Resultatlista Laxaspelen söndag 20 juli Datum: 2008-07-18-20 Plats: Sannarps IP, Halmstad Arrangör: IFK Halmstad E-post: laxaspelen@ifkhalmstad Tävl.led: Niclas Blyh Tfn: 035-10 10 52
M 400m Final 20/7 1 Victor Lohr 87 IK Orient 49.26 2 Espen Gatzwiller 81 Köbenhavns IF DEN 49.60 3 Hjalmar Hallberg 88 Vittsjö GIK 50.83 4 Peter Wigren 80 Ullevi FK 51.97 5 Jan Erlandsson 72 Villstads GoIF 52.10 6 Andreas Nyberg 87 IK Hakarpspojkarn 55.50
M Längd 20/7 1 Robert Bagge 82 Mölndals AIK 7,03 0,9 2 Minh Lee 85 Malmö AI 6,87 0,3 3 Tobias Lundqvist 80 IK Sisu 6,51 0,6 4 Johan Andersson 88 IFK Växjö 6,24 1,3 6,23 5 Mattias Brunström 88 IF Göta 6,24 0,0 6,22 6 Philipp Conrad 85 TSG Concordia 6,07 0,2 7 Jakob Thorvaldsson 88 Råby-Rekarne FIF 5,75 0,6 8 Peter Nordstedt 83 Råby-Rekarne FIF 5,57 -0,3
M Diskus 2.0 kg 20/7 1 Robert Melin 82 Bottnaryds IF 53,40 2 Axel Härstedt 87 Malmö AI 50,30 3 Mikael Johansson 82 IK Sisu 40,82 4 Jens Pankuweit 86 TSG Concordia 39,95 5 Christer Högrelius 51 SoIK Hellas 35,79 6 Lars Rinner 88 TSG Concordia 33,93 7 Christoph Teller 84 Wellingdorfer TV 32,91
P19 200m Försök heat: 1 3,5 20/7 1 Lukas Odell 90 IFK Trelleborg 23.26w q 2 Alexander Persson 89 Klippans FK 23.43w q 3 Victor Ohlsson 89 Råby-Rekarne FIF 23.71w q 4 Andreas K Christensen 90 Århus 1900 DEN 23.82w q
Försök heat: 2 0,5 20/7 1 Joacim Bosson 90 Klippans FK 23.20 q 2 Tommy Fors 90 IK Hakarpspojkarn 24.38 q 3 Philip Frifelt Lundqvist 89 IFK Halmstad 24.66 Victor Sundin do Rosario 90 Ullevi FK ej start Andreas Andersson 91 Hässleholms AIS ej start
Final 2,1 20/7 1 Joacim Bosson 90 Klippans FK 23.21w 2 Lukas Odell 90 IFK Trelleborg 23.43w 3 Alexander Persson 89 Klippans FK 23.55w 4 Andreas K Christensen 90 Århus 1900 DEN 23.96w 5 Victor Ohlsson 89 Råby-Rekarne FIF 24.54w 6 Tommy Fors 90 IK Hakarpspojkarn 24.74w
P19 Längd 20/7 1 Björn Wilson 90 IK Orient 7,02 1,1 2 Fredrik Jurstrand 89 Nyköpings BIS 6,48 -1,8 3 Philip Frifelt Lundqvist 89 IFK Halmstad 6,34 0,0 4 Erik Persson 89 Malmö AI 6,28 0,2 5 Mattias Lind 89 Alvesta FI 6,10 1,1 6 Christer Phan 90 Ullevi FK 5,94 0,8 7 Victor Ohlsson 89 Råby-Rekarne FIF 5,85 1,0 8 Adas Liberda 90 Ullevi FK 5,63 0,9 9 Kristoffer Glad 90 Wärnamo SK 5,61 0,5
P19 Diskus 1.75 kg 20/7 1 Mikael Ljungberg 92 Nyköpings BIS 45,95 0,00 2 Erik Schenström 91 Nyköpings BIS 36,95
P17 200m Försök heat: 1 1,6 20/7 1 Niklas Johansson 92 Stenungsunds FI 23.37 q 2 Axel Österman 92 Råby-Rekarne FIF 23.88 q 3 Erik Wesslund 91 IFK Växjö 24.89 4 Andreas Lindell Svensson 91 Villstads GoIF 25.51
Försök heat: 2 0,5 20/7 1 Andreas Andersson 91 Hässleholms AIS 23.12 q 2 Jonathan Radmann 91 Malmö AI 23.28 q 3 Fredrik Johansson 91 Kongahälla AIK 24.24 q 4 Martin Kleitz 92 VfL Spremberg TYS 24.84 q
Final 1,9 20/7 1 Andreas Andersson 91 Hässleholms AIS 22.86 2 Niklas Johansson 92 Stenungsunds FI 23.29 3 Jonathan Radmann 91 Malmö AI 23.31 4 Axel Österman 92 Råby-Rekarne FIF 23.88 5 Fredrik Johansson 91 Kongahälla AIK 24.16 6 Martin Kleitz 92 VfL Spremberg TYS 25.09
P17 800m Final 20/7 1 Philip Madar 91 Malmö AI 2:05.41 2 Henrik Rosenborg 91 Höörs IS 2:06.29 3 Sebastian Lundberg 92 Ljungby FIK 2:07.54 4 Carl Lindén Stenungsunds FI 2:09.19 5 Hannes Assarsson 91 IK Sisu 2:09.80 6 Patrik Lilja 90 Sävedalens AIK 2:12.07 P19 7 Adam Wretström 91 SK Graal 2:12.08 Khawa Rasmussen Sparta Atletik DE ej start
P17 Häck 110m 91 cm Final 2,5 20/7 1 Alexander Sennerteg 91 IK Ymer 14.77w 2 Mahyar Noghani 92 Ullevi FK 15.23w 3 Albin Axelsson 92 IF Göta 15.56w 4 Anton Nilsson 92 Huddinge AIS 16.01w 5 Carl Fredrik Sjöland 91 Sävedalens AIK 16.13w
P17 Stav 20/7 1 Simon Gyllensten 92 Örgryte IS 440 2 Simon Assarsson 91 IK Sisu 408 3 Johan Bremer 91 IK Ymer 408 4 Johan Forsberg 92 IFK Lidingö 398 5 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 356 6 Ruben Larsson 92 IFK Lund 344 7 Erik Sällberg 92 IF Rigor 344 - Andreas Rydberg 90 Västerås FK 455 ut 752 Sinclair 90 Victoria Park Cit 440 ut
P17 Längd 20/7 1 Philip Hall 91 Malmö AI 6,50 0,0 2 Markus Blomgren 92 IK Finish 6,35 1,1 3 Dastid Selmani 92 IFK Lund 6,21 0,5 4 Mahyar Noghani 92 Ullevi FK 6,15 1,8 5 Albin Axelsson 92 IF Göta 6,06 1,9 6 Axel Bonevik 92 Mölndals AIK 5,90 -0,3 7 Alexander Augustsson 91 Villstads GoIF 5,88 1,3 8 Sadeeh Mbye 92 Ullevi FK 5,85 0,8 9 Victor Gröhn 91 FI Kalmarsund 5,62 2,1 5,44 10 Felix Nyström 91 IFK Halmstad 5,50 0,7 11 Ruben Larsson 92 IFK Lund 5,45 0,2 12 Erik Jonsson 91 Falkenbergs IK 5,27 1,0
P17 Kula 5.0 kg 20/7 1 Oscar Ivarsson 91 IFK Växjö 15,27 2 Simon Lindblom 91 Råby-Rekarne FIF 14,76 3 Mattias Andersson 91 IFK Lund 13,85 4 Pontus Vikström 92 IFK Växjö 11,19 5 Chris Hennig 92 TSG Lübbenau 63 8,56
P17 Diskus 1.5 kg 20/7 1 Mikael Ljungberg 92 Nyköpings BIS 52,98 2 Erik Schenström 91 Nyköpings BIS 45,69 3 Simon Lindblom 91 Råby-Rekarne FIF 44,46 4 Andreas Lindell Svensson 91 Villstads GoIF 39,22 5 Niklas Bardin 92 Ullevi FK 38,29 6 Mattias Andersson 91 IFK Lund 38,11 7 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 36,72 8 Markus Blomgren 92 IK Finish 34,90 9 Pontus Vikström 92 IFK Växjö 29,93 10 Chris Hennig 92 TSG Lübbenau 63 20,34
P15 300m Finalheat heat: 1 20/7 1 Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI 36.48 1 2 Kalle Sandberg 93 IK Orient 38.08 2 3 Mikkel Brich Dam 93 AK Holstebro DEN 38.19 3 4 Robert Schwarze 93 TSV Senftenberg T 41.50 6
Finalheat heat: 2 20/7 1 Wilhelm Sjöland 93 Sävedalens AIK 39.40 4 2 Niklas Cederlöf 93 Sundbybergs IK 40.01 5 3 Tom Tuvhag 93 IFK Växjö 42.54 7
P15 Häck 100m Final 0,4 20/7 1 Lucas Andersson 93 IFK Halmstad 14.13 2 Wilhelm Sjöland 93 Sävedalens AIK 14.22 3 Martin Rydenborg 93 IFK Växjö 14.22 4 Andreas Madsen 93 Sparta Atletik DE 14.39 5 Hampus Widlund 93 IFK Växjö 14.93 6 Daniel Flisak 93 Ullevi FK 17.05
P15 Stav 20/7 1 Johan Ehlinger 93 Mölndals AIK 356 2 Anders Andreasson 94 Örgryte IS 356 3 Tom Tuvhag 93 IFK Växjö 317 4 Magnus Jomyr 95 Örgryte IS 287 5 Carl Ivarsson 96 Lerum Friidrott 252 6 Kim Fransson 94 IFK Halmstad 252 7 Emil Larsson 94 IFK Lund 212= Oliver Malm 94 Örgryte IS 212=
P15 Längd 20/7 1 Andreas Trajkovski 93 Köbenhavns IF DEN 6,57 1,2 2 Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI 5,67 -0,1 3 Niklas Cederlöf 93 Sundbybergs IK 5,63 0,8 4 Kalle Sandberg 93 IK Orient 5,58 0,4 5 Daniel Flisak 93 Ullevi FK 5,27 1,1 6 Oscar Waldner 93 Sävedalens AIK 5,09 1,7 7 John Plate IK Orient 4,99 0,8 8 Eric Larsson 93 IK Hakarpspojkarn 4,89 1,4 - Simon Pankalla 93 IK Hakarpspojkarn X
P15 Diskus 1.0 kg 20/7 1 Anders Pettersson 93 Säffle FIK 46,71 2 John Plate IK Orient 44,29 3 Tobias Blomquist 93 Linköpings GIF 37,45 4 Victor Ivarsson 94 IFK Växjö 37,20 5 Albin Vastersson 94 Varbergs GIF 36,88 6 Albin Johansson 94 IFK Halmstad 35,16 7 Kalle Härlebo 93 IK Sisu 35,00 8 Lukas Kvist 94 IFK Helsingborg 30,93 9 Felix Jeske Magnusson 94 Sävedalens AIK 29,93 10 Tobias Vikström 94 IFK Växjö 27,53 11 Alfred Rahm 94 Habo FIF-04 26,75 12 Vedat Öczelik 93 TSV Senftenberg T 18,30 - Emil Ljungqvist 93 Varbergs GIF X Mattias Grundström 93 Ängelholms IF X Julian Krausch 94 TSV Senftenberg T X
P14 300m Final 20/7 1 Adrian Hansson Lomma FIK 38.94 2 Oscar Johansson 94 Klippans FK 39.67 3 Zagros Noa 94 Mölndals AIK 39.76 4 Jesper Lundberg 94 Alvesta FI 40.13 5 Christopher Sentell 94 Turebergs FK 41.24 6 Johannes Johansson 94 Vittsjö GIK 45.35
P14 Häck 100m Final 0,3 20/7 1 Nicolai Hartling 94 Sparta Atletik DE 13.88 2 Jesper Lundberg 94 Alvesta FI 14.51 3 Petter Gustafsson 94 IK Hakarpspojkarn 17.25 4 Emil Larsson 94 IFK Lund 17.98 Albin Vastersson 94 Varbergs GIF bröt Wiktor Åstrand 94 IK Ymer ej start
P14 Längd 20/7 1 Liam Pettersson 94 IFK Halmstad 6,07 0,5 2 Victor Ivarsson 94 IFK Växjö 5,31 1,6 3 Nicolai Hartling 94 Sparta Atletik DE 5,29 0,4 4 Patrik Birgersson 94 Laholms IF 5,07 -0,3 5 Johan Andersson 94 IFK Växjö 4,87 0,2 6 Felix Jeske Magnusson 94 Sävedalens AIK 4,82 0,7 7 Kim Fransson 94 IFK Halmstad 4,75 0,3
P13 200m Final 1,5 20/7 1 Maximilian Noack 95 VfL Spremberg TYS 26.50 2 Christoffer Luu 95 Hovslätts IK 27.34 3 Malte Dau 95 Köbenhavns IF DEN 28.35 4 Filip Danielsson 95 IFK Växjö 30.98 5 Jacob Danielsson 95 IFK Växjö 32.42
P13 Häck 60m 76 cm Försök heat: 1 1,6 20/7 1 Julian Preussler 96 VfL Spremberg TYS 10.50 q 2 Simon Gunnarsson 95 IK Ymer 10.69 q 3 Filip Danielsson 95 IFK Växjö 10.79 q 4 Fabian Nilsson 95 Varbergs GIF 11.01 5 Tom Köhler-Klinkhardt 95 TSV Senftenberg T 11.14 6 Arvid Enliden 96 IK Hakarpspojkarn 11.14
Försök heat: 2 1,1 20/7 1 Mattias Hjelm 95 Båstads GoIF 10.08 q 2 Nico Koch 95 TSV Senftenberg T 10.13 q 3 Patric Rodås 95 Ullevi FK 10.53 q 4 Niklas Svanberg 97 Stenungsunds FI 10.63 q 5 Christoffer Luu 95 Hovslätts IK 10.93 q 6 Andreas Carlsson 95 IK Ymer 11.31
Final 3,6 20/7 1 Mattias Hjelm 95 Båstads GoIF 9.88w 2 Nico Koch 95 TSV Senftenberg T 10.03w 3 Christoffer Luu 95 Hovslätts IK 10.27w 4 Julian Preussler 96 VfL Spremberg TYS 10.31w 5 Niklas Svanberg 97 Stenungsunds FI 10.37w 6 Patric Rodås 95 Ullevi FK 10.55w 7 Filip Danielsson 95 IFK Växjö 10.61w 8 Simon Gunnarsson 95 IK Ymer 10.85w
P13 Tresteg zon 20/7 1 Jakob Flisak 95 Ullevi FK 10,83 -0,4 2 Oscar Holst 95 IFK Halmstad 10,65 0,8 3 Tim Frifelt Lundqvist 95 IFK Halmstad 10,33 0,0 4 Malte Dau 95 Köbenhavns IF DEN 10,15 0,7 5 Tom Köhler-Klinkhardt 95 TSV Senftenberg T 9,85 0,4 6 Simon Gunnarsson 95 IK Ymer 9,68 -0,1 7 Nico Koch 95 TSV Senftenberg T 9,38 -0,6 8 Kim Wiik Olsson 95 Treby IF 9,20 -0,4 9 Niklas Svanberg 97 Stenungsunds FI 9,03 0,2 10 Kevin Johansson 95 Treby IF 8,94 -0,7 11 Jonathan Ekvall 96 Tranås AIF 8,81 -0,7 12 Jesper Peterson 97 IFK Halmstad 8,79 -0,5 13 Sebastian Gyllensten 96 IFK Växjö 8,65 0,0 14 Johannes Ferm 97 Malmö AI 8,24 -1,6
P13 Kula 3.0 kg 20/7 1 Viktor Gardenkrans 95 Heleneholms IF 16,56 2 Jakob Flisak 95 Ullevi FK 11,36 3 André Nyman 95 Svenljunga IK 11,30 4 Tim Frifelt Lundqvist 95 IFK Halmstad 10,33 5 Oscar Holst 95 IFK Halmstad 9,45 6 Johan Persson 95 IFK Halmstad 9,01 7 Rasmus Källqvist 95 IFK Halmstad 7,77 8 Kim Wiik Olsson 95 Treby IF 7,71 9 Rasmus Hjort Christensen 95 Sparta Atletik DE 7,40 10 Kevin Johansson 95 Treby IF 7,38
P13 Diskus 0.6 kg 20/7 1 Viktor Gardenkrans 95 Heleneholms IF 47,41 2 André Nyman 95 Svenljunga IK 38,11 3 Jakob Flisak 95 Ullevi FK 31,83 4 Alexander Sandberg 95 IFK Växjö 28,95 5 Jakob Gardenkrans 97 Heleneholms IF 28,64 6 Andreas Carlsson 95 IK Ymer 27,23 7 Jacob Danielsson 95 IFK Växjö 23,95 8 Arvid Petersson 96 Hässleholms AIS 22,16 9 Rasmus Hjort Christensen 95 Sparta Atletik DE 20,74 10 Jonathan Ekvall 96 Tranås AIF 20,71
P12 200m Finalheat heat: 1 1,6 20/7 1 Sebastian Gyllensten 96 IFK Växjö 30.36 2 2 Alfred Englund 96 Ullevi FK 31.78 4 3 Alexander Ljungberg 96 IF Hagen 32.02 5 4 Lukas Olsson 96 Ljungby FIK 32.73 6 5 Edvin Luu 96 Hovslätts IK 33.39 7
Finalheat heat: 2 0,4 20/7 1 Niklas Svanberg 97 Stenungsunds FI 29.52 1 2 Anton Wretström 97 SK Graal 31.22 3 3 Edin Alsic 96 Ullevi FK 33.82 8 Jakob Kåreklint 96 Varbergs GIF ej start -
P12 Kula 3.0 kg 20/7 1 Roman Schönwälder 96 VfL Spremberg TYS 8,67 2 Amund Höie Sjursen 96 Gneist IL NOR 8,21 3 Jonathan Ekvall 96 Tranås AIF 7,95 4 Jakob Kåreklint 96 Varbergs GIF 7,57 5 Arvid Petersson 96 Hässleholms AIS 7,40 6 Alexander Ljungberg 96 IF Hagen 7,15 7 Sebastian Gyllensten 96 IFK Växjö 6,94
P11 60m Försök heat: 1 -0,3 20/7 1 Tom Schulz 97 TSV Senftenberg T 9.11 q 2 Eric Andreasson 97 IF Kville 9.13 q 3 Henning André 97 Nyköpings BIS 9.15 4 Felix Antonson 97 Malmö AI 9.36 5 Carl Wiberg 97 IFK Växjö 9.63 6 Daniel Påsse 97 IK Zenith 10.67
Försök heat: 2 3,0 20/7 1 Bjarne Tietz 97 TSV Senftenberg T 8.98w q 2 Melker Kroon 97 Malmö AI 9.09w q 3 Anton Wretström 97 SK Graal 9.27w 4 Jesper Ullbring 97 Ljungby FIK 9.28w 5 Viktor Johansson 97 Ullevi FK 9.38w 6 Vilhelm Carlsson 97 IK Ymer 9.50w
Försök heat: 3 2,7 20/7 1 Florian Drocholl 97 VfL Spremberg TYS 8.35w q 2 Erik Hancke 97 IFK Växjö 8.77w q 3 Lasse Schalla 97 Wellingdorfer TV 9.08w q 4 Marcus Nyberg 97 IK Finish 9.13w q 5 Johannes Ferm 97 Malmö AI 9.16w 6 Malte Müller 97 Wellingdorfer TV 9.77w
Final 3,4 20/7 1 Florian Drocholl 97 VfL Spremberg TYS 8.43w 2 Erik Hancke 97 IFK Växjö 8.79w 3 Melker Kroon 97 Malmö AI 9.04w 4 Bjarne Tietz 97 TSV Senftenberg T 9.04w 5 Tom Schulz 97 TSV Senftenberg T 9.05w 6 Lasse Schalla 97 Wellingdorfer TV 9.18w 7 Eric Andreasson 97 IF Kville 9.19w 8 Marcus Nyberg 97 IK Finish 9.55w
P11 Höjd 20/7 1 Niklas Svanberg 97 Stenungsunds FI 148 2 Lasse Schalla 97 Wellingdorfer TV 133= Erec Bruckert 97 VfL Spremberg TYS 133= 4 Felix Antonson 97 Malmö AI 133 5 Moritz Berner 97 TSV Senftenberg T 128= Malte Müller 97 Wellingdorfer TV 128= Marcus Nyberg 97 IK Finish 128= Jesper Peterson 97 IFK Halmstad 128= 9 Viktor Johansson 97 Ullevi FK 128 10 Melker Kroon 97 Malmö AI 123= Johannes Karlsson 98 Ljungby FIK 123= Jesper Ullbring 97 Ljungby FIK 123= 13 Henning André 97 Nyköpings BIS 123 14 Eric Andreasson 97 IF Kville 118
P11 Kula 2.0 kg 20/7 1 Kim Nilsson 97 Båstads GoIF 11,06 2 Simon Henriksson 97 Eslövs AI 10,38 3 Erec Bruckert 97 VfL Spremberg TYS 9,68 4 Jakob Gardenkrans 97 Heleneholms IF 9,48 5 Lasse Schalla 97 Wellingdorfer TV 9,30 6 Niklas Svanberg 97 Stenungsunds FI 8,95 7 Anton Strandahl 97 IFK Halmstad 8,69 8 Viktor Johansson 97 Ullevi FK 8,50 9 Jesper Peterson 97 IFK Halmstad 7,73 10 Felix Antonson 97 Malmö AI 7,24 11 Oscar Magnusson 97 IFK Halmstad 7,23 12 Johannes Ferm 97 Malmö AI 7,19 13 Malte Müller 97 Wellingdorfer TV 7,09 14 Phillip Müller 97 TSG Lübbenau 63 7,04
P11 5 x 60m Final 20/7 1 TSV Senftenberg TSV Senftenberg T 44.12 2 IFK Halmstad IFK Halmstad 49.80 F.Wetterqvist-98 F.Johnsson-98 P.Bergendahl-97 S.Hammarsten-98 J.Öberg-98
P10 60m Försök heat: 1 0,9 20/7 1 Joshua Böhrenz 98 VfL Spremberg TYS 8.94 q 2 Villiam Olsson 98 Ljungby FIK 9.08 q 3 Jonatan Åsman 98 Heleneholms IF 9.43 q 4 Axel Svenningsson 98 Ulricehamns IF 9.85 q 09.841 5 Simon Hammarström 98 Wärnamo SK 10.07 6 Kristoffer Grönros 98 Vittsjö GIK 10.14 7 Sebastian Hammarsten 98 IFK Halmstad 10.41
Försök heat: 2 1,2 20/7 1 Max Hrelja 98 Linköpings GIF 9.05 q 2 Jonas Öberg 98 IFK Halmstad 9.50 q 3 Johannes Karlsson 98 Ljungby FIK 9.60 q 4 Hampus Roos 98 Ljungby FIK 9.67 q 5 Fredrik Wetterqvist 98 IFK Halmstad 9.85 09.843 6 Adrian Hätting 98 IFK Halmstad 9.93 7 Ludvig Svenningsson 98 Ulricehamns IF 10.07
Final 1,2 20/7 1 Joshua Böhrenz 98 VfL Spremberg TYS 8.98 2 Max Hrelja 98 Linköpings GIF 9.08 3 Villiam Olsson 98 Ljungby FIK 9.12 4 Jonatan Åsman 98 Heleneholms IF 9.40 5 Jonas Öberg 98 IFK Halmstad 9.56 6 Hampus Roos 98 Ljungby FIK 9.70 7 Johannes Karlsson 98 Ljungby FIK 9.74 8 Axel Svenningsson 98 Ulricehamns IF 9.99
P10 400m Final 20/7 1 Erik Hubatsch 98 TSV Senftenberg T 70.74 2 Villiam Olsson 98 Ljungby FIK 73.44 3 Nils Hanusch 98 TSV Senftenberg T 73.78 4 Ludvig Svenningsson 98 Ulricehamns IF 73.98 5 Max Hrelja 98 Linköpings GIF 74.62 6 Tony Sambarth 98 TSG Lübbenau 63 75.22 7 Axel Svenningsson 98 Ulricehamns IF 75.59 8 Jonas Öberg 98 IFK Halmstad 77.10 9 Johannes Karlsson 98 Ljungby FIK 77.40 10 Simon Hammarström 98 Wärnamo SK 79.81 11 Sebastian Hammarsten 98 IFK Halmstad 81.76 12 Benjamin Klein 98 TSG Lübbenau 63 82.51 13 Måns Rickardsson 98 IFK Halmstad 84.13 14 Adrian Hätting 98 IFK Halmstad 85.20 15 Felix Johnsson 98 IFK Halmstad 86.16
P10 Längd zon 20/7 1 Max Hrelja 98 Linköpings GIF 4,12 0,0 2 Villiam Olsson 98 Ljungby FIK 4,06 -0,2 3 Jonatan Åsman 98 Heleneholms IF 3,88 0,3 4 Joshua Böhrenz 98 VfL Spremberg TYS 3,83 0,4 5 Johannes Karlsson 98 Ljungby FIK 3,81 0,5 6 Jonas Öberg 98 IFK Halmstad 3,72 -0,3 7 Tobias Larsson 98 Falkenbergs IK 3,71 1,0 8 Ludvig Svenningsson 98 Ulricehamns IF 3,69 0,0 9 Hampus Roos 98 Ljungby FIK 3,63 0,5 10 Benjamin Klein 98 TSG Lübbenau 63 3,61 -0,5 11 Fredrik Wetterqvist 98 IFK Halmstad 3,52 0,2 12 Axel Svenningsson 98 Ulricehamns IF 3,42 -0,1 13 Kristoffer Grönros 98 Vittsjö GIK 3,41 1,2 14 Simon Hammarström 98 Wärnamo SK 3,35 1,0 15 Tony Sambarth 98 TSG Lübbenau 63 3,28 0,7 16 Sebastian Hammarsten 98 IFK Halmstad 3,16 -1,4 17 Felix Johnsson 98 IFK Halmstad 2,87 0,2
P10 Kula 2.0 kg 20/7 1 Hampus Roos 98 Ljungby FIK 10,15 2 Sebastian Hammarsten 98 IFK Halmstad 7,43 3 Villiam Olsson 98 Ljungby FIK 6,85 4 Kristoffer Grönros 98 Vittsjö GIK 6,74 5 Max Hrelja 98 Linköpings GIF 6,64= Johannes Karlsson 98 Ljungby FIK 6,64= 7 Felix Johnsson 98 IFK Halmstad 5,82 8 Tony Sambarth 98 TSG Lübbenau 63 5,77 5,65 9 Tobias Larsson 98 Falkenbergs IK 5,77 5,62 10 Simon Hammarström 98 Wärnamo SK 5,70 11 Benjamin Klein 98 TSG Lübbenau 63 4,60
P9 60m Försök heat: 1 3,1 20/7 1 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalens AIK 9.63w q 2 Elias Carlsson 99 IK Ymer 10.10w q 3 Rasmus Jacobsson 99 Svenljunga IK 10.19w q 4 Edvin Wernebäck 99 IFK Halmstad 10.99w 5 Joel Nilsson 0 Falkenbergs IK 11.04w
Försök heat: 2 2,7 20/7 1 Gustav Liljeblad 99 Varbergs GIF 9.29w q 2 Erik Larsson 99 IFK Lund 10.33w q 3 Lukas Selin 99 Ulricehamns FK 10.43w q 4 Filip Trofast 99 Wärnamo SK 10.68w q 5 Mattias Kober 99 IFK Lund 10.84w q 6 Viktor Wikland 99 IFK Halmstad 11.00w
Final 1,7 20/7 1 Gustav Liljeblad 99 Varbergs GIF 9.38 2 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalens AIK 9.54 3 Elias Carlsson 99 IK Ymer 10.06 4 Erik Larsson 99 IFK Lund 10.33 5 Rasmus Jacobsson 99 Svenljunga IK 10.34 6 Filip Trofast 99 Wärnamo SK 10.56 7 Lukas Selin 99 Ulricehamns FK 10.58 8 Mattias Kober 99 IFK Lund 10.87
P9 400m Final 20/7 1 Gustav Liljeblad 99 Varbergs GIF 78.87 2 Filip Trofast 99 Wärnamo SK 85.53 3 Lukas Selin 99 Ulricehamns FK 85.61 4 Erik Larsson 99 IFK Lund 86.58 5 Elias Carlsson 99 IK Ymer 89.10 6 Rasmus Jacobsson 99 Svenljunga IK 92.41 7 Joel Nilsson 0 Falkenbergs IK 93.17 8 Martin Carlsson 0 IK Ymer 95.04 9 Mattias Kober 99 IFK Lund 98.16 10 Viktor Wikland 99 IFK Halmstad 100.40
P9 Längd 20/7 1 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalens AIK 3,78 -0,2 2 Gustav Liljeblad 99 Varbergs GIF 3,74 0,7 3 Aron Enliden 99 IK Hakarpspojkarn 3,40 0,0 4 Rasmus Jacobsson 99 Svenljunga IK 3,33 -1,7 5 Filip Trofast 99 Wärnamo SK 3,26 -0,5 6 Erik Larsson 99 IFK Lund 3,22 -1,8 7 Elias Carlsson 99 IK Ymer 3,15 -0,2 8 Viktor Wikland 99 IFK Halmstad 3,04 -0,7 9 Mattias Kober 99 IFK Lund 2,88 -1,5 10 Lukas Selin 99 Ulricehamns FK 2,82 -1,4 2,82 11 Martin Carlsson 0 IK Ymer 2,82 -0,1 2,68 12 Sebastian Larsson 0 Falkenbergs IK 2,72 -1,8 13 Joel Nilsson 0 Falkenbergs IK 2,68w -3,7
P9 Kula 20/7 1 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalens AIK 7,22 2 Viktor Wikland 99 IFK Halmstad 6,69 3 Edvin Wernebäck 99 IFK Halmstad 5,68 4 Erik Larsson 99 IFK Lund 5,41 5 Joel Nilsson 0 Falkenbergs IK 3,85
K 400m Finalheat heat: 1 20/7 1 Hanna Nilsson 88 Ullevi FK 57.59 1 2 Lisa Reutercrona 87 Malmö AI 60.73 2 3 Maria Lindelöf 84 IF Göta 62.05 5 Emelie Svensson 89 Ullevi FK bröt -
Finalheat heat: 2 20/7 1 Caroline Janson 88 Göteborgs Kv IK 61.74 3 2 Sandra Carlsson 88 IK Ymer 61.99 4 3 Mikaela Åkerman 87 Huddinge AIS 62.77 6
K Längd 20/7 1 Sandra Bergman 86 Råby-Rekarne FIF 5,67 0,5 5,63 2 Emelie Nilsson 88 Falkenbergs IK 5,67 1,5 5,52 3 Sofie Sandberg 85 KFUM Örebro 5,63 1,4 4 Sofia Rahdevi 87 Mölndals AIK 5,50w 3,2 5 Ellinore Hallin 87 IFK Växjö 5,41 0,5 6 Louise Nyberg 92 IK Finish 4,96 2,1 7 Marika Lundin 90 Råby-Rekarne FIF 4,85 1,3 8 Erika Håkansson 93 IK Finish 4,82 2,0 9 Anna-Karin Sörling 89 Råby-Rekarne FIF 4,45 0,7
F19 200m Försök heat: 1 1,1 20/7 1 Anne N Effersö 90 Århus 1900 DEN 25.86 q 2 Silke Johansen 89 Sparta Atletik DE 26.82 q 3 Anna-Karin Sörling 89 Råby-Rekarne FIF 27.27 q 4 Sara Lidén 90 IK Ymer 27.39 5 Moa Fritzon 90 IFK Halmstad 28.64
Försök heat: 2 0,9 20/7 1 Matilda Hultgren 89 IK Ymer 24.68 q 2 Malin Johansson 90 IK Sisu 26.44 q 3 Linda Luts 89 Ullevi FK 26.67 q 4 Marika Lundin 90 Råby-Rekarne FIF 28.86 5 Antje Scheppan 90 TSG Lübbenau 63 31.31
Final 1,8 20/7 1 Matilda Hultgren 89 IK Ymer 24.79 2 Malin Johansson 90 IK Sisu 26.69 3 Linda Luts 89 Ullevi FK 27.10 4 Anna-Karin Sörling 89 Råby-Rekarne FIF 28.13 Anne N Effersö 90 Århus 1900 DEN ej start Silke Johansen 89 Sparta Atletik DE ej start
F19 Häck 100m 84 cm Final 2,2 20/7 1 Linnea Rodås 90 Ullevi FK 16.24w 2 Antje Scheppan 90 TSG Lübbenau 63 22.28w
F19 Höjd 20/7 1 Klara Karlsson 90 Ängelholms IF 161 2 Camilla Löf 90 IK Orient 161 3 Emilia Bengtsson 92 IFK Helsingborg 161
F17 200m Försök heat: 1 0,5 20/7 1 Rebecca Mayo 91 IK Hakarpspojkarn 26.09 q 2 Julia Wiberg 92 UF Contact 26.40 q 3 Emma Waldo 91 Villstads GoIF 26.42 q 4 Sara Brahmer Svendsen 91 Sparta Atletik DE 26.92 q 5 Jennifer Nilsson 92 IK Hakarpspojkarn 29.49
Försök heat: 2 0,7 20/7 1 Ida Carlsson 91 Oskarhamns SK 25.44 q 2 Marie Hagström 92 IK Ymer 25.82 q 3 Gabriella Levi 91 IFK Helsingborg 26.98 q 4 Josefin Sahlström 92 Malmö AI 27.07 5 Hannah Andersson 91 IFK Växjö 27.52 Malin Andersson 91 IK Hakarpspojkarn ej start
Försök heat: 3 2,6 20/7 1 Marine Jonsson 91 IF Göta 25.77w q 2 Lisa Linell 91 Ljungby FIK 26.11w q 3 Anna Jacobsson 92 IFK Lidingö 26.66w q 4 Rebecca Arnesson 92 Skruvs IF 27.45w 5 Alinne Andersson 91 Mölndals AIK 28.42w
Försök heat: 4 4,3 20/7 1 Frida Petersson 92 IFK Lund 26.17w q 2 Emma Hermansson 93 Villstads GoIF 26.19w q 3 Erika Karlsson 91 Råby-Rekarne FIF 27.22w 4 Nathalie Kold Hansen 91 Århus 1900 DEN 27.74w Lisa Skagersten 92 Varbergs GIF ej startw
Finalheat heat: 1 1,5 20/7 1 Marine Jonsson 91 IF Göta 25.28 2 Ida Carlsson 91 Oskarhamns SK 25.50 3 Marie Hagström 92 IK Ymer 26.12 4 Lisa Linell 91 Ljungby FIK 26.27 5 Frida Petersson 92 IFK Lund 26.30 Rebecca Mayo 91 IK Hakarpspojkarn ej start
Finalheat heat: 2 0,8 20/7 1 Emma Waldo 91 Villstads GoIF 26.50 2 Sara Brahmer Svendsen 91 Sparta Atletik DE 26.71 3 Anna Jacobsson 92 IFK Lidingö 26.82 4 Gabriella Levi 91 IFK Helsingborg 27.35 Julia Wiberg 92 UF Contact ej start Emma Hermansson 93 Villstads GoIF ej start
F17 800m Finalheat heat: 1 20/7 1 Caroline Högardh 92 IFK Halmstad 2:19.04 1 2 Ida Fillingsnes Norge NOR 2:19.71 - F19 1:a 3 Frida Simfors 91 IK Hakarpspojkarn 2:22.08 2 4 Johanna Berntsson Stenungsunds FI 2:23.22 3 5 Emelie Lundin 90 Vittsjö GIK 2:23.61 - F19 2:a 6 Linnéa Harrysson 92 IF Rigor 2:25.84 4 7 Sandra Carlsson 92 IK Ymer 2:26.34 5 8 Frida Lilja 92 Sävedalens AIK 2:31.58 6
Finalheat heat: 2 20/7 1 Hannah Nilsson 91 Malmö AI 2:32.34 7 2 Rebecka Sundin 91 IFK Helsingborg 2:33.39 8 3 Rebecca Arnesson 92 Skruvs IF 2:34.02 9 4 Josefine Norstedt 93 IFK Helsingborg 2:34.30 10 5 Anna Magnusson 91 IFK Växjö 2:46.18 11 Viktoria Norstedt 91 IFK Helsingborg bröt -
F17 Häck 100m 76 cm Försök heat: 1 4,9 20/7 1 Isabell Englund 91 Malmö AI 14.77w q 2 Viktoria Carlsson 91 IF Göta 14.88w q 3 Elin Falegård 91 IFK Växjö 15.02w q 4 Tove Karlsson 91 FI Kalmarsund 15.10w q 5 Ingrid Aronsson 92 IK Ymer 15.99w q Louise Nyberg 92 IK Finish brötw
Försök heat: 2 20/7 1 Maja Rogemyr 91 IF Göta 14.35 q 2 Diana Nilsson 91 Varbergs GIF 15.39 q 3 Caroline Grönberg 91 IK Ymer 15.61 q 4 Juliet Summers 92 USA USA 16.51 Sara Eriksson 92 Dals Södra FFI bröt
Final 2,0 20/7 1 Isabell Englund 91 Malmö AI 14.59 2 Viktoria Carlsson 91 IF Göta 14.74 3 Tove Karlsson 91 FI Kalmarsund 14.82 4 Elin Falegård 91 IFK Växjö 15.09 5 Ingrid Aronsson 92 IK Ymer 15.75 6 Diana Nilsson 91 Varbergs GIF 16.50 Maja Rogemyr 91 IF Göta bröt Caroline Grönberg 91 IK Ymer bröt
F17 Stav 20/7 1 Sara Eriksson 91 Ullevi FK 385 2 Nathalie Busk 91 Malmö AI 380 3 Anna Nilsson 91 Malmö AI 370 4 Sophie Jensen 92 Malmö AI 350 5 Lisa Lantz 92 IFK Växjö 345 6 Caroline Grönberg 91 IK Ymer 308 7 Lisa Torell 91 Mölndals AIK 298 8 Anna Jacobsson 92 IFK Lidingö 286 9 Madeleine Rodås 92 Ullevi FK 274 - Lisa Wälitalo 82 KA 2 IF 350 ut Anna Borg 89 Göteborgs Kv IK 308 ut
F17 Tresteg 20/7 1 Sabina Hedhag 92 Ullevi FK 10,78 -1,1 2 Lisa Lantz 92 IFK Växjö 9,99 -0,5 3 Diana Nilsson 91 Varbergs GIF 9,51 0,2
F17 Kula 3.0 kg 20/7 1 Erica Lundbladh 91 KA 2 IF 12,30 2 Julia Wiberg 92 UF Contact 12,27 3 Lisa Linell 91 Ljungby FIK 11,73 4 Ellinor Tuvhag 91 IFK Växjö 10,68 5 Emma Bengtsson 92 Ängelholms IF 10,00 6 Sandra Sandin 92 Herrljunga SK 8,02 7 Julia Greve 92 TSG Concordia 6,75
F15 300m Finalheat heat: 1 20/7 1 Frida Åhsberg 93 Villstads GoIF 41.72 1 2 Nicole Uddén 93 IK Sisu 42.61 2 3 Ellen Wikström 93 IK Hakarpspojkarn 43.13 3 4 Olivia Danell 93 IK Hakarpspojkarn 43.54 4 5 Lowisa Hanning 93 Sundsvalls FI 44.24 5
Finalheat heat: 2 20/7 1 Matilda Olausson 93 IK Ymer 44.57 6 2 Johanna Bák 93 IK Ymer 45.46 7 3 Magdalena Ask 93 Mölndals AIK 46.45 8 4 Josephine Edman 93 IK Ymer 47.28 9
F15 Häck 80m 76 cm Försök heat: 1 1,1 20/7 1 Lowisa Hanning 93 Sundsvalls FI 12.31 q 2 Natalie Westman 93 Varbergs GIF 12.93 q 3 Anna Mårtensson 93 Mölndals AIK 14.28 q 4 Bonnie Müller 93 TSG Lübbenau 63 14.48 q
Försök heat: 2 1,2 20/7 1 Stina Troest 94 Amager AC DAN 12.13 q 2 Elina Rapp 93 IK Sisu 13.05 q 3 Maria-Liisa Bruckert 93 VfL Spremberg TYS 13.51 q 4 Maja Vastersson 93 Varbergs GIF 13.98 q 5 Magdalena Ask 93 Mölndals AIK 14.53
Final 2,2 20/7 1 Stina Troest 94 Amager AC DAN 11.95w 2 Lowisa Hanning 93 Sundsvalls FI 12.34w 3 Elina Rapp 93 IK Sisu 12.73w 4 Maria-Liisa Bruckert 93 VfL Spremberg TYS 13.03w 5 Natalie Westman 93 Varbergs GIF 13.16w 6 Bonnie Müller 93 TSG Lübbenau 63 14.39w Maja Vastersson 93 Varbergs GIF brötw Anna Mårtensson 93 Mölndals AIK ej startw
F15 Stav 20/7 1 Michaela Meijer 93 Örgryte IS 390 2 Erica Lantz 94 IFK Växjö 318 3 Josefine Jonsson 94 IK Hinden 244
F15 Tresteg 20/7 1 Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK 11,51 -0,3 2 Lynn Johnson 94 Ullevi FK 11,48 -0,2 3 Elina Rapp 93 IK Sisu 11,26 0,3 4 Julia Eriksson 94 Ullevi FK 10,58 -0,2 5 Elin Jönsson 93 Varbergs GIF 10,31 -1,7 6 Elin Larsson 94 Falkenbergs IK 10,00 -1,2 7 Emelie Nyberg 94 IK Finish 9,85 -2,1 8 Linnea Ivarsson 94 Lerum Friidrott 9,60 1,3 9 Bonnie Müller 93 TSG Lübbenau 63 9,33 1,4 10 Rebecca Ekvall 94 Tranås AIF 9,29 -0,1 11 Malin Fors 93 Lekeryd-Svarttorp 9,05 1,0 12 Andrea Nilsson 94 Varbergs GIF 8,83 -1,0 13 Simone Schirra 94 TSV Senftenberg T 8,69 -0,5 14 Anna Mårtensson 93 Mölndals AIK 8,40 -0,2
F15 Diskus 0.6 kg 20/7 1 Malin Andersson 93 Heleneholms IF 40,51 2 Maria Söderqvist 93 Heleneholms IF 38,89 3 Rebecca Johansson 93 Mariestads AIF 38,59 4 Nicole Kvist 93 IFK Helsingborg 38,33 5 Julia Hartstock 94 VfL Spremberg TYS 35,10 6 Rebecca Ekvall 94 Tranås AIF 32,05 7 Erica Glimsholt 94 IFK Arbogas FK 30,16 8 Moa Berglund 94 IFK Växjö 27,28 9 Sofia Sandin 94 Herrljunga SK 19,96 10 Malin Fors 93 Lekeryd-Svarttorp 16,36 - Nina Flensborg 94 Sparta Atletik DE X Maria-Liisa Bruckert 93 VfL Spremberg TYS X
F14 300m Finalheat heat: 1 20/7 1 Hanna Kober 94 IFK Lund 40.37 1 2 Stina Troest 94 Amager AC DAN 40.65 2 3 Elsa Skagersten 94 Varbergs GIF 43.60 3 4 Simone Schirra 94 TSV Senftenberg T 46.33 7
Finalheat heat: 2 20/7 1 Erica Lantz 94 IFK Växjö 44.42 4 2 Malin Ramnewall 94 Falkenbergs IK 45.79 5 3 Stina Jönsson 94 IK Hakarpspojkarn 46.20 6
F14 Häck 80m Försök heat: 1 2,5 20/7 1 Lynn Johnson 94 Ullevi FK 12.96w q 2 Stina Jönsson 94 IK Hakarpspojkarn 13.40w q 3 Moa Berglund 94 IFK Växjö 14.41w q 4 Amanda Hansson 94 Varbergs GIF 14.83w 5 Ellen Steneryd 94 Falkenbergs IK 15.40w 6 Sofia Eskilstorp 94 Mölndals AIK 15.43w
Försök heat: 2 0,6 20/7 1 Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK 13.09 q 2 Julia Eriksson 94 Ullevi FK 13.29 q 3 Emelie Nyberg 94 IK Finish 13.34 q 4 Elin Larsson 94 Falkenbergs IK 14.05 q 5 Malin Ramnewall 94 Falkenbergs IK 14.47 q 6 Nina Flensborg 94 Sparta Atletik DE 14.63
Final 3,3 20/7 1 Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK 12.56w 2 Stina Jönsson 94 IK Hakarpspojkarn 12.65w 3 Lynn Johnson 94 Ullevi FK 13.27w 4 Emelie Nyberg 94 IK Finish 13.42w 5 Malin Ramnewall 94 Falkenbergs IK 13.42w 6 Julia Eriksson 94 Ullevi FK 13.64w 7 Elin Larsson 94 Falkenbergs IK 13.70w Moa Berglund 94 IFK Växjö ej startw
F14 Höjd 20/7 1 Stina Petersson 94 Ljungby FIK 148 2 Linn Ögren 94 Varbergs GIF 148 3 Sofia Eskilstorp 94 Mölndals AIK 143 4 Sara Jonasson 94 Laholms IF 143 5 Linnea Rudolfsson 94 Wärnamo SK 138 6 Elin Larsson 94 Falkenbergs IK 138 7 Rebecca Ekvall 94 Tranås AIF 128= Nellie Becke 95 IK Finish 128= Ellen Steneryd 94 Falkenbergs IK 128=
F13 200m Finalheat heat: 1 1,6 20/7 1 Wilma Kroon 95 Malmö AI 27.67 2 2 Sofia Wiberg 95 IFK Växjö 27.97 3 3 Nellie Mårtensson 95 Hässleholms AIS 28.09 4 4 Nathalie Fast Ekström 95 Mölndals AIK 28.10 5 5 Charlotte Bischoff 95 TSV Senftenberg T 28.35 7
Finalheat heat: 2 1,3 20/7 1 Fanny Hagberg 95 IFK Växjö 27.66 1 2 Leni Berner 95 TSV Senftenberg T 28.72 8 3 Johanna Strandberg 95 IFK Halmstad 28.82 9 4 Malin Samuelsson 95 IFK Växjö 29.90 11 5 Angelique Ullberg 95 IK Ymer 30.96 14
Finalheat heat: 3 1,8 20/7 1 Elin Andersson 95 IFK Växjö 28.13 6 2 Sofia Andersson 95 Vittsjö GIK 29.12 10 3 Petra Svanberg 95 Stenungsunds FI 30.57 12 4 Diana During 95 TSV Senftenberg T 30.65 13 Emma Hancke 95 IFK Växjö ej start -
F13 Häck 60m 76 cm Försök heat: 1 0,4 20/7 1 Fanny Roos 95 Ljungby FIK 10.58 q 2 Fanny Hagberg 95 IFK Växjö 10.75 q 3 Alexia Holse 95 GoIF Tjalve 10.92 4 Leni Berner 95 TSV Senftenberg T 10.97 5 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo SK 11.43 6 Anna Larsson 97 IFK Lund 11.95 7 Alice Rydberg 95 IFK Halmstad 12.02
Försök heat: 2 2,2 20/7 1 Molly Bergvall 95 IFK Växjö 10.42w q 2 Elin Fröjd 95 Tanums IF 10.45w q 3 Elin Karlsson 95 IFK Växjö 11.15w 4 Emilia Hammarström 96 Wärnamo SK 11.67w 5 Caroline Neumann 95 TSV Senftenberg T 12.23w 6 Fanny Nilsson 96 Falkenbergs IK 12.39w 7 Teddi Fredman 96 IFK Halmstad 13.06w
Försök heat: 3 -0,1 20/7 1 Julia Eriksson 96 Ljungby FIK 10.23 q 2 Nathalie Fast Ekström 95 Mölndals AIK 10.48 q 3 Johanna Strandberg 95 IFK Halmstad 10.53 q 4 Josefin Enoksson 95 Klippans FK 10.83 q 5 Elin Andersson 95 IFK Växjö 11.07 6 Elina Ramnewall 96 Falkenbergs IK 13.86
Final 3,0 20/7 1 Julia Eriksson 96 Ljungby FIK 10.05w 2 Nathalie Fast Ekström 95 Mölndals AIK 10.17w 3 Elin Fröjd 95 Tanums IF 10.22w 4 Fanny Roos 95 Ljungby FIK 10.38w 5 Johanna Strandberg 95 IFK Halmstad 10.40w 6 Josefin Enoksson 95 Klippans FK 10.42w 7 Molly Bergvall 95 IFK Växjö 10.55w Fanny Hagberg 95 IFK Växjö ej startw
F13 Tresteg zon 20/7 1 Malin Samuelsson 95 IFK Växjö 10,65 0,8 2 Alexia Holse 95 GoIF Tjalve 10,46 0,0 3 Fanny Hagberg 95 IFK Växjö 10,27 -0,3 4 Ronja Olsson 95 Ullevi FK 10,11 -0,6 5 Wilma Kroon 95 Malmö AI 10,02 0,3 6 Josefin Enoksson 95 Klippans FK 9,95 0,4 7 Emma Westerlund 96 Ullevi FK 9,69 0,0 9,64 8 Emilia Hammarström 96 Wärnamo SK 9,69 -1,2 9,50 9 Charlotte Bischoff 95 TSV Senftenberg T 9,66 1,0 10 Sofia Wiberg 95 IFK Växjö 9,52 0,8 11 Sofie Ekery 95 Falkenbergs IK 9,40 -1,2 12 Emma Hancke 95 IFK Växjö 9,29 -0,2 13 Elin Karlsson 95 IFK Växjö 9,14 0,0 14 Fanny Nilsson 96 Falkenbergs IK 8,97 1,7 15 Nellie Becke 95 IK Finish 8,91 -0,6 16 Sara Rydh 95 Villstads GoIF 8,68 0,2 17 Emma Jacobsson 96 Svenljunga IK 8,27 0,0 18 Teddi Fredman 96 IFK Halmstad 8,21 -0,5 19 Agnes Haraldsson 95 Laholms IF 8,10 0,4
F13 Kula 2.0 kg 20/7 1 Fanny Roos 95 Ljungby FIK 15,01 2 Molly Bergvall 95 IFK Växjö 12,21 3 Maria Nilsson 95 Bokenäs IF 11,67 4 Marinda Petersson 95 Hässleholms AIS 11,36 5 Nellie Mårtensson 95 Hässleholms AIS 11,27 6 Linnea Sieker 95 Falkenbergs IK 11,01 7 Celine Uddén 95 IK Sisu 10,39 8 Mathilda Plate IK Orient 10,32 9 Petra Svanberg 95 Stenungsunds FI 10,21 10 Nellie Karlsson 95 IFK Växjö 10,07 11 Sofie Ekery 95 Falkenbergs IK 8,84 12 Lisa Söderström 95 IFK Halmstad 8,70 13 Evelina Gunnarsson 95 IFK Växjö 6,95 - Sarah Jängnemyr 95 Göteborgs Kv IK X
F13 Diskus 0.6 kg 20/7 1 Fanny Roos 95 Ljungby FIK 39,86 2 Sara Rosén Andersson 96 Ljungby FIK 30,27 3 Mathilda Plate IK Orient 30,13 4 Celine Uddén 95 IK Sisu 27,98 25,78 5 Petra Svanberg 95 Stenungsunds FI 27,98 25,51 6 Nellie Karlsson 95 IFK Växjö 23,44 7 Marinda Petersson 95 Hässleholms AIS 22,43 8 Maria Nilsson 95 Bokenäs IF 21,10 9 Denise Peterson 96 Ljungby FIK 19,85 10 Madelene Björlin Delmar 96 IFK Göteborg 17,07 11 Nellie Mårtensson 95 Hässleholms AIS 16,46 12 Evelina Gunnarsson 95 IFK Växjö 14,29 13 Swenja Freudenreich 95 TSV Senftenberg T 14,25 - Teddi Fredman 96 IFK Halmstad X Ronja Olsson 95 Ullevi FK X
F12 200m Finalheat heat: 1 2,7 20/7 1 Alexandra Everett 96 Malmö AI 28.30w 1 2 Madelene Björlin Delmar 96 IFK Göteborg 28.47w 2 3 Klara Volmerdal 96 Hovslätts IK 29.76w 4 4 Sofia Andersson 96 IFK Växjö 30.40w 8 5 Felicia Andersson 96 Göteborgs Kv IK 30.66w 11
Finalheat heat: 2 1,3 20/7 1 Carolina Holmstrand 96 Ljungby FIK 30.11 5 2 Emilia Hammarström 96 Wärnamo SK 30.33 7 3 Nanna Madsen 96 Sparta Atletik DE 31.56 14 4 Emma Jacobsson 96 Svenljunga IK 31.59 15 5 Johanna Högardh 96 IFK Halmstad 32.60 16 6 Emelie Worsoe-Petersen 96 Sparta Atletik DE 33.99 22
Finalheat heat: 3 2,1 20/7 1 Matilda Aronsson 96 Ljungby FIK 30.14w 6 2 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo SK 31.38w 12 3 Erica Bengtsson 96 Ängelholms IF 31.50w 13 4 Moa Siim 97 IFK Halmstad 32.66w 17 5 Mie Lorentzen 96 Sparta Atletik DE 33.29w 19 6 Elsa Vastersson 96 Varbergs GIF 33.72w 21
Finalheat heat: 4 0,6 20/7 1 Jennie Prüss 96 Ljungby FIK 29.13 3 2 Fanny Nilsson 96 Falkenbergs IK 30.50 9 3 Caroline Nielsen 96 Sparta Atletik DE 30.57 10 4 Teddi Fredman 96 IFK Halmstad 33.24 18 5 Johanna Eskilstorp 96 Mölndals AIK 33.31 20 Bianca Brahmer Svendsen 96 Sparta Atletik DE ej start -
F12 Kula 2.0 kg 20/7 1 Julia Eriksson 96 Ljungby FIK 10,32 2 Matilda Aronsson 96 Ljungby FIK 9,65 3 Sara Rosén Andersson 96 Ljungby FIK 9,07 4 Denise Peterson 96 Ljungby FIK 8,93 5 Erica Bengtsson 96 Ängelholms IF 8,82 6 Johanna Ingemarson 96 Varbergs GIF 8,75 7 Madelene Björlin Delmar 96 IFK Göteborg 8,11 8 Elina Ramnewall 96 Falkenbergs IK 7,96 9 Caroline Nielsen 96 Sparta Atletik DE 7,86 10 Nanna Madsen 96 Sparta Atletik DE 7,06 11 Elsa Vastersson 96 Varbergs GIF 7,00 12 Amelie Almén 96 Ljungby FIK 6,81 13 Emelie Worsoe-Petersen 96 Sparta Atletik DE 6,65 14 Freja Pettersson 96 Ullevi FK 6,28 15 Mie Lorentzen 96 Sparta Atletik DE 6,10 16 Fanny Nilsson 96 Falkenbergs IK 5,91
F11 60m Försök heat: 1 2,0 20/7 1 Thea Ljungberg Carlsson 97 Ljungby FIK 9.49 q 2 Anna Norman 97 Sundbybergs IK 9.52 q 3 Elvira Nilsson 97 Varbergs GIF 9.85 4 Louise Bergendahl 97 IFK Halmstad 9.89 5 Paula Huth 97 TSG Lübbenau 63 9.91 6 Amanda Sandin 97 Herrljunga SK 10.21
Försök heat: 2 0,9 20/7 1 Maria-José Valenzuela 97 Ullevi FK 9.19 q 2 Lovisa Östervall 97 IFK Tumba 9.43 q 3 Moa Siim 97 IFK Halmstad 9.44 q 4 Anne Thannhäuser 97 VfL Spremberg TYS 9.52 q 5 Mikaela Lundin Markaryds FK 9.88 6 Luca Runge 97 TSG Concordia 10.36
Försök heat: 3 2,9 20/7 1 Klara Ortha 97 TSG Lübbenau 63 8.83w q 2 Anna Herman 97 IFK Växjö 9.22w q 3 Suscha Lassen 97 TSG Concordia 9.56w q 4 Beatrice Lantz 97 IFK Växjö 9.68w q 5 Line Hallberger 97 Svenljunga IK 9.78w 6 Sandra Oghlikhani 97 IFK Halmstad 9.88w 7 Michelle Melander 97 Amager AC DAN 10.09w
Försök heat: 4 0,9 20/7 1 Jennie Ektjärn Scheffel 97 Ullevi FK 8.77 q 2 Louise Liljeblad 97 Varbergs GIF 9.06 q 3 Benedicte Heegaard 98 Sparta Atletik DE 9.39 q 4 Lina Samuelsson 97 IFK Växjö 9.43 q 5 Anna Larsson 97 IFK Lund 9.60 q 6 Felicia Brag 97 IFK Halmstad 9.70 q 7 Malene Müller 97 TSG Concordia 10.44
Finalheat heat: 1 1,1 20/7 1 Jennie Ektjärn Scheffel 97 Ullevi FK 8.77 2 Klara Ortha 97 TSG Lübbenau 63 9.01 3 Louise Liljeblad 97 Varbergs GIF 9.14 4 Maria-José Valenzuela 97 Ullevi FK 9.19 5 Lovisa Östervall 97 IFK Tumba 9.29 6 Anna Herman 97 IFK Växjö 9.33 7 Lina Samuelsson 97 IFK Växjö 9.62 Benedicte Heegaard 98 Sparta Atletik DE ej start
Finalheat heat: 2 2,2 20/7 1 Anne Thannhäuser 97 VfL Spremberg TYS 9.38w 2 Suscha Lassen 97 TSG Concordia 9.42w 3 Moa Siim 97 IFK Halmstad 9.45w 4 Anna Norman 97 Sundbybergs IK 9.70w 5 Beatrice Lantz 97 IFK Växjö 9.71w 6 Thea Ljungberg Carlsson 97 Ljungby FIK 9.73w 7 Anna Larsson 97 IFK Lund 9.82w 8 Felicia Brag 97 IFK Halmstad 9.90w
F11 Höjd 20/7 1 Lovisa Östervall 97 IFK Tumba 133 2 Klara Ortha 97 TSG Lübbenau 63 133 3 Maria-José Valenzuela 97 Ullevi FK 128 4 Anna Larsson 97 IFK Lund 128 5 Benedicte Heegaard 98 Sparta Atletik DE 128= Amanda Sandin 97 Herrljunga SK 128= 7 Beatrice Lantz 97 IFK Växjö 128 8 Jennie Ektjärn Scheffel 97 Ullevi FK 123 9 Luisa Tenner 97 TSV Senftenberg T 123 10 Suscha Lassen 97 TSG Concordia 118= Thea Ljungberg Carlsson 97 Ljungby FIK 118= 12 Lina Samuelsson 97 IFK Växjö 118 13 Luisa Mildner 97 VfL Spremberg TYS 118 14 Marcus Nyberg 97 IK Finish 113= Alma Kilpeläinen 99 Ljungby FIK 113= Malene Müller 97 TSG Concordia 113= 17 Louise Walter 97 IFK Halmstad 113= Paula Huth 97 TSG Lübbenau 63 113= 19 Michelle Melander 97 Amager AC DAN 108 20 Mikaela Lundin Markaryds FK 103 21 Sandra Oghlikhani 97 IFK Halmstad 96= Luca Runge 97 TSG Concordia 96= - Frida Deltin 98 Wärnamo SK X
F11 5 x 60m Final 20/7 1 TSV Senftenberg TSV Senftenberg T 45.20 2 IFK Växjö 1 IFK Växjö 45.25 A.Hermann-97 L.Aronsson-98 B.Lantz-97 L.Samuelsson-97 T.Ljungberg-97 3 TSG Concordia Schönkirche TSG Concordia 47.97 4 IFK Halmstad IFK Halmstad 49.09 M.Gustafsson-98 F.Brag-97 L.Bergendahl-97 L.Wallter-97 M.Siim-97
F10 60m Försök heat: 1 1,0 20/7 1 Amelia Appelberg 98 Habo FIF-04 9.21 q 2 Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba 9.30 q 3 Judith Wagersten 98 Falkenbergs IK 9.66 q 4 Sara Sjögren 98 Stenungsunds FI 9.70 5 Laura Arndt 98 TSG Concordia 9.86 6 Hannah Malmqvist 98 Wärnamo SK 10.21 7 Sanna Persson 98 Ljungby FIK 10.87
Försök heat: 2 2,0 20/7 1 Linnea Aronsson 98 Ljungby FIK 9.40 q 2 Olivia Cederfelt 98 Vittsjö GIK 9.51 q 3 Emma Jonasson 98 Wärnamo SK 9.54 q 4 Ida Bengtsson 98 Falkenbergs IK 9.68 5 Moa Gustafsson 98 IFK Halmstad 10.31 6 Jonna Nilsson 98 Falkenbergs IK 10.38 7 Linn Mauritzon 98 Ljungby FIK 11.56
Försök heat: 3 1,5 20/7 1 Matilda Blomstrand 98 Wärnamo SK 9.47 q 2 Jessica Dittrich 98 TSV Senftenberg T 9.64 q 3 Sandra Bergman 98 Falkenbergs IK 10.02 4 Moa Carlsson 98 Sävedalens AIK 10.15 5 Ellionor Sperling 98 Ängelholms IF 10.19 6 Rica Schleinitz 98 TSG Lübbenau 63 10.22 7 Mira Lindvall 98 Ljungby FIK 11.14
Final 2,4 20/7 1 Amelia Appelberg 98 Habo FIF-04 9.06w 2 Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba 9.17w 3 Olivia Cederfelt 98 Vittsjö GIK 9.42w 4 Matilda Blomstrand 98 Wärnamo SK 9.44w 5 Judith Wagersten 98 Falkenbergs IK 9.54w 6 Linnea Aronsson 98 Ljungby FIK 9.58w 7 Emma Jonasson 98 Wärnamo SK 9.64w 8 Jessica Dittrich 98 TSV Senftenberg T 9.68w
F10 400m Final 20/7 1 Amelia Appelberg 98 Habo FIF-04 72.05 2 Moa Carlsson 98 Sävedalens AIK 72.20 3 Laura Arndt 98 TSG Concordia 77.80 4 Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba 78.47 5 Hannah Malmqvist 98 Wärnamo SK 79.10 6 Ida Bengtsson 98 Falkenbergs IK 80.60 7 Judith Wagersten 98 Falkenbergs IK 81.22 8 Matilda Blomstrand 98 Wärnamo SK 83.05 9 Jessica Dittrich 98 TSV Senftenberg T 86.27 10 Jonna Nilsson 98 Falkenbergs IK 86.50 11 Sanna Persson 98 Ljungby FIK 87.25 12 Frida Deltin 98 Wärnamo SK 89.30
F10 Längd zon 20/7 1 Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba 4,09 0,2 2 Sara Sjögren 98 Stenungsunds FI 4,06 0,0 3 Amelia Appelberg 98 Habo FIF-04 3,97 0,3 4 Sol Grip Rösth 98 Båstads GoIF 3,92 0,5 5 Linnea Aronsson 98 Ljungby FIK 3,72 -0,3 3,69 6 Olivia Cederfelt 98 Vittsjö GIK 3,72 0,2 3,61 7 Matilda Blomstrand 98 Wärnamo SK 3,57 0,4 8 Laura Arndt 98 TSG Concordia 3,56 0,2 9 Ida Bengtsson 98 Falkenbergs IK 3,54 0,3 10 Ellionor Sperling 98 Ängelholms IF 3,53 0,0 3,32 11 Judith Wagersten 98 Falkenbergs IK 3,53 0,5 12 Felicia Buiten 98 IF Kville 3,51 0,0 13 Maria Andersson Lind 98 Ängelholms IF 3,37 0,0 14 Emma Jonasson 98 Wärnamo SK 3,35 0,0 15 Moa Carlsson 98 Sävedalens AIK 3,32 0,0 3,32 16 Jonna Nilsson 98 Falkenbergs IK 3,31 0,0 3,30 17 Frida Deltin 98 Wärnamo SK 3,31 0,0 18 Hannah Malmqvist 98 Wärnamo SK 3,30 1,0 19 Moa Gustafsson 98 IFK Halmstad 3,14 0,7 20 Sandra Bergman 98 Falkenbergs IK 3,14 0,5 2,87 21 Rica Schleinitz 98 TSG Lübbenau 63 3,10 0,5 22 Linn Mauritzon 98 Ljungby FIK 2,77 0,4 23 Fanny Persson 98 Ljungby FIK 2,55 0,0 24 Mira Lindvall 98 Ljungby FIK 2,36 0,0 2,36 25 Sanna Persson 98 Ljungby FIK 2,36 0,3 2,30
F10 Kula 2.0 kg 20/7 1 Linnea Aronsson 98 Ljungby FIK 7,83 2 Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba 7,70 3 Sara Sjögren 98 Stenungsunds FI 6,33 4 Laura Arndt 98 TSG Concordia 5,87 5 Ellionor Sperling 98 Ängelholms IF 5,66 6 Emma Jonasson 98 Wärnamo SK 5,43 7 Ida Bengtsson 98 Falkenbergs IK 5,08 8 Felicia Buiten 98 IF Kville 5,07 9 Sanna Persson 98 Ljungby FIK 4,93 10 Maria Andersson Lind 98 Ängelholms IF 4,92 11 Fanny Persson 98 Ljungby FIK 4,90 12 Moa Carlsson 98 Sävedalens AIK 4,87 13 Mira Lindvall 98 Ljungby FIK 4,75 14 Jonna Nilsson 98 Falkenbergs IK 4,61 15 Linn Mauritzon 98 Ljungby FIK 4,48 16 Moa Gustafsson 98 IFK Halmstad 4,28
F9 60m Försök heat: 1 3,7 20/7 1 Meike Wachholz 99 TSV Senftenberg T 9.18w q 2 Moa Kjellander 99 Åhus FIK 9.27w q 3 Emmy Andersson 99 Båstads GoIF 9.59w q 4 Ida Andersson 99 Ljungby FIK 10.06w q 5 Klara Magnusson 0 IF Hagen 10.28w q 6 Erin Smith 0 IFK Halmstad 11.48w 7 Sofie Persson 0 Ljungby FIK 11.64w 8 Julia Nilsson 0 Varbergs GIF 11.70w
Försök heat: 2 0,9 20/7 1 Christin Hennig 99 TSG Lübbenau 63 9.77 q 2 Nola Müller 99 TSG Concordia 9.84 q 3 Elin Johansson 0 Wärnamo SK 10.26 q 4 Li Nilsson 99 Båstads GoIF 10.28 q 5 Elin Karlsson 99 Ljungby FIK 10.29 q 6 Filippa Ferm 0 Malmö AI 10.45 7 Sofia Ljungberg 99 IF Hagen 10.54 8 Alva Vastersson 0 Varbergs GIF 11.01
Försök heat: 3 2,0 20/7 1 Filippa Gunnarsson 99 Laholms IF 9.62 q 2 Paula Lundin Markaryds FK 10.21 q 3 Frida Bergvall 99 IFK Växjö 10.35 q 4 Anna Påsse 99 Göteborgs Kv IK 10.61 5 Melina Holse 99 GoIF Tjalve 10.61 6 Eleonora Olsmats 99 Danderyds SK 10.74 7 Linda Deltin 0 Wärnamo SK 11.35 8 Daniela Tasche 0 IFK Halmstad 13.95
Försök heat: 4 5,0 20/7 1 Nicole Ridegård 99 IFK Lund 9.46w q 2 Lina Prüss 99 Ljungby FIK 9.96w q 3 Malin Eriksson 0 IFK Tumba 10.08w q 4 Kajsa Högberg 99 IF Rigor 10.45w 5 Elin Oknestam 99 IFK Halmstad 10.61w 6 Wilma Eriksson 99 Svenljunga IK 11.39w 7 Elin Bengtsson 0 Falkenbergs IK 11.59w 8 Caroline Olsmats 0 Danderyds SK 11.62w
Finalheat heat: 1 2,0 20/7 1 Meike Wachholz 99 TSV Senftenberg T 9.32 2 Nicole Ridegård 99 IFK Lund 9.57 3 Filippa Gunnarsson 99 Laholms IF 9.63 4 Emmy Andersson 99 Båstads GoIF 9.70 5 Moa Kjellander 99 Åhus FIK 9.76 6 Christin Hennig 99 TSG Lübbenau 63 9.78 7 Nola Müller 99 TSG Concordia 9.89 8 Lina Prüss 99 Ljungby FIK 10.21
Finalheat heat: 2 1,7 20/7 1 Paula Lundin Markaryds FK 10.10 2 Malin Eriksson 0 IFK Tumba 10.16 3 Li Nilsson 99 Båstads GoIF 10.23 4 Klara Magnusson 0 IF Hagen 10.28 5 Frida Bergvall 99 IFK Växjö 10.33 6 Elin Johansson 0 Wärnamo SK 10.42 7 Elin Karlsson 99 Ljungby FIK 10.45 8 Ida Andersson 99 Ljungby FIK 10.55
F9 400m Finalheat heat: 1 20/7 1 Christin Hennig 99 TSG Lübbenau 63 80.07 2 2 Nicole Ridegård 99 IFK Lund 82.17 4 3 Klara Magnusson 0 IF Hagen 84.22 7 4 Malin Eriksson 0 IFK Tumba 84.24 8 5 Eleonora Olsmats 99 Danderyds SK 86.88 10 6 Lena Ulrich 99 TSV Senftenberg T 87.39 12 7 Sofia Ljungberg 99 IF Hagen 87.66 13 8 Ellinor Östervall 99 IFK Tumba 88.39 14 9 Elin Oknestam 99 IFK Halmstad 88.41 15 10 Sofie Persson 0 Ljungby FIK 91.82 19 Filippa Ferm 0 Malmö AI ej start -
Finalheat heat: 2 20/7 1 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby FIK 78.27 1 2 Nola Müller 99 TSG Concordia 80.93 3 3 Sabrina Kitzler 99 TSV Senftenberg T 83.38 5 4 Anna Påsse 99 Göteborgs Kv IK 84.15 6 5 Ida Andersson 99 Ljungby FIK 86.47 9 6 Paula Lundin Markaryds FK 87.30 11 7 Lisa Rapp 0 IK Sisu 90.67 16 8 Elin Karlsson 99 Ljungby FIK 91.34 17 9 Kajsa Högberg 99 IF Rigor 91.36 18 10 Caroline Olsmats 0 Danderyds SK 99.89 20
F9 Längd 20/7 1 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby FIK 3,70 0,8 2 Filippa Gunnarsson 99 Laholms IF 3,68 -1,7 3 Lina Prüss 99 Ljungby FIK 3,59 -0,2 3,59 4 Moa Kjellander 99 Åhus FIK 3,59 0,0 3,56 5 Meike Wachholz 99 TSV Senftenberg T 3,56 -0,8 6 Malin Eriksson 0 IFK Tumba 3,52 -0,1 7 Klara Magnusson 0 IF Hagen 3,51 0,5 8 Paula Lundin Markaryds FK 3,43 0,8 3,40 9 Elin Karlsson 99 Ljungby FIK 3,43 -0,7 3,09 10 Eleonora Olsmats 99 Danderyds SK 3,40 0,2 11 Ida Andersson 99 Ljungby FIK 3,35 -2,3 12 Li Nilsson 99 Båstads GoIF 3,34 0,3 13 Nola Müller 99 TSG Concordia 3,30 0,0 3,28 14 Melina Holse 99 GoIF Tjalve 3,30 0,2 3,27 15 Sofia Ljungberg 99 IF Hagen 3,24 0,0 3,23 16 Emmy Andersson 99 Båstads GoIF 3,24 -0,9 17 Christin Hennig 99 TSG Lübbenau 63 3,22 0,0 18 Elin Liljeblad 99 Varbergs GIF 3,21 -0,3 19 Elin Oknestam 99 IFK Halmstad 3,06 0,0 20 Elin Johansson 0 Wärnamo SK 3,05 -0,8 21 Elin Bengtsson 0 Falkenbergs IK 2,95 -1,0 22 Alva Vastersson 0 Varbergs GIF 2,82 0,0 23 Kajsa Högberg 99 IF Rigor 2,78 -0,3 24 Linda Deltin 0 Wärnamo SK 2,68 0,0 25 Wilma Eriksson 99 Svenljunga IK 2,61 0,0 26 Caroline Olsmats 0 Danderyds SK 2,58 -1,8 27 Erin Smith 0 IFK Halmstad 2,46 0,0 28 Paulina Jägstedt 0 IFK Halmstad 2,33 -0,1 29 Sofie Persson 0 Ljungby FIK 2,21 -0,5 30 Linnea Brag 99 IFK Halmstad 2,09 -0,6
F9 Kula 20/7 1 Frida Bergvall 99 IFK Växjö 7,31 2 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby FIK 6,55 3 Christin Hennig 99 TSG Lübbenau 63 5,85 4 Sofia Ljungberg 99 IF Hagen 5,83 5 Li Nilsson 99 Båstads GoIF 5,54 6 Elin Karlsson 99 Ljungby FIK 5,41 7 Nicole Ridegård 99 IFK Lund 5,32 8 Filippa Gunnarsson 99 Laholms IF 5,28 9 Nola Müller 99 TSG Concordia 5,22 10 Moa Kjellander 99 Åhus FIK 5,12 11 Malin Eriksson 0 IFK Tumba 4,96 12 Eleonora Olsmats 99 Danderyds SK 4,83 13 Sofie Myrtenstam 99 Tyringe SK-69 4,80 14 Melina Holse 99 GoIF Tjalve 4,68 15 Lena Ulrich 99 TSV Senftenberg T 4,58 16 Kajsa Högberg 99 IF Rigor 4,53 17 Wilma Eriksson 99 Svenljunga IK 4,47 18 Alva Vastersson 0 Varbergs GIF 4,22 19 Lisa Rapp 0 IK Sisu 4,21 20 Paulina Jägstedt 0 IFK Halmstad 3,86 21 Julia Nilsson 0 Varbergs GIF 3,52 22 Linda Deltin 0 Wärnamo SK 3,43 23 Elin Bengtsson 0 Falkenbergs IK 2,95 24 Sofie Persson 0 Ljungby FIK 2,90 25 Caroline Olsmats 0 Danderyds SK 2,74