European Cup First Leauge Group A
Gävle Sweden June 18-19 2005
Day 1. Preliminary results

Men Hammer Throw 12:00
Plac: Bib       1 2 3 4 Res Points
1 307 Olli-Pekka Karjalainen FIN x x 77,61 78,16 78,16 8
2 416 Krisztián Pars HUN 74,22 x 73,92 77,04 77,04 7
3 502 Libor Charfreitag SVK 72,07 73,80 74,41 x 74,41 6
4 103 Andras Haklits CRO 72,12 71,30 74,01 x 74,01 5
5 721 Patric Suter SUI 70,99 x x 71,33 71,33 4
6 809 Bengt Johansson SWE 65,11 x 66,05 67,42 67,42 3
7 218 Marek Vähi EST 57,03 56,51 56,59 59,36 59,36 2
8 603 Matej Glivar SLO 55,30 54,64 55,99 55,99 55,99 1
                   
Women 400m Hurdles 13:00
Plac: Bib               Res Points
1 766 Cora Olivero ESP         56,67 8
2 855 Louise Gundert SWE         57,01 7
3 267 Alena Rücklová CZE         57,18 6
4 655 Meta Macus SLO         57,74 5
5 366 Ilona Ranta FIN         58,17 4
6 552 Mari Bones NOR         59,11 3
7 160 Nikolina Horvat CRO         59,66 2
8 460 Andrea Pék HUN         60,90 1
                   
Women Pole Vault 13:05                
Plac:                    
1 253 Pavla Hamácková CZE         450 8
2 852 Kirsten Belin SWE         430 7
3 670 Nina Vezjak SLO         410 6
4 356 Aino-Maija Karvinen FIN         410 5
5 457 Zsuzsanna Olgyai-Szabó HUN         380 3,5
6 773 Dana Cervantes ESP         380 2
7 162 Ivona Jerkovic CRO         380 3,5
8 572 Ida B Řsthus NOR         320 1
                   
Men Long Jump 13:10
Order Bib       1 2 3 4 Res Points
4 300 Tommi Evilä FIN 7,89 7,70 7,90 7,87 7,90 8
wind         2,5 2,2 0,7 1,0 0,7  
5 602 Boštjan Fridrih SLO 7,38 7,85 x 7,62 7,85 7
wind         1,4 3,0 0,9 0,0 3  
1 801 Daniel Arnsten SWE 7,73 x x - 7,73 6
wind         1,3 0,9 0,9 - 1,3  
3 705 Wolfgang Ebner SUI 7,49 7,38 7,36 7,23 7,49 5
wind         0,3 2,0 1,4 0,1 0,3  
7 411 Tamás Margl HUN 6,73 7,41 7,18 7,15 7,41 4
wind         2,2 0,1 0,8 0,0 0,1  
8 100 Marijo Bakovic CRO x x 7,39 x 7,39 3
wind         1,8 0,9 2,1 0,8 2,1  
6 206 Lauri Leis EST 6,95 7,13 7,25 7,23 7,25 2
wind         2,0 0,0 1,9 1,2 1,9  
2 512 Marián Hruska SVK 7,13 x x 7,17 7,17 1
wind         1,6 0,1 0,9 -0,6 -0,6  
                   
Men 400m Hurdles 13:15
Plac: Bib               Res Points
1 807 Mikael Jakobsson SWE         50,27 8
2 406 Ákos Dezso HUN         50,87 7
3 305 Jussi Heikkilä FIN         50,90 6
4 108 Milan Kotur CRO       NJR 51,43 5
5 706 Cédric El-Idrissi SUI         51,69 4
6 214 Indrek Tustit EST         52,50 3
7 501 Tomás Celko SVK         54,29 2
8 624 Peter Ŝajn SLO         55,21 1
                   
                   
Women 100m 13:35 wind:-0,2
Plac: Bib               Res Points
1 753 Glory Alozie ESP         11,53 8
2 859 Jenny Kallur SWE         11,54 7
3 650 Alenka Bikar SLO         11,65 6
4 352 Heidi Hannula FIN         11,70 5
5 455 Nikolett Listár HUN         11,98 4
6 259 Tereza Košková CZE         12,06 3
7 157 Ria Ergotic CRO         12,12 2
8 550 Anne Catherine Bakken NOR         12,12 1
                   
Men 100m 13:45 wind:-2,1
Plac: Bib               Res Points
1 608 Matic Osovnikar SLO         10,63 8
2 701 Andreas Baumann SUI         10,70 7
3 314 Markus Pöyhönen FIN         10,78 5
4 407 Attila Farkas HUN         10,78 6
5 102 Jurica Grabusic CRO         10,78 4
6 202 Argo Golberg EST         10,89 3
7 817 Christofer Sandin SWE         10,91 2
8 514 Peter Krcmarek SVK         11,30 1
                   
Women 800m 13:55
Plac: Bib               Res Points
1 764 Mayte Martínez ESP         2:03,69 8
2 261 Petra Lochmanová CZE         2:05,76 7
3 353 Mari Järvenpää FIN         2:05,90 6
4 869 Charlotte Schönbeck SWE         2:06,08 4
4 562 Trine Pilskog NOR         2:07,21 4
5 168 Petra Pticek CRO         2:07,52 3
6 669 Naja Ferjan SLO         2:10,06 2
8 452 Kitty Cziráki HUN         2:13,28 1
                   
Women Discus Throw 13:55
Plac: Bib       1 2 3 4 Res Points
1 250 Vera Cechlová CZE 60,19 61,23 58,67 x 61,23 8
2 868 Anna Söderberg SWE 58,74 x 59,56 58,56 59,56 7
3 153 Vera Begic CRO 55,44 56,26 55,72 56,17 56,26 6
4 565 Grete Snyder NOR 52,97 54,77 53,33 53,80 54,77 5
5 357 Niina Kelo FIN 49,07 51,95 x 50,96 51,95 4
6 456 Katalin Máté HUN 51,29 48,60 x x 51,29 3
7 763 Rita Lora ESP 42,69 50,62 x x 50,62 2
8 651 Mojca Crnigoj SLO x 46,23 x x 46,23 1
                   
Men 1500m 14:10
Plac: Bib               Res Points
1 804 Rizak Dirshe SWE         3:47,60 8
2 303 Jonas Hamm FIN         3:47,73 7
3 400 Barnabás Bene HUN         3:47,75 6
4 724 Mirco Zwahlen SUI         3:48,61 5
5 507 Milan Fedák SVK         3:52,40 4
6 216 Nikolai Vedjohhin EST         3:52,65 3
7 615 Boris Spes SLO         3:54,23 2
8 113 Dalibor Pavic CRO         3:58,32 1
                   
Men High Jump 14:15
Plac: Bib               Res Points
1 806 Stefan Holm SWE         227 8
2 301 Oskari Frösén FIN         224 7
3 200 Marko Aleksejev EST         221 6
4 402 László Boros HUN         221 5
5 510 Peter Horák SVK         218 4
6 612 Rozle Prezelj SLO         218 3
7 118 Tomislav Popek CRO         210 2
8 711 Alexander Hochuli SUI         205 1
                   
Women 400m 14:25
Plac: Bib               Res Points
8 851 Lena Aruhn SWE         52,40 8
5 363 Kirsi Mykkänen FIN         52,64 7
6 461 Barbara Petráhn HUN         53,17 6
7 751 Julia Alba ESP         53,60 5
3 159 Danijela Grgic CRO         53,64 4
2 254 Zuzana Hejnová CZE         53,97 3
4 568 Stine Tomb NOR         55,15 2
1 658 Sara Orešnik SLO         55,26 1
                   
Men Shot Put 14:30
Plac: Bib       1 2 3 4 Res Points
1 317 Ville Tiisanoja FIN 20,13 19,87 20,03 x 20,13 8
2 210 Taavi Peetre EST 19,55 19,10 19,44 20,06 20,06 7
3 513 Mikulás Konopka SVK 19,42 20,04 x x 20,04 6
4 619 Miran Vodovnik SLO 18,96 x 19,37 19,78 19,78 5
5 401 Zsolt Bíber HUN 18,98 19,15 19,08 19,25 19,25 4
6 814 Jimmy Nordin SWE 17,77 18,77 18,96 19,13 19,13 3
7 124 Dubravko Brdovcak CRO 16,80 17,36 16,65 16,34 17,36 2
8 714 Gérardo Maurer SUI 15,45 15,08 16,22 x 16,22 1
                   
Men 400m 14:32
Plac: Bib               Res Points
1 123 Zeljko Vincek CRO         46,41 8
2 712 Pierre Lavanchy SUI         46,65 7
3 418 Zsolt Szeglet HUN         47,15 6
4 803 Mattias Claesson SWE         47,41 5
5 521 Peter Znava SVK         47,58 4
6 308 Ari Kauppinen FIN         48,01 3
7 607 Luka Novak SLO         48,22 2
8 205 Ergo Leibak EST         49,34 1
                   
Women 3000m 14:40
Plac: Bib               Res Points
1 570 Susanne Wigene NOR         09:01,31 8
2 761 Nuria Fernandez ESP         09:01,61 7
3 459 Krisztina Papp HUN         09:02,12 6
4 370 Tarja Vesaluoma FIN         09:37,54 5
5 850 Lisa Blommé SWE         09:38,04 4
6 270 Eva Slaviková CZE         09:54,31 3
7 657 Taja Naraks SLO         10:19,41 2
8 167 Marina Mikovic CRO         11:22,17 1
                   
Women Triple Jump 14:45
Plac: Bib       1 2 3 4 Res Points
1 758 Carlota Castrejana ESP x x 13,13 13,85 13,85 8
wind         1,70 -0,40 -0,40 0,10 -0,4  
2 856 Camilla Johansson SWE 13,44 13,84 13,24 13,10 13,84 7
wind         0,90 1,90 -0,50 0,60 0,6  
3 667 Snežana Vukmirovic SLO x 13,46 13,62 x 13,62 6
wind         1,40 3,10 -2,20 -2,20 3,1  
4 251 Martina Darmovzalová CZE x x 13,58 13,50 13,58 5
wind         2,00 1,50 0,40 1,20 0,4  
5 555 Maria Hřgheim NOR 13,19 x 13,19 12,97 13,19 4
wind         1,30 0,50 -1,30 -3,10 -1,3  
6 357 Niina Kelo FIN 12,63 12,76 13,04 12,52 13,04 3
wind         2,10 -0,10 0,90 -1,30 0,9  
7 450 Rita Babos HUN 12,54 12,64 12,55 12,61 12,64 2
wind         0,00 -2,70 -0,20 1,10 -2,7  
8 164 Sonja Krnjeta CRO 11,96 12,10 12,04 11,93 12,10 1
wind         -0,90 -1,20 -1,40 0,00 -1,4  
               
Women Javelin Throw 15:00
Plac: Bib       1 2 3 4 Res Points
1 759 Mercedes Chilla ESP 54,98 60,22 57,43 X 60,22 8
2 271 Barbora Špotáková CZE 59,74 59,55 57,93 X 59,74 7
3 360 Taina Kolkkala FIN x 59,30 X X 59,30 6
4 463 Nikolett Szabó HUN 58,45 58,41 X 56,87 58,45 5
5 865 Annika Petersson SWE 51,77 53,15 56,24 X 56,24 4
6 663 Elizabeta Tammert SLO 45,74 47,34 47,82 50,31 50,31 3
7 170 Ivana Vukovic CRO 39,15 38,70 35,25 44,77 44,77 2
8 557 Grethe Kleggetveit NOR 43,01 41,49 43,53 43,00 43,53 1
                   
Men 5000m 15:05
Plac: Bib               Res Points
1 818 Henrik Skoog SWE         14:59,84 8
2 700 Philipp Bandi SUI         15:03,65 7
3 207 Pavel Loskutov EST         15:08,86 6
4 409 András Juhász HUN         15:09,44 5
5 111 Dario Nemec CRO         15:11,86 4
6 618 Borut Veber SLO         15:14,46 3
7 306 Juha Hellsten FIN         15:25,52 2
8 516 Marcel Matanin SVK         15:30,75 1
                   
Women 3000m Steeple 15:25
Plac: Bib               Res Points
1 466 Lívia Tóth HUN         09:39,97 8
2 864 Ida Nilsson SWE         09:48,85 7
3 772 Rosa Morato ESP         09:54,20 6
4 652 Daneja Grandovec SLO       NR 10:03,33 5
5 260 Barbora Kuncová CZE         10:12,35 4
6 558 Hanne Lyngstad NOR         10:27,53 3
7 369 Mira Tuominen FIN         10:31,98 2
8 165 Mia Kusekovic CRO         12:51,90 1
                   
Women 4x100m Relay 15:50
Plac:                 Res Points
1       SWE         44,09 8
2       ESP         44,85 7
3       HUN         45,05 6
4       SLO         45,24 5
5       FIN         45,42 4
6       NOR         45,75 3
7       CZE         45,80 2
8       CRO         46,09 1
                   
Men 4x100m Relay 16:00
Plac:                 Res Points
1       SLO         39,78 8
2       SUI         39,80 7
3       EST         40,00 6
4       FIN         40,11 5
5       CRO         40,31 4
6       HUN         40,35 3
7       SVK         42,34 2
      SWE         DSQ § 170:14 -
                   
                   
Extra Events:
                   
Women 100m Pre Race Heat 1 12:00
wind: -1,7
Plac: Bib:               Res  
1 462 Zsófia Rózsa HUN         12,19  
2 268 Denisa Šcerbová CZE         12,27  
3 662 Pia Tajnikar SLO         12,29  
4 350 Carla Bosco FIN         12,35  
5 158 Maja Golub CRO         12,40  
6 265 Lenka Ostravská CZE         12,42  
7 756 Carmen Blay ESP         12,52  
8 854 Emma Björkman SWE         12,62  
                   
Women 100m Pre Race Heat 2 12:05 wind: -1,9
Plac: Bib:               Res  
1 866 Emma Rienas SWE         12,06  
2 768 Cristina Sanz ESP         12,16  
3 665 Sabina Veit SLO         12,28  
4 368 Katja Salivaara FIN         12,35  
5 150 Marina Banovic CRO         12,40  
6 255 Pavla Hrivnová CZE         12,42  
7 266 Jana Polívková CZE         12,50  
                   
Men 100m Pre Race Heat 1 12:15 wind: - 0,8
Plac: Bib:               Res  
1 719 Lars Pissoke SUI         10,94  
2 508 Ján Gajdos SVK         11,10  
3 600 Matjaz Borovina SLO         10,71  
4 413 Roland Németh HUN         10,66  
5 107 Tomislav Kasnar CRO         10,91  
6 412 Péter Miklos HUN         10,86  
                   
Men 100m Pre Race Heat 2 12:20 wind: -0,6
Plac: Bib:               Res  
3 304 Tommi Hartonen FIN         10,59  
2   Jan Zumer SLO         10,73  
8 371 Nipa Tran SVK         10,75  
4 606 Matej Juhart SLO         10,83  
5 106 Ivor-Tit Jurisic CRO         10,89  
7 824 Stefan  Tärnhuvud SWE         10,94  
1 503 Kristían Cupák SVK         11,36  
6   Kristían Cupák SVK         11,36  

Appendix:

Women Pole Vault:
    280 300 320 340 360 370 380 390 395 400 405 410 415 420 425 430 435 440 450 461
Hamácková CZE - - - - - - - - - o - - - xo - - xxo - xxo xxx
Belin SWE - -   - - - - - - o - o - o - xxo        
Vezjak SLO - - - - - - o - - o - xxo xxx              
Karvinen FIN - - - - o - o xo - o - xxo xxx              
Olgayi-S HUN - - - - - - o - - xxx                    
Jerkovic CRO - - - o o o o xxx                        
Cervantes ESP - - - - - - xxo - - xxx                    
Řsthus NOR o o o xxx                                
                                           
Men High Jump:
    200 205 210 215 218 221 224 227 229 230                    
Hochuli SUI o xxo xxx                                  
Frösén FIN - - o - o - o xx- x                      
Prezelj SLO o o xo o xo xxx                            
Aleksejev EST - o o o xo o xxx                          
Boros HUN - - o o - xxo xxx                          
Popek CRO xo o xo xxx                                
Holm SWE - - - o - o o o - xxx                    
Horák SVK o o o xo o xxx                            

After 11 of 20 events:
Team Women

  400H PV 100 800 DT 400 3000 TJ JT 3000St 4x100 HT LJ 1500 100H HJ 200 SP 5000 4x400 Total
SWE 7 7 7 5 7 8 4 7 4 7 8                   71
ESP 8 2 8 8 2 5 7 8 8 6 7                   69
CZE 6 8 3 7 8 3 3 5 7 4 2                   56
FIN 4 5 5 6 4 7 5 3 6 2 4                   51
HUN 1 3,5 4 1 3 6 6 2 5 8 6                   45,5
SLO 5 6 6 2 1 1 2 6 3 5 5                   42
NOR 3 1 1 4 5 2 8 4 1 3 3                   35
CRO 2 3,5 2 3 6 4 1 1 2 1 1                   26,5

After 10 of 20 events:
Team Men

  HT LJ 400H 100 1500 HJ SP 400 5000 4x100 110H PV 800 3000St DT TJ 200 JT 3000 4x400 Total
FIN 8 8 6 5 7 7 8 3 2 5                     59
HUN 7 4 7 6 6 5 4 6 5 3                     53
SWE 3 6 8 2 8 8 3 5 8 0                     51
SUI 4 5 4 7 5 1 1 7 7 7                     48
SLO 1 7 1 8 2 3 5 2 3 8                     40
EST 2 2 3 3 3 6 7 1 6 6                     39
CRO 5 3 5 4 1 2 2 8 4 4                     38
SVK 6 1 2 1 4 4 6 4 1 2                     31

Relay Teams, Women 4x100m:

  1 2 3 4