.72 12 4 Gustav Kullgren 96 IF Rigor 28.23 15 5 Emil Schmidt 96 IFK Lund 28.27 16 6 Sverre Blom Breivik 96 IL Sandvin NOR 28.55 19 7 Kristian U Hansen 96 Aalborg Atletik D 28.80 20 8 Hugo Johnning 96 Ullevi FK 28.88 21 9 Daniel Nordberg 96 Wedevågs IF 30.54 29
Finalheat heat: 3 -0,4 28/6 1 Florian Plathe 96 Brattås CK 28.09 14 2 Rasmus Bergman 96 Sundbybergs IK 28.32 17 3 Kristi Strömmen Kjerpeset 97 Florö T&IF NOR 29.64 22 F12 4 Filip Forsell 96 Kongahälla AIK 29.70 23 5 Andreas Engberg 96 Hässelby SK 29.85 24 6 Sindre Seland Hellesmark 96 IL Express NOR 29.90 26 7 Magnus Steinstö 96 Bergens Turnforen 30.40 28 8 Eirik Buflaten 96 IL Express NOR 30.75 30 9 Sören Toft Vaesel 96 Stoholm IF DEN 33.82 34
Finalheat heat: 4 -1,2 28/6 1 Bader Najjar 96 Malmö AI 26.83 4 2 Emil von Barth 96 Ullevi FK 28.55 18 3 Markel Hagman 96 Malmö AI 29.88 25 4 Pontus Orlebäck 96 Sundbybergs IK 30.37 27 5 Jacob Gustafsson 96 Falu IK 31.12 31 6 Joel Sandell 96 Motala AIF 32.04 32 7 Einar Bru 96 IL Skjalg NOR 32.78 33 - John Hjertstedt 96 Skeninge IK ej start -
P13 Längd zon 28/6 1 Charles Mitala 96 Malmö AI 5,77 0,7 2 Felix So 96 IFK Göteborg 5,69 0,0 3 Isak Hampel-Klang 96 Hässelby SK 5,52 0,2 4 Tobias Jonsson 96 Dals Södra FFI 5,47 0,0 5 Albin Lager 96 KFUM Örebro 5,43 1,8 6 Kristoffer Hoven 96 IL Sandvin NOR 5,35 -1,6 7 Anton Johansson 96 KFUM Örebro 5,33 -0,2 8 Isak Stenberg 96 Hulåns IF 5,30 -2,5 9 Sebastian Gonzalez 96 Rånäs 4H 5,25 -0,2 10 Alexander Helgi Sigurdarso 96 Breidablick ISL 5,21 1,8 11 Emil Nilsson 96 Mölndals AIK 5,20 2,8 12 Sigurd Blom Breivik 96 IL Sandvin NOR 5,18 1,0 13 Sverre Blom Breivik 96 IL Sandvin NOR 5,16 1,7 14 Lasse Hansen 96 Själland DEN 5,12 0,3 4,95 0,2 15 Florian Plathe 96 Brattås CK 5,12 0,8 4,85 -0,6 16 Emil Schmidt 96 IFK Lund 5,11w 3,1 17 Jacob Fornman 96 IK Finish 5,10 -0,3 18 Filip Dahm 96 Ullevi FK 5,08 -0,2 19 Anton Boethius 96 Östersunds GIF 4,99 1,8 20 Rasmus Bergman 96 Sundbybergs IK 4,81 0,7 21 Herman Olvik 96 Ullevi FK 4,67w 3,1 22 Daniel Nordberg 96 Wedevågs IF 4,64 0,7 4,60 0,7 23 Jesper Lexner 96 Malmö AI 4,64 1,3 4,39 -0,5 24 Martin Jönsson 96 IFK Lund 4,61 0,8 25 Emil von Barth 96 Ullevi FK 4,56 -0,2 26 André Zune 96 Motala AIF 4,54 1,5 27 Emil Jönsson 96 IFK Lund 4,50 1,5 4,49 0,3 28 Emil Fridh 96 Motala AIF 4,50 -2,4 4,47 1,0 29 Sindre Seland Hellesmark 96 IL Express NOR 4,50 0,8 4,33 -0,3 30 Karl Pettersson 96 Solna FK 4,47 0,7 31 Magnus Steinstö 96 Bergens Turnforen 4,42 -1,3 32 Melker Karlsson 96 Ullevi FK 4,40 0,6 33 Hugo Johnning 96 Ullevi FK 4,31w 3,5 34 Jonathan Ekvall 96 Tranås AIF 4,25 -1,6 35 Alfred Sederlin 96 Rånäs 4H 4,20 1,8 36 Andrew Taylor 96 Shettleston Harri 4,16 0,5 37 Filip Forsell 96 Kongahälla AIK 4,15 1,6 38 Carl Ivarsson 96 Lerum Friidrott 4,10 -0,1 39 Pontus Orlebäck 96 Sundbybergs IK 4,00 0,9 40 Eirik Buflaten 96 IL Express NOR 3,94 0,6 41 John Hjertstedt 96 Skeninge IK 3,92 2,0 42 Joel Sandell 96 Motala AIF 3,78 -0,6 43 Einar Bru 96 IL Skjalg NOR 3,75 0,2
1KJohannes Svensson 96 Stenungsunds FI 13,64 2 Martin Gustafsson 96 IFK Sunne FK 13,07 3 Anton Johansson 96 KFUM Örebro 12,45 4 Albin Lager 96 KFUM Örebro 12,16 5 Simon Evertsson 96 Trollhättans FIK 11,97 6 Tobias Jonsson 96 Dals Södra FFI 11,55 7 Oskar Myrberg 96 Bollnäs FIK 10,80 8 Micael Kirjonen 96 Habo Friidrott 04 10,43 9 Alexander Helgi Sigurdarso 96 Breidablick ISL 10,37 10 Jacob Fornman 96 IK Finish 10,21 11 Rasmus Bergman 96 Sundbybergs IK 10,18 12 Stefan Mortensen 96 Själland DEN 9,63 13 Andreas Engberg 96 Hässelby SK 9,53 14 Florian Plathe 96 Brattås CK 9,37 15 Emil Jönsson 96 IFK Lund 8,93 16 Jonathan Gunninge 96 IK Sisu 8,71 17 Sverre Blom Breivik 96 IL Sandvin NOR 8,66 18 Hugo Johnning 96 Ullevi FK 8,53 19 Alexander Quick 96 IFK Lund 8,50 20 Boye Ayoade 96 Ullevi FK 8,47 21 Philip Lidén 96 Malmö AI 8,25 22 Arvid Petersson 96 Hässleholms AIS 8,10 23 Jonathan Ekvall 96 Tranås AIF 7,80 24 Andrew Taylor 96 Shettleston Harri 7,60 25 Hans Carlberg 96 Heleneholms IF 6,57 26 Einar Bru 96 IL Skjalg NOR 6,28
P12 200m Finalheat heat: 1 -1,3 28/6 1 Benjamin Lobo Vedel 97 Aalborg Atletik D 27.62 1 2 Öystein H Hovland 97 Asker SK NOR 27.79 2 3 Oscar Jansson 97 IFK Kristinehamn 27.92 3 4 Jacob Sjödahl 97 IK Finish 28.96 6 5 Filip Bolö 97 IFK Växjö 29.36 11 6 Melker Kroon 97 Malmö AI 29.55 12 7 Johannes Ferm 97 Malmö AI 29.86 14 - Eric Mikael 97 Uraedd FI NOR bröt -
Finalheat heat: 2 0,6 28/6 1 William Gunnarsson 97 KFUM Örebro 28.32 4 2 Anton Selfvén 97 KFUM Kristianstad 28.89 5 3 Nicklas Holm 97 SoIK Hellas 28.98 7 4 Jesper Arbinge 97 Huddinge AIS 29.05 8 5 Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK 29.25 9 6 Isac Larsson 97 Sävedalens AIK 29.29 10 7 Robin Ericsson 97 Habo Friidrott 04 29.62 13 8 Valdimia Fridrik Jonatanss 97 Breidablick ISL 30.17 15
Finalheat heat: 3 -0,8 28/6 1 Filip Augustsson 97 Brattås CK 30.24 16 2 Carl Wiberg 97 IFK Växjö 30.81 18 3 Rasmus Gjemmestad 97 Sturla NOR 31.08 19 4 Hannes Reiderstad 97 Malmö AI 31.50 20 5 David Jansson 97 Falu IK 31.68 21 6 Didrik Nyhus 97 Sturla NOR 32.05 25 7 Pontus Quick 97 IFK Lund 32.68 26 8 Albert Nolebring 97 Örgryte IS 33.12 27
Finalheat heat: 4 -3,1 28/6 1 Charlie Stålarm 97 Sundbybergs IK 30.73 17 2 Nils Eriksson 97 Rånäs 4H 31.79 22 3 Hannes Gärdenfors 97 Malmö AI 31.81 23 4 Oskar Sidenbladh 97 SoIK Hellas 31.89 24 5 Gustav Claesson 97 Heleneholms IF 35.27 28 6 Alexander Thoresen 97 Ski IL NOR 37.10 29 7 Arvid Ståhl 97 Råby-Rekarne FI 41.11 30
P12 Längd zon 28/6 1 William Gunnarsson 97 KFUM Örebro 5,22 0,4 2 Albert Kuhlmann 97 Själland DEN 5,11 -1,2 3 Edwin Sahlin 97 Råby-Rekarne FI 4,93 -0,7 4 Öystein H Hovland 97 Asker SK NOR 4,91 -0,1 5 Filip Bolö 97 IFK Växjö 4,82 -0,2 6 Johannes Ferm 97 Malmö AI 4,76 1,0 7 Melker Kroon 97 Malmö AI 4,75 0,1 8 Niklas Svanberg 97 Stenungsunds FI 4,62 0,5 9 Benjamin Lobo Vedel 97 Aalborg Atletik D 4,58 -1,3 4,54 -0,4 10 Marcus Nyberg 97 IK Finish 4,58 -0,5 4,48 0,8 11 Isac Larsson 97 Sävedalens AIK 4,53 0,1 4,47 -0,5 12 Oscar Hjerm 97 Västerås FK 4,53 -0,4 4,33 -1,3 13 Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK 4,50 0,1 14 Anton Selfvén 97 KFUM Kristianstad 4,50 -1,0 4,37 0,1 15 Nicklas Holm 97 SoIK Hellas 4,44 -1,5 16 Eric Mikael 97 Uraedd FI NOR 4,38 0,1 17 Robin Ericsson 97 Habo Friidrott 04 4,34 -0,2 18 Kevin Olsson 97 IK Finish 4,30 -2,0 19 Hannes Reiderstad 97 Malmö AI 4,29 -0,6 20 Sebastian Ruthström 97 Danderyds SK 4,27 -0,9 4,23 1,0 21 Nils Eriksson 97 Rånäs 4H 4,27 0,3 22 Jesper Arbinge 97 Huddinge AIS 4,25 0,6 23 Bryson Brunsberg 97 Enköpings AIF 4,21 -0,8 24 Anton Weiberg 97 IF Göta 4,19 0,0 25 Carl Wiberg 97 IFK Växjö 4,18 1,0 26 Jonathan Andersson 97 IF Göta 4,17 0,4 4,12 -0,9 27 Oscar Jansson 97 IFK Kristinehamn 4,17 0,3 3,84 -2.1 28 Alexander Metze 97 Mölndals AIK 4,12 -0,2 29 Hannes Gärdenfors 97 Malmö AI 4,11 0,6 30 Carl Blomkvist 97 IK Finish 4,09 -1,2 31 Felix Antonsson 97 Malmö AI 4,08 -0,1 32 Oskar Sidenbladh 97 SoIK Hellas 4,07 0,5 33 Andrew Divers 97 Shettleston Harri 4,06 -0,1 34 Martin Frandsen 97 Rodding AK DEN 4,03 -0,1 35 Valdimia Fridrik Jonatanss 97 Breidablick ISL 4,00 0,6 36 Charlie Stålarm 97 Sundbybergs IK 3,95 -2,0 37 Rasmus Gjemmestad 97 Sturla NOR 3,94 -0,6 38 Albert Nolebring 97 Örgryte IS 3,79 -0,1 39 Karl Oskar Szigetti 97 Motala AIF 3,73 0,7 40 Didrik Nyhus 97 Sturla NOR 3,68 0,6 3,66 0,2 41 Erik Lindberg 97 IK Sisu 3,68 0,8 42 Albin Fagerblom 97 Falköpings AIK 3,64 0,1 43 Alexander Thoresen 97 Ski IL NOR 3,63 -1,2 44 Gustav Claesson 97 Heleneholms IF 3,53 0,9 45 Arvid Ståhl 97 Råby-Rekarne FI 2,96 0,5
K 200m Försök heat: 1 1,8 28/6 1 Elin Backman 88 IFK Helsingborg 24.46 q 2 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF 24.68 q 3 Emelie Svensson 89 Ullevi FK 24.69 q 4 Josefin Magnusson 89 Malmö AI 24.75 q 5 Anne Dolvik 85 BFG Fana NOR 25.82 6 Malin Johansson 87 SoIK Hellas 26.05 7 Anette Persson 85 IF Kville 26.33 8 Ida Krag 75 Frederiksbergs IF 26.58 9 Angelica Engberg 89 Hässelby SK 26.69
Försök heat: 2 0,9 28/6 1 Benedicte Hauge 89 Kristiansand NOR 24.94 q 2 Emma Agerbjer 86 Söderhamns IF 24.95 q 3 Isabelle Eurenius 89 Ume FI 25.04 4 Trine Sjaastad 87 Trondheim Friidre 25.60 5 Caroline Enberg 87 Täby IS 25.90 6 Wilma Kroon 95 Malmö AI 27.15 7 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamns SK 27.57 8 Johanna Aalto 89 IF Kville 27.97 - Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK ej start
Försök heat: 3 -1,0 28/6 1 Anna Olsson 88 Sparta Atletik DE 24.94 q 2 Elisabeth Slettum 86 IL Skjalg NOR 25.01 q 3 Malin Ström 86 Bollnäs FIK 25.04 4 Stina Troest 94 Amager AC DEN 25.44 5 Hrafnhild Eir Hermodsdotti 89 IR ISL 25.91 6 Emma Lagerqvist 89 IFK Växjö 26.97 7 Frederikke Borg 94 SAK-77 DEN 27.11 8 Josefine Dahlqvist 88 IF Kville 27.20 9 Janani Princley 94 BUL NOR 27.56
Försök heat: 4 -1,3 28/6 1 Rebecca Högberg 84 KFUM Örebro 25.14 2 Vibecke Brun 86 BUL NOR 25.15 3 Irene Hövik Helgesen 85 IL Fri NOR 25.16 4 Martina Salander 92 Fredrikshofs FI 25.19 5 Iren Vevatne Isaksen 85 BFG Fana NOR 25.82 6 Sofia Thorin 89 KFUM Örebro 25.92 7 Karoline Nilsson 88 IL Gular NOR 27.07 8 Karoline Idås 94 Horten Friidrett 27.74 9 Jessica Kuutti 73 Tingbergs AIS 31.33
Försök heat: 5 -2,1 28/6 1 Matilda Hultgren 89 IK Ymer 24.74 q 2 Nina Brandt 85 Steinkjer NOR 25.45 3 Stine Tomb 86 Hammarby IF 25.46 4 Helena Scherer 84 Sparta Atletik DE 26.11 5 Elisabeth Reutercrona 87 Malmö AI 26.53 6 Maryon Paulsen Strugstad 86 IL Skjalg NOR 26.93 7 Nikita Burton 94 Eskilstuna FI 27.18 8 Amanda Odesjö 94 Alingsås IF 27.72 - Louise Martin 87 Hässelby SK ej start
Final -0,2 28/6 1 Matilda Hultgren 89 IK Ymer 24.37 2 Elin Backman 88 IFK Helsingborg 24.68 3 Anna Olsson 88 Sparta Atletik DE 24.72 4 Benedicte Hauge 89 Kristiansand NOR 24.83 5 Elisabeth Slettum 86 IL Skjalg NOR 24.84 6 Emma Agerbjer 86 Söderhamns IF 24.92 7 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF 24.95 8 Josefin Magnusson 89 Malmö AI 25.23 - Malin Ström 86 Bollnäs FIK ej start
K 800m 1FSamia Adan 90 Hässelby SK 2:13.20 2 Dagmar Olsen 94 Själland DEN 2:13.41 3 Maria Westher 90 Karlskoga FI 2:14.31 4 Cecilie Udstuen 86 Haugesund IL NOR 2:14.69 5 Siri Grude 83 Tjalve NOR 2:16.21 6 Katrine Reinholt 94 Själland DEN 2:17.06 7 Liz Helen Lochen 83 SK Vidar NOR 2:20.04 8 Kristin Bröndbo 88 Steinkjer NOR 2:20.23 9 Louise Wistrand 85 Hässelby SK 2:20.71 10 Iris Anna Skuladottir 89 FH ISL 2:21.24 11 Fanny Sörensen 93 SAK-77 DEN 2:22.88 12 Annemette Fischer 75 Frederiksbergs IF 2:23.67 13 Stine Sjöholtstrand 86 AGF Atletik DEN 2:26.79 - Linda Johansson 88 Täby IS bröt
K Häck 100m 84 cm Försök heat: 1 0,2 28/6 1 Elisa Hakamäki 85 Tampereen Pyrintö 13.99 q 2 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK 14.00 q 3 Emma Magnusson 85 IFK Växjö 14.02 q 4 Fatima Makalala 89 Hammarby IF 14.53 q 5 Emelie Haaparanta 88 Täby IS 14.98 q 6 Nanna Wackström 89 Borgå Akilles FIN 15.07 7 Line Renée Jensen 92 Skive AM DEN 15.42
Försök heat: 2 0,4 28/6 1 Hege Vold 88 Gjesdal IL NOR 13.70 q 2 Marie Hagle 87 Fredrikstad NOR 14.07 q 3 Moa Larsson 85 Ullevi FK 14.40 q 4 Tale Örving 89 Minerva NOR 14.47 q 5 Josefin Svensson 89 IFK Växjö 15.14 6 Angelica Engberg 89 Hässelby SK 15.29
Final 1,1 28/6 1 Hege Vold 88 Gjesdal IL NOR 13.75 2 Marie Hagle 87 Fredrikstad NOR 13.78 3 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK 13.99 4 Emma Magnusson 85 IFK Växjö 14.04 5 Moa Larsson 85 Ullevi FK 14.30 6 Tale Örving 89 Minerva NOR 14.39 7 Fatima Makalala 89 Hammarby IF 14.72 8 Emelie Haaparanta 88 Täby IS 14.73 - Elisa Hakamäki 85 Tampereen Pyrintö ej start
K Stav 28/6 1 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK 414 2 Michaela Meijer 93 Örgryte IS 400 3 Lisa Wälitalo 82 KA 2 IF 384 4 Isabell Lilja 87 Malmö AI 384 5 Angelica Bengtsson 93 IFK Växjö 368 6 Klara Persson 80 Spårvägens FK 368 7 Anna Nilsson 91 Malmö AI 368 8 Victoria Bengtsson 90 IFK Växjö 352= Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund 352= 10 Caroline Ivarsson 85 Malmö AI 352 11 Sara Eriksson 91 Ullevi FK 352 12 Linda Carlsson 90 IK Ymer 336 13 Thea Nyberg 92 Göteborgs KIK X 336 14 Anna Jacobsson 92 IFK Lidingö 336 15 Louise Staffas 90 Ullevi FK 317 16 Lisa Torell 91 Mölndals AIK 298 - Erika Drageryd 89 KFUM Örebro X
K Tresteg 28/6 1 Johanna Ingadottir 82 IR ISL 12,84 1,8 2 Kajsa Levin 83 Mölndals AIK 12,74 1,6 3 Sofie Lindesten 88 SoIK Hellas 12,35 0,1 4 Malin Marmbrandt 85 Västerås FK 12,00 1,9 5 Jessie Ipsen 83 Frederiksbergs IF 11,78 0,1 6 Lotte Thiesen 81 Hvidovre Atletik 11,43 0,1 7 Reeta Hallila 85 Mölndals AIK 11,41 -0,1 8 Augusta Tryggvadottir 83 Selfoss ISL 11,40 1,1 9 Alexandra Axell 89 Lerum Friidrott 11,15 1,5 10 Maren Högberget 89 Sparta Atletik DE 10,97 0,4
K Diskus 1.0 kg 28/6 1 Sofia Larsson 88 IF Göta 54,23 2 Grete Etholm 76 Tjalve NOR 51,52 3 Sandra Andersson 90 KFUM Arvika 47,04 4 Elinor Forssander 88 Hässelby SK 46,11 5 Anna Wikström 87 IFK Tumba 46,03 6 Benedicte Övrebö 85 Stord IL NOR 44,59 7 Jenny Johansson 88 Västerås FK 44,43 8 Angela Åkesson 79 IF Göta 44,35 9 Anna-Karin Svensson 81 Ullevi FK 42,80 10 Kristin Sundsteigen 88 Stord IL NOR 42,29 11 Hilde Marie Saeverud Meham 85 Stord IL NOR 38,51 12 Mari Kogstad 89 KFUM Örebro 32,87 13 Anna Johansson 89 Ullevi FK 19,31
F19 200m Försök heat: 1 0,3 28/6 1 Stephanie Olsson 91 KA 2 IF 25.09 q 2 Erica Pettersson 90 Kils AIK 25.78 q 3 Evelin Hindrikes 91 Kvarnsvedens GoIF 25.88 4 Sara Svensson 91 Åhus FIK 26.42 5 Johanna Mosell 91 Söderhamns IF 27.18 6 Erika Karlsson 91 Eskilstuna FI 27.96 7 Åsta Sulen 90 Moelven IL NOR 28.27 8 Camilla Viken 90 Laksevåg NOR 28.52
Försök heat: 2 -0,7 28/6 1 Mari Gilde Brubak 90 Malvik IL NOR 25.03 q 2 Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF 25.79 q 3 Anna Klackenberg 91 Turebergs FK 25.98 4 Marie Brochmann 90 Lörenskog FIL NOR 26.12 5 Amanda Lidström 91 Umedalens IF 26.75 6 Charlotte Lanfelt 91 Huddinge AIS 27.06 7 Matilda Andersson 91 Rånäs 4H 27.82 8 Louise Hauge Madsen 90 Viking Atletik DE 28.78 - Emma Suhonen 91 BUL NOR ej start
Försök heat: 3 0,1 28/6 1 Elin Östlund 91 KFUM Örebro 24.64 q 2 Kari Sörby 90 Lillehammer IF NO 26.26 3 Kim McCabe 90 IFK Lund 26.58 4 Tove Karlsson 91 FI Kalmarsund 26.65 5 Ingvild Kåshagen 90 Moelven IL NOR 26.73 6 Nathalie Kold-Hansen 91 Århus 1900 DEN 27.52 7 Mikaela Koller 91 Bromma IF 27.59 8 Camilla Bergqvist 91 Turebergs FK 27.64 - Ulrika Hjelm 91 IK Orient ej start
Försök heat: 4 0,0 28/6 1 Lotta Lindsén 90 Turebergs FK 25.65 q 2 Andrea Nybäck 90 IK Westmannia FI 25.70 q 3 Mia Sylwan 91 IFK Lidingö 26.53 4 Mia Stenvall 90 Piteå IF 26.97 5 Benedicte Danielsen 91 Sturla NOR 26.97 6 Sara Lidén 90 IK Ymer 27.72 7 Matilda Rist 91 Malmö AI 27.77 8 Isabelle Mrak 91 Eskilstuna FI 28.61 - Josefin Loggert 91 Boden FI ej start
Försök heat: 5 -1,0 28/6 1 Ida Carlsson 91 Oskarshamns SK 25.28 q 2 Marte Wang Engen 90 Ski IL NOR 25.70 q 3 Nora Liljestrand 90 Liljendal IK FIN 26.75 4 Karoline Blix-Nilsen 91 Lörenskog FIL NOR 27.00 5 Camilla Due Arvesen 91 Moss IL NOR 27.41 6 Dionne Ekman 91 Huddinge AIS 27.46 7 Anna Troije 91 Turebergs FK 27.58 8 Maren Roalkvam 91 Stord IL NOR 28.25 - Emma Waldo 91 Malmö AI ej start
Final -0,6 28/6 1 Elin Östlund 91 KFUM Örebro 25.04 2 Mari Gilde Brubak 90 Malvik IL NOR 25.38 3 Stephanie Olsson 91 KA 2 IF 25.41 4 Ida Carlsson 91 Oskarshamns SK 25.52 5 Andrea Nybäck 90 IK Westmannia FI 25.83 6 Marte Wang Engen 90 Ski IL NOR 25.98 7 Lotta Lindsén 90 Turebergs FK 26.18 8 Evelin Hindrikes 91 Kvarnsvedens GoIF 26.45 9 Erica Pettersson 90 Kils AIK 26.51
F19 800m Finalheat heat: 1 28/6 1 Lovisa Lindh 91 Ullevi FK 2:11.31 1 2 Katrine Toft Vaesel 91 Skive AM DEN 2:12.90 2 3 Martine Eikemo Borge 90 IL Bjarg NOR 2:13.92 3 4 Elin Borglund 91 Sävedalens AIK 2:14.44 4 5 Elin Andersson 90 IFK Lund 2:14.50 5 6 Mary Alenbratt 90 Kongahälla AIK 2:14.50 6 7 Solveig Emilie Olsen 91 Minerva NOR 2:14.79 7 8 Linn Nilsson 90 Hälle IF 2:15.12 8 9 Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö 2:15.29 9 10 Julie B Falkanger 91 Trondheim Friidre 2:15.35 10 11 Sanna Mustonen 91 Enhörna IF 2:18.04 11 12 Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK 2:18.50 12
Finalheat heat: 2 28/6 1 Pernilla Holmén 91 Borgå Akilles FIN 2:21.21 13 2 Ann Nyvärinen 90 KFUM Örebro 2:22.75 14 3 Sofia Åkermarck 91 Porvoon Urheilija 2:23.42 15 4 Nathalie Tolvers 90 Hammarby IF 2:24.11 16 5 Erika Svanborg 91 Bromma IF 2:24.21 17 6 Hannah Andersson 91 IFK Växjö 2:24.94 18 7 Maria Sandström 90 Malmö AI 2:25.07 19 8 Johanna Enqvist 91 Eslövs AI 2:25.66 20 9 Emelie Lundin 90 Vittsjö GIK 2:26.70 21 10 Nina Korpisaari 90 IF Femman FIN 2:27.42 22 11 Elin Söderqvist 90 Heleneholms IF 2:33.07 27
1FIngrid Myhr 91 BUL NOR 2:27.85 23 2 Anniken Amos Ruud 90 FIL Borg NOR 2:29.47 24 3 Mari K Opsal 90 IL Skjalg NOR 2:30.52 25 4 Isabelle Johansson 90 Strömstad LK 2:32.84 26 5 Victoria Ehlers 90 Hässelby SK 2:33.10 28 6 Louise Lönnqvist 91 IFK Trelleborg 2:33.87 29 7 Lovisa Svanborg 91 Bromma IF 2:36.11 30
8 Sarah Engemar 90 IFK Helsingborg 2:38.35 31 9 Sandra Fors 91 Skeninge IK 3:18.19 32 - Sara Kuivisto 91 Porvoon Urheilija DQ - §F4.2.9
F19 Häck 100m 84 cm Försök heat: 1 0,4 28/6 1 Elin Westerlund 90 KA 2 IF 13.92 q 2 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby IS 14.08 q 3 Isabell Englund 91 Malmö AI 14.59 q 4 Maja Rogemyr 91 IF Göta 14.60 q 5 Ellen Sääw 90 Falu IK 14.63 q 6 Malin Eriksson 91 KFUM Örebro 15.13 7 Anna Troije 91 Turebergs FK 16.86
Försök heat: 2 0,3 28/6 1 Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK 14.50 q 2 Sara Pöntinen 90 Sjundeå IF FIN 14.85 3 Josephine Rohr 91 Bålsta IK 14.89 4 Andrea Nybäck 90 IK Westmannia FI 15.05 5 Ingvild Rönhovde 91 Stord IL NOR 16.08 6 Desireé Lundqvist Lingsell 90 Östersunds GIF 16.10 7 Kirsty Barr 91 Glasgow SCO 16.15
Försök heat: 3 1,4 28/6 1 Elina Palmquist 91 IF Göta 14.31 q 2 Kine Aaltvedt 91 Minerva NOR 14.42 q 3 Jane Runesson 90 FIF Gnistan 14.84 q 4 Evelin Hindrikes 91 Kvarnsvedens GoIF 14.95 5 Caroline Tegel 90 Trollhättans FIK 14.96 6 Marica Merkel Johansson 91 KA 2 IF 15.30
Final 1,6 28/6 1 Elin Westerlund 90 KA 2 IF 14.04 2 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby IS 14.05 3 Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK 14.17 4 Elina Palmquist 91 IF Göta 14.20 5 Maja Rogemyr 91 IF Göta 14.47 6 Isabell Englund 91 Malmö AI 14.57 - Kine Aaltvedt 91 Minerva NOR bröt Jane Runesson 90 FIF Gnistan bröt Ellen Sääw 90 Falu IK ej start
F19 Tresteg 28/6 1 Kristin Franke Björkman 91 IF Göta 12,99 1,3 2 Mia Haave 90 Tyrving NOR 12,92 2,1 3 Sara Olsson 90 IK Finish 11,74 1,1 4 Camilla Due Arvesen 91 Moss IL NOR 11,37 1,4 5 Jeanette Hedeager 91 Odense Atletik DE 11,33 -1,6 6 Annie Brickman 91 IFK Växjö 11,20 0,7 7 Tove Karlsson 91 FI Kalmarsund 11,01 1,2 8 Diana Nilsson 91 Varbergs GIF 10,79 0,9 9 Viktoria Carlsson 91 IF Göta 10,73 0,4 10 Sofie Leima 90 Gefle IF 10,65 -0,1 11 Johanna Andersson 90 Ärla IF 10,36 0,3 12 Frida Lindström 90 Huddinge AIS 10,26 -0,9 13 Linda Beckius 90 IK Sisu 10,24 0,4 14 Elin Lundén 91 IK Ymer 10,19 0,9 15 Helene Aaltvedt 91 Uraedd FI NOR 9,96 0,2 16 Stina Nolbrant 91 IK Ymer 9,94 0,4 17 Agnes Valdemarsson 91 IF Göta 9,48 1,6 - Louise Wahlgren 91 Rånäs 4H X Helene Hoven 91 IL Sandvin NOR X Matilda Hultman 91 Lerum Friidrott X
F19 Diskus 1.0 kg 28/6 1 Trude Raad 90 Gloppen FIL NOR 49,18 2 Sandra Andersson 90 KFUM Arvika 46,73 3 Frida Åkerström 90 Huddinge AIS 42,75 4 Hanna Erlandsson 90 Hovslätts IK 42,68 5 Matilda Gunnarsson 90 Västerås FK 42,18 6 Kathrine Bebe 91 Helsingör IF DEN 38,74 7 Camilla Norr-Ericson 91 GoIF Tjalve 37,80 8 Hanna Reiding 90 IFK Märsta 35,25 9 Sandra Allerhed 91 Ärla IF 34,58 10 Caroline Hermansson 91 Karlskoga FI 34,11 11 Ida Claesson 90 Åhus FIK 33,46 12 Sandra Sudmann 90 AKS-77 NOR 33,10 13 Sara Westerlund 91 Ullevi FK 30,20 14 Cindy Manelius 91 Ingå IF FIN 29,85 15 Anna Holm 90 Bollnäs FIK 28,82 16 Ellinor Tuvhag 91 IFK Växjö 28,74 17 Julia Rabe 91 Bålsta IK 27,94 18 Sandra Johansson 91 Ullevi FK 25,91 19 Josefin Karlsson 91 IK Orient 24,99 20 Madelein Gundersen 91 ASK Friidrett NOR 18,34
F17 200m Försök heat: 1 1,2 28/6 1 Gabriella Nykvist 92 Tranås AIF 25.94 q 2 Linnea Alstermark 92 Hammarby IF 26.29 3 Matilda Lindholm 92 Täby IS 26.53 4 Rebecca Arnesson 92 Skruvs IF 26.65 5 Nicole Möllerberg 92 Malmö AI 27.04 6 Ida Egnell 92 Umedalens IF 27.30 7 Sara Gunnarsson 92 IK Ymer 27.75 - Anna Jacobsson 92 IFK Lidingö ej start
Försök heat: 2 0,6 28/6 1 Linnea Kullberg 92 Ullevi FK 26.17 q 2 Jennifer Hannah 92 Glasgow SCO 26.31 3 Helena Karlsson 92 KFUM Örebro 26.54 4 Ingrid Haga 92 Haugesund IL NOR 26.72 5 Frida Retsloff 92 Hammarby IF 26.98 6 Jeanette Stensheim 92 Ranheim IL NOR 27.26 7 Jannike Borge 92 Uraedd FI NOR 28.35 8 Amanda Svensson 92 Ystads IF 28.71
Försök heat: 3 0,9 28/6 1 Hedda Linderstam 92 Göteborgs KIK 25.56 q 2 Jenny Gudmundsen 92 Uraedd FI NOR 25.59 q 3 Zehra Jusupovic 92 Åhus FIK 26.17 q 4 Marie Hagström 92 IK Ymer 26.33 5 Samantha Wikmark 92 Danderyds SK 27.15 6 Sandra Hallvar 92 Malax IF FIN 27.30 7 Linnea Backman 92 IFK Helsingborg 27.46 8 Stephanie Edström 92 Malmö AI 29.51
Försök heat: 4 1,5 28/6 1 Hanna Adriansson 92 Wärnamo SK 24.85 q 2 Malin Nyberg 92 Bromma IF 26.24 q 3 Synne Krokstad 92 Ranheim IL NOR 26.30 4 Louise Swärd 92 IK Finish 26.33 5 Ingvild Hjortnaes Larsen 92 Lillehammer IF NO 27.32 6 Ellinor Snickars 92 Hässelby SK 27.38 7 Josefin Sahlström 92 Malmö AI 27.47
Försök heat: 5 0,0 28/6 1 Sandra Wagner 92 KFUM Örebro 24.81 q 2 Stine Marie Grönnhaug 92 Ranheim IL NOR 25.57 q 3 Josefine Gabrielsson 91 Oskarshamns SK 26.37 4 Kajsa Kärnman 92 Örgryte IS 26.73 5 Celine Fogde 92 Esbo IF FIN 26.78 6 Agnes Nilsson 92 Söderhamns IF 27.71 - Sofie Eriksson 92 Malmö AI ej start
Final -1,9 28/6 1 Sandra Wagner 92 KFUM Örebro 24.96 2 Hanna Adriansson 92 Wärnamo SK 25.19 3 Hedda Linderstam 92 Göteborgs KIK 25.84 4 Stine Marie Grönnhaug 92 Ranheim IL NOR 25.89 5 Jenny Gudmundsen 92 Uraedd FI NOR 26.25 6 Gabriella Nykvist 92 Tranås AIF 26.44 7 Linnea Kullberg 92 Ullevi FK 26.60 8 Zehra Jusupovic 92 Åhus FIK 26.77 9 Malin Nyberg 92 Bromma IF 27.19
F17 800m 1FHollie Young 92 Glasgow SCO 2:13.36 1 2 Caroline Högardh 92 IFK Halmstad 2:14.70 2 3 Johanna Busk 93 Enhörna IF 2:16.69 3 4 Julia Nilsson 92 IK Pallas 2:17.29 4 5 Aurora Holopainen 92 Porvoon Urheilija 2:17.74 5 6 Sara Rönnby 93 Enhörna IF 2:17.85 6 7 Jessica Bloodworth 93 Tranås AIF 2:18.45 7 8 Ida Österås 93 Verdal FIK NOR 2:20.48 8 9 Cecilie Hofstad 92 Ranheim IL NOR 2:20.64 9 10 Ida Holm 93 Lerum Friidrott 2:20.78 10 11 Mikaela Söderström 92 Porvoon Urheilija 2:21.01 12 12 Karina Klok 92 Amager AC DEN 2:23.24 19
Finalheat heat: 2 28/6 1 Sandra Carlsson 92 IK Ymer 2:20.84 11 2 Tinja Lindgren 93 Esbo IF FIN 2:21.14 13 3 Nanna Bagger 93 Skive AM DEN 2:21.31 14 4 Caroline Andersson 92 IF Göta 2:21.49 15 5 Helene Strömblad Hansen 92 92 Fana IL NOR 2:21.56 16 6 Sarah Potter 93 Glasgow SCO 2:22.09 17 7 Ellinor Norman 93 SoIK Hellas 2:23.04 18 8 Bertine-Helen Faerö 92 AKS-77 NOR 2:23.49 20 9 Amanda Folkebrant 93 SoIK Hellas 2:24.55 21 10 Hilde Adrianzon 92 Hammarby IF 2:24.87 22 11 Erica Wesström 92 Upsala IF 2:27.08 27 12 Michaela Stephen 93 Glasgow SCO 2:33.63 38
Finalheat heat: 3 28/6 1 Johanna Nissén Karlsson 93 Lidköpings IS 2:24.98 23 2 Emmy Bärjegård 93 Leksands FIK 2:25.29 24 3 Malin Andersson 92 Lidköpings IS 2:26.43 25 4 Camilla Pettersen 93 Sarpsborg IL NOR 2:26.49 26 5 Emma Rice 92 Inverclyde AC SCO 2:27.13 28 6 Josefin Ellmarker 93 IK Orient 2:28.50 29 7 Rebecca Arnesson 92 Skruvs IF 2:29.24 30 8 Therese Moberg 93 Ånge BI-81 2:29.84 31 9 Ingrid E Kristiansen 92 IL Skjalg NOR 2:30.10 32 10 Johanna Hultgren 93 Ludvika FFI 2:31.33 33 11 Lovisa Grönros 93 Hammarby IF 2:34.50 43 12 Nora Horn 92 Porvoon Urheilija 2:36.60 44
Finalheat heat: 4 28/6 1 Helen Andreasson 93 IK Orient 2:31.86 34 2 Katharina E Böe 93 Herkules FK NOR 2:32.84 35 3 Josefin Stenberg 93 Hanvikens SK 2:33.12 36 4 Charlotta Edvinsson 92 Göteborgs KIK 2:33.51 37 5 Maria Larsson 93 Mölndals AIK 2:33.80 39 6 Alvilde Storbråten 93 BUL NOR 2:33.85 40 7 Rachel Elliott 93 Shettleston Harri 2:34.04 41 8 Olivia Ekelund 93 Malmö AI 2:34.32 42 9 Malin Mo Östgren 93 BUL NOR 2:36.95 45 10 Helen Pawelczyk 93 Shettleston Harri 2:38.44 46 11 Johanna Hylén 93 Malmö AI 2:39.70 47 - Cajsa Kihlman 93 IFK Helsingborg ej start -
F17 Häck 100m 76 cm Försök heat: 1 0,5 28/6 1 Frida Lüppert Thomsson 92 Täby IS 14.34 q 2 Caroline Sjöberg 92 Mariestads AIF 15.02 q 3 Ingrid Aronsson 92 IK Ymer 15.88 q 4 Nanna Boholm 92 Aalborg Atletik D 16.28 q 5 Samantha Wikmark 92 Danderyds SK 17.66
Försök heat: 2 1,1 28/6 1 Hanna Ylöstalo 92 Sibbo-Vargarna FI 14.56 q 2 Mergime Jashari 92 IK Westmannia FI 14.58 q 3 Louise Thornander 92 Upsala IF 14.90 q 4 Marte-Kari de Presno 92 FIL Borg NOR 15.98 q 5 Lovisa Bauer 92 Eksjö Södra IK 17.58 q - Hanna Hultqvist 92 Motala AIF ej start
Final 1,0 28/6 1 Frida Lüppert Thomsson 92 Täby IS 13.93 2 Caroline Sjöberg 92 Mariestads AIF 14.16 3 Hanna Ylöstalo 92 Sibbo-Vargarna FI 14.23 4 Mergime Jashari 92 IK Westmannia FI 14.42 5 Louise Thornander 92 Upsala IF 14.61 6 Marte-Kari de Presno 92 FIL Borg NOR 15.67 7 Ingrid Aronsson 92 IK Ymer 15.84 8 Lovisa Bauer 92 Eksjö Södra IK 17.16 - Nanna Boholm 92 Aalborg Atletik D bröt
F17 Höjd 28/6 1 Linn Gustavsson 92 IK Ymer 167 2 Anna Greilert 92 SoIK Hellas 164 3 Ellinor Snickars 92 Hässelby SK 156 4 Viktoria Bengtsson 92 IFK Helsingborg 156 5 Karin Bengtsson 92 Mölndals AIK 156= Amanda Klöv 92 Ullevi FK 156=
F17 Tresteg 28/6 1 Ekanem Etim 92 Ullevi FK 12,54 0,6 2 Nathalie Nagy 92 Mölndals AIK 11,74 -0,2 3 Amanda Klöv 92 Ullevi FK 11,42 0,5 4 Jasmin Sabir 92 Hammarby IF 11,34 2,5 5 Louise Nyberg 92 IK Finish 11,05 1,8 6 Sofie Hallman 92 Sävedalens AIK 10,98 1,3 7 Josefin Thompson 92 Göteborgs KIK 10,92 2,1 8 Ellen Isaksson 92 Åhus FIK 10,70 0,4 9 Emmy Jardén 92 Eksjö Södra IK 10,44 1,3 10 Sabine Hedhag 92 Ullevi FK 10,27 1,1 11 Hanna Racklin 92 Lerum Friidrott 10,22 1,2 12 Veronika Åsman 92 Heleneholms IF 9,64 1,0
F17 Kula 3.0 kg 28/6 1 Martina Salander 92 Fredrikshofs FI 15,00 2 Alisa Alanne 93 Porvoon Urheilija 14,60 3 Fredrika Kremlhofer 92 Huddinge AIS 14,31 4 Hanna Bengtsson 92 Heleneholms IF 13,97 5 Julia Wiberg 92 UF Contact 13,43 6 Natalie Johansson 92 Heleneholms IF 12,44 7 Hanna Rintamäki 92 IF Femman FIN 12,33 8 Hanna Hultqvist 92 Motala AIF 11,93 9 Olivia Jacobsson 92 Ystads IF 11,52 10 Malin Gerleman 92 Dals Södra FFI 10,83 11 Malin Emilsson 92 Rånäs 4H 10,42
F17 Diskus 1.0 kg 28/6 1 Julia Wiberg 92 UF Contact 42,39 2 Hanna Bjärkvik 92 Hovslätts IK 41,43 3 Hanna Rintamäki 92 IF Femman FIN 40,46 4 Rebecka Johansson 92 Karlskoga FI 38,14 5 Malin Andersson 93 Heleneholms IF 35,48 6 Katja Axelsson 92 Eslövs AI 34,92 7 Kristine Berge 93 Iveland NOR 34,11 8 Jennie Söderholm 93 Västerås FK 32,59 9 Maria Wennlund 93 Filipstads IF 32,58 10 Maria Söderqvist 93 Heleneholms IF 31,98 11 Fredrika Kremlhofer 92 Huddinge AIS 31,53 12 Louise Odgaars 93 Helsingör IF DEN 30,96 13 Lene Marie Hansen 93 Nittedal IL NOR 28,64 14 Kristina Kristianslund 93 Baekelaget NOR 26,47 15 Jasmin Sönderkaer 93 Amager AC DEN 25,53 16 Matilda Ehne 92 IF Göta 25,31 17 Olivia Jacobsson 92 Ystads IF 25,29 18 Katrine Björkedokken 93 Gol IL NOR 24,50 19 Sara Gunnarsson 92 IK Ymer 24,40 20 Malin Lignell 92 Stocksäters IF 23,44 21 Maria Behrens 93 Vejle IF DEN 22,43 22 Jennifer Jeryd 93 Lerum Friidrott 21,21 23 Marion Axelsson 92 Eslövs AI 20,73 24 Maria Livrell Klingberg 93 Sävedalens AIK 20,41 - Jennifer Backman 92 IFK Kristinehamn X Heidi Schmidt 93 Täby IS X Nicole Kvist 93 IFK Helsingborg X
F16 200m Försök heat: 1 0,9 28/6 1 Emma Hermansson 93 Villstads GIF 25.50 q 2 Olivia Danell 93 Hakarpspojkarna 25.65 q 3 Emilie Grime Orning 93 Minerva NOR 26.11 4 Eleonor Boström 93 Linköpings GIF 26.20 5 Elin Magnusson 93 IFK Växjö 27.16 6 Sofie Pettersson 93 Katrineholms SK 27.16 7 Moa Grate 93 Umedalens IF 27.40 8 Josefin Sasse 93 Bromma IF 31.32
Försök heat: 2 2,6 28/6 1 Chloe Lambert 94 Glasgow SCO 25.33w q 2 Rebecca Nilsson 93 Ullevi FK 25.99w q 3 Lisa Duffy 93 Bromma IF 26.06w 4 Jenny Fagerstedt 93 Esbo IF FIN 26.57w 5 Charlotte Skogström 93 Täby IS 26.92w 6 Aina Opsal Bakke 93 Örsta IL NOR 27.06w 7 Johanna Tysell 93 Turebergs FK 28.20w 8 Lene Granlien 93 Lillehammer IF NO 28.59w 9 Sofie Tholander 93 SoIK Hellas 29.53w
Försök heat: 3 1,6 28/6 1 Anna Hildingsson 93 Lerum Friidrott 25.61 q 2 Nicole Uddén 93 IK Sisu 25.85 q 3 Frida Åhsberg 93 Villstads GIF 27.01 4 Sara Jernfält 93 KFUM Örebro 27.11 5 Huma H Nielsen 93 Amager AC DEN 27.15 6 Solveig Onstad 93 Laksevåg NOR 28.03 7 Matilda Kjellin 93 Mölndals AIK 28.79 8 Josefin Riklund Åhlström 93 Umedalens IF 30.03
Försök heat: 4 1,3 28/6 1 Stefania Valdimarsdottir 93 Breidablick ISL 26.60 2 Linnea Killander 93 Malmö AI 26.72 3 Petronella Wikander 93 Umedalens IF 27.00 4 Anna B Jakobsen 93 IL Skjalg NOR 27.25 5 Malin Dahl 93 SOK Träff 27.54 6 Johanna Winnansson 93 Turebergs FK 28.18 7 Sophie Suvanto 93 Hangö IK FIN 28.48 8 Johanna Bergman 93 IFK Halmstad 29.77 - Marte Jörgensen 93 Strömmen IF NOR ej start
Försök heat: 5 0,6 28/6 1 Daniella Busk 93 Malmö AI 25.41 q 2 Marine Alfredsson 93 Rånäs 4H 26.09 3 Åsa Söderlund 93 Västerås FK 26.49 4 Erika Håkansson 93 IK Finish 27.19 5 Maren Nordang 93 Örsta IL NOR 27.87 6 Matilda Nilsson 93 Turebergs FK 28.71 7 Jenny Borg 93 Eskilstuna FI 29.68 8 Jennifer Riise 93 SoIK Hellas 29.97 9 Frida Sjöström 93 Umedalens IF 32.56
Försök heat: 6 0,4 28/6 1 Eline Breilid 93 Kristiansand NOR 25.78 q 2 Diane Ramsay 93 Glasgow SCO 25.88 q 3 Jessica Östlund 93 Hässelby SK 26.77 4 Evelina Åhman 93 Sundsvalls FI 26.87 5 Tove Starfelt 93 Bromma IF 27.15 6 Vendela von Corswant 93 Mölndals AIK 27.97 7 Lisa Grenberg 93 Turebergs FK 28.76 - Ann Sofie Andersen 93 Sparta Atletik DE bröt
Final 1,0 28/6 1 Daniella Busk 93 Malmö AI 25.00 2 Chloe Lambert 94 Glasgow SCO 25.10 3 Anna Hildingsson 93 Lerum Friidrott 25.45 4 Emma Hermansson 93 Villstads GIF 25.60 5 Diane Ramsay 93 Glasgow SCO 25.80 6 Olivia Danell 93 Hakarpspojkarna 25.83 7 Eline Breilid 93 Kristiansand NOR 26.06 8 Nicole Uddén 93 IK Sisu 26.16 9 Lisa Duffy 93 Bromma IF 26.49
F16 Häck 100m Försök heat: 1 1,2 28/6 1 Jasmine Burestam 93 Huddinge AIS 14.58 q 2 Madeleine Eriksson 93 Gefle IF 15.06 q 3 Frida Löfvenborg 93 Mölndals AIK 15.42 4 Eline Breilid 93 Kristiansand NOR 15.59 5 Laerke Sjaelland 93 Skive AM DEN 16.49 6 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna 16.61 - Matilda Stjernfeldt 93 Åhus FIK bröt
Försök heat: 2 0,3 28/6 1 Ida Hansen 93 KFUM Arvika 14.76 q 2 Charlotte Skogström 93 Täby IS 15.34 q 3 Linnea Killander 93 Malmö AI 15.75 4 Solveig Onstad 93 Laksevåg NOR 15.79 5 Julia Wigren 93 Gefle IF 16.12 6 Moa Grate 93 Umedalens IF 16.68 7 Sofie Pettersson 93 Katrineholms SK 17.62
Försök heat: 3 1,2 28/6 1 Ulrika Nyhlén 93 Mölndals AIK 14.57 q 2 Jessica Bloodworth 93 Tranås AIF 14.67 q 3 Lina Marcussen 93 Lerum Friidrott 15.56 4 Kira Kytölä 93 Esbo IF FIN 16.43 5 Louise Tietze 93 Sparta Atletik DE 16.60 6 Josefin Riklund Åhlström 93 Umedalens IF 18.92 - Huma H Nielsen 93 Amager AC DEN bröt
Försök heat: 4 0,9 28/6 1 Louise Birch Biede 93 SAK-77 DEN 14.20 q 2 Evelina Strömberg 93 Sundsvalls FI 14.89 q 3 Maria Run Gunnlaugsdottir 93 Island ISL 15.25 q 4 Elin Magnusson 93 IFK Växjö 15.79 5 Ellen Hjort 93 KFUM Örebro 16.61 6 Linda Nilsson 93 Södertälje IF 17.40 - Luisa Falk 93 Amager AC DEN ej start
1FUlrika Nyhlén 93 Mölndals AIK 13.90 2 Louise Birch Biede 93 SAK-77 DEN 13.91 3 Jasmine Burestam 93 Huddinge AIS 14.30 4 Ida Hansen 93 KFUM Arvika 14.40 5 Jessica Bloodworth 93 Tranås AIF 14.65 6 Evelina Strömberg 93 Sundsvalls FI 14.80 7 Charlotte Skogström 93 Täby IS 14.87 8 Maria Run Gunnlaugsdottir 93 Island ISL 14.91 9 Madeleine Eriksson 93 Gefle IF 15.06
F16 Tresteg 28/6 1 Elina Rapp 93 IK Sisu 12,06 0,5 2 Louise Arvidsson 93 Vittsjö GIK 11,92 1,1 3 Janne Nielsen 93 Vejle IF DEN 11,62 1,2 4 Matilda Hellqvist 93 IK Orient 11,37 1,5 5 Susanna Bäcker 93 Malmö AI 11,22 1,6 6 Emma Ehrlin 93 Ärla IF 11,18 0,7 7 Hanna Jängnemyr 93 Mölndals AIK 11,05 0,7 8 Celina M Solend 93 Bremnes IL NOR 11,04 0,9 9 Aina Opsal Bakke 93 Örsta IL NOR 10,58 0,9 10 Kristin Dahlin-Hedqvist 93 IK Vikings Friidr 10,55 1,3 11 Ida Andersson 93 IFK Sävsjö 10,45 1,3 12 Linda Nilsson 93 Södertälje IF 10,42 1,2 13 Johanna Grönholm 93 Esbo IF FIN 10,21 1,2 14 Stine Sörensen Landsnes 93 Kristiansand NOR 10,20 1,9 15 Frida Rydberg 93 KFUM Arvika 10,03 -0,3 16 Maren Nordang 93 Örsta IL NOR 9,75 0,0 17 Ingri Böthun-Leganger 93 Laksevåg NOR 9,40 0,2
- Josefin Riklund Åhlström 93 Umedalens IF X Josefina Strandborg 93 Kongahälla AIK X
F16 Kula 28/6 1 Jennie Söderholm 93 Västerås FK 13,73 2 Malin Andersson 93 Heleneholms IF 13,08 3 Elina Rapp 93 IK Sisu 12,67 4 Heidi Schmidt 93 Täby IS 12,53 5 Kristina Kristianslund 93 Baekelaget NOR 12,48 6 Marielle Bengtsson 93 Trollhättans FIK 12,03 7 Charlotte Skogström 93 Täby IS 12,00 8 Frida Tunemar 93 Skeninge IK 11,60 9 Monica Larsen 93 Uraedd FI NOR 11,38 10 Anne Margrete Håland 93 Kristiansand NOR 11,32 11 Kristine Berge 93 Iveland NOR 11,20 12 Maria Wennlund 93 Filipstads IF 11,11 13 Katrine Björkedokken 93 Gol IL NOR 11,02 14 Louise Odgaars 93 Helsingör IF DEN 10,68 15 Maja Vastersson 93 Varbergs GIF 10,58 16 Mie Nelander 93 Greve Atletik DEN 10,24 17 Jenny Fagerstedt 93 Esbo IF FIN 10,03 18 Angelica Ohlsson 93 Katrineholms SK 9,44 19 Jasmin Sönderkaer 93 Amager AC DEN 9,35 20 Anna B Jakobsen 93 IL Skjalg NOR 9,30 21 Maria Behrens 93 Vejle IF DEN 8,11 22 Josefin Sasse 93 Bromma IF 7,84 23 Jennifer Jeryd 93 Lerum Friidrott 6,80 - Nicole Kvist 93 IFK Helsingborg X
F15 300m Finalheat heat: 1 28/6 1 Ella Räsänen 94 Tampereen Pyrintö 39.34 1 2 Hanna Kober 94 IFK Lund 39.41 2 3 Vilde Svortevik 94 Laksevåg NOR 40.43 3 4 Nikita Burton 94 Eskilstuna FI 41.24 4 5 Julia Hässel 94 Turebergs FK 41.54 5 6 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK 41.74 7 7 Alice Petersson 95 Kalmar SK 41.89 9 8 Frederikke Borg 94 SAK-77 DEN 43.42 27 9 Julie Thiesen 94 Viking Atletik DE 45.93 56
Finalheat heat: 2 28/6 1 Paula Llano 95 Laksevåg NOR 41.66 6 2 Sarah Glenny 95 Inverclyde AC SCO 42.42 11 3 Caroline Martinussen 95 Aalborg Atletik D 42.70 14 4 Frida Olofsson 95 IF Udd 43.07 22 5 Lovisa Nyrenström Gidehag 94 Bromma IF 43.17 23 6 Fanny Hagberg 95 IFK Växjö 43.23 25 7 Rebecka Svensson 94 IF Udd 43.87 31 8 Anna Backlund 94 IFK Lund 44.38 36 - Mathilde Heltbech 95 Själland DEN ej start -
Finalheat heat: 3 28/6 1 Hedvig Nykvist 95 Tranås AIF 41.83 8 2 Josefin la Fleur 94 Ystads IF 42.66 12 3 Anja Persson Hellberg 95 Heleneholms IF 42.67 13 4 Maja Dahlqvist 94 Kvarnsvedens GoIF 42.79 15 5 Elsa Skagersten 94 Varbergs GIF 42.90 17 6 Sanna Ohlström 94 Rånäs 4H 43.02 19 7 Jasmin Bergius 95 Tampereen Pyrintö 43.06 21 8 Erica Johansson 94 Tanums IF 43.22 24 9 Matilda Boethius 94 Östersunds GIF 43.54 28
Finalheat heat: 4 28/6 1 Emma Steenberg 94 SAK-77 DEN 42.95 18 2 Ida Jansson 95 Rånäs 4H 43.03 20 3 Sofia Johnsson 94 Hässelby SK 43.74 29 4 Marilda Lago 94 Göteborgs KIK 44.32 35 5 Cassandra Lobo Vedel 95 Aalborg Atletik D 44.73 41 6 Sandra Böll 94 Sparta Atletik DE 45.31 47 7 Hanne Bakkeli 94 Lillehammer IF NO 45.33 48 8 Olivia Hawkins 95 Rånäs 4H 45.60 53 - Ellen Widegård 95 Tanums IF ej start -
Finalheat heat: 5 28/6 1 Sofia Granander 94 Kils AIK 42.39 10 2 Stina M Jansson 94 Gefle IF 42.88 16 3 Alana Sinclair 94 Shettleston Harri 43.30 26 4 Angelika Karlsson Theander 95 GoIF Tjalve 44.01 33 5 Signe Dalen Översveen 94 Lillehammer IF NO 44.51 37 6 Frida Wihlborg 94 IK Finish 45.00 43 7 Emmy Ahlqvist 95 IK Finish 45.08 45 8 Linda Gillström 94 Kvarnsvedens GoIF 45.54 52 - Hanna Engholm 94 Kvarnsvedens GoIF ej start -
Finalheat heat: 6 28/6 1 Anna Ödegaard Lauen 94 Lillehammer IF NO 44.72 40 2 Linnea Ivarsson 94 Lerum Friidrott 44.86 42 3 Frida Thorsson 95 Ullevi FK 46.26 60 4 Martine Villanger 94 ASK Friidrett NOR 46.47 62 5 Linnea Wide 95 Eksjö Södra IK 46.78 67 6 Kirsty Bennett 94 Shettleston Harri 46.83 68 7 Sofia Linjo 94 Hammarby IF 48.45 79 8 Louise Harker 94 Mosjö FK 50.41 82 - Anna Nielsen 94 Vejle IF DEN ej start -
Finalheat heat: 7 28/6 1 Ida Hammarström 94 Kristiansand NOR 45.38 50 2 Julia Hammarberg 94 KFUM Örebro 46.20 59 3 Julia Alfredsson 95 Örgryte IS 46.51 63 4 Lisa Jerpenfeldt 95 Sävedalens AIK 47.50 72 5 Siri Ohrankämmen 95 Sävedalens AIK 47.79 74 6 Kristina Sundström 95 Sävedalens AIK 47.79 75 7 Angelica Öhrn 94 Mosjö FK 47.91 76 8 Fanny Magnusson 95 Solna FK 50.74 83 9 Sara Berglöf 94 Sundbybergs IK 52.87 84
Finalheat heat: 8 28/6 1 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK 43.80 30 2 Marte H Schia 94 Koll IL NOR 43.91 32 3 Tina Helen Bergem 94 Kristiansand NOR 45.30 46 4 Nicoline Sillesen 94 Vejle IF DEN 45.48 51 5 Emma Meechan 94 Inverclyde AC SCO 46.08 58 6 Rebecca Edenström 95 Bromma IF 47.65 73 7 Matilda Svensson 95 Ullevi FK 48.10 77 8 Sofia Sandgren 94 KFUM Örebro 48.77 80 9 Noora Lukkari 94 Hangö IK FIN 48.95 81
Finalheat heat: 9 28/6 1 Malin Wilén 95 IFK Helsingfors F 44.19 34 2 Adelaine Bjelland 95 Tjalve NOR 45.07 44 3 Emma Axelsson 95 IFK Lidingö 45.34 49 4 Mariehh Andersen 95 Sparta Atletik DE 45.62 54 5 Erika Anderskär 94 IF Göta 46.03 57 6 Jarina Leskinen 94 Hangö IK FIN 46.55 64 7 Iris Winberg 94 Hangö IK FIN 46.97 70 8 Sara Nilsson Tengstrand 95 IFK Lidingö 47.19 71
Finalheat heat: 10 28/6 1 Frida Furebring 95 IFK Lund 44.66 38 2 Frida Gustafsson 94 Alingsås IF 44.67 39 3 Malin Jönsson 95 IFK Lund 45.75 55 4 Rebecca Hagström 94 IF Göta 46.45 61 5 Liv Omsén 95 Sävedalens AIK 46.63 65 6 Emma Nilsson Tengstrand 95 IFK Lidingö 46.70 66 7 Rebecca Munn 95 Inverclyde AC SCO 46.93 69 8 Fanny Rouso 95 Hangö IK FIN 48.14 78
F15 2000m Finalheat heat: 1 28/6 1 Amanda Lönnqvist 94 Ystads IF 6:41.45 1 2 Linn Eriksen 94 Tjalve NOR 6:43.68 2 3 Anna B Mikkelsen 94 Själland DEN 6:44.37 3 4 Maria Larsson 94 Ullevi FK 6:49.29 4 5 Stella Winters 95 Shettleston Harri 6:50.15 5 6 Josefine Rytter 94 Själland DEN 6:52.04 6 7 Sandra Olsson 95 SK Bore 6:53.98 7 8 Heidi Egeland 94 Tjalve NOR 6:54.30 8 9 Shannon McLellan 94 Shettleston Harri 6:56.00 9 10 Deborah Hannah 94 Glasgow SCO 7:00.93 10 11 Sofie Christensen 95 Själland DEN 7:01.62 11 12 Erika Lövqvist 95 Hagunda IF 7:02.95 12 13 Evelina Larsson 94 Kvarnsvedens GoIF 7:08.14 14 14 Emilia Elofsson 95 Lidköpings IS 7:08.40 15 15 Amanda Monaghan 94 Shettleston Harri 7:15.16 17 16 Josefine Malmborg 94 Habo Friidrott 04 7:30.37 21 17 Danielle McConway 94 Shettleston Harri 7:36.76 24 18 Hanna Karlsson 95 Rånäs 4H 7:56.34 34
Finalheat heat: 2 28/6 1 Michelle Jacobsen 94 Viborg AF DEN 7:03.93 13 2 Ida Nyby 95 Aalborg Atletik D 7:13.49 16 3 Isabelle Carlsson-Pallin 94 Mosjö FK 7:16.31 18 4 Anne Sofie Svane 94 Skive AM DEN 7:18.28 19 5 Stina Åberg 94 Hammarby IF 7:25.76 20 6 Madeleine Heiberg 94 Tjalve NOR 7:33.28 22 7 Annelie Toft 94 Malmö AI 7:34.59 23 8 Lisa Jerpenfeldt 95 Sävedalens AIK 7:37.04 25 9 Siri Ohrankämmen 95 Sävedalens AIK 7:39.11 26 10 Liv Omsén 95 Sävedalens AIK 7:41.08 27 11 Rikke Hansen 94 Skive AM DEN 7:47.15 28 12 Felicia Stuhlhofer 95 Sävedalens AIK 7:48.29 29 13 Tove Fougberg 95 Sävedalens AIK 7:48.34 30 14 Julia Blomberg 94 Mosjö FK 7:48.98 31 15 Lisa Macdonald 94 Inverclyde AC SCO 7:52.19 32 16 Lina Rissvik 94 Mölndals AIK 7:53.48 33 17 Emma Forss 94 Hammarby IF 7:58.91 35 - Filippa Afzelius 94 Mosjö FK bröt - Michaela Lindegran 95 Mölndals AIK bröt -
F15 Höjd 28/6 1 Lisa Engman 94 Kils AIK 171 2 Mathilde Diekema Jensen 94 Aalborg Atletik D 168 3 Thit Bak 94 Själland DEN 162 4 Evelina Erlandsson 94 Nyköpings BIS 162 5 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbybergs IK 162 6 Rebecca Gazzard-Ashwin 94 Mijas Atletismo E 159 7 Alicia Ekström 94 IK Ymer 159 8 Hanna Engberg 94 Sävedalens AIK 159 9 Stina Petersson 94 Ljungby FIK 159 10 Petra Levtshuk 94 Mosjö FK 156 11 Martina Borgler 94 SK Bore 156 12 Sara Johansson 94 IFK Lund 152= Tora Spangen 94 BUL NOR 152= Camilla Brönsby 94 Själland DEN 152= Laetitia Bruun 94 Odense Atletik DE 152= Vilde Svortevik 94 Laksevåg NOR 152= 17 Nikki Berglund 94 FI Kalmarsund 152 18 Liv Thorén 94 Göteborgs KIK 147= Sofia Eskilstorp 94 Mölndals AIK 147= Linn Ögren 94 Varbergs GIF 147= 21 Frida Thorsås 94 Uraedd FI NOR 147 22 Frida Gustafsson 94 Alingsås IF 147= Clara Henry 94 Mölndals AIK 147= 24 Christina Clark 94 Glasgow SCO 147= Jenny Södrén 94 Rånäs 4H 147= 26 Silje B Stenersröd 94 Halden IL NOR 141= Tina Helen Bergem 94 Kristiansand NOR 141= 28 Linnea Blomberg 94 Hässelby SK 141= Esmeralda Hansson 94 Ystads IF 141= Karolina Hall 94 Hanvikens SK 141= 31 Ane Bakke Övrevik 94 Kristiansand NOR 141= Sofia Johnsson 94 Hässelby SK 141=
F15 Stav 28/6 1 Alissa Söderberg 94 Malmö AI 380 2 Olivia Axell 94 Lerum Friidrott 289= Mette Hansen 94 Själland DEN 289= 4 Emma Norss 94 Hammarby IF 276 5 Ann Sofie Olsen 94 Själland DEN 276 6 Jessica Nilsson 94 Stocksäters IF 261 7 Malin Linder 94 IFK Kristinehamn 244 - Hanna Engholm 94 Kvarnsvedens GoIF X Malin Gillman 94 Stocksäters IF X
F15 Diskus 0.6 kg 28/6 1 Fanny Roos 95 Ljungby FIK 41,36 2 Matilda Åström 95 Gefle IF 40,80 3 Camilla Leonardsen Rönning 95 Nittedal IL NOR 39,54 4 Rebecka Karlsson 94 Motala AIF 37,78 5 Frida Ohlsson 94 SK Bore 36,86 6 Mette Hansen 94 Själland DEN 36,27 7 Amanda Hanstål 95 Säffle FIK 36,06 8 Clara Hellan 94 Tyrving NOR 35,81 9 Lina Bengtsson 94 Heleneholms IF 34,47 10 Martina Borgler 94 SK Bore 34,23 11 Frida Thorsås 94 Uraedd FI NOR 34,13 12 Freja Liljedahl 94 Gefle IF 33,99 13 Maria Lundgren 94 IK Finish 33,03 14 Jeanett Brurås 94 Norna Salhus NOR 32,86 15 Malin Linder 94 IFK Kristinehamn 31,63 16 Emelie Pettersson 94 Örbyhus IF 30,79 17 Camilla Hansen 94 Själland DEN 29,65 18 Jenny Södrén 94 Rånäs 4H 29,16 19 Celina Julin 94 Själland DEN 29,09 20 Marinda Petersson 95 Hässleholms AIS 28,16 21 Rebecca Ekvall 94 Tranås AIF 27,55 22 Thea Lundgren 94 IK Hinden 27,07 23 Johanna Ivarson 94 IK Ymer 26,26 24 Moa Larsson 95 IK Sisu 25,93 25 Mia Border 94 Hanvikens SK 24,61 26 Sarah Elliot 95 Shettleston Harri 21,95 27 Lovisa Helmius 95 IFK Lund 20,75 28 Elina Lindborg 94 Ystads IF 20,29 29 Linnea Frisk 95 Åhus FIK 19,13 30 Elin Persson 95 IF Udd 18,98 31 Lisa Engström 94 Lerum Friidrott 17,36 - Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS X Karolina Hall 94 Hanvikens SK X Stina Petersson 94 Ljungby FIK X Madelene Östblom 94 Gefle IF X Frida Borén 94 Motala AIF X
F14 Höjd 28/6 1 Elin Andersson 95 IFK Växjö 165 2 Emma Schack 95 Åhus FIK 162 3 Jenny Axelsson 95 Båstads GoIF 162 4 Erika Löke 95 Falu IK 162 5 Petra Svanberg 95 Stenungsunds FI 159 6 Molly Bergvall 95 IFK Växjö 159 7 Sandra B Christensen 95 Själland DEN 159 8 Miia Sillman 95 Tampereen Pyrintö 159 9 Sofia Linde 95 Täby IS 159 10 Linn Samuelsson 95 Tranås AIF 156 11 Hanna Jansson 95 Falu IK 156 12 Hanna Ringdahl 95 Eslövs AI 152 13 Fanny Hagberg 95 IFK Växjö 152= Shade Oluware 95 IK Ymer 152= 15 Arna Stefania Gudmundsdott 95 IR ISL 152 16 Sofia Israelsson-Busk 95 Mölndals AIK 152 17 Hanna Österberg 95 IF Göta 147= Malin Skogström 95 Täby IS 147= 19 Elin Lindeblad 95 Högby IF 147= Hekla Run Amundadottir 95 IR ISL 147= 21 Sara Skogman 95 Göteborgs KIK 147 22 Paula Llano 95 Laksevåg NOR 147 23 Johanna Edlund 95 Mölndals AIK 147 24 Sofia Hildingsson 95 Lerum Friidrott 142 25 Pauline Hermansson 95 Ullevi FK 142= Frida Johansson 95 IF Göta 142= 27 Nina Lundin 95 Göteborgs KIK 142 28 Margareta Celsing 95 IFK Lidingö 142 29 Isabella Eriksson Rosenqvi 95 IF Göta 137= Sara Larsson 95 IF Göta 137= 31 Linn Carlsson 95 Sundsvalls FI 137 32 Cornelia Hjortsberg 95 Västerås FK 137 33 Fanny Rouso 95 Hangö IK FIN 131 34 Inez Mannerstedt 95 Sundbybergs IK 131 35 Lise Karlsson 95 Sundbybergs IK 124
F14 Kula 3.0 kg 28/6 1 Fanny Roos 95 Ljungby FIK 13,63 2 Camilla Leonardsen Rönning 95 Nittedal IL NOR 12,39 3 Malin Skogström 95 Täby IS 11,81 4 Maria Nilsson 95 Bokenäs IF 11,06 5 Hekla Run Amundadottir 95 IR ISL 10,77 6 Molly Bergvall 95 IFK Växjö 10,64 7 Amanda Hanstål 95 Säffle FIK 10,26 8 Marinda Petersson 95 Hässleholms AIS 9,69 9 Fanny Öhrn-Selahn 95 Sundbybergs IK 9,65 10 Julia Karlsson 95 IF Göta 9,60 11 Elin Persson 95 IF Udd 9,43 12 Solveig B Thoresen 95 Halden IL NOR 9,26 13 Nathalie Erlingcarl 95 Hässelby SK 9,13 14 Jenny Walfridsson 95 Ystads IF 8,82 15 Celine Uddén 95 IK Sisu 8,79 16 Ronja Olsson 95 Ullevi FK 8,77 17 Anna Karina Kristianslund 95 Baekelaget NOR 8,59 18 Hedvig Nykvist 95 Tranås AIF 8,57 19 Lovisa Helmius 95 IFK Lund 8,54 20 Satu Tossavainen 95 Södertälje IF 8,13 21 Linn Samuelsson 95 Tranås AIF 8,12 22 Frida Johansson 95 IF Göta 8,10 23 Moa Larsson 95 IK Sisu 8,06 24 Shade Oluware 95 IK Ymer 8,03 25 Astrid Svensson 95 Ullevi FK 8,02 26 Sofia Hildingsson 95 Lerum Friidrott 7,98 27 Sarah Elliot 95 Shettleston Harri 7,87 28 Frida Nilsson 95 Södertälje IF 7,80 29 Sara Larsson 95 IF Göta 7,52 30 Madleine Elffors 95 Sundsvalls FI 7,42 31 Cornelia Hjortsberg 95 Västerås FK 7,16 32 Sofie ¨Berglöf 95 Sundbybergs IK 6,50 33 Jennie Honkanen 95 Ullevi FK 6,47 34 Sigrid Borge 95 Österöy IL NOR 6,25 35 Malin Sandberg 95 Alingsås IF 5,42
F13 200m zon Finalheat heat: 1 -4,5 28/6 1 Mikaela Johannesson 96 IK Heros 26.53 1 2 Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne FK 26.67 2 3 Linnéa Hård 96 Karlskoga FI 26.69 3 4 Elma Lara Audunsdottir 96 Breidablick ISL 26.75 5 5 Alexandra Everett 96 Malmö AI 27.22 6 6 Annelouise Villum Jensen 96 SAK-77 DEN 27.30 7 7 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg 27.70 8 8 Matilda Andersson 96 KFUM Kristianstad 28.26 14 9 Anna Samuelsson 96 Åhus FIK 28.95 27
Finalheat heat: 2 -2,4 28/6 1 Amber Helminski 96 IF Rigor 26.73 4 2 Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK 27.76 9 3 Julia Axelsson-Swärd 96 Ängelholms IF 27.91 10 4 Jill Höstman 96 Lerum Friidrott 28.13 12 5 Stina Gustafsson 96 Ärla IF 28.50 16 6 Johanna Elfving 96 KFUM Örebro 28.83 23 7 Laerke Nolsöe 96 Aalborg Atletik D 28.85 24 8 Nicole McCann 96 Shettleston Harri 29.41 32 - Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK ej start -
Finalheat heat: 3 1,6 28/6 1 Lilly Andersson 96 Eslövs AI 28.08 11 2 Ditte Troest 96 Själland DEN 28.52 17 3 Emilia Hammarström 96 Wärnamo SK 28.54 18 4 Asleigh Anderson 96 Shettleston Harri 28.70 19 5 Emma Nilsson 96 Habo Friidrott 04 28.73 20 6 Linn Forevärn 96 Rånäs 4H 28.73 21 7 Maja Myrhaugen Dyrås 96 Moelven IL NOR 28.88 26 8 Izabella Salkola 96 IF Rigor 29.30 30 9 Daniela Karlsson 96 Västerås FK 29.61 35
Finalheat heat: 4 -0,5 28/6 1 Julia Eriksson 96 Ljungby FIK 28.18 13 2 Emma Gällstedt 96 Gefle IF 28.81 22 3 Katarina Fallsen 96 Moelven IL NOR 29.11 29 4 Myrtle Breckenridge 96 Shettleston Harri 29.31 31 5 Moa Ullgren 96 GoIF Tjalve 29.52 33 6 Amanda Karlsson 96 Huddinge AIS 29.79 38 7 Felicia Andersson 96 Göteborgs KIK 30.00 42 8 Andrea Gillström 96 Kvarnsvedens GoIF 31.73 50
Finalheat heat: 5 -0,3 28/6 1 Amy Buchan 96 Inverclyde AC SCO 28.30 15 2 Hedvig Eriksson 96 Tranås AIF 28.86 25 3 Anne Cathrine Dyhr Correll 96 SAK-77 DEN 29.58 34 4 Sophia Isevik 96 Hässelby SK 29.61 35 5 Ellinor Englundh 96 Säters IF 29.64 36 6 Maria Larsen 96 Själland DEN 30.15 43 7 Linnéa Flyman 96 IK Finish 30.19 44 8 Cecilia Danell 96 Huddinge AIS 31.28 48
Finalheat heat: 6 0,1 28/6 1 Fanny Thorsberg 96 Säters IF 30.43 45 2 Claudia Eusebi 96 Shettleston Harri 31.26 47 3 Hanna Gustavsson 96 Motala AIF 31.53 49 4 Emilie Ullahammar 96 Aalborg Atletik D 32.04 51 5 Alice Niklasson 96 Kongahälla AIK 32.16 52 6 Johanna Högardh 96 IFK Halmstad 32.30 53 7 Hanna Carlsson 96 Kongahälla AIK 33.51 55 - Sofia Hjort 96 KFUM Örebro ej start -
Finalheat heat: 7 -0,1 28/6 1 Tove Luthman 96 Huddinge AIS 28.98 28 2 Nicole Andersson 96 Kongahälla AIK 29.70 37 3 Josefin Laestadius 96 Boden FI 29.85 39 4 Elin Nossmy 96 Malmö AI 29.88 40 5 Lina Persson 96 Malmö AI 29.95 41 6 Johanna Eskilstorp 96 Mölndals AIK 31.00 46 7 Sara Kuutti 96 Tingbergs AIS 32.90 54 8 Sofia Frohm 96 SoIK Hellas 34.03 56
F13 Längd zon 28/6 1 Elvira Richardsson 96 IFK Kristinehamn 5,66 0,0 2 Adriana Janic 96 Malmö AI 5,60 0,8 3 Signe Svensén 96 KFUM Kristianstad 5,30 0,9 4 Jennifer Karlsson 96 Tanums IF 5,25 1,4 5 Amber Helminski 96 IF Rigor 5,14 0,3 6 Lilly Andersson 96 Eslövs AI 5,12 0,6 7 Annette Nielsen 96 Själland DEN 5,02 0,6 8 Mari F Anderssen 96 Kristiansand NOR 4,99 1,7 9 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK 4,92 0,7 10 Felicia Andersson 96 Göteborgs KIK 4,91 -0,4 11 Emilia Hammarström 96 Wärnamo SK 4,86 0,5 12 Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne FK 4,85 -1,7 13 Anna Samuelsson 96 Åhus FIK 4,84 0,3 14 Linn Forevärn 96 Rånäs 4H 4,83 -1,3 15 Ellinor Englundh 96 Säters IF 4,80 -0,1 16 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg 4,79 1,2 17 Linnea Sandell 96 IF Kronan 4,79 -0,2 0,00 18 Matilda Norström 96 IK Ymer 4,78 -0,6 19 Julia Eriksson 96 Ljungby FIK 4,74 -0,8 4,69 0,3 20 Matilda Andersson 96 KFUM Kristianstad 4,74 -0,7 4,61 -0,5 21 Linnéa Hård 96 Karlskoga FI 4,74 0,2 4,52 -0,3 22 Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK 4,71 -1,4 4,70 0,7 23 Laerke Nolsöe 96 Aalborg Atletik D 4,71 -0,4 4,65 0,8 24 Amanda Karlsson 96 Huddinge AIS 4,68 -0,4 4,68 -0,4 25 Catrine Vintergaard Ott 96 Själland DEN 4,68 -0,4 0,00 26 Moa Fanqvist 96 Sundsvalls FI 4,65 0,6 4,54 -0,5 27 Emma Gällstedt 96 Gefle IF 4,64 -0,3 28 Lene Retzius 96 Moelven IL NOR 4,63 0,0 29 Asleigh Anderson 96 Shettleston Harri 4,62 0,5 30 Elma Lara Audunsdottir 96 Breidablick ISL 4,60 0,7 4,53 -0,2 31 Matilda Tamm 96 Huddinge AIS 4,60 -0,3 32 Louise Graff 96 Råby-Rekarne FI 4,59 -0,4 33 Moa Ullgren 96 GoIF Tjalve 4,57 -0,2 34 My Pettersson Dahlbeck 96 Malmö AI 4,55 -0,6 35 Izabella Salkola 96 IF Rigor 4,53 0,3 36 Ylva Engdahl 96 Danderyds SK 4,50 -0,4 37 Alice Sosa-Ekeroth 96 Göteborgs KIK 4,49 -0,4 38 Sofia Bilén 96 Lerum Friidrott 4,48 -0,3 39 Ella Carlebäck 96 Mölndals AIK 4,46 -1,3 4,39 -0,4 40 Tove Luthman 96 Huddinge AIS 4,46 0,1 4,30 -0,4 41 Annie Anies 96 Göteborgs KIK 4,43 -0,1 42 Fanny Thorsberg 96 Säters IF 4,42 0,1 43 Emma Jacobsson 96 Svenljunga IK 4,41 -0,7 44 Katarina Fallsen 96 Moelven IL NOR 4,40 -0,3 4,39 -0,1 45 Josefin Laestadius 96 Boden FI 4,40 -0,6 4,33 0,5 46 Johanna Elfving 96 KFUM Örebro 4,38 -0,2 47 Maja Persson 96 IF Rigor 4,33 0,7 48 Sanna Oscarsson 96 IK Ymer 4,32 -0,3 4,31 -0,7 49 Alva Regnell 96 Göteborgs KIK 4,32 1,9 4,29 -0,7 50 Johanna Ingemarsson 96 Varbergs GIF 4,32 -0,9 4,14 -0,4 51 Emilie Ullahammar 96 Aalborg Atletik D 4,32 0,3 4,10 -0,8 52 Andrea Gillström 96 Kvarnsvedens GoIF 4,29 -0,2 53 Alice Niklasson 96 Kongahälla AIK 4,28 1,5 54 Dina Storvik 96 Nittedal IL NOR 4,27 0,2 55 Ellen Sjöstrand 96 Lerum Friidrott 4,26 -0,3 56 Alexandra Hansson 96 IFK Lund 4,25 1,0 57 Mia Fredriksen 96 Malmö AI 4,23 0,0 4,20 -1,6 58 Malin Smetana 96 Lerum Friidrott 4,23 -0,9 4,16 0,6 59 Emma Wernung 96 Sävedalens AIK 4,22 0,0 60 Emma Nilsson 96 Habo Friidrott 04 4,21 0,0 61 Kajsa Eriksson 96 Sävedalens AIK 4,19 -0,2 62 Sandra Bergenulf 96 Falu IK 4,18 1,8 63 Filippa Karlsson 96 Varbergs GIF 4,17 1,1 64 Maja Myrhaugen Dyrås 96 Moelven IL NOR 4,16 0,2 4,09 -0,2 65 Johanna Andersson 96 Mölndals AIK 4,16 -0,5 66 Frida Lindström 96 Hässelby SK 4,14 0,1 67 Ellen Sander 96 Lerum Friidrott 4,13 -0,3 68 Julia Ögren 96 Varbergs GIF 4,11 0,0 69 Cecilia Danell 96 Huddinge AIS 4,09 1,5 70 Johanna Eskilstorp 96 Mölndals AIK 4,08 1,2 71 Viktoria Voskressenskaia 96 Ski IL NOR 4,02 -1,7 3,92 0,3 72 Ingvild Dahl-Helgesen 96 IL Runar NOR 4,02 -0,3 3,79 -0,3 73 Sigrid Forsberg 96 Lerum Friidrott 4,02 -0,8 3,66 0,2 74 Hanna Carlsson 96 Kongahälla AIK 3,97 -0,9 75 Johanna Karlsson 96 Varbergs GIF 3,94 -0,6 76 Anne Cathrine Dyhr Correll 96 SAK-77 DEN 3,86 -0,4 77 Lina Sönnergren 96 Kongahälla AIK 3,83 1,0 78 Mia Hansen 96 Moelven IL NOR 3,80 -0,1 79 Linnea Eskilstorp 96 Mölndals AIK 3,77 -0,4 80 Elsa Vastersson 96 Varbergs GIF 3,74 -0,1 81 Parya Forghani 96 Mölndals AIK 3,66 0,0 82 Felicia Ascard 96 IFK Lund 3,62 -0,5 83 Evelina Friberg 96 Ullevi FK 3,53 -0,1 84 Julia Karlsson 96 Varbergs GIF 3,26 -0,7 85 Chloe Simpson 96 Inverclyde AC SCO 3,00 -0,8 - Sofia Frohm 96 SoIK Hellas X
F13 Kula 2.0 kg 28/6 1 Lisa Einarsson 96 Eds SK 13,68 2 Linnéa Hård 96 Karlskoga FI 12,73 3 Julia Axelsson-Swärd 96 Ängelholms IF 12,66 4 Lilly Andersson 96 Eslövs AI 12,34 5 Julia Marklund 96 SK Bore 12,08 6 Julia Eriksson 96 Ljungby FIK 12,04 7 Signe Svensén 96 KFUM Kristianstad 11,95 8 Amanda Karlsson 96 Huddinge AIS 11,75 9 Karolina Martinsson 96 IK Sisu 11,47 10 Jenny Nilsson 96 Fjugesta IF 11,10 11 Elvira Richardsson 96 IFK Kristinehamn 10,63 12 Elma Lara Audunsdottir 96 Breidablick ISL 10,61 13 Alice Sosa-Ekeroth 96 Göteborgs KIK 10,48 14 Matilda Tamm 96 Huddinge AIS 10,47 15 Hanna Gustavsson 96 Motala AIF 10,39 16 Linn Hessler 96 Majornas IK 10,05 17 Anna Wetterlin 96 Heleneholms IF 9,97 18 Lotta Stenmark 96 Sundsvalls FI 9,89 19 Matilda Norström 96 IK Ymer 9,73 20 Hanna Mårtensson 96 Hässelby SK 9,72 21 Ellinor Englundh 96 Säters IF 9,65 22 Elsa Vastersson 96 Varbergs GIF 9,45 23 Lisa Brix 96 Själland DEN 9,39 24 Maja Westberg 96 Falu IK 9,32 25 Lina Hilding 96 Motala AIF 9,29 26 Nicola Mackay 96 Shettleston Harri 9,24 27 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo SK 9,06 28 Elin Jakobsson 96 Gefle IF 9,03 29 Emma Wernung 96 Sävedalens AIK 8,98 30 Matilda Siling 96 Mölndals AIK 8,90 31 Ylva Engdahl 96 Danderyds SK 8,72 32 Josefin Laestadius 96 Boden FI 8,67 33 Johanna Ingemarsson 96 Varbergs GIF 8,46 34 Sigrid Forsberg 96 Lerum Friidrott 8,33 35 Rachel Scott 96 Shettleston Harri 8,11 36 Dina Storvik 96 Nittedal IL NOR 8,08 37 Anne Cathrine Dyhr Correll 96 SAK-77 DEN 7,77 38 Evelina Friberg 96 Ullevi FK 7,64 39 Ingvild Dahl-Helgesen 96 IL Runar NOR 7,53 40 Sara Kuutti 96 Tingbergs AIS 7,16
F12 200m Finalheat heat: 1 -0,3 28/6 1 Sofia Eklund 97 Mölndals AIK 26.88 1 2 Anna Westher 97 KFUM Örebro 27.87 2 3 Johanna Gustavsson 97 Motala AIF 28.29 3 4 Maria Valenzuela 97 Ullevi FK 29.14 4 5 Emilia Stenström 97 Huddinge AIS 29.89 7 6 Sarah Nordin 97 Trollhättans FIK 29.95 9 7 Paulina Toresäter 97 Enköpings AIF 31.28 24 - Kristi Strömmen Kjerpeset 97 Florö T&IF NOR ej start -
Finalheat heat: 2 -2,0 28/6 1 Hanna Hoff 97 IFK Växjö 29.35 6 2 Patricia Striner 97 Malmö AI 30.24 11 3 Anna Norman 97 Sundbybergs IK 30.77 16 4 Desirée Andersson 97 IK Finish 30.97 18 5 Kajsa Andersson 97 IFK Växjö 31.03 19 6 Abbie McFarlane 97 Glasgow SCO 31.11 21 7 Fanny Sandberg 97 Mölndals AIK 31.22 23 - Emmie Johansson 97 Kongahälla AIK ej start -
Finalheat heat: 3 -2,1 28/6 1 Anna Hermann 97 IFK Växjö 29.90 8 2 Tilda Hultin 97 IK Sisu 30.20 10 3 Kajsa Östman 97 Sundsvalls FI 30.31 12 4 Eliza Chiswell 97 Glasgow SCO 30.47 15 5 Michaela Andersson 97 Sundsvalls FI 30.95 17 6 Eveline Olsson 97 Leksands FIK 31.04 20 7 Melanie Chiswell 97 Glasgow SCO 31.13 22 8 Victoria Brurås 97 Norna Salhus NOR 31.71 28
Finalheat heat: 4 -0,6 28/6 1 Beatrice Karlsson 97 Katrineholms SK 31.57 26 2 Andrea Vigdis Victorsdotti 97 Selfoss ISL 31.65 27 3 Ellinor Thor 97 Östersunds GIF 31.95 30 4 Kajsa Unéus 97 IK Finish 32.33 32 5 Elina Andersson 97 Frövi IK 32.66 34 6 Malin Olsen 97 Mölndals AIK 32.81 35 7 Sandra Skogström 97 Täby IS 33.07 36
Finalheat heat: 5 -1,9 28/6 1 Hanna Agrell-Gustafsson 97 UF Contact 29.15 5 2 Shabnam Jamlinejad 97 Sundbybergs IK 30.36 13 3 Anna Myrman 97 Göteborgs KIK 30.39 14 4 Alice Venndahl 97 Örgryte IS 31.41 25 5 Julia Jednell 97 Göteborgs KIK 31.95 29 6 Filippa Öljemark 97 Mölndals AIK 32.25 31 7 Alice Persson 97 Mölndals AIK 32.48 33
F12 Längd zon 28/6 1 Paulina Toresäter 97 Enköpings AIF 4,87 -0,7 2 Sarah Nordin 97 Trollhättans FIK 4,85 -0,6 3 Anna Hermann 97 IFK Växjö 4,84 -1,0 4 Marte Pettersen 97 Uraedd FI NOR 4,70 0,5 5 Josefiina Kähönen 97 Tampereen Pyrintö 4,68 -0,7 6 Jessi Landström 97 Tampereen Pyrintö 4,63 0,4 7 Hanna Agrell-Gustafsson 97 UF Contact 4,59 -0,3 8 Michaela Andersson 97 Sundsvalls FI 4,52 0,6 9 Clara Kullberg 97 Mölndals AIK 4,50 -0,1 10 Julia Samuelsson 97 Stenungsunds FI 4,48 -0,1 11 Angelina Nilsson 97 IF Rigor 4,45 0,1 12 Sara Leppänen 97 Tampereen Pyrintö 4,44 0,2 13 Emmie Johansson 97 Kongahälla AIK 4,43 0,1 14 Kajsa Östman 97 Sundsvalls FI 4,39 0,2 15 Ellen Olsson 97 IFK Sävsjö 4,38 0,0 16 Ebba Olsson 97 Brattås CK 4,35 0,2 4,28 0,4 17 Alva Gustafsson 97 Mölndals AIK 4,35 0,2 4,23 0,3 18 Fanny Sandberg 97 Mölndals AIK 4,35 0,0 4,22 0,3 19 Kristi Strömmen Kjerpeset 97 Florö T&IF NOR 4,31 0,6 4,18 0,5 20 Viktoria Kemborn 97 Stenungsunds FI 4,31 0,2 4,17 -0,1 21 Hanna Hoff 97 IFK Växjö 4,29 -0,2 22 Emilia Stenström 97 Huddinge AIS 4,28 0,8 23 Alice Venndahl 97 Örgryte IS 4,26 0,1 24 Moa Ellmarker 97 IK Orient 4,21 0,2 25 Kajsa Andersson 97 IFK Växjö 4,16 0,3 26 Tilda Hultin 97 IK Sisu 4,15 -0,2 27 Emma Lantz 97 Göteborgs KIK 4,12 0,2 28 Victoria Brurås 97 Norna Salhus NOR 4,11 0,2 29 Josefin Nilsson 97 Mölndals AIK 4,10 0,1 30 Alice Persson 97 Mölndals AIK 4,09 0,3 31 Melanie Chiswell 97 Glasgow SCO 4,08 -0,1 4,08 -0,1 32 Ebba Rabe 97 Malmö AI 4,08 0,3 3,98 -0,1 33 Sandra Skogström 97 Täby IS 4,04 -0,1 34 Malin Olsen 97 Mölndals AIK 4,03 0,2 35 Anna Norman 97 Sundbybergs IK 4,03 0,6 3,95 0,9 36 Anna Karlsson-Tufuga 97 SK Bore 4,02 0,2 37 Shabnam Jamlinejad 97 Sundbybergs IK 4,00 0,3 38 Matilda Lindberg 97 Huddinge AIS 3,95 0,1 39 Eveline Olsson 97 Leksands FIK 3,91 0,1 40 Eliza Chiswell 97 Glasgow SCO 3,89 0,0 41 Julia Jednell 97 Göteborgs KIK 3,84 0,4 42 Moa Ugglin 97 Malmö AI 3,82 0,5 43 Frida Drakes 97 Säters IF 3,76 0,5 44 Olivia Bohlin 97 Mölndals AIK 3,75 0,1 45 Fiola Lien 97 IL Skjalg NOR 3,74 0,6 46 Andrea Vigdis Victorsdotti 97 Selfoss ISL 3,73 -0,2 3,73 -0,2 47 Emelie Johansson 97 Göteborgs KIK 3,73 0,0 3,70 0,4 48 Lina Hallberger 97 Svenljunga IK 3,69 0,6 49 Filippa Öljemark 97 Mölndals AIK 3,68 0,2 50 Elina Andersson 97 Frövi IK 3,63 0,0 51 Ida Augustsson 97 Mölndals AIK 3,59 0,3 52 Karoline Weea Johansen 97 Löten NOR 3,47 0,0 53 Ida Lindberg 97 IK Finish 3,46 0,0 54 Moa Augustsson 97 Mölndals AIK 3,30 0,1 55 Iben Andersen 97 Rodding AK DEN 3,20 0,5 56 Cecilia Wolmesjö 97 Mölndals AIK 3,18 0,0 57 Ebba Karlsson 97 Huddinge AIS 3,14 0,3 58 Kirsty Dinsmore 97 Glasgow SCO 3,07 -0,1 59 Cecilia Jäger-Stenberg 97 Sundbybergs IK 2,92 0,0 60 Kym Simpson 97 Inverclyde AC SCO 2,50 0,6