Juniormesterskapsrekorder pr. 1.1.2020

Statistikk-og Rekordutvalget

Juniormesterskapet ble lagt om og delt i to klasser fra år 2000.

Kvinner u23.

100 m

11.88

Elisabeth Slettum, IL Skjalg

Tønsberg

2007

-0,6

 

11.88

Astrid Mangen Cederkvist, SK Vidar

Brandbu

2016

+0,4

200 m

23.67

Elisabeth Slettum, IL Skjalg

Tønsberg

2007

+1,3

400 m

53.51

Sara Dorthea Jensen, Sørild FIK

Brandbu

2016

 

800 m

2:08.13

Ingvill Måkestad, IL Korlevoll

Kristiansand

2003

 

1500 m

4:24.72

Ragnhild Kvarberg, FIK Ren-Eng

Nadderud

2001

 

3000 m

9:30.25

Silje Fjørtoft, Ørsta IL

Tønsberg

2007

 

100 m h

13.82

Marie Hagle, Fredrikstad IF

Tønsberg

2007

+1,6

400 m h

58.91

Heidi Trollsås, IL Runar

Lillehammer

2002

 

3000 m h

10:45.92

Karoline Egeland Skatteboe, IL Tyrving

Fredrikstad

2014

 

3000 m gang

14:57.26

Josefin Greiff, Larvik TIF

Oslo

2018

 

Høyde

1.93

Anne Gerd Eieland, Iveland

Kristiansand

2003

 

Stav

4.32

Lene Retzius, IL i BUL

Brandbu

2016

 

Lengde

6.36

Ida Marcussen, IK Våg

Tønsberg

2007

+1,0

Tresteg

13.24

Margrethe Renstrøm, IK Tjalve

Bergen

2006

+2,0

Kule

14.50

Charlotte Lund Abrahamsen, IL Sandvin

Tønsberg

2007

 

Diskos

49.87

Trude Raad, Gloppen FIL

Askøy

2010

 

Slegge

63.93

Beatrice Nedberge Llano, Laksevåg TIL

Harstad

2017

 

Spyd

55.29

Sigrid Borge, Osterøy IL

Brandbu

2016

 

1000 m stafett

2.09.09

Sørild FIK

(Malin Mønsås. Ingvild Meinseth, Karoline Daland, Sara Dorthea Jensen)

Brandbu

2016

 

Underkjent som rekord:

 

 

 

100 m

11.84

Alvilde Grønneberg, IK Tjalve

Fredrikstad

2014

+3,3

 

11.86

Linne Oppegaard, Moss IL

Sigdal

2019

+2,4

100 m h

13.75

Marie Hagle, Fredrikstad IF

Bodø

2009

+2,6

Lengde

6.40

Margrethe Renstrøm, IK Tjalve

Tønsberg

2007

+3,1

 

6.38

Ida Marcussen, IK Våg

Tønsberg

2007

+2,2

Tresteg

13.27

Margrethe Renstrøm, IK Tjalve

Haugesund

2005

+3,2

 

Menn u23.

100 m

10.50

Salumi Ageze Kashafali, IL Norna-Salhus

Fredrikstad

2014

+1,4

200 m

20.56

Jonathan Tetteh Quarcoo, FIK Orion

Harstad

2017

+1,3

400 m

47.25

Mike Lubsen, IL Skjalg

Byrkjelo

2015

 

800 m

1:50.55

Stig Vervik Ellingsen, IL Tyrving

Lillehammer

2002

 

1500 m

3:48.71

Hans Kristian Fløystad, IK Tjalve

Askøy

2010

 

5000 m

14:03.28

Marius Vedvik, IL Gular

Fredrikstad

2014

 

110 m h

14.47

Magnus Husby Rostad, Steinkjer FIK

Lillehammer

2002

+1,4

400 m h

51.54

Magnus Husby Rostad, Steinkjer FIK

Lillehammer

2002

 

3000 m h

8:47.38

Bjørnar U. Kristensen, Sandnes IL

Lillehammer

2002

 

5000 m gang

20:45.68

Fredrik Vaeng Røtnes, Il i BUL Tromsø

Harstad

2017

 

Høyde

2.12

Brede Raa Ellingsen, IL Norna-Salhus

Askøy

2010

 

Stav

5.45

Per Magne Florvaag, Sandnes IL

Fredrikstad

2014

 

Lengde

7.57

Amund Sjursen, IL Gneist

Brandbu

2016

-0,6

Tresteg

15.69

Lars Eric Sæther, Steinkjer FIK

Florø

2000

+1,5

Kule

20.59

Marcus Thomsen, IK Tjalve

Sigdal

2019

 

Diskos

59.03

Sven Martin Skagestad, IL Norna-Salhus

Byrkjelo

2015

 

Slegge

73.36

Eivind Henriksen, IK Tjalve

Trondheim

2011

 

Spyd

74.23

Kasper Sagen. Bækkelagets SK

Sigdal

2019

 

1000 m stafett

1:53.94

FIK Orion

(Abou Granli Diomandé, Øystein Klareng, Jonathan Tetteh Quarcoo, Haakon Gaukerud Høye)

Byrkjelo

2015

 

Underkjent som rekord:

 

 

 

100m

10.47

Andreas Kristiansen, IL Gular

Kristiansand

2003

+4,9

100 m

10.28

Jonathan Tetteh Quarcoo, FIK Orion

Harstad

2017

+2,2

200 m

21.15

Henrik Johnsen, IL i BUL Tromsø

Stavanger

2008

+3,5

200 m

20.91

Jonathan Tetteh Quarcoo, FIK Orion

Brandbu

2016

+2,1

 

Kvinner u20.

100 m

11.63

Ezinne Okparaebo, IL i BUL

Tønsberg

2007

-0,4

200 m

24.14

Ingvild Meinseth, Sørild FIK

Harstad

2017

+0,6

400 m

54.11

Emily Rose Norum, Steinkjer FIK

Byrkjelo

2015

 

800 m

2:09.11

Marte Elden, Steinkjer FIK

Trondheim

2004

 

1500 m

4:18.68

Kristine Eikrem Engeset, Tingvoll FIK

Tønsberg

2007

 

3000 m

9:09.85

Karoline Bjerkeli Grøvdal, Isfjorden IL

Stavanger

2008

 

100 m h

13.28

Isabelle Pedersen, Norna-Salhus

Kristiansand

2011

+1,2

400 m h (76)

58.78

Solveig Hernandez Vråle, IL Sandvin

Oslo

2018

 

3000 m h

11:07.68

Mari Andreassen Ruud, Askim IF

Oslo

2018

 

3000 m gang

14:43.69

Maren Karlsen Bekkestad, IF Sturla

Sigdal

2019

 

Høyde

1.82

Tonje Angelsen, Trondheim Friidrett

Bodø

2009

 

Stav

4.16

Lene Retzius, Moelven IL

Byrkjelo

2015

 

Lengde

6.08

Nadia Akpana Assa, IL i BUL

Overhalla

2013

+1,4

Tresteg

13.11

Mia Haave, IL Tyrving

Stavanger

2008

+0,8

Kule

14.29

Charlotte Lund Abrahamsen, IL Sandvin

Bergen

2006

 

Diskos

47.40

Elisabeth Thon Rosvold, Asker Skiklubb

Sigdal

2019

 

Slegge

64.52

Beatrice Nedberge Llano, Laksevåg TIL

Byrkjelo

2015

 

Spyd

53.63

Marie-Therese Obst, IK Tjalve

Fredrikstad

2014

 

1000 m stafett

2:11.65

Sørild FIK

(Line Myrestøl Johansson, Nathalie Johnsen, Ingvild Meinseth, Karoline Daland)

Byrkjelo

2015

 

Underkjent som rekord:

 

 

 

200 m

23.98

Ingvild Meinseth, Sørild FIK

Brandbu

2016

+2,1

Lengde

6.34

Kristian Stensvoll Reppe, Ranheim IL

Oslo

2018

+2,5

 

6.29

Nadia Akpana Assa, IL i BUL

Fredrikstad

2014

+3,4

 

6.25

Nadia Akpana Assa, IL i BUL

Fredrikstad

2014

+4,0

 

6.17

Margrete Renstrøm, Søgne IL

Kristiansand

2003

+2,1

 

6.11

Mia Guldteig Lien, Ranheim IL

Sigdal

2019

+2,1

 

6.10

Margrete Renstrøm, Søgne IL

Kristiansand

2003

+2,1

 

6.10

Oda Utsi Onstad, Fagernes IL

Haugesund

2005

+4,5

 

6.10

Henriette Jæger, aremark IF

Sigdal

2019

+2,8

           

Menn u20.

100 m

10.45

Amund Sjursen, BFG Bergen FIK

Fredrikstad

2014

+1,6

200 m

20.96

Even Meinseth, Sørild FIK

Byrkjelo

2015

0,0

400 m

47.80

Ragnar Bergheim, IL Norna-Salhus

Nadderud

2001

 

800 m

1:51.07

Andreas Roth, Ullensaker-Kisa IL

Sigdal

2012

 

1500 m

3:45.64

Henrik Ingebrigtsen, Sandnes IL

Askøy

2010

 

5000 m

14:38.67

Jakob Ingebrigtsen, Sandnes IL

Brandbu

2016

 

110 m h

13.69

Vladimir Vukicevic, Ski IL

Askøy

2010

+0,7

400 m h

52.46

Marius Bakken Støle, Sandnes IL

Sigdal

2012

 

3000 m h

9:16.06

Fredrik Sandvik, Askim IF

Harstad

2017

 

3000 m gang

13:52.94

Andreas Pedersen Døske, Haugesund IL

Sigdal

2019

 

5000 m gang

21:10.15

Fredrik Vaeng Røtnes, IL i BUL Tromsø

Byrkjelo

2015

 

Høyde

2.08

Kjølv Egeland, IL i BUL

Bodø

2009

 

 

2.08

Erlend Bolstad Raa, Fana IL

Oslo

2018

 

 

2.08

Vetle Raa Ellingsen, Fana IL

Sigdal

2019

 

Stav

5.51

Sondre Guttormsen, Ski IL

Oslo

2018

 

Lengde

7.50

Henrik Flåtnes, Tønsberg FIK

Oslo

2018

+1,7

Tresteg

14.99

Erik Lund, IL i BUL

Brandbu

2016

+0,4

Kule (6)

20.08

Marcus Thomsen, IK Tjalve

Harstad

2017

 

Diskos (1,75)

61.21

Sven Martin Skagestad, IL Norna-Salhus

Fredrikstad

2014

 

Slegge (6)

78.30

Eivind Henriksen, IK Tjalve

Bodø

2009

 

Spyd

73.38

Håkon Løvenskiold Kveseth, FIK Orion

Sigdal

2012

 

1000 m stafett

1:55.65

IL Tyrving

(Tobias Windjusveen, Haakon Petersen Amble, Jonatan Greni Bjerkaas, Didrik Hexeberg Warlo)

Oslo

2018

 

Underkjent som rekord:

 

 

 

200 m

21.39

Philip Bjørnå Berntsen, Ski IL

Tønsberg

2007

+2,2

 

21.49

Philip Bjørnå Berntsen, IK Tjalve

Stavanger

2008

+3,6

 

21.51

Philip Bjørnå Berntsen, Ski IL

Tønsberg

2007

+2,3

110 m h

13.88

Vladimir Vukicevic, Ski IL

Bodø

2009

+3,8

Tresteg

15.08

Fredrik Amundsen, IL Norna-Salhus

Haugesund

2005

+3,9

 

I årene 1998-99 ble juniormesterskapet avviklet i en klasse med utøvere til og med 22 år. I 1997 og tidligere ble mesterskapet avviklet i en klasse med utøvere til og med 20 år.

Følgende resultater ble 1998 og 1999 registrert som rekorder bedre enn 20-års rekordene fra 1997 og tidligere.

Kvinner junior.

200 m

24.12

Ann Helen Rinden, Åmdal IL

Stjørdal

1998

-0,3

Stav

3.50

Christine Gulbrandsen, IL Gular

Sandefjord

1999

 

Tresteg

13.10

Cecilie Rise, Gloppen FIL

Stjørdal

1998

+0,2

Diskos

49.95

Grete Etholm, SK Snøgg

Stjørdal

1998

 

Slegge

52.27

Eva Danielsen, IF Torodd

Sandefjord

1999

 

Spyd

48.57

Line Svarstad, Modum FIK

Sandefjord

1999

 

 

Menn junior.

200 m

21.41

Erik Kringeland, IL Gular

Stjørdal

1998

-0,4

400 m

47.29

Roald Bergheim, IL Norna-Salhus

Sandefjord

1999

 

1500 m

3:45.68

Marius Bakken, IL Runar

Sandefjord

1999

 

110 m h

14.19

Kenneth Halhjem, IL Gular

Stjørdal

1998

+0,1

400 m h

51.54

Atle McAdam, IK Tjalve

Stjørdal

1998

 

Stav

5.10

Ketil Rønneberg, SK Vidar

Stjørdal

1998

 

Diskos

55.40

Gjøran Sørli, Egersunds IK

Stjørdal

1998

 

 

Dette var de gjeldende mesterskapsrekorder (20-års klasse) før omleggingen i 1998.

Kvinner junior.

100 m

11.54

Ingvild Larsen, Laksevåg T&IL

Drammen

1994

+1,3

200 m

24.12

Ann Helen Rinden, Åmdal IL

Stjørdal

1998

-0,3

400 m

54.46

Anne Gundersen, Mandal & Halse IL

Moss

1984

 

800 m

2:03.84

Merete Kvist, Sogndal IL

Haugesund

1986

 

1500 m

4:14.1

Gunvor Hilde, Elnesvågen & Omegn IL

Fana

1979

 

3000 m

9:12.68

Marion Josefsen, Haugesund IL

Haugesund

1986

 

100 m h

13.69

Ingvild Larsen, Laksevåg T&IL

Drammen

1994

+1,1

400 m h

58.81

Silje Rasmussen, Klepp IL

Overhalla

1990

 

Høyde

1.93

Anne Gerd Eieland, Iveland

Kristiansand

2003

 

Stav

3.50

Anita Tomulewski, SK Vidar

Ravnanger

1996

 

 

3.50

Christine Gulbrandsen, IL Gular

Sandefjord

1999

 

Lengde

6.26

Ingvild Larsen, Laksevåg T&IL

Kongsvinger

1992

+1,1

Tresteg

13.10

Cecilie Rise, Gloppen FIL

Stjørdal

1998

+0,2

Kule

14.63

Janne Antonsen, Spydeberg IL

Drammen

1994

 

Diskos

49.95

Grete Etholm, SK Snøgg

Stjørdal

1998

 

Slegge

54.48

Eva Danielsen, IF Torodd

Nadderud

2001

 

Spyd

49.41

Karin Vikne, Tønsberg FIK

Florø

2000

 

1000 m stafett

2:12.31

Raufoss IL

(Anne Line Raddum, Hanne Dotseth, Anette Dave, Karin Solbakken)

Lillehammer

1987

 

 

Menn junior.

100 m

10.40

Aham Okeke, IL i BUL

Lillehammer

1987

+1,8

200 m

21.42

John Ertzgaard, IK Tjalve

Ravnanger

1996

+1,4

400 m

47.73

Quincy Douglas, IL Gular

Åkrestrømmen

1995

 

800 m

1:48.98

Kjetil Hodnekvam, FIL AKS-77

Byrkjelo

1997

 

1500 m

3:47.89

Geir Tore Hamarsland, IL Gular

Steinkjer

1985

 

5000 m

14:06.70

John Halvorsen, IF Minerva

Haugesund

1986

 

110 m h

14.29

Gaute Melby Gundersen, Lambertseter IF

Førde

1991

+0,9

400 m h

52.32

Jan Erik Brudvik, Ringerike FIK

Fredrikstad

1989

 

2000 m h

5:37.45

Jim Svenøy, Fræna FIK

Kongsvinger

1992

 

Høyde

2.22

Terje Totland, Eikanger IL

Hamar

1977

 

Stav

5.05

Trond Barthel, Gjøvik FIK

Fredrikstad

1989

 

Lengde

7.65

Finn Bendixen, Lillesand IL

Kristiansand

1968

 

Tresteg

16.71

Ketill Hanstveit, IL Norna-Salhus

Bismo

1993

+1,8

Kule

18.88

Lars Arvid Nilsen, IF Urædd

Steinkjer

1985

 

Diskos

53.92

Lars Ola Sundt, Kolbotn IL

Lillehammer

1987

 

Slegge

67.22

Richard Olsen, Lyngdal IL

Tønsberg

1978

 

Spyd

71.82

Pål Arne Fagernes, Asker Skiklubb

Drammen

1994

 

1000 m stafett

1:54.44

IL Gular

(Kenneth Halhjem, Thomas Mellin-Olsen, Erik Kringeland, Karl Henrik Felde)

Stjørdal

1998