Preliminär resultatlista Göteborg öppna DM inomhus Datum: 2007-02-03 Plats: Friidrottens Hus Arrangör: Vikingen/Utby & IF Kville E-post: vikingen@ullevi.nu
M 60m Försök heat: 1 3/2 1 Christoffer Sandin 79 Ullevi FK 6.95 q 2 Lars Fridén 86 IK Ymer 7.01 q 3 Jonas Hilmersson 88 Ullevi FK 7.16 q 4 Anders Andersson 76 IK Orient 7.47 5 Robert Kajsjö 90 Hälle IF 7.61 6 Lars Diechler 69 Sävedalens AIK 7.92 7 Martin Andreasson 87 Eds SK 8.46 Adam Göthe 90 Trollhättans SK ej start
Försök heat: 2 3/2 1 Jonathan Rickardsson 91 Sandhems IF 7.26 q 2 Daniel Olsson 87 Klippans FK 7.45 q 3 Patrik Adolfsson 67 Kongahälla AIK 7.51 4 Mikael Kelottijärvi 88 Ullevi FK 7.77 5 Sven-Olof Johansson 44 Högsbo AIK 10.09 Lars Wingfors 69 Majornas IK ej start Viktor Emanuelsson 92 Hälle IF ej start
Försök heat: 3 3/2 1 Robert Bagge Mölndals AIK 7.20 q 2 Mikael Sandin Mölndals AIK 7.25 q 3 Peter Wigren 80 Ullevi FK 7.31 q 4 Minh Le 86 Lidköpings IS 7.35 q 5 Erik Lindahl 90 Örgryte IS 7.45 q 6 Mikael Skalenius 90 Örgryte IS 7.64 7 Johan Sjöberg 84 IK Ymer 7.90
Försök heat: 4 3/2 1 Simon Johansson 90 Ullevi FK 7.30 q 2 Dennis Acson 81 Örgryte IS 7.32 q 3 Per-Joan Lorentzon 74 IK Orient 7.43 q 4 Fabian Willskytt 87 IF Kville 7.57 5 Calle Ström 91 Sävedalens AIK 7.62 6 Linus Dahlerstedt 86 Sävedalens AIK 8.13 Niklas Ohlson 87 Mölndals AIK ej start
Försök heat: 5 3/2 1 Viktor Lohr 87 IK Orient 7.22 q 2 Daniel Norgren 90 IF Kville 7.23 q 3 Joacim Bosson 90 Klippans FK 7.43 q 4 John Svensson 86 IF Kville 7.47 5 Jonas Lohse 87 Mölndals AIK 7.51 6 Filip Isaksson 91 Ullevi FK 7.82 7 Boris Eriksson 43 Högsbo AIK 8.86
Finalheat heat: 1 3/2 1 Christoffer Sandin 79 Ullevi FK 6.88 2 Lars Fridén 86 IK Ymer 7.02 3 Viktor Lohr 87 IK Orient 7.18 4 Robert Bagge Mölndals AIK 7.22 5 Daniel Norgren 90 IF Kville 7.22 = Mikael Sandin Mölndals AIK 7.22 = 7 Jonathan Rickardsson 91 Sandhems IF 7.32 Jonas Hilmersson 88 Ullevi FK ej start
Finalheat heat: 2 3/2 1 Simon Johansson 90 Ullevi FK 7.27 2 Peter Wigren 80 Ullevi FK 7.30 3 Dennis Acson 81 Örgryte IS 7.34 4 Minh Le 86 Lidköpings IS 7.37 5 Per-Joan Lorentzon 74 IK Orient 7.42 6 Daniel Olsson 87 Klippans FK 7.48 7 Erik Lindahl 90 Örgryte IS 7.49 8 Joacim Bosson 90 Klippans FK 7.50
M 800m Finalheat heat: 1 3/2 1 John Eliasson 89 Sävedalens AIK 1:59.10 1 2 Mattias Berglund 90 Örgryte IS 2:01.94 2 3 Desmond Manu 92 Sävedalens AIK 2:07.26 3 4 David Johansson 90 Kongahälla AIK 2:08.90 4 5 Jonas Rappu 90 Kongahälla AIK 2:13.97 8 Johan Blomberg 88 Ullevi FK ej start -
Finalheat heat: 2 3/2 1 Andreas Åkesson 90 Örgryte IS 2:09.91 5 2 Magnus Larsson Mölndals AIK 2:12.35 6 3 John Hallberg 88 Ullevi FK 2:12.60 7 4 Carl Gärdsell 89 Örgryte IS 2:17.94 10 5 Niclas Woodbridge 91 Örgryte IS 2:22.02 12 6 Curt Borglund 50 Högsbo AIK 2:23.66 14
Finalheat heat: 3 3/2 1 Ludvig Valentin Mölndals AIK 2:15.63 9 2 Niklas Karlsson Mölndals AIK 2:21.49 11 3 Oskar Simann 91 Majornas IK 2:23.22 13 4 Anton Hemlin Mölndals AIK 2:24.82 15 5 Jonas Hemlin Mölndals AIK 2:25.02 16 6 Sven-Olof Johansson 44 Högsbo AIK 3:06.06 17
M 3000m 1 Daniel Tidholm 81 Sävedalens AIK 8:49.14 2 Mattias Borg 85 Ullevi FK 8:49.16 3 Anders Sundholm 77 Solvikingarna 8:50.43 4 Krister Ruman 66 Skillingaryds FK 8:54.27 5 Eric Senorski 89 Örgryte IS 8:59.93 6 Erik Karlsson Sävedalens AIK 9:10.03 7 Erik Wickström 82 Sävedalens AIK 9:10.67 8 Linus Davidsson 82 Hakarpspojkarna 9:20.24 9 Jens Poulsen IF Rigor 9:23.66 10 Timmy Jonsson 90 Sävedalens AIK 9:35.95 11 Björn Hellgren 62 IF Kville 9:36.82 12 Per Lilja 61 IF Kville 9:38.84 13 Rikard Pentonen 83 Hestra IF 9:45.15 14 Katarina Johansson 71 IF Kville 10:37.07 K 1.a 15 Louice Bichle 91 Sävedalens AIK 11:30.16 K 2:a 16 Sven-Olof Johansson 44 Högsbo AIK 13:12.61 Emma Dahl 91 Örgryte IS bröt K Johan Strand 87 Ullevi FK bröt Fredrik Johansson 85 Ullevi FK bröt
M Stav 3/2 1 Torben Meins 81 Örgryte IS 480 2 Mikael Tapio 76 Ullevi FK 460 3 Geir-Ove Rasmussen 80 Örgryte IS 440= Gustav Andhill 79 Alingsås IF 440= 5 Gauti Asbjörnsson 85 Örgryte IS 420 6 Anjin Dahlhöjd 86 Örgryte IS 400 7 Boris Eriksson 43 Högsbo AIK 260 - Reine Eklund 77 Örgryte IS X
M Tresteg 3/2 1 Ousainou Mbye 80 Örgryte IS 14,18 2 Christian Skaar-T 77 Örgryte IS 13,99 3 Minh Le 86 Lidköpings IS 13,49 4 Johan Damgren 86 Hakarpspojkarna 13,07 5 Patrik Svensson 81 Örgryte IS 12,59 6 Sadeeh Mbye 92 Ullevi FK 11,93 7 Rikard Olsson 90 Eds SK 11,71
M Kula 7.26 kg 3/2 1 Christian Ehrenborg 83 Mölndals AIK 16,26 2 Philip Åman 77 Ullevi FK 15,61 3 Jonas Lohse 87 Mölndals AIK 15,21 4 Per Rosell 87 Ullevi FK 14,98 5 Calle Ström 91 Sävedalens AIK 11,19 6 Minh Le 86 Lidköpings IS 10,57 7 Lars Diechler 69 Sävedalens AIK 10,26 8 Christer Björkander 83 Lerum Friidrott 8,80 - Daniel Korhonen 76 IF Kville X
M Vikt 3/2 1 Daniel Korhonen 76 IF Kville 14,06 2 Christian Ehrenborg 83 Mölndals AIK 13,97 3 Lennie Helander 75 IK Ymer 13,69 4 Tomas Edvinsson 77 Alingsås IF 13,08 5 Philip Åman 77 Ullevi FK 11,96 6 Per Rosell 87 Ullevi FK 11,62
P19 60m Försök heat: 1 3/2 1 Markus Sparrman 89 IK Ymer 7.09 q 2 Martin Rogemark 89 Hakarpspojkarna 7.21 q 3 Marcus persson 89 Ullevi FK 7.33 q 4 Jesper Berggren 89 Sävedalens AIK 7.51 q 5 Simon Palmqvist 89 Villstads GoIF 7.54 q 6 Johannes Andersson 89 Trollhättans SK 7.58 q 07.573 7 Mikael Kelottijärvi 88 Ullevi FK 7.87 8 Oscar Gustafsson 89 IK Ymer 7.91
Försök heat: 2 3/2 1 Daniel Rogemark 89 Hakarpspojkarna 7.39 q 2 Mattias Flander 88 Ullevi FK 7.46 q 3 Mikael Boije 89 Mölndals AIK 7.58 07.580 4 Robin Nordenberg 89 Kils AIK 7.61 5 Rasmus Hansson 89 Sävedalens AIK 7.63 6 Andreas Olsson 89 Klippans FK 7.70 7 Joakim Hjelm 88 IK Orient 7.75 8 Jacob Dahlberg 89 Ullevi FK 7.83
Final 3/2 1 Markus Sparrman 89 IK Ymer 7.15 2 Martin Rogemark 89 Hakarpspojkarna 7.17 3 Marcus persson 89 Ullevi FK 7.28 4 Daniel Rogemark 89 Hakarpspojkarna 7.35 5 Mattias Flander 88 Ullevi FK 7.42 6 Jesper Berggren 89 Sävedalens AIK 7.45 7 Johannes Andersson 89 Trollhättans SK 9.90 Simon Palmqvist 89 Villstads GoIF ej start
P19 400m Finalheat heat: 1 3/2 1 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi IF 50.7m 1 2 Niclas Åkerström 88 IK Ymer 50.7m 2 3 Fabian Willskytt 87 IF Kville 52.3m ut 4 Joacim Bosson 90 Klippans FK 52.3m ut
Finalheat heat: 2 3/2 1 Martin Rogemark 89 Hakarpspojkarna 51.8m 3 2 Daniel Rogemark 89 Hakarpspojkarna 52.3m 4 3 Nils Nilsson 88 Sävedalens AIK 52.7m 5 4 Jonathan Moonen 88 Ullevi FK 52.7m 6
Finalheat heat: 3 3/2 1 Jonatan Malka 88 IF Kville 54.22 7 2 Robin Eriksson Göbel 89 IF Kville 54.64 8 3 Patrik Lilja 90 Sävedalens AIK 54.68 ut 4 Erik Ljungkvist 89 Sävedalens AIK 55.66 9
Finalheat heat: 4 3/2 1 Hannes Assarsson 91 IK Sisu 56.59 ut 2 Erik Olsson 89 Sävedalens AIK 57.03 10 3 Martin Nöhr 92 SAK 77 DEN 57.36 ut
P19 Stav 3/2 Josua Gustavsson 88 Ullevi FK 440
P19 Tresteg 3/2 1 Mattias Flander 88 Ullevi FK 12,65 2 Jesper Berggren 89 Sävedalens AIK 12,52 3 Mattias Niklasson 89 Kongahälla AIK 12,24 4 Andreas Olsson 89 Klippans FK 12,23
P19 Kula 6.0 kg 3/2 1 Gustav Erben 89 IK Ymer 11,85
K 60m Försök heat: 1 3/2 1 Linda Berntsson 87 Mölndals AIK 7.84 q 2 Linnea Rodås 90 Ullevi FK 8.08 q 3 Louise Birch Biede 93 SAK 77 DEN 8.16 08.154 4 Amanda Gustavsson 92 Ullevi FK 8.33 5 Carina Palmqvist 62 Villstads GoIF 8.37 6 Hanna Andersson 92 Kongahälla AIK 8.69
Försök heat: 2 3/2 1 Anette Broselid 88 Kalmarsunds FK 7.98 q 2 Moa Larsson 85 Ullevi FK 8.09 q 3 Hanna Mattisson 92 Ullevi FK 8.16 q 08.153 4 Josefine Dahlqvist 88 IF Kville 8.32 5 Lovisa Lindh 91 Kongahälla AIK 8.44 6 Lena Jansson Göteborgs Kv IK 8.64 7 Josefin Hagren 92 Kongahälla AIK 8.95
Försök heat: 3 3/2 1 Malin Källgren 80 IK Ymer 7.87 q 2 Therese Bohlen-K 87 Ullevi FK 7.90 q 3 Caroline Tegel 90 Trollhättans SK 8.11 q 4 Frida Simfors 91 Hakarpspojkarna 8.22 5 Natalie Åklint 91 Ullevi FK 8.65 Melissa Stenzon 91 Stenungsunds FI ej start
Final 3/2 1 Therese Bohlen-K 87 Ullevi FK 7.83 2 Malin Källgren 80 IK Ymer 7.84 3 Anette Broselid 88 Kalmarsunds FK 7.97 4 Linnea Rodås 90 Ullevi FK 8.03 5 Moa Larsson 85 Ullevi FK 8.03 6 Hanna Mattisson 92 Ullevi FK 8.12 7 Caroline Tegel 90 Trollhättans SK 8.16 Linda Berntsson 87 Mölndals AIK ej start
K 800m Finalheat heat: 1 3/2 1 Louisa Lindh 89 Kongahälla AIK 2:13.37 1 2 Mary Alenbratt 90 Kongahälla AIK 2:14.00 2 3 Petra Forsberg 80 Sävedalens AIK 2:16.44 3 4 Maria jangsten 89 Sävedalens AIK 2:17.05 4 5 Elin Borglund 91 Sävedalens AIK 2:17.80 5
Finalheat heat: 2 3/2 1 Amanda Brundin 90 Sävedalens AIK 2:19.44 6 2 Johanna Sandén 89 Sävedalens AIK 2:21.82 7 3 Linn Nilsson 90 Hälle IF 2:22.27 8 4 Hedda Linderstam 92 Göteborgs Kv IK 2:26.37 9 5 Sofie Adolfsson Mölndals AIK 2:28.96 10 6 Malin Börjesson 90 Stenungsunds FI 2:53.11 11
K Höjd 3/2 1 Elin Marvik Norge NOR 165 2 Malin Dijnér 90 Mölndals AIK 160 3 Linda Pewik 91 Mölndals AIK 155= Amanda Klöv 92 Ullevi FK 155= Helena Abrahamsson 90 Stenungsunds FI 155= Mette Ödgard 91 SAK 77 DEN 155= Marie Wall 92 Kongahälla AIK 155= 8 Karin Bengtsson 92 Mölndals AIK 150 9 Lovisa Lindh 91 Kongahälla AIK 140 10 Malin Åhvall-J 92 Ullevi FK 135
K Stav 3/2 1 Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS 422 2 Maria Rendin 82 Örgryte IS 402 3 Martina Wahnström 87 Ullevi FK 362 4 Malin Dahlström 89 Göteborgs Kv IK 352 5 Anna Borg 88 Göteborgs Kv IK 322 - Cecilia Jansson 85 Göteborgs Kv IK X Sara Klevell 88 Göteborgs Kv IK X Lovisa Eliasson 85 Ullevi FK X
K Tresteg 3/2 1 Sara Brankell 81 Mölndals AIK 12,50 2 Maria Augutis 90 Ullevi FK 11,64 3 Mikaela Laurén 90 Ullevi FK 11,37 4 Karin Larsson 90 Ullevi FK 11,24 5 Annie Brickman 91 Kongahälla AIK 10,95 6 Nathalie Nagy 92 Mölndals AIK 10,66 7 Madeleine Olsson 90 Örgryte IS 10,38 8 Linnea Wittenstam 91 Ullevi FK 10,21 9 Martina Damgren 90 Hakarpspojkarna 10,12 10 Charlotte Eriksson 91 Mölndals AIK 10,03 11 Mette Odgaard 91 SAK 77 DEN 9,54 12 Natalie Åklint 91 Ullevi FK 9,14 13 Anna Lokrantz 91 Ullevi FK 8,85
K Kula 4.0 kg 3/2 1 Linda Nestorsson 76 Ullevi FK 14,66 2 Karolina Pedersen 87 Ullevi FK 8,51 3 Emma Johannesson 84 Ullevi FK 5,82
K Vikt 3/2 1 Karolina Pedersen 87 Ullevi FK 16,45 2 Emma Johannesson 84 Ullevi FK 13,93 3 Ida Fälted 85 Ullevi FK 13,72 4 Adalheidur-M Vigfusdottir 82 Ullevi FK 11,89 5 Emma Jones 85 Ullevi FK 11,06 6 Ida Lager 90 IK Ymer 8,95 7 Mariam Abdul-J 90 IK Ymer 8,58
F19 60m Försök heat: 1 3/2 1 Karin Moen 89 Ullevi FK 7.88 q 2 Angelica Roos 89 Mölndals AIK 8.04 q 3 Josefine Dahlqvist 88 IF Kville 8.07 q 4 Linda Luts 89 Ullevi FK 8.30 q 5 Linda bergh 89 Ullevi FK 8.58 q
Försök heat: 2 3/2 1 Matilda Hultgren 89 IK Ymer 7.90 q 2 Mia Callenberg 89 Lerum Friidrott 8.20 q 3 Josefin Johansson 88 Eds SK 8.24 q 4 Anna Johansson 89 Ullevi FK 10.09 Caroline Jansson 88 Göteborgs Kv IK ej start Hanna Nilsson 88 Ullevi FK ej start
Final 3/2 1 Matilda Hultgren 89 IK Ymer 7.78 2 Karin Moen 89 Ullevi FK 7.78 3 Angelica Roos 89 Mölndals AIK 7.96 4 Josefin Johansson 88 Eds SK 8.24 5 Josefine Dahlqvist 88 IF Kville 8.27 6 Mia Callenberg 89 Lerum Friidrott 8.28 7 Linda bergh 89 Ullevi FK 8.64 Linda Luts 89 Ullevi FK ej start
F19 400m Finalheat heat: 1 3/2 1 Hanna Nilsson 88 Ullevi FK 58.42 1 2 Sandra Carlsson 88 IK Ymer 60.71 2 3 Jenny Pellnor 88 Örgryte IS 62.09 3 4 Lina Hansson 90 IK Orient 62.98 ut
Finalheat heat: 2 3/2 1 Frida Simfors 91 Hakarpspojkarna 60.62 ut 2 Charlotte Eriksson 91 Mölndals AIK 63.07 ut 3 Alinne Andersson 91 Mölndals AIK 65.45 ut Emma Ulfberg 90 Hakarpspojkarna ej start ut
Finalheat heat: 3 3/2 1 Sofia Lilja 88 Sävedalens AIK 62.45 4 2 Ulla Littenheim 47 Uddevalla IS 72.71 ut Petra Andersson 88 Ullevi FK ej start
F19 Höjd 3/2 1 Stina Ekholm 89 Ullevi FK 169 2 Hannah Svantesson 88 Falköpings AIK 150
F19 Tresteg 3/2 1 Åse Lundin 88 Göteborgs Kv IK 11,21 2 Mia Callenberg 89 Lerum Friidrott 10,41 3 Rebecca Salmonsson 89 Ullevi FK 10,31 4 Kristina Augutis 88 Ullevi FK 10,05
F19 Kula 4.0 kg 3/2 1 Rebecka Holmqvist 89 Mölndals AIK 11,64 2 Teres Christensson 89 Trollhättans SK 11,30 3 Mia Callenberg 89 Lerum Friidrott 10,30 4 Petra Andersson 88 Ullevi FK 10,02 5 Malin Andersson 89 IK Orient 9,93 6 Angelica Roos 89 Mölndals AIK 9,38 7 Hannah Svantesson 88 Falköpings AIK 7,59 8 Anna Johansson 89 Ullevi FK 7,42